Makedonska pastrmka u Nisavi

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da li znate da Salmo macedonicus, vrsta pastrmke, zivi u slivu reke Nisave. Ima je i u Jermi, preko koje je i dospela ovde. Poreklom je iz Egejskog sliva. Pritoke reke Strume izviru par kilometara od Jerme. Ribolovci su ih prebacili. Izuzetno je prilagodljiva vrsta i izgleda da podnosi i topliju vodu. Ove jeseni nekoliko primeraka ulovljeno je u sred Nisa! Mislim da se ne ukrsta sa potocnom pastrmkom. Izuzetno je lepa, jer joj je telo zlatno-zuto, deblja je i nema jasno razdvojene crne i crvene pege. Ponekad je cela prekrivena samo crvenim i bordo krupnim pegama. Sliku mozete videti na sajtu www.fishbase.com.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Mozes li nam nesto reci o osobinama/ponasanju ove ribe? Video sam sliku i zaista lepo izgleda. Pretpostavljam da je jos uvek nema u dovoljnom broju da bi musicari mogli da se usredsrede na nju.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Slicno se ponasa kao obicna braon, potocna pastrmka. U Nisavi je najcesce love varalicari i plovkarosi. Ima izuzetno krupnih. Cuo sam za komade od preko 5 kg! Izgleda da ima neke osobine slicne kalifi. Cini mi se da brze raste i voli da krka. Riba buducnosti za nas iz Ponisavlja.
Ako neko hoce sa sigurnoscu da lovi ovu vrstu, treba da lovi u Jermi. Tu je ima dosta. Tek svaka peta je obicna potocara.
Skoro smo raspravljali o unosu basa u nase vode. Neko rece da to moze biti samo stetno. Ja kazem hvala Bugarima, pa nas ovako ostetise, i ubacise ovu (idealnu) vrstu u Nisavu, reku sa nekoliko brana i hidrocentrala, koja vise i ne lici na ono sto je bila. NOVA REKA- NOVE RIBE, normalno!?!?
 

sasabr

Junior member
Učlanjen(a)
10.04.2006.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
ako je takva situacija sa tom pastrmkom onda je velika verovatnoca da bi prezivela i u drugim vodama kao na primer u Toponickoj reci uzvodno od sela Miljkovac prema selu Kravlje i gore do Popcice. Sada , postavlja se pitanje kakve su sanse da se izvrsi poribljavanje pomenute recice i naravno stvaranje musicarskog revira koji bi bio vrlo blizu Nisa. Posto sam hem. po struci znam da je voda cista kiseonicna i vrlo hladna i u letnjim mesecima inace imam vikendicu u selu Miljkovac i prvi klen koga sam uhvatio je sa te recice. Ima vrlo dobrih komada koliko je to moguce, jer odkada su u Toponici napravlili branice ispresecali recicu riba iz Morave vise ne ulazi na mrest. Samim tim, a i nebrigom udruzenja riba je izlovljena pa do ulova nekih boljih komada treba se dobro pomuciti. Sve u svemu dobro bi nam doslo da tu formiramo revir jer je blizu Nisa voda je cista priroda fenomenalna ima duboki virova sa dubinom preko 2m.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Od tog revira nema nista, jer ga ni specijalne jedinice MUP-a ne bi mogle zastititi od ribokradica. Jedino Tito, kad bi vaskrso, mogao bi da od te reke napravi svoj privatni rezervat!
 

sasabr

Junior member
Učlanjen(a)
10.04.2006.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
pa sto onda placamo dozvole i to veoma skupe! Daj da napravimo nesto da se organizujemo. postaviti sluzbu kao sto si mi pricao u kolasinu. Ribocuvar po musicaru, pa da vidimo cija mama crnu vunu...
Uostalom neka zarade svoje pare ili neka abdiciraju!
Dokle bre vise lopovluka. Ima nas dosta musicara kako kazes kad bi se oformila ta voda verujem da bi svako od musicara skoknuo do te vode ipak je bas blizu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
'Ajde da idemo da ih bijemo! Samo, treba nam jos nekolicina.
 

sasabr

Junior member
Učlanjen(a)
10.04.2006.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Prvo da se izvinim sto sam pao u vatru. Randjo ti i sam znas kako je to u nasoj lepoj srbijici. Sretnes tipa i on se hvali kako su vukli mrezu tu i tu, ili bili ribe strujom. Pitas se jednog trenutka kako je moguce da to odrade to nije mali poduhvat pa jos da prodju neprimeceni i neuhvaceni? Zakljucak neko ih podrzava i to iz redova onih koji bi trebalo da se bore protiv toga.
 

gasa

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2006.
Poruke
79
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ajde mi lepo da skupimo kinticu i sami poribimo tu recicu.Čuo sam da komad potočne pastrmke do 10cm košta 20-ak dinara.I već za neku godinu možemo da pecamo na 30km od Niša a ne da pravimo kilometražu od 100 i više za neku od destinacija u okolini Niša.
 

flyfishing

Newbie
Učlanjen(a)
15.04.2006.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
evo i mene, dobra tema.ja imam vikendicu na bovanskom jezeru i svojim ocima sam vise puta video cuvare da vuku mreze kilometarske!!!!!! pecam od kako znam za sebe, a flyfishingom tek godinu i po. i ja sam za akciju tj za zdruzivanje po ovom pitanju
 

flyfishing

Newbie
Učlanjen(a)
15.04.2006.
Poruke
18
Broj reagovanja
0
a sto se tice dozvole NE PRODUZAVAM JE VEC 3-4 GOD. predpostavljate zasto, nadam se
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:-[Na zalost, i pored lepote jermanske, tj. Bozicke, elem Makedonske pastrmke, molim vas sve da se ne igrate sa njenim prenosenjem. Kao predstavnik sredozemnih, tj. "jadranskih" pastrmki, jermanska je ocigledno invazivna vrsta cim silazi Nisavom i nadam se da ce je brana u Sicevackoj klisuri ograniciti na rasprostranjenje samo dotle. Inace...
Dunavska pastrmka, koja nastanjuje najveci broj voda Srbije, u vodama Vrle i Dzepske reke ima svoje mozda najstarije predstavnike u celom slivu Crnog mora, dok su pastrmke sa Mlave, Krupaje i Buka izgleda medju najstarijim na svetu. Iako sad sledi malo EPPa, ne ocekuje se nikakva direktna materijalna dobit, pa molim administratora da ne sece, a kolege sa foruma da ne zamere: Srbija je, verovali ili ne, trenutnojedna od retkih evropskih zemalja gde je autohtoni diverzitet (tj. samosvojna raznovrsnost) pastrmskog fonda poznati to namece potrebu, ali i daje mogucnosti za pravilno upravljanje - gazdovanje. Stoga bi bilo strasno da nepaznjom kakva je ona Bugara a koju bismo izveli mi, makedonska pastrmka potisne nasu, dunavsku,koja, kad je ima, sasvim dobro zabavi onoga ko umeda je ulovi, i na vodi i xa trpezom, ako ima uslova za to. Naglasavam da ovo upozorenje dajem ne iz nacionalnih razloga, vec zbog ocuvanja izvorne samosvojnosti pastrmskog fonda uopste.  :bye:
p.s. Ako bi bilo dopusteno tj. omoguceno staviti i vece attachmente, rado cu prikaciti radove koji govore o gore ispricanom.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Molim Vas da mi posljete radove na mail
[email protected] ja cu da ih stavim, jer da bi promenio attachmente za usewre je mnogo veliko akanje! :doh: Ovako je lakse! :smoke:
 
Vrh Dno