Kako zastititi reke i ocuvati riblji fond!!!!

misha

Junior member
Učlanjen(a)
03.01.2006.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Mislim da se varalicari i previse optuzuju za masakr. Nije bitno da li neko u ruci drzi varalicarski ili musicarski stap, vec je najbitniji odnos coveka prema prirodi tj. da li spada u grupu mesara ili istinskih zaljubljenika u prirodu. Skoro sam se vratio sa Temske gde se mestani hvale kako su do pre neke godine hvatali po cetrdesetak pastrmki na dan preko 40 cm, naravno nedozvoljenim metodama(rukama, mrezama itd), a sad se cude kako nema vise ribe u reci. Zar su toliko glupi ili se samo prave!? Jos jedana potvrda za ono sto je Sumadinac rekao:"Ljudi su najkvarljivija roba!".
 

Amos

Senior member
Učlanjen(a)
20.03.2006.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Lokacija
Grdelica - Srbija
Musicarenje je najsportskije od svih sportskih nacina pecanja, pa samim tim najmanje ugrozava riblji fond, a najbolji nacin cuvanja reka je kaznjavanje lopova kao sto se svi lopovi kaznjavaju svagde u svetu- SAMARCINOM PO DZEPU I SLOBODI, pa da vidis te mestane kako ce da okrecu glavu kad prolaze pored reke. Ima bre da jodluju i da nose spilhozne, da bi se pastrmke osecale bezbedno ko u Slo.:lol:
 

vjaksic81

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2006.
Poruke
63
Broj reagovanja
0
U situaciji kada nema dovoljno sredstava za dobro placenu cuvarsku sluzbu, sportskim ribolovcima bi bilo bolje da prestanu da kukaju kako im mesari prazne vodu, nego lepo u udruzenje pa se prijavite za ribocuvara volontera, pa onda svaki dan kada si na vodi, bilo to 10, 50 ili 150 puta godisnje, uz pecanje obavis i posao kontrole dozvola,cuvarki i sredstava za ribolov ostale gospode koju zateknes na vodi.I jos nesto: ne treba vracati u vodu samo primerke ispod mere vec i krupnije primerke ribe, jer se zna koliku kolicinu ikre proizvede pastrmcica od 500gr, a koliku njena tetka od 2kg.
Mislite malo o tome.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Dobro je poznato pravilo kojeg se pridrzavaju severno evropske zemlje, a i sire. Npr. stuka komadi preko 3kg, obavezno se vracaju neosteceni u vodu, a sitniji mogu da se ponesu. Tako da je zasticena prirodna reprodukcija, sto je i normalno jer riba te velicine nije dobra za jelo, jedino da se preparira kao trofej, ali opet po meni bolje je imati u reci nego na zidu. Sto se tice salmonida kod nas je to nemoguca misija, jer u rekama su retki takvi primerci. Sta imamo pastrmcice 20-30cm, i toga je malo jer se sve pohvata. Ovakvo nesto kod nas je nemoguce organizovati, jer da bi pastrmka porasla do te velicine treba je sacuvati sto je vrlo tesko. Ostaje samo da se nadamo da ce i kod nas doci srecna vremena!
 

vjaksic81

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2006.
Poruke
63
Broj reagovanja
0
Ne znam sta podrazumevas pod srecnim vremenima, ali evo ti jedan primer iz onih "srecnih vremena". 89. godine, s proleca, u sam centar Bihaca, usla su dva muzjaka i jedna zenka mladice na mrest. Svaka je imala sigurno po 20kg. Udruzenje sportskih ribolovaca se odmah oganizovalo i cuvalo ih 3 dana i 3 noci, da ne bi nekom majmunu sa vilama pala neka glupost na pamet...Znaci i u "srecnim vremenima" moras da pazis na idiote.
Sto se tice zastite salmonidnog ribljeg fonda, slazem se sa tobom da je to tezak posao, ali moras da edukujes ljude. Npr. vidim da oces da organizujes musicarsku sekciju u Ivanjici, iskoristi je da obrazujes ljude, a pre svih decu. Primer: 2000. sam poveo komsijinog klinca da lovimo stuku na jednom od Dunavaca u okolini Beograda, mali je na drugi zabacaj dobio dvogodisnju glocu,jedva preko mere, i krenuo da je stavi u cuvarku, e onda sam mu objasnio kako ce ta stuka dogodine da poraste do tezine od 1kg i da obavi prvi pravi mrest, i da vidis kako je i nju i svaku sledecu vratio u vodu, cak i one koje su dobro preko mere.
U nasoj zemlji gde su poribljavanja retka, svaki reproduktivan primerak mora da se zastiti, i zbog toga sam ti u prethodnom postu predlozio volontersku ribocuvarsku sluzbu, organizovanu od vas koji hocete da pokrenete revir, barem u pocetku, dok ne dovedete revir do toga da od para naplacenih od dozvola, mozete uanjmiti par penzionisanih policajaca ili vojnih lica kao profesionalne cuvare (veruj mi ti su najbolji).
Predlozio bih ti da pokusas da stupis u kontakt sa sportsko- ribolovnim drustvom Una iz Bihaca, oni su uspeli da izvedu slican poduhvat sa recicom Klokot, i da naprave fantastican revir duzine 2km od izvorista.
www.usr-una.com.ba

P.s. ovako ozbiljnu temu nisi trebao da otvoris u Spanskoj Musici.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MixMaster wrote:
trovace...
Bud, znam o cemu pricam (pisem)! Evo tvoj sugradjanin Simpson je varalicama masakrirao pastrmke u Mlavi. Jos uvek to radi!

