Makedonska pastrmka u Nisavi

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Prosle godine smo bili tamo u maju, neposredno uzvodno od uliva Brankovacke reke, kod neke pilane ili tako neceg (ubse komarci), trazili smo strujom potocne mrene (istocne mrenke), a nahvatali se krupnih (do 500 g) makedonki (vracene, naravno). Mrenice smo poneli radi obrade.
Mislim da se tamo sistematski plevi riba, a cime, vrag bi ga znao. Tamo su mi negde 2002., kad sam prvi put otisao, ispricali kako zimi kradu ribu: kad napada veliki sneg, "gase" njime reku - nabacaju ga da naprave branu, reka presusi, pokupe ribu, a voda probije sneg. Vispreno, nema sta, ali zato nigde nije bilo  ni 10% od onoga sto bi se moglo ocekivati u vodama te velicine.
Velika steta. Verujem da Leskovcani koji gazduju ovim vodama ne mogu, posebno zimi, da postignu da to sacuvaju. Koje je resenje, osim da se domaci aktiviraju i da zazivi neki turizam, nemam nikakvu ideju.
Srecom, Dejanov potok i Bozica, a i druge reke u izvorisnim delovima su izgleda dovoljni kao rezervoari pastrmke pri ovako niskoj stopi krivolova kakva je trenutno. No tako ce ove reke ostati sve samo ne ribolovno atraktivne. :(
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Uh, kako ti zavidim zbog posla kojim se bavis! Neko mora 8-9 sati uz računar da ćoravi oči i programira, drugi juri istočne mrenke!  :(

Kao smo već kod gospođe Barbus cyclolepis, veoma me zanima šta ste ulovili i šta su pokazala ispitivanja! Imaš li neku sliku? Ako imaš možeš je staviti pod onu temu Manje poznate vrste (mada može i ovde - gde je makedonska pastrmka, može i makedonska mrenica  8) ). I jel u Strumi ima ove naše obične B. meridionalis tj. peloponnesius potočne mrenice ili samo te istočne mrenke?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
E, a kad ja coravim za racunarom, niko mi ne zavidi. :( :'(
Istocna mrenka vrlo je razlicita od dunavskih, od kojih su one iz naseg podrucja po novoj klasifikaciji oznacene i opisane kao balkanske (B. balcanicus), na osnovu primeraka iz Krupajske reke. Trenutno pokusavamo da utvrdimo koliko su potocne mrene iz Pcinje drugacije od obe prethodne i zasluzuju li zaseban taksonomski status, ili ne. Preliminarni rezultati miolekularnih analiza i morfologije su jako interesantni i nastavljamo da radimo na tome. Kad bude objavljen rad sa rezultatima, rado cu se pohvaliti.
Sliku saljem naknadno, jer sam kod sina na racunaru, on je car u kuci koji ima ADSL. :bye:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Laki, ovde ima materijala za prebacivanje u druge teme. Ovo  je veoma interesantno, ali ne pripada naslovu "Makedonska pastrmka u Nisavi".
Za neki dan, kad prebacim fotografije potocnih pastrmki iz Temske, koje sam danas sa merakom lovio na majsku, postavicu i jednu novu temu, koja je vec pomalo naceta, "Pastrmke nasih reka". Tu cemo postavljati fotografije i komentarisati izgled i ostale osobine razlicitih vrsta pastrmki i posebnost istih vrsta iz raznih reka.
Poceo sam da secam kameru i obecavam opasne fotke. Danas sam upao u vodu tri puta sa kamerom, ali sam je nekako sacuvao, iako sam ja bio sav mokar. Pune su mi noge modrica od saplitanja i klizanja po stencugama i presrecan sam sto sam izvukao zivu glavu i cele noge i ruke iz kanjoncine. Izgleda da cu morati da vodim i posebnog fotografa-kamermana. :hammer:
U stvari, previse sam star da bih se bas ovoliko lomatao. Prelazim na chalk steam-ove. :)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nisu iz Nišave ko što naslov kaže, ali su iz komšiluka - Jerme.

