Morača

nikolacg

Newbie
Učlanjen(a)
24.03.2009.
Poruke
8
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Odgovor "silviu". Mi ga zovemo "klijen" on to i jeste, stanovnik je Skadarskog jezera mada ih se dosta zadražava u donjem toku Morače, pri samom jezeru. Nešto uzvodnije izlazi u sred ljeta, i tada ga možemo loviti na :nimfe, leptire,a kad izađe u velikom broju kao što je tad slučaj bio i na voblere. Uhvaćeni su Tačnije na RAPALA Hysky Jerk, a leptira nije bilo potrebe da vežem , jer je toliko bio ušao u Moraču a ja se igrom slučaja naišao u pravom trenutku (ne za njih normalno) i to je epilog. Pastrmke su ulovljene posle samog lova na klenove, i u prvi mrak. U to doba godine izlazi i ukljeva iz jezera i dolazi čak nekoliko kilometara uzvodno u Moraču a tu je čekaju ovakve mrcine, koje je tada moguće pravariti na leptira No. 4 i 5. Eto ako se ko ikad nađe krajem maja blizu Morače, neka ode do mjesta zvanog Ponare (pitaj za most), i proba ovu tehniku, može i Fly fishing, jer se riba itekako uočava na površini ,problem može biti širina rijeke , jer je tu najšira, mada ja neznam (tek planiram početi fly-fishing).
 

MIKELI 0 0 0

Newbie
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
pozdrav svima,istina vec dugo citam vase teme,po malo kradem savjete,muve i tome slicno,vec neko vrijeme pokusavam da se pronadjem u temi,i konacno mogu nesto konkretno i da kazem,sto se morace tice mozemo je bukvalno prepoloviti na donji i gornji tok,donji dok je karakteristican po sirini vodostaja,zagadjenosti ali i po krupnijim komadima klijena-klena,struna-zubare,kalife,potocare...naravno bude i skobalja,sarana,mekisa-beovice,neke prilicno cudne male ribe medju ribolovcima poznata kao Gorda,sitna ruzna a nalazili smo je iskljucivo u stomacima jegulje...toliko o donjem toku koji svi izbjegavaju,a vec potez od izlaza iz podgorice pa sjeverno kanjonom platija je pravi endemski raj(gdje nema separacija)..slabije ima klijena,potocare u izobilju,lipljen kao lipljen cinjenica je da ga ima a sa obzirom da "bicujem"tek 3 mjeseca  a voda je jos uvjek velika nisam siguran za krupnije komade,mora se voziti muva...a najgore je to sto nema pravila riba kupi bukvalno kad je gladna,u sred bijela dana sam vukao komade od 400-600gr potocare...takodje postoji i neka kvazi imitacija mrene,samo dosta sitnija max do 600gr..u svakom slucaju raj,nije da sad preuvelicavam ali sam planinski vazduh u ovim danima je dovoljan,uz sve mane naseg ribolovackog saveza(cast gazdama kolasinskog revira morace i tare)nije mi jasno kako ta riba jos uvjek postoji uopste,prizori vaser kuglasa,tirolasa je uzasan kao streljcki vod....a ja u svoj toj prici sa strunom i majem....moram priznati bio sam i ja u njihovom taboru ali uz sve vas i vase teme naucio sam cijeniti i vodu i ribu,a najvise fer play.... hvala svima(al sam se raspucao za ovaj prvi post-bruka)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Miloše, dobro nam došao!  :tbumb:

I hvala za informacije o Morači. Kako je tamo sa dnevnim dozvolama, gde ih se da kupiti i koliko koštaju?
 

MIKELI 0 0 0

Newbie
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
:D :D :D eeee to je posebna prica unazad nekih 3 godine sam redovno kupovao sezonsku dozvolu i za tri godine su mi svega 5 puta kontrolisali-dolazili uopste....tako da zadnje 3god. nosim po 5,10e i nijednom mi nisu dosli........mada vide fly-fisharim i ono kao idiot,budala nista ne ne moze ribljem fondu,sto je u sustini tacno...tako da se koristim tim sistemom :whistle:...dok na reviru kojim gazduje kolasinska sluzba postoje odredjene procedure u kolasinu se vadi dnevna prije lova,bla bla mada se najvise isplati uzeti republicku dozvolu i imas na dlanu moracu,taru,komarnicu,zetu,cijevnu,cijelim tokom....milion malih rijeka...za 50e laganoooo :smoke: :smoke: :smoke:
 

nikolacg

Newbie
Učlanjen(a)
24.03.2009.
Poruke
8
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
MIKELI 0 0 0 je napisao(la):
:D :D :D eeee to je posebna prica unazad nekih 3 godine sam redovno kupovao sezonsku dozvolu i za tri godine su mi svega 5 puta kontrolisali-dolazili uopste....tako da zadnje 3god. nosim po 5,10e i nijednom mi nisu dosli........mada vide fly-fisharim i ono kao idiot,budala nista ne ne moze ribljem fondu,sto je u sustini tacno...tako da se koristim tim sistemom :whistle:...dok na reviru kojim gazduje kolasinska sluzba postoje odredjene procedure u kolasinu se vadi dnevna prije lova,bla bla mada se najvise isplati uzeti republicku dozvolu i imas na dlanu moracu,taru,komarnicu,zetu,cijevnu,cijelim tokom....milion malih rijeka...za 50e laganoooo :smoke: :smoke: :smoke:

