Mere, lovostaj i zabrane

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja bih banovao članove ovog foruma koji  su opsednuti merama, lovostajima, zabranama...i u svaku temu ubacuju virus svoje teške bolesti.
Mušičarenje nije ispunjeno brigama i problemima, već radošću, opuštenošću i srećom, posebno kada je u ulozi plena retka vrsta poput glavatice.
Silvio, ulov ti je odličan i molim te da napišeš nešto o tome kako si  ga ostvario, kroz zanimljivu ribolovačku priču.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Mixmaster je napisao(la):
Ja bih banovao članove ovog foruma koji  su opsednuti merama, lovostajima, zabranama...i u svaku temu ubacuju virus svoje teške bolesti.
Ja bih banovao svakoga ko nije jer se ovaj forum bavi sportskim ribolovom.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Prvi post u ovoj temi je izmišljen od strane administratora. Ja nisam autor ove teme.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
I te kako jesi. Post je samo prebacen u novu temu iz teme "Glavatica" sa odgovarajucim naslovom.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovde piše da sam ja otvorio ovu temu, što je laž. Niti sam je otvorio, niti želim da moji postovi budu prebačeni u nju. Molim da se ova lagarija prepravi, to jest, moji postovi izbrišu sa mesta gde ih nisam postavio.
Već puno puta su moji postovi prebacivani na ovaj način, čime su gubili smisao.
Moderatori bi morali ili da obrišu post koji im nije po volji ili da zatraže odobrenje autora da ga prebace.
U ovom slučaju ja ne dozvoljavam da moj post iz teme "Glavatica" bude bilo gde prebačen. Može samo da bude izbrisan, ako tako odluči gazda.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmasteru, nazvao si sve ribolovce koji se brinu za očuvanje ribljeg fonda i poštovanje propisa „teškim bolesnicima“.

Previše jeftino bi prošao kada bi ti post bio samo izbrisan. A definitivno ga kao očiglednu provokaciju treba ukloniti sa lepe time o glavatici. Prebacivanje u posebnu temu deluje kao logičan izbor.

Ja planiram ove godine da idem na Neretvu i mušičarim meke i glavatice (čak me je i Silvio lično pozvao). Logično je da se pre polaska raspitam o režimu ribolova. Nisam valjda toliki kreten da odem čak tamo i saznam da je upravo lovostaj? Ili recimo da ponesem jednu glavaticu za roštilj, a da ne znam kolika je min mera.

Mislim da je elementaran red raspitati se o režimu ribolova pre odlaska na nepoznatu  vodu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nisam ja napisao da su bolesni oni koji brinu o ribljem fondu, nego "da bih banovao sa mušičarskog sajta one koji su opsednuti lovostajima, merama, zabranama...", pa upadaju u svaku temu svojim dosadnim foliranjem. Teme u kojima se piše o ribolovu polako se pretvaraju u teme o čuvanju riba, zakonima, propisima...i sličnim glupostima koje nepotrebno smaraju posetioce zainteresovane za čitanje i pisanje o lovu riba veštačkim muvama.

Ovde je glavni problem što je administrator otvorio temu pod mojim imenom, iako sam se ja tome oštro usprotivio. Ovo je primer samovolje administratora, omalovažavanja i drskog kršenja osnovnih prava članova foruma.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Ovde je glavni problem što je administrator otvorio temu pod mojim imenom, iako sam se ja tome oštro usprotivio. Ovo je primer samovolje administratora, omalovažavanja i drskog kršenja osnovnih prava članova foruma.

Ja ti predlazem da se obratis direktno Sonji Biserko ovde http://www.helsinki.org.yu/   :hammer:
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
lazza, ako je istina što mix kaže, onda ovo što si učinio ne služi na čast jednog administratora. Na stranu sad osobne netrpeljivosti i neslaganja sa nečijim razmišljanjima (mada dojma sam da je sve počelo mix-ovom pogrešnom procijenom tvog odgovora pod temom glavatica), ali tvoj potez odaje preveliku količinu samovolje (da ne kažem sile) za jedan demokratski forum.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Trebalo mi je malo vremena da nadjem temu gde da udenem ovo pitanje...

Da li je ispravno odrediti fizicku meru za izlov (gde je on dozvoljen), npr granica od 25cm,  na mlade ribe koje nisu u punoj snazi i punoj polnoj i reproduktivnoj zrelosti ili na velike polno zrele ribe.
Oduvek sam smatrao da je izlov krupnih riba pogresan jer su to za svaku vodu najvaznije jedinke, genetski jake cim su opstale, polno zrele, fizicki jake i sposobne, izdrzljive i iskusne a ostavljanje jednogodisnjih i dvogodisnjih jedinki za reprodukciju koju ce tek postici...ili tek postici u punoj pravoj meri...

