Makedonska pastrmka u Nisavi

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Misliš nisi je video uživo? Ovde na forumu imaš puno slika makedonske pastrmke iz Jerme, par iz Nišave i čak jednu "originalnu" iz njene postojbine Strume (baš na ovoj temi).
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ma da video sam ali govorim o tome da je nisam video uzivo a kamoli ulovio ... :doh: :doh: :doh: :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Dok sam malopre opravljao vodokotlić u toaletu, okliznuo sam i udario glavom u WC šolju. Ležim ja tako na podu, kad mi pade na pamet sledeće:

Mi u Srbiji hvatamo Makedonske pastrmke koje su poreklom iz Bugarske:doh:

To radimo u sred Dunavskog sliva, pastrmke su poreklom iz Egejskog, a pripadaju Jadranskoj (Ad) liniji.  :doh:

Pa ti budi pametan...  :doh:

Uh, nije trebalo da koristim ovaj glavoudarajući smajli - sad me još više boli glava...  :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako mogu Kinezi da se razmnožavaju u Nišu, može i makedonska pastrmka da pliva kroz Nišavu. Makedonija je veoma blizu Nišave, a Kina je daleka, mada su naši stručnjaci vrlo rado unosili i kineske ribe u naše vode.  :doh:
Makedonka je, kad malo bolje razmislim, dobrodošla vrsta (ili podvrsta)  u naše reke. Pored babuški, amura, tolstolobika i basa, zauzima svoje mesto u slivu Dunava.
Da, da, slivu Dunava. Ja sam je ulovio na 15 km od Južne Morave, a ako u nju zaluta, moraće sa otopljenjem da beži iz vode koja je preko 30 stepeni. Ako promaši Nišavu, možda uđe u Crnicu ili Resavu, a možda i Vlasinu. TO NIKO NE MOŽE SPREČITI.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Zlikovče, oćeš da nam druga Peđu udari šlog!  :D

Srećom, neće makedonska napustiti tako lako sliv Nišave... Jedan ćoravi primerak možda u 10 godina i uđe u Južnu Moravu, a jedan još ćoraviji na svakih 50 nekako stigne do neke druge salmonidne reke. Da bi se namnožile potrebno je najmanje 2 komada, iste godine, u istom potoku, pa da se još pronađu u vreme mresta, a ne spare sa nekom od 10.000 domorodačkih potočara. Nema šanse, nestaće ko Neandertalci, koji su se po jednoj teoriji delom asimilizovali (tako li se to kaže?) među brojnije nadolazeće Kromanjonce. Tako će i ta jedna makedonska nestatu u moru potočara. Makedosnke van sliva Nišave - teško u ovom veku, bar prirodnim putem!!  8)

Spomenusmo danas u kontekstu lipljana šta bi bilo da se Nišava uliva u Drinu - e tada bi makedonske ribe drugu pesmu pevale... Ovako veličaju Jermu i Nišavu hladnu, a proklinju toplu Moravu Južnu.  :)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Nema šanse, nestaće ko Neandertalci, koji su se po jednoj teoriji delom asimilizovali (tako li se to kaže?) među brojnije nadolazeće Kromanjonce.
Ma šta asimilizovali ima ih koliko 'oćeš samo pusti TV :D :doh: :hammer:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci, da li si siguran da početkom ovog veka nisu ubačene mlade makedonske pastrmke u reku Vlasinu? Ja sam pre nekoliko godina načuo da su se iz Bugarske uvezle pastrmke za poribljavanje ove reke. Nisam siguran, ali čini mi se da sam nešto načuo.
Već dugo se poribljava Vlasina pastrmkama, a čini mi se da poribljavanje datira i iz perioda kada u Srbiji nije postojao nijedan proizvođač potočnih pastrmki.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Baci pogled na ovu stranu: http://www.balkan-trout.com/studied_taxa_4_serbian_trout.htm

Naročito na ovu sliku:

studied_serbia_2.jpg


Vidi ovu ribu levo iz Vrle... Ako je ovo čista dunavska potočna pastrmka...  ???
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Goci je napisao(la):
Vidi ovu ribu levo iz Vrle... Ako je ovo čista dunavska potočna pastrmka...  ???

Vidi i moj avatar (mlavska) - pege mogu biti i krupne i retke i kod dunavske, viđao sam to mnogo puta. Zato bih voleo i da vidim te makedonke uživo, čini mi se da je za njih karakteristična i ta bordo boja pega,kao i življi (žući?) kolorit. Ova sa fotke je bledunjava.
A tek mešanci!!!
Samo biološko istraživanje očigledno može u nekim situacijama reći šta je šta!!!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Goci je napisao(la):
Baci pogled na ovu stranu: http://www.balkan-trout.com/studied_taxa_4_serbian_trout.htm

Naročito na ovu sliku:

studied_serbia_2.jpg


Vidi ovu ribu levo iz Vrle... Ako je ovo čista dunavska potočna pastrmka...  ???

Verovali ili ne, najcistija dunavska, potvrdjeno molekularno. Objavljeno. Vise puta. I bice jos.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
MoZda jeste najcistija ali po ukusu nebi se slozio sa tobom..
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Jel to reprezentativni primerak iz Vrle ili je ova nešto naročito lepa i neobična? Rado bih išao na proleće da upecam i fotogravišem bar jednu!  :tbumb:
 
Vrh Dno