Čitam ovaj post i osjećam se dužnim da članove ovoga foruma uputim na pravu informaciju! Ne plasirati dezinformacije! REPUBLIČKA DOZVOLA EVO NEKOLIKO GODINA U CRNOJ GORI VIŠE NE POSTOJI!
Mikeli od kada ne plaća dozvole a lovi ribu, izgleda je zaboravio da se raspita o tome!

Samo toliko....želim da članovi i ovoga foruma budu upoznati sa pravim stanjem. Pozdrav i bistro!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala za info. kako stoji sa godišnjim dozvolama za strance i koliko koštaju? koliko su dnevne i prodaje li ih čuvar ili samo rd ili se ih da naći i na nekim drugim mesima?

znam da na mnogim mestima na balkanu moguće je kupiti samo u rd i to npr. samo sredom i petkom od npr. 16 do 18 sati. to je za mnoge strance nepogodno...kod mene se bar mogu kupiti i u ribolovačkim trgovinama i turističkim agencijamakoje rade i nedeljom. 

Zanima me kako je to u CG.
 

MIKELI 0 0 0

Newbie
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
ok nikola ja sad drzim republicku dozvolu za proslu godinu,od ortaka,za ovu ne znam a i ne zanima me,ribolovna sluzba ne FUNKCIONISE....kome da placam???ljudima koji uzimaju pare od skadarskog jezera,pa do pivskog jezera,a za poribljavanje ni da ne pricam,riblji fond???,ja sam svedok bio milion puta o krivolovu puskama,mrezama u kanjonu,agregate i dinamit i da ne pominjem,prebacivanje na racun ne placanja nije na mjestu jer ako si iz cg vjerovatno znas kako stoje stvari...znam svakog lovocuvara i sve kako funkcionise,zasto se ne lovi saran kao nekad???-sija jezero od lampi(citaj lampasa,agregati,elektro sonde,osti....),mladica u moraci(nedosanjani san,puske,mreze)mekousnu pasrmku da ne pominjem,liplje....kolege ribolovci eeeeeeeeeeeeeee to je tek prica za sebe nevjerovatno pa da ne pretjeram sigurno sam 20-tak puta vidjeo ljude kako trpaju beby lipljena,potocaru u CIZMEE!!!!a sto se kanjona morace tice rone ljudi kao blesavi zamisli idilu suton,lipljen kupi,potocara lupka,ja u transu.........i mrtav ladan covek izranja iz vode(da ne pominjem ime trece osobe)ajd sto me je okinuo,ali vuce komad koliki uzivo nikad nisam vidio,mislim na velicinu i par "sitnih komada".....ne znam,znam da lovocuvari rade koliko mogu,malo ih je,kasne plate...ali to nije razlog zbog kojeg je stanje kakvo je(mislim da je to stvar moralnog stanja sukolega)...sto se mene tice za mene je bolje da kupim na bazenu 2kg kalife,2kg potocare i pustim ih ispod vezirovog mosta-zabranjen revir-i mirna savjest... ::)
 

MIKELI 0 0 0

Newbie
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
a za strance cu da se raspitam,i ako nije isto male su razlike......javljam kad saznam...
ee da dozvole se izdaju u trgovinama-riboshopovima...nista komplikovano...
 

