Mnostvo pitanja od pocetnika...!

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Moj savjet je da uzme dobar polovan puni su oglasi.Ja sam počinjao sa lošim kanapom i ništa nisam napredovao.Nisam mogao zabačaj da uradim!
Ako već hoće da štedi mada će najviše uštediti ako uzme nov i dobar kanap!
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
sasats je napisao(la):
u vreme kada je nastala ta teorija najbrzi stapovi su bili akcije kao dedina kita  :D dzoliks, ako kanap nema potrebnu tezinu nece puniti stap i nema sanse da bacis ni 15 a da ne pricamo o 20 i vise metara . sada pricas o stapu 5/6 i kanapu 5 ? cela polemika i razlog zasto sam se ukljucio je tvrdnja da na cistu peticu treba  staviti cetvorku i bacati teske nimfe kratkim stapom na 20 m ? :) ili strimere , svejedno?
  Dali ti tvrdis da je broj  kao broj AFTMA  sasvim pouzdan kod  uparivanja stapa i snjure ili da je bolje probati znaci moze biti da jedan model spage npr afma 4 moze biti dobar za odredjeni model stapa npr aftma 5 ili 5/6  dok drugi model , firma,  plivajuce  snjure  koji nosi istu oznaku 4  moze da neodgovara za tu 5ticu,,, ja sam njemu kao poc naveo da uzme wf iz razloga da lakse  razvija distancu ali njemu je mozda vise stalo do fine prezentacije bez obzira sto je poc,, a fina prezentacija znaci da snjura duze boravi u zraku  krace se baca  sporije pada a to rade dt snjure ,, i jos logicno je ako lovis na teske nimfe da bi bilo bolje uzeti laksu snjuru  jer teske  dodatno nimfe  ili strimeri isto pune stap i duze izvucena snjura kod dugih pokretanja zabacaja puni stap vise nego da bacamo iz prve kratkim punjenjem sa  kratkim zadebljanjem (short bely) znaci treba gledati dali je i short ili long bely ,,
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
nista ne tvrdim i uopste nije bila prica o traganju za odgovarajucim kanapom prema stapu , vec si nekoliko puta napisao da musicar kada nauci da baca treba da koristi kanap nize klase od stapa ....sa cim se uopste ne slazem i mislim da nije tacno.
sto se tice nimfi teskih i strimera ... tesko da ovde na forumu ima neko ko vise peca na nimfe lake teske i strimere od mene? i to na velikoj reci  :) za mene je teska nimfa na udici 10 ili 8 sa tungstenom 3,8 i ponekad sa par namotaja olova . ali da ne preterujemo neka bude samo sa tungstenom. na takve stalno pecam i to ne na duzinu stapa vec na daljinama do 20m . nimfu baca kanap a ne njena tezina . varalicu baca tezina . sto je kanap vise klase lakse okrene nimfu . ja kazem okrene a mozda postoji bolji termin u flaj kastingu ? ako je lagan kanap ili ako je tanak predvez energija koja se sa stapa prenese na kanap na toj daljini ne stigne do nimfe i nimfa kasni . kada nimfa kasni sistem se ne ispravi a kada se sistem ne ispravi nema zabacaja  :nowink: zasto je bolje bacati teze muve vecom klasom? a zasto bi ti ako zelis da bacis strimer na stap npr klase 6 stavio klasu 5 ? tezina kanapa ti pomaze i kada je vetrovito .
na stap treba staviti kanap koji mu odgovara i olaksati sebi ribolov
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
Mafke ima dosta neke slicnosti izmedju nas dvojice gledano istorijski,,, ja sam pocinjo  negdje oko 91 sa mahanjem ali sam jos kao mali sa 12  poceo da pravim musice ali sam lovio na tirolca a moj otac me je  cesto  ranije vodio kraj vrbasa,,, tu su bili tereni gdje su ljudi kraj vode igrali sah  i on sa njima a odmah pored su bili poredani  ribolovci koji su vadili gabaritne ribe  tako da je to bila cudna atmosfera e to su bila vremena :) ja sam se tu muvao oko ribolovaca a i malo hvato skakavce oko sahista ,,hehe
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
sasats sad dolazimo do tacke gdje se varalicarenje i mahanje mogu doticati  do  srzi  :) ove polemike,, Navodis varalicarenje i kako tezina varalice odlucuje ali odlucuje i debljina najlona na duzinu zabacaja znaci tanji najlon vralica dalje pada  jer tanji najlon pravi manje trenja kroz sprovodnice  i to se isto moze ppovezati i sa mahanjem malo tanja spaga pravi manje trenja prolazeci kroz sprovodnice ,,forsiras to oko punjenja stapa  ali treba uzeti u obzir double houl jace koristenje  duplog povlacenja  smanjuje uticaj stapa ,,,
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sasats je napisao(la):
u vreme kada je nastala ta teorija najbrzi stapovi su bili akcije kao dedina kita  :D dzoliks, ako kanap nema potrebnu tezinu nece puniti stap i nema sanse da bacis ni 15 a da ne pricamo o 20 i vise metara . sada pricas o stapu 5/6 i kanapu 5 ? cela polemika i razlog zasto sam se ukljucio je tvrdnja da na cistu peticu treba  staviti cetvorku i bacati teske nimfe kratkim stapom na 20 m ? :) ili strimere , svejedno?