Simpson JESTE pecao varalicom po Mlavi, ali od kada musicari varalicu ne dohvata. Cak je potpuno promenio nacin razmisljanja. To se zove napredak, pokajanje, pa cak po Darvinu...evolucija (za one koji prihvataju da su postali od majmuna :lol: )
Zar ti nisi jednom prilikom rekao da je musicarenje efikasnije za proredjivanje ribljeg fonda nego varalicarenje?? Odakle sada to da se varalicom masakrira?
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ljudi ja mislim da bi trebalo da zaboravimo sta je bilo i ko je kakav bio, najbitnije je da se okremo budicnosti, da napravimo nesto cime cemo se svi ponositi, cuvati nauciti decu da cuveju jer je to jabitniji poduhvat jer ce to njima ostati. Ali opet tesko je tako nesto, jer roditelji uce decu da su najsladje pastrmke 15-25cm, pa ih ljudi love u nenormalnim kolicinama. Poribis reku u jesen kad je mali vodostaj i kad pocne lovostaj, ribom 10cm, tokom pogodnih i toplih jeseni ta riba se lako aklimatizuje sa rekom, krene da se hrani i opstaje u velikom broju. Svi se ponosimo uspehom, nadamo se da ce to biti jedna uspesna generacija pastrmke i vec planiramo da ubacimo na prolece kad se smanje vode jos jednu turu 3-5cm, jer imamo mogucnost za tako nesto leto vec dolazi vec pomislimo da smo nesto postigli kad gomila ljudi sa crvicima odlazi u istu reku, gde pokupi svaku koju smo pustili koje sada imaju 12-15cm i kad ga pitas sta to radi, on hoce da se bije da te udavi u reci (samo sto neme ne moze ko da izmlati jer sam po prirodi sitan 199cm, 105kg), onda kad nema sta busi gume na autu, maltretira porodicu i drage ljude, proziva na centru grada kad ne mozes da prodjes od ljudi, vredja porodicu, sramota. Ivanjica je grad sa malim brojem zaposlenih, sa najmanjim primanjima u Srbiji, ali sa najvecim procentom narkomana u Srbiji. I sta se dogadja, da bi zadovoljili sebe nakosi odlaze u reku (posto im je to najproduktivniji posao), love pastrmku na sve moguce nacine, divizmom, krecom, predjama, kosevima, strujom...i tu istu pastrmku prodaju 10eura po kilu. I kad sankcionises tako nesto uskratio si mu biznis, on nema od cega da kupi narkotik, postaje agresigan i preti pistoljima, nozevima....i sve isto, posaljes jedne u zatvor drugi se radjaju i sve tako. Sramota!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Simpsone, izvini! Nisam znao da si prestao sa koriscenjem varalica. Svaka ti cast. A ono: "Musicarenjem se lovi vise..." je kad postanes vest musicar. Evo objasnjenja: Musicar se najcesce postaje od vec vestog ribolovca nekim drugim stilom. Na tu osnovu se tek tad nadogradjuje jos deset puta po toliko. Musicari su neobicno iskusni i vesti ribolovci i zbog toga, kada se usavrse, dominiraju i kolicinom, a cesto i velicinom ulova. Samo prost ribolovac koristi lakse metode da dodje do ulova, sto ne znaci da ja opet necu uloviti vise i bolje. Moj primer: Ja cesto nailazim na ribokradice na mali klenovskim i pastrmskim rekama. Skoro uvek imam bogatiji ulov i od njih, a kamoli od skromnih "varalicara".
Ovo je bilo malo skretanje sa teme, ali ipak ima itekako veliku vaznost. Vest musicar koji zaustavlja ostale ribolovce i privlaci paznju, ne samo lepom opremom, vec i bogatim ulovom, preobratice mnoge u musicarsku "religiju". Po meni to je prvi i najveci korak ka pravilnoj zastiti reka i ostalih ribolovnih voda. Dzabe filozofiramo mi musicari, ako su oko nas plovkarosi, varalicari, mrezari, bombarderi, gnjurci...Svi oni prvo treba da se prihvate naseg..... sporta!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
A ti Sumadinac, ....

