Kretanje prilikom pecanja

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kod mene ima mnogo zakona, mnogo pravila I zabrana, neke su dobre a neke I nisu bas sa nekom posebnom logikom skrojene. A ovo oko kretanja mislim da je to kod nasih ribolovaca manje vise u krvi. Niko ne stoji na mestu I peca ceo dan. Svi se manje vise krecemo I to je stvarno dobro. Na nekim mestima se po nekada zadrzis duze dok na nekima ne. Ako dodjes na vodu nikada ne stanes coveku iza vrata I ne cekas da se umakne jer se bas tebi tu peca...takav je red I kultura. Na malim vodama koje su skupe je ogranicen broj ribolovaca, na mozda 3 km 5 ribolovaca dnevno. Tamo tek nema guzve  :hammer:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
nespetro je napisao(la):
Kazes da su zakoni pisani za ovdasnje terene i obicaje i tu mislim da gresis. Teren je teren, reke su dosta slicne, obicaja nema vec samo obicaj da covek uzme kolegu u obzir, da ispostuje pravo drugoga da uziva u pecanju kao sto on sam to radi.
nisi u pravu neso  :) . sad cu da ti objasnim kako .
nisu reke ovde iste kao i tamo a ni pecanje nije isto. jedno vreme sam cesto isao na rzav. to je super reka solidne velicine za nase pojmove i uslove. prava salmonidna voda pogodna za musicarenje i veoma zgodna za gazenje i kretanje . kada stignes na reku ti pocnes da pecas , nebitno kako se kreces uz ili niz vodu po zelji. kada stignes drugog kolegu koji ide ispred tebe slobodno izadji na obalu , predji ga bar 500m jer nema smisla da udjes u vodu ranije i nastavi da pecas . tu gde je on prosao veoma su male sanse da uhvatis ribu. nema ni govora o formiranju kolone i cekanju na red , tako neces uhvatiti ni punoglavca. jedinu ozbiljnu sansu za ulov imas na terenu koji niko nije pregazio. znaci na rzavu takvo pravilo nece zaziveti nikada a isto ti je na svim drugim interesantnim salmonidnim rekama koje su jos manje od rzava . znaci borba za mesto , ko prvi stigne hvata ribu . tu bi moglo da se mozda uvede pravilo da platis dnevnu za jedan deo reke ili nesto slicno da se ogranici broj ribolovaca i spreci pretrcavanje i upadanje ispred kolege koje je neizbezno na takvoj vodi .
na zapadnoj moravi koju ja stavljam na prvo mesto ovde kod nas kao destinaciju interesantnu jednom musicaru je jos gore , a prema tomijevom pisanju vidim da je i na drini potpuno isto . musicara ima malo i oni ce uvek naci zajednicki jezik . problem su svi ostali ribolovci koji pecaju svim coveku poznatim tehnikama od kojih je vecina staticna . kada ti upadne skobaljas na mesto , zagazi u reku i nahrani ribu ...mozes da ga oteras samo puskom . varalicari kao i mi gaze vodom i ako ti prodje ispred tebe , izbucka sa gvozdjem mesto i pregazi reku nemas sta tu da trazis tog dana. postoji i drugi problem koji je vezan za prvi...morava je prilicno velika reka . nije svuda pogodna za musicarenje i gazenje . imas jedan teren 500m pa kilometar dubincina i mesta za soma i sarana . ali tu gde ima ribe i gde ja hocu da pecam svi drugi takodje zele da zabace . velika koncetracija razlicitih tehnika na malom prostoru. tu samo moze da vazi pravilo ko prvi devojci i ne mrdam dok mi tu grize riba a kada prestane idem dalje ako nadjem teren koji nisu pregazili . najgori je vikend jer su tada svi ma vodi. voze camce , kupaju se , kupaju kerove , pecaju ...a ja uglavnom samo vikendom mogu na reku .
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Bas zbog svega sto si napisao druze, mislim da je zakon izvanredan a narocito zbog :

sasats je napisao(la):
najgori je vikend jer su tada svi ma vodi. ...a ja uglavnom samo vikendom mogu na reku .

 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
sebastian je napisao(la):
Kod mene ima mnogo zakona, mnogo pravila I zabrana, neke su dobre a neke I nisu bas sa nekom posebnom logikom skrojene. A ovo oko kretanja mislim da je to kod nasih ribolovaca manje vise u krvi. Niko ne stoji na mestu I peca ceo dan. Svi se manje vise krecemo I to je stvarno dobro. Na nekim mestima se po nekada zadrzis duze dok na nekima ne. Ako dodjes na vodu nikada ne stanes coveku iza vrata I ne cekas da se umakne jer se bas tebi tu peca...takav je red I kultura. Na malim vodama koje su skupe je ogranicen broj ribolovaca, na mozda 3 km 5 ribolovaca dnevno. Tamo tek nema guzve  :hammer:

Na 20 km od mene je sagradjena brana na reci na kojoj najvise pecam. Od brane na dole 250m je zabranjen svaki ribolov. Od te granice pa do velikih brzaka ima oko 400 metara. Dakle odlicno mesto jer se tu riba zaustavlja, ali ni malo lako zbog sirine i dubine reke. E sad, na tih 400m se moze skupiti i po 15tak pecarosa. Da nema ovog pravila i korektnog odnosa medju kolegama, niko i ne bi mogao pecati. Ovako, napravis svoj krug za oko  pola sata, izadjes na obalu sacekas mozda  15 - 20min i opet otpecas svoj red. Za sve vreme je 4-5 pecarosa u vodi.

