koreni musicarenja

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
Nisam znao gde da pokrenem ovu temu pa evo u literaturi.

Svi mi smo u gotovo svakoj musicarskoj knjizi ili drugom edukativnom mediju nasli nekoliko pogleda gde, kada i kako je musicarenje nastalo.

Sto zbog velikog broja reka pogodnih za tradicionalnu (sada sportsku) primenu ovog nacina ribolova, sto opisima raznih autora i mnogobrojnih drugih ukaza, a i tu zivim, ja sam uveren da je balkan kolevka musicarenja samo nemam stav da li bas Bosna Ili makedonija, vise sam za bosnu... a sta Vi mislite?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ima mnogo ociglednih dokaza o korenima musicarenja. Medjutim, kao i u ostalim istorijama, istina najcesce biva zaboravljena ili unistena od strane jaceg, veceg, mocnijeg, glasnijeg...
Istorija se prepravlja, kupuje ili krade, bas kao neka roba na trzistu. Ako neko zna o cemu pricam, to ste onda bas vi, koji razumete ovaj jezik i zivite na Balkanu.
Istoriju musicarenja je veoma lako lazirati. Potpuno sam siguran da je ono sto mozemo procitati o njoj u knjigama i na Internetu, poluistina (najgora stvar) ili cista izmisljotina. Izmislja se i prepravlja cak i novija istorija.
Moja teorija, koja je istinita kao i ostale, je da je musicarenje nastalo na Balkanu i, da je prva riba ulovljena musicom, klen. To se desilo veoma blizu mog rodnog grada, Nisa, koji je u to vreme pripadao oblasti koju su nazivali Makedonija. Za to imam puno argumenata koje mozete pronaci pod temom "Klen, prva riba ulovlj..." na ovom forumu.
Ugly si misli da je to Bosna. Mislim da je cak i to istinitije od opste prihvacenih izmisljotina koje dolaze iz Engleske ili USA.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
davno sam citao nekoliko tekstova na tu temu. iz starogčkih istoriskih spisa se doznaje ili daje informacija o nekom grku. lovio je klena muvom vezanom crvenog tela od vune i belim krilima od pera (ne secam se koje ptice). ja verujem također u tu teoriju o balkanskom poluostrvu kao koljevci mušičarenja.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
ja sam negde citao da je prvi ribolov vestackom musicom zabelezen na reci Jermi,
isto je bila muva sa crvenom vunicom, e sad dal je klen ili padza to ne mogu da se setim,ali nema veze bitno je da je nas kraj u pitanju
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlicno si cuo, Sale. U jednom od manastira pokraj Jerme postoji slika (ikona) iz srednjeg veka sa ribolovcem sa stapom, koji asocira na musicarski...
Panic Aleksandar je to objasnjavao i prikazivao slike na proslogodisnjoj Izlozbi musica u Nisu.
Da je takva slika pronadjena u nekom zamku u Engleskoj, vec bi odavno bila na naslovnim stranama silnih knjiga i kataloga.
Panic ima i svoj sajt. Ne znam tacnu adresu, potrazite to preko Googlea. veoma je interesantno.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Panicfly je naziv sajta, a linkuje se i preko Ribolovackog magazina.
Postoji i opcija o korenima musicarenja iz severne Grcke koju je lepo elaborirao Goran Grubic uz pomoc Aleksandra Panica, ako se ne varam, iz antickog doba. Mislim da je mozda istina, suprotno ocekivanjima, sve sto pisete. Kao paralela, pitanje je dali su svi danasnji i izumrli sisari poreklom od jednog zajednickog pretka , tj. da li su dakle nastali jednom (monofiletska grupa), ili je nekoliko linija terapsidnih gmizavaca dalo prvobitnim sisarima nalik potomke (polifiletsko poreklo). Naime, moguce je da su poceci musicarenja bili visestruki i nezavisni jedan od drugog i da nisu nigde zaziveli odmah i odrzali se do danas, ne kao tehnika u danasnjem smislu (a svakako ne kao danas kod nas i u svetu siroko prisutan fetish! zamislite modu pletenih carapa i koznih wader opanaka sa leskovakom u ruci i strunama raznih boja upredenih od dlaka iz repova chilasa, vranaca i dorata u srednjem veku), vec ni kao svojstvo bilo kog kraja. Jer, ako su stari Grci lovili vestackom musicom, sto Rimljani nisu to od njih preuzeli i preneli Ilirima, Dacanima i Tracanima, Galima, Britima, Saksoncima, a ovi Skandinavcima... Dakle, verovatno je ponovo neko u srednjem veku, stotine godina kasnije probao i uspeo da vestackom muvom ulovi pastrmku (slika iz manastira Poganovo)... A onda je