Potvrdu ovom razmisljanju dobih gledajuci ovih dana Lov i Ribolov u Svedskoj gde upravljac vode na kojoj su nahvatali puno lepih stuka jasno definise da nije dozvoljen izlov stuke "VECE" od 40cm a manjih smes toliko i toliko u tom i tom intervalu... Efekat je ocigledan, zdrava i brojcano jaka populacija stuke i bezbroj nasmejanih musicara i varalicara sto je i najvaznije i krajnji cilj...

Licno se zalazem za zabranu bilo kakvog izlova osim u cilju resavanja prenamnozenosti ili nekih alohtonih ili invazivnih stetnih vrsta ali i to uz debatu i naucno objasnjenje ljudi skolovanih iz te oblasti.
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
922
Broj reagovanja
87
Čini mi se da je možda u Norveškoj il gde već zabranjeno poneti ribu veću od 5kg.
Svakako su matice najvažnije u smislu reproduktivnosti, ali važne su i manje iz prostog razloga što je i genetski diverzitet izuzetno bitan, a on se neće ispoljiti, ako je većina jedinki od malog broja roditelja.
Svakako je manja šteta poneti manju ribu za ručak, no veću.
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Teska je ovo tema... mislim da nema univerzalne formule , da sve zavisi od vrste do vrste, od reke do reke, i da je za bilo kakav zakljucak potrebno dugogodisnje i ozbiljno naucno istrazivanje. Sve ostalo su licni utisci i ubedjenja.Ja zadnje tri godine pecam u Slovackoj, uglavnom na Vahu i Hronu, i na jos nekim manjim recicama... Prve godine kad sam postao clan njihovog saveza, dozvoljena minimalna mera za lipljena i pastrmku je bila 30 cm i mogao si poneti 4 ribe dnevno, samo jedne vrste ili kombinovano, svejedno je bilo. Vec sledece godine, donesena su nova pravila, obzirom da je 10-o godisnje pracenje populacije autohtone potocne pastrmke i lipljena pokazalo stalno opadanje iste, i podignuta je minimalna mera za obadve vrste na 40 cm, uz ogranicenje ulova na 1 komad dnevno, ali mozes uzeti ili potocaru ili lipljena, dok je za kalifornijsku pastrmku ostala min. mera 30 cm i dalje se moze uzeti 4 kom.
Elem, dugogodisnje poribljavanje kalifom iz komercijalnih razloga je uzelo danak, sve manje i manje je potocne pastrmke i lipljena, i sad se radi na tome da se kalifa izlovljava a stite autohtone vrste...
Posebna prica je tek mladica, kao i pravila i propisi koji nju stite.
Uz sve to, velika ovlascenja imaju i lokalna udruzenja, koja mogu dodatno poostriti uslove i uvesti dodatne zabrane na vodama kojim gazduju...
Znaci, ovde su kao resenje problema smanjenja ribljeg fonda doneli odluku o povecanju min. mere i smanjenju broja riba koje mozes poneti. Naravno ovo se odnosi na salmonidne vrste
 

vrana

Hero member
Učlanjen(a)
19.06.2013.
Poruke
1.402
Broj reagovanja
219
Lokacija
Beograd
Mislim da treba postaviti  minimalnu i maksimalnu meru ulova uz ograničenje broja ulovljenih riba. Tako se istovremeno čuvaju matični primerci i ostavlja se prostora za "novu krv" koja je neophodna za opstanak jer se vremenom svaki organizam prilagođava sredini. Jako je bitno tu adaptaciju preneti na nove naraštaje.
Naravno, idealno bi bilo ne igrati se boga, čuvati vode i ostaviti ih da život sam nađe put u njima, ali taj voz smo davno propustili
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.096
Broj reagovanja
909
Vrana ovo sigurno čuva ribu:
-Ne zadiranje u životnu sredinu i habitat vrsta koje žive u određenoj rijeci (centrale, šljunčare, uređivanje korita)
-Ne odnošenje ribe ispod mjere i preko mjere (misli se na br. komada)
-Poštovanje lovostaja
Ovo je dovoljno za svaku vodu da bude krcata ribom :yeswink:
 
Vrh Dno