Licno izbegavam tu vodu kad sam u frci sa vremenom, tj imam samo nekoliko sati za pecanje, inace je sasvim ok.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ako je mesto kako ga opisujes to ima smisla. Na manjim rekama I uskim vodotocima jednom kad netko odlovi tu narednih sat dva  nema smisla loviti. Ok. da se jos uvek ali ne onako kako bi to bilo da nikoga tu nije bilo ceo dan. Na vecim vodama se I ovako svi krecemo I svako moze da lovi gde oce, ako ne sad za cca. 20tak minuta ce da moze. To je nesto sto se ovde kod nas kako sam vec rekao mladim ribolovcima ucepljuje u krv I to je dio nase culture.

Dovljono bi bilo da se takva kultura uvodi medju sve ribolovce mobilnog tipa.

A problem sa staticnim ribolovcima bi ja resio tako sto bi vodu podelio na revire. Jedan revir bi bio cisto musicarski I to c&r tipa, drugi bi bio musicarski+varalicarski, treci bi bio namenjen ljubiteljima stacioniranog nacina ribolova gde bi svi mogli da love koji zele kako stacionirani tako I mi ostali. Tako slicno je tu uredjenu kod nekih ribolovackih drustva koja gospodare sa odredjenim vodama.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Drug moj ja o otme i govorim šta je na Drini 5 minuta?Treptaj oka!
Kao što rekoh cjeli dan budemo da bismo uhvatili taj cug da lipljen radi kako treba i da je u našem dometu.
Po tim njihovim zakonima neko od nas ne bi imao uopšte šansu za ribolov,samo bi ostvario kontakt sa rijekom!
Što nam više zakona uvode mi sve manje pecamo,sve više radimo nešto drugo.
Ja se aktivno mogu kretati i mimo rijeka,kod nas postoji pravilo da se pita mogu li stati negdje blizu i da li ću smetati!
Većina ribara će se pomjeriti i ustupiti kolegi mjesto!
Plus ovo nije fly revir pa da samo mi obitavamo nego su svi vidovi ribolova dozvoljeni kako bi to drugima .
Ma ima tu masa stvari ovi zakoni jednostavno nisu za naše uslove realni!
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
tema je vec unistena pa nece nista faliti da je jos malo zaserem ...sto rece seb neki post iznad  :D

ceo tok diskusije sam bio na terenu i nisam imao pristup mojoj bazi podataka  :D neko rece da sasats iskasapi sve sto mrda u vodi  i da nema ni jednu sliku kako pusta ribu :D e pa nije bas tako  ;) iskreno nemam bas mnogo takvih slika jer ribe koje vracam slikam ulovljene pored stapa , i zatim ih pustim bez slikanja jer mi takva fotografija ne ispadne lepo kao one sa stapom  :-*
ipak pronadjoh par trenutaka oslobadjanja ulova , a takvih i vecih riba vratim toliko za vreme jedne sezone da nekim ljudima ne bi bilo dobro kada bi videli o kom se broju radi . naravno , cesto ih i ubijam i spakujem u cuvarku ili vezem na kanapce u zavisnosti od velicine  :)  ali mnogo puta odem bez ikakve ambalaze na reku i bez obzira na kolicinu i velicinu vratim ulov ...
nisu neke reprezentativne velicine riba na slikama ...pustao sam i vece , ali doticni ni tolike ne hvataju pa su slike vise nego interesantne
 

Prilozi

  • P5020003_resize.JPG
    P5020003_resize.JPG
    131,3 KB · Pregleda: 130
  • P5020004_resize.JPG
    P5020004_resize.JPG
    116,8 KB · Pregleda: 137
  • P6190067_resize.JPG
    P6190067_resize.JPG
    211,9 KB · Pregleda: 146
  • PA300240_resize.JPG
    PA300240_resize.JPG
    163,1 KB · Pregleda: 141
  • PA300241_resize.JPG
    PA300241_resize.JPG
    183,6 KB · Pregleda: 142
  • 26_resize.jpg
    26_resize.jpg
    171,3 KB · Pregleda: 176
  • 27_resize.jpg
    27_resize.jpg
    214,1 KB · Pregleda: 141