to ponovo zamrlo, da bi mi dobili nakon austrougarske aneksije BiH podatke da se lovi na tradicionalne krejice i sovjake... Da li su to izvorno bosanske muve, ili su nastale po ugledu na austrijske osvajace koji pecaju u slobodno vreme, jer osvajaci su ti koji su i podigli prvo mrestiliste i ribnjak pastrmki na Vrelu Bosne, ako se ne varam. Engleska tradicija je fakat stara, iz srednjeg veka i zacela je savremeno musicarenje kao tehniku, a Amerika je definitivno kolevka savremenog musicarenja kao pokreta. Treba svakako da smo ponosni na poganovsku fresku i jos uvek postojece etno-musicare o kojima mi je pisao i sam se njima bavio Aleksandar Panic. Time imamo svoje mesto u svetskom musicarenju i kao prostor Balkana i kao narod, pa i istaknute savremene predstavnike iz Slovenije (Voljch), Hrvatske (Merkash), Srbije/Makedonije (Jovcha Petrovic, Andrija Urban) i u poslednje vreme tu su kad je Srbija u pitanju svakako Aleksandar Panic i Goran Grubic. Izvrstan vezac je Aleksandar Veselinovic iz Cacka i Miroslav Smiljanic iz Valjeva, ali ovaj poslednji treba da se afirmise van kruga malog broja njegovom vestinom zadivljenih prijatelja - siguran sam da i svako od ostalih u forumu zna nekog odlicnog, a ostalima nepoznatog, dakle anonimnog vezaca. Danasnje vreme i Internet mogu mnogo da pomognu da se ovo podrucje afirmise musicarski, ali hoce li, to zaista zavisi od naseg musicarskog dela i legata. Siguran sam da tome nece doprineti oni koji ne prave muve nego ih kupuju ili oni koji "merodavno" ocenjuju kvalitet udica svetskih giganta, vec oni koje musicarski svet prihvati zbog njihovog siroko dostupnog dela, svidelo se ono nama u lokalu ili ne. :bye:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pravi naziv sajta je www.flyandtrout.com posetite ga. Nije loš, a deo o istoriji je po meni ekstra, naravno samo za prave sladokusce, jer nažalost moderne mušičare istorija ne interesuje. Ali to je njihov problem, moj sigurnpo nije. Bez obzira da li su predpostavke Panića i grubića tačne vredi videti!
Salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja bih samo stavio pod znak pitanja to što autori tvrde da se radi o pastrmki. To mi je krajnje sumnjivo iz brojnih razloga navedenih u našoj temi "Klen je prva riba ulovljena..."
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
vala sam i ja uveren da se radi o klenu, ali ruku na srce sve su to sama nagađanja tj. predpostavke dok ne dobijemo izvorni tekst pisan na starogrčkom jeziku, dakle originalni tekst. pa da vidimo kako je opisana ta riba koja je prva lovljena muvom na "našim" prostorima. 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
istina to i nije neka važna stvar koja bi utjecala naše sposobnosti... :D :yeswink: :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Meni bi bilo važno da, ako se u originalnom tekstu (čiju originalnost takođe treba potvrditi), ne pominje pastrmka i ta riba izbaci i iz brojnih tumačenja i "prevoda".
Pitam Pedju, kao biologa, da li je on siguran da je taj makedonski čobanin u vodi gledao pastrmke, koje se danju skrivaju (poznato zvuči?) i koje su retke u južnoj Makedoniji ili krupne klenove, koji se po ceo dan šetaju po površini vode i jedva čekaju da im padne neka buba, a ima ih u svim potocima i rekama Makedonije? Tada ih je verovatno bilo u ogromnom broju i prosečno su bili teški po jedno 2 kg!
Ako su koreni mušičarenja u nekadašnjoj Makedoniji i još neko, poznatiji i važniji od mene, potvrdi da je opisana riba po svemu sudeći klen, to bi učinilo ljubitelje mušičarenja klena veoma ponosnim i superiornim u svetu mušičarenja.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ja npr. tvrdima, ili bolje rečeno mislim, da nije bio klen. Makedonski čobanin nije lovio ribe iz ćefa već jer mu je to bila hrana. Neverujem da mu je klenovina bila nešto zanimljiva za jelo. Pastrmka jeste!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
možda je čovek lovio neku točkastu ribu koje danas nemamo, možda je ta izumrla .... ipak bez validnog originalnog texta i detaljnog istraživanja svaki zaključak je ipak u samom korenu pretpostavka koliko god bila logična ili ne.

Na kraju če ispasti da je lovio nešto što danas ne postoji i davno je izumrlo  :hammer: :D
 
Vrh Dno