MIKELI 0 0 0

Newbie
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
MIKELI 0 0 0 je napisao(la):
ok nikola ja sad drzim republicku dozvolu od prosle godine,od ortaka,za ovu ne znam a i ne zanima me,ribolovna sluzba ne FUNKCIONISE....kome da placam???ljudima koji uzimaju pare od skadarskog jezera,pa do pivskog jezera,a za poribljavanje ni da ne pricam,riblji fond???,ja sam svedok bio milion puta o krivolovu puskama,mrezama u kanjonu,agregate i dinamit i da ne pominjem,prebacivanje na racun ne placanja nije na mjestu jer ako si iz cg vjerovatno znas kako stoje stvari...znam svakog lovocuvara i sve kako funkcionise,zasto se ne lovi saran kao nekad???-sija jezero od lampi(citaj lampasa,agregati,elektro sonde,osti....),mladica u moraci(nedosanjani san,puske,mreze)mekousnu pasrmku da ne pominjem,liplje....kolege ribolovci eeeeeeeeeeeeeee to je tek prica za sebe nevjerovatno pa da ne pretjeram sigurno sam 20-tak puta vidjeo ljude kako trpaju beby lipljena,potocaru u CIZMEE!!!!a sto se kanjona morace tice rone ljudi kao blesavi zamisli idilu suton,lipljen kupi,potocara lupka,ja u transu.........i mrtav ladan covek izranja iz vode(da ne pominjem ime trece osobe)ajd sto me je okinuo,ali vuce komad koliki uzivo nikad nisam vidio,mislim na velicinu i par "sitnih komada".....ne znam,znam da lovocuvari rade koliko mogu,malo ih je,kasne plate...ali to nije razlog zbog kojeg je stanje kakvo je(mislim da je to stvar moralnog stanja sukolega)...sto se mene tice za mene je bolje da kupim na bazenu 2kg kalife,2kg potocare i pustim ih ispod vezirovog mosta-zabranjen revir-i mirna savjest... ::)
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
U ljudi pa baš je loše stanje ,velika šteta jer CG poseduje predivne vode ,mada ni kod nas nije nešto mnogo bolje .... važno je da su uveli objedinjenu dozvolu od 50 eur i stvarno mnogo ribolovaca je kupilo ,svi koje ja znam je imaju a verujem i dosta drugih a sve ostalo što se tiče očuvanja voda i ostalog je jedna velika nula (zero) !!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@mikeli 0 0 0, baš mi je žao kada čujem takve vesti o čuvanju voda i ribljega fonda u istim. Hvala za trud i informacije. Inače CG ima predivan potencijal, mogla bi biti u samom vrhu svetski FF destinacija. Uz pravu brigu i stručno poribljavanje mnoge ako ne isve CG reke bi bile stvarno vrhunske FF vode.

Dok se ljudima ne ogadi takvo ponašanje nema leba  :(
 

MIKELI 0 0 0

Newbie
Učlanjen(a)
28.02.2010.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
cinjenica da je za to i kod nas i vas to stvar cijelog sistema,zakoni fizike ne dozvoljavaju da jedna ili dvije lade nive pokriju teren kanjona platija,cijevnu do albanske granice,zeta i njen sastav sa moracom,donji tok morace..jbg to rade 3-4 covjeka(licno ih poznajem)trude se ljudi koliko mogu...plate maltene ne primaju....
ALI ZATO IMA NACINA PA KOLASINCI SU SACUVALI SVE,OD VODE DO RIBE... :respect1: :respect1: :respect1:
koga zanima neka nadje aferu sa snimanja reportaza na tari u kalasinskom dijelu...kad su iz prikrajka provalili reportera i ekipu koji posle snimanja genicidisu ribu i objelodanili sve(izvinjavam se ako sam promasio neki detalj jer me ta prica nije zanimala-samo pisem koliko ja znam iz prica o tome)



a za dozvole sam se raspitao...licno kod covjeka koji izdaje u riboshopu,isti je sistem za strance,tj citiram-"ma zavrsice se to isto kao i za sve....ovdasnje ribolovce"...da budem precizan zbog komentara od ranije,covjek mi je rekao da vec neko vrijeme nemaju obrazaca za dozvole,koje su 30 kinti,a savjetovao je da idem na vodu bez nje,ponesem 10e i to je to...to ja i radim isto je rekao i za strance....dakle moja prica od ranije ima neku tezinu....

mada tema nije ribo sluzba i kako funkcionise...samo sam u najmanju ruku zacudjen ljudima koji su odavde a opet podrzavaju i odobravu sistem,jer cinjenica je da ste vi,od skoro i ja istinski musicari,(bez vaser kugle i tirolasa) i slusate svakakve price,primite se na pricu,dodjete ovdje da uzivate a oko vas ljudi od 7 do 77 god sa po 7 muva,lupaju po vodi,paraju vodu,pjevaju,skacu..mrse muve o vasu strunu...(moja iskustva)

iskreno se nadam da ce se nesto ubrzo mijenjati...za bolje svih nas...pa da dodjete u pravi mali raj...
a eto mogu reci da sam samo uz vas i vase price u silnim temama kupio prut,cekrk,(strunu dobio na poklon od Nislije),ii 5 dana na livadi pokusavao da pogodim kantu sa 10tak metara..a sad vec pa skoro cijelu strunu bacam LAGANOOOOO...
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
ubacicu ovaj post ovde mada nisam siguran da mu je ovde mesto...ovo je pitanje, planiram da organizujem neko kampovanje sa ekipom u nekoj divljini gde nema mnogo guzve i da se totalno opustim i musicarim par