Danas uhvaćene i puštene. Nisu mušičarenjem pa nećemo o lovu. Ali zato hoćemo o njima! Za početak slike. 2 klasične rasne mekedonke i treća malo atipična sa visokim telom i braon-crnim tačkama.

mak1bk7.jpg


mak2ie9.jpg


mak3my2.jpg
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ova prva mnogo podseća na potočnu pastrmku kojom je ova reka poribljena pre par godina (a ima je pomalo i od pre pojave makedonske), druga je tipična makedonska pastrmka, a treća je čista makedonka sa tamno-bordo pegama. Ima i takvih, pisao sam o tome.
Jedino me ova prva brine. Mnogo liči na potočnu i nema mnogo sličnosti sa makedonskom. Pogledajte boju repa i pravilan raspored crvenih pega, koga ne sme biti kod makedonske. Uporedite je sa mojom poslednjom iz Temske, koju sam postavio pre neki dan. Što je duže gledam sve sam više siguran da je potočna pastrmka.
Može li sve ovo da se prebaci pod temu "Pastrmke naših reka", koja je predviđena za ovo?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
99% sam siguran da je i prva riba makedonska pastrmka.

Prebaciću slike i tvoj komentar i pod Pastrmke naših reka.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Danas sam pecao na srednjem toku Nišave. Drug je uhvatio i pustio 2 lepe pastmke, pri čemu prva nije slikana i ne znam ni da li je potočna ili makedonska, dok je drugu on slikao telefonom i nema sumnje da je čistokrvna gošća iz Strume.

Ono što je mnogo zanimljivije je da sam sreo starijeg čoveka koji je lovio potočne mrene na laku dubinku. Pitao sam ga da li dobija i pastrmke i koliko su ovde česte, na šta je on lakonski odgovorio da u onom viru dole svakodnevno gleda 3 komada - 2 manje imaju po kilo i po, a veća je oko 3-4 kg. Kaže da je pokušavao da ih prevari ali bezuspešno, dok je njegov prijatelj nedavno loveći potočne mrene u drugom viru uspeo da prevari kapitalku od čak 2.8 kg.