Ja Dzolixa u kontekstu ove price uopste ne kapiram. Covek zajunio "4 pa 4". Pitanje je postavio pocetnik koji ne ume da mase, to automatski dovodi do puno slacka u sistemu, sa klasu laksim kanapom taj isti kanap pocinje da se lepi za zidove stapa i predstavlja nocnu moru za onog ko uci da mase. Pricas o nekakvoj prezentaciji musice nekome ko ne ume ni da mase, to je bre sledeca lekcija :), kad makar malo nauci i snadje se da zabacuje pravilno. Kada nauci moze da koristi i TLT tehniku sa 5 klasa manjom strunom, nemam nista protiv. Ali u ovom trenutku ni slucajno. Standardni WF sa torpedo glavom oko 10-12m mu je sve u ovom trenutku.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
dzolix je napisao(la):
sasats sad dolazimo do tacke gdje se varalicarenje i mahanje mogu doticati  do  srzi  :) ove polemike,, Navodis varalicarenje i kako tezina varalice odlucuje ali odlucuje i debljina najlona na duzinu zabacaja znaci tanji najlon vralica dalje pada  jer tanji najlon pravi manje trenja kroz sprovodnice  i to se isto moze ppovezati i sa mahanjem malo tanja spaga pravi manje trenja prolazeci kroz sprovodnice ,,forsiras to oko punjenja stapa  ali treba uzeti u obzir double houl jace koristenje  duplog povlacenja  smanjuje uticaj stapa ,,,

Ne moze da se poveze ni u jednom kontekstui. U tome je sustinska razlika izmedju varalicarenja i musicarenja. U musicarenju tezina strune je benefit, trenje je zanemarljivo tacnije ogromno i sa klasom 4 i sa klasom 5 ali je kao parametar zanemarljivo.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
dzolix je napisao(la):
sasats sad dolazimo do tacke gdje se varalicarenje i mahanje mogu doticati  do  srzi  :) ove polemike,, Navodis varalicarenje i kako tezina varalice odlucuje ali odlucuje i debljina najlona na duzinu zabacaja znaci tanji najlon vralica dalje pada  jer tanji najlon pravi manje trenja kroz sprovodnice  i to se isto moze ppovezati i sa mahanjem malo tanja spaga pravi manje trenja prolazeci kroz sprovodnice ,,forsiras to oko punjenja stapa  ali treba uzeti u obzir double houl jace koristenje  duplog povlacenja  smanjuje uticaj stapa ,,,
dzo , jel ti mene zezas ili si ozbiljan?  :D punjenje stapa je prvi uslov da bi uopste napravio musicarski zabacaj . ako nema punjenja stapa nema ni zabacaja . tezina musice uopste nije povoljna za zabacivanje . sto teza ili veca musica teze je i zabacivanje . kako to zamisljas da ti tezina muve pomaze pri bacanju? tezina muve i tanji konac ? a punjenje stapa nadoknadis jacim duplim povlacenjem? ima li neki snimak da pogledam kako to izgleda ili da pokusas da mi objasnis?
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
simpson H je napisao(la):
U musicarenju tezina strune je benefit
da li gresim ako kazem ovako ?... kada nadjes strunu maksimalne tezine koju moze da ponese neki stap onda si pogodio strunu?
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
evo objasnjavam ti na primjer da covjek zabacuje 15m bez stapa,,  drzi u ruci samo rolu i spagu,,, samo pomocu double hola  :D nemam snimak ali je to radio moj prijatelj  na livadi
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
sta to dokazuje? isto tako covek predje po sajli izmedju dva solitera , ali to nije standard
ti stvarno mislis da tezina nimfe pomaze pri bacanju ili se salis ?  :)
 

dzolix

Full member
Učlanjen(a)
24.02.2016.
Poruke
573
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
sasats je napisao(la):
sta to dokazuje? isto tako covek predje po sajli izmedju dva solitera , ali to nije standard
ti stvarno mislis da tezina nimfe pomaze pri bacanju ili se salis ?  :)
  otkud ti to da teza nimfa pomaze pri daljem zabacuju,, to nisam nigdje naveo,, naveo sam da teze nimfe sa tezom spagom u odnosu na stap koji je laksi daju veci osjecaj tereta naspram lakse spage sa  istim nimfama,,, rijec o filingu  a to sto baca bez stapa dokazuje da kad imas tehniku smanjuje se uticaj punjenja stapa
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
dzolix je napisao(la):
i jos logicno je ako lovis na teske nimfe da bi bilo bolje uzeti laksu snjuru  jer teske  dodatno nimfe  ili strimeri isto pune stap i duze izvucena snjura kod dugih pokretanja zabacaja puni stap vise nego da bacamo iz prve kratkim punjenjem sa  kratkim zadebljanjem (short bely) znaci treba gledati dali je i short ili long bely ,,
evo ovde si napisao da nimfa puni stap  ;) ceo ovaj pasus nije tacan  :nowink: nimfa puni stap a tanji kanap omogucava vise kanapa van stapa i postize se dalji zabacaj nimfom? ako sam dobro shvatio?
koji stap koristis , koji kanap ? koliko metara kanapa drzis u vazduhu u trenutku zadnjeg zamaha ?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sasats je napisao(la):
da li gresim ako kazem ovako ?... kada nadjes strunu maksimalne tezine koju moze da ponese neki stap onda si pogodio strunu?

Uh nije bas tako suvise je proizvoljno, maksimalna struna koju neki stap moze da ponese moze da bude i 3-4 klase iznad, ne bih se bas igrao sa tim pogotovo kao pocetnik. Bolje da si napisao "optimalne tezine", tacnije da se lepo oseti punjenje stapa.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
dzolix je napisao(la):
evo objasnjavam ti na primjer da covjek zabacuje 15m bez stapa,,  drzi u ruci samo rolu i spagu,,, samo pomocu double hola  :D nemam snimak ali je to radio moj prijatelj  na livadi

Pocetnik i double haul ne idu u istoj recenici, to je negde peta lekcija :D Pocetnika ucis double haulu odmah ako zelis da izgubi jedno godinu dana u ispravljanju gomile gresaka.
 
Vrh Dno