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
citalacka javnost bi se lako prevarila i pomislila da je ovo pisalo dete,ali nije...znamo da je idiot
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
pa gde si bre soki  :D bas sam se pitao hoces li se javiti? jel znas da si me ozbiljno zabrinuo sa onim zadnjim postom  :(
sad cu malo da te oladim jer si vidim bas popizdeo i izgubio kontrolu  :eek: jel znas koji je prvi znak nemoci i poraza ? kada pocne sagovornik  brutalno da te vredja to je znak da si ga porazio totalno i ostavio bez argumenata za dalju diskusiju  :-*
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
sasats je napisao(la):
tema je vec unistena pa nece nista faliti da je jos malo zaserem ...sto rece seb neki post iznad  :D

ceo tok diskusije sam bio na terenu i nisam imao pristup mojoj bazi podataka  :D neko rece da sasats iskasapi sve sto mrda u vodi  i da nema ni jednu sliku kako pusta ribu :D e pa nije bas tako  ;) iskreno nemam bas mnogo takvih slika jer ribe koje vracam slikam ulovljene pored stapa , i zatim ih pustim bez slikanja jer mi takva fotografija ne ispadne lepo kao one sa stapom  :-*
ipak pronadjoh par trenutaka oslobadjanja ulova , a takvih i vecih riba vratim toliko za vreme jedne sezone da nekim ljudima ne bi bilo dobro kada bi videli o kom se broju radi . naravno , cesto ih i ubijam i spakujem u cuvarku ili vezem na kanapce u zavisnosti od velicine  :)  ali mnogo puta odem bez ikakve ambalaze na reku i bez obzira na kolicinu i velicinu vratim ulov ...
nisu neke reprezentativne velicine riba na slikama ...pustao sam i vece , ali doticni ni tolike ne hvataju pa su slike vise nego interesantne
napr.ovo je odlican primer kao i kod Dostojevskovljevog "Idiota" kako se najbolje moze saznati od samog idiota,ko je idiot!
otici na vodu danas da bi uhvatio par ribica i fotkati ih C&R,da bi stavio na uvid citalackoj javnosti..."pogledajte kakav sam ja ustvari uzoran ribolovac"
gari...ne opra te ni ta tvoja Morava,koliki si ti komad "deteta"
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ej soki ovo su slike od prosle godine  :p ja sam pre dva sata dosao sa terena iz beograda . nisam pecao od prosle nedelje  :'(
ono vece ti bas nije bilo dobro , a sada vidim da si se stabilizovao pa mozemo da nastavimo  :yeswink:
jel znas za onu staru izreku?
ako te neko zajebe prvi put... nisi ti kriv , kriv je on
ako te zajebe drugi put ...krivi ste obojica
ako te zajebe treci put ...e onda si totalna budala
sta mislis koja si ti budala , koliko sam te puta do sada zajebao  :doh:
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
jos niko normalan od kad je sveta nije uspeo pobediti idiota...priznajem,pobedio si,stekao si titulu i ponosno je nosi...
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ej, nemoj si takav  :'(  bas smo lepo poceli da razgovaramo a ti odustajes  :blush: koja si ti p...a  :'(
nego reci mi jesi li nekada pecao divlje pastrmke . ne na reviru vec tamo gde ih svi mlate ?
sad nadjoh pun folder c&r fotografija  :D  pogledaj ove koje sam uslikao isto prosle godine . ove nisam gotovo ni isao na pastrmke, samo jedan ribolov ...

 

Prilozi

  • P4300117_resize.JPG
    P4300117_resize.JPG
    169,5 KB · Pregleda: 153
  • P4300116_resize.JPG
    P4300116_resize.JPG
    186,3 KB · Pregleda: 131
  • P4230013_resize.JPG
    P4230013_resize.JPG
    171,5 KB · Pregleda: 133
  • P4230012_resize.JPG
    P4230012_resize.JPG
    182,3 KB · Pregleda: 136

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
soki , stvarno nema smisla da me napustis sada  :( pogledaj ove fotografije ...jos uvek sam u folderu sa pastrmkama ...posle ce da predjemo na druge ribe . evo ti ove uhvacene 2009 godine van revira . naravno ako znas sta to znaci . koji si ti pacenik . sada bas gledam slike i razmisljam koliko sam do sada riba vratio u reku . ti ne mozes toliko da upecas da 10 puta zivis  :D

 

Prilozi

  • Picture 76787921_resize.jpg
    Picture 76787921_resize.jpg
    237,8 KB · Pregleda: 128
  • 14_2_resize.JPG
    14_2_resize.JPG
    214,1 KB · Pregleda: 131
  • 12_resize.jpg
    12_resize.jpg
    287,1 KB · Pregleda: 121

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
neverovatno je ogromna potreba idiota ,da se dokaze jos vecim idiotom...
daj skloni te girice...molim te,sramota me da gledam to ,a ne da lovim...gari moj,kakve sam ja pastrmke lovio pre dvadeset i vise godina...to ti i ne znas da postoji,od kalifa do 9kg,potocara 3-4kg,jezerskih 7-8,zlatovcica do 3kg...
 
Vrh Dno