A sad ono najzanimljivije! Rekao je da će te velike pastrmke za mesec-dva početi da se mreste, na šta sam ja dobacio da će verovatno ući u reku Temsku. "Ne" - kaže čovek - "Mreste se ovde, na šljunkovitim plićacima Nišave! Gledam ih svake jeseni kako repovima čiste terene dok se ne pojavi potpuno čist šljunak. Onda se tu skupe 2-3 velike ribe i mreste." Završio je čovek svoju besedu, a ja sam mislima otplovio negde daleko, sanjajući pravu salmonidnu Nišavu...  :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nišava je čudna reka, kojoj nema slične, bar u Srbiji. Pomalo je zagađena, ali je bistra, bogata hranom i naseljavaju je neke čudne pastrmke.
Razmišljam nešto, kakve bi osobine trebalo da ima nišavska pastrmka, kojom bi se eventualno poribljavala. Možda bi to trebalo da bude mix pastrmke iz Crnog Timoka i makedonske, jer je Nišava mešavina krečnjačih vrela (kao C.Timok) i bujičavih reka (sliv Strume).
Možda lupam gluposti, ali možda i ne! :nowink:
Da pitam nešto PedjuBG, ali ozbiljno. Ako se pokaže da makedonska pastrmka daje sasvim normalno i plodno potomstvo sa crnomorskom potočnom pastrmkom, da li to znači da se ne radi o posebnoj vrsti, već varijetetu, formi?
Čini mi se da u Nišavi već poodavno žive mešanci i izgleda da daju potomstvo. To je ono što sam nazvao "nišavska" pastrmka. Salmo trutta Nisavicus (sad se malčice šalim)?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Samo dunavske. Iz Ivanjice, ne iz Timoka (Sokobanje). EVentualno, kad proradi mrest, sa VIsocice.
To sto se svakakve pastrmke medjusobno mreste nema nikakvog autohtonog znacaja, pa ni vrednosti. Analogija: kad se pusti nekontrolisano ukrstanje rasnih pasa na sokaku, ne dobije se nova sokacka rasa, vec obicni AVLIJANER. Cak i izvitopereni ljubitelji pasa to priznaju. Nisavska pastrmka je u bioloskom smislu upravo to (paznja: ne kazem da je i u ribolovnom smislu!). Vec sam ranije pisao sta mislim: da bi se pokusalo stanje vratiti na staro, treba sto masivnije poribljavati dunavskom pastrmkom, ali i to je jednostrano, jer ce se ugroziti klenovi i druge ribe, a ne garantuje se potiskivanje vrlo agresivne i vec dobro ukljestene u dunavski sliv jadranske Ad1 pasrmke. Ako tokom zimskih hladnih voda ona kren da se siri i drugde, pisi propalo. Dakle, sirovina sa samovoljom i neznanjem ribolovaca (doduse bugarskih) i bezobzirnoscu elektroprivrede moze da kumuje unistenju autohtonog pastrmskog fonda Srbije. Ja se, nazalost, ne radujem toliko ovome sto se u NIsavi desava.
Ipak, videcemo kako ce se zavrsiti.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hvala na odgovoru, ali moram da napomenem PedjiBG, da se ni ja previše ne radujem (kako on kaže) promeni Nišave. Kada nije bilo Zavoja, to je bila mnogo lepša i bogatija reka. Bila je broj 1! u Srbiji. Bistra, stabilna, bogata ribom. Pogled na bilo koji vir ili preliv oduzimao je dah pravom mušičaru, jer su se jasno videli krupni, raspoloženi klenovi.
Sada je prava pastrmska reka. Možeš da buljiš u nju satima, a da ne vidiš krupnu ribu. Kao i na ostalim pastrmskim rekama kriju se i plašljive su. Pastrmke zauzimaju mesto ostalih riba.
Nišavske pastrmke "avlijaneri" su super, ne samo za ribolovce, nego i za reku, jer naseljavaju tip vode koji im i pripada. Da nema njih, to mesto bi bilo upražnjeno. Ostale nišavske ribe, ubrzano je napištaju, a već sada je pastrmka na vrhu "piramide" i caruje u brzacima Nišave.
Pre neki dan sam gledao pastrmku od oko 3 kg, kako šeta prelivom. Mirno je plivala, ali kada su je ugledali klenovi, odjednom je nastao paničan beg na sve strane, iako ih je mirno posmatrala i nije ih dirala. Tada sam shvatio koja riba je "glavni šef" u mojoj omiljenoj reci.
Priroda će se sama postarati da najbolji mogući varijetet pastrmke zagospodari Nišavom. Ona koja podnosi sve njene osobine, ostaviće potomstvo, a ostale će same nestati. Mnogo prosta stvar!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da li neko ima podatak da je u Temštici (Temskoj) upecana neka makedonska pastrmka?

Sad nešto razmišljam, kako njih ima oko uliva Temske, onda je izvesno i da poneka uđe u Temsku i zabidži uzvodno ka selu Temska. Leti nemaju baš mnogo motiva da ulaze u ovu rečicu koja je toplija od Nišave, ali sigurno da ih ništa ne sprečava da tamo ulaze u proleće, jesen (možda na mrest) ili zimi. Makedonska pastrmka bolje podnosi topliju vodu od naše potočne i zato je osvojila srednji i donji tok Jerme, te sam prilično siguran da će odlično snaći i u Temšticu. Tereni uzvodno od sela Temska su  veoma pogodni za nju.

Ne radujem se ovoj strankinji u slivu Temštice, ali je to apsolutno nemoguće sprečiti. Šta je tu je, bar ćemo hvatati jednu zanimljivu, veliku i uvek gladnu salminidu...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci, moja omiljena planinska reka je Temska. "Propao" sam boraveći na njoj i mušičareći. Nikad nisam ulovio, niti video nečiji ulov makedonske pastrmke. Kao da makedonka ne voli društvo potočare i osvaja samo terene na kojima ove nema ili je retka. Najverovatnije je ima, ali ja se ubih, a ne videh je.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ja je nisam ni video  ??? a kamo li  da sam je ulovio  :doh: :doh: :doh:
 
Vrh Dno