EDIT by Simpson_H: Izvini Mix sto sam kasno video Sumadincev post! Tvoja opaska je sasvim na mestu, ali posto je obrisan njegov komentar mislim da ni tvoj nema potrebe da stoji ovde. 100% si u pravu!
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Da bi ilustrovao promasaj ove teme opisacu dogadjaj od pre 7-8 godina kada jos nisam musicario ali sam se aktivno bavio ribolovom.

U sred podneva nailazi grupa od 7-8 ribokradica koji su imali sledecu metodu rada. Opkole granje u vodi sa mrezama i dvojca se nabiju ispod granja i panjeva i sa kukama vade somove i sarane a ono sto prezivi zavrsi u mrezi kojom je granje opkoljeno. I tako oni dodjose i do mog omiljenog somovskog mesta gde sam zabacio mamac (naravno samo da bi preskocili isto) ali oni bezobrazno uzese moj mamac i olovo i bacise ga na obalu i pocese da trse somovinu. Za nekih 15min napunise nekih dva dzaka za papriku sa somovima i saranima. Meni puce film, popeh se na most i poceh da ih gadjam sa kamenicam, na sta su oni izasli i poceli da me jure itd...
Posle 10-ak minuta pozvao sam sup i oni su me naravno zapisali ko sam i gde zivim a od potere za ribokradicama nije bilo nista. Par dana kasnije preko jednog starca sam dobio opomenu da se ne igram sa tim stvarima jer je medju ribokradicama bio i jedan pandur iz okolnog sela koji je i zapretio da ce da mi zapali kucu i ostale gluposti.

E zato sada kad naidjem na lopuze ja pored njih prolazim kao pored groblja i ne komentarisem nista. Daleko smo mi od varijanti da ribolovci glume ribocuvare (jedino ako nosimo oruzije uz stap).

Druga stvar jos gora od ovakvih vucibatina je zagadjenje voda. Ali se to uklapa u celu situaciju. Mi smo nemocni da bilo sta promenimo. I jos nesto. Ni jedan nacin sportskog ribolova nije poguban za ribu. Pogubni su zagadjenje vode, dinamit i mreze.

Kada bude neko bolje vreme mozda ce ovakva tema imati vise smisla, sada je cisto filozofiranje u prazno.
 

vjaksic81

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2006.
Poruke
63
Broj reagovanja
0
E kad cujem ovako nesto ,stvarno mi se stomak prevrne. Probajte sledecu varijantu: organizujte se sa okolnim ribolovnim drustvima, ako oni imaju slicnih problema, pa se dogovorite da npr. ribocuvar iz Arilja kontrolise Moravicu, a vi zauzvrat cuvate Rzav i sl. tako resavate problem uznemiravanja porodice, prijatelja, auta itd. ,ali za tako kriticne slucajeve, plasim se da u celi posao morate da ukljucite policiju, inace dzaba vam sve.
Opet ponavljam da je obrazovanje mladih ribolovaca, najbolji nacin ali takodje podsecam da je dugo vremena vaspitno sredstvo u skolama bila i motka!!!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Pa ovako doslo kje vreme kada ne smes vise nikoga da bijes. Kod nas je gomila policajaca izgubilo sluzbu zbog batina. Ljudi bre niko nikog ne sme da bije, ali za srbina (nemoj neko da ovo protumaci kao nesto protiv srba i ja sam srbin, sumadinac), treba upotrebiti terapiju "samo po dzepu", kad ga rebnes par puta sa visokim kaznama posto su ove godine povecane kazne za prestupe, do pre dve godine kazna za nemanje dozvole bila je 200din, a sada je 3000dinara na licu mesta, ali posto je to nemoguce jer ce tesko ko platiti odmah, onda je 5000din. Za razlicite kradje ribe, dinamit, struja, predje, kosevi... kazne su od 10.000din pa do 300.000dina. Najgora od svih je kada neki seljak dodje na reku i opere prskalicu od preparata sto je prskao krompir ili maline, to su kilometri reke mrtvi. Ali opet kako da odu te prijave, ovo je malo mesto svi se znaju, kad taj seljak kome napises prijavu ima nekog u vrhu i taj te jebe i od toga nista, eh da su prijave kao kod saobracajne policije svaka prijava u bloku je numerisana i mora da ode dalje ne sme da se pocepa. Kad tako bude bice i nekog reda, dovoljno je dvojicu da rebnes sa 50.000din, pa da vidis kako ostali cvikaju pogotovu sto je Ivanica grad sa vrlo malo zaposlenih. Znaci samo po dzepu i sve ce da bude ok. Da nije naseg mrestilista u kome cuvamo nasu domacu pastrmku oko 300 komada koju mrestimo i poribljavamo reku, ova riba je dosta agresivnija od bosanske potocare koju imao priliku da pecamo po revirima, zato je i dosta skuplja jer je nema. Doziveli smo da je mrestimo vestackim putem i odrzimo u zivotu jer bi u rekama kratko zivela zbog nesavesnih lovaca na riblje meso.
 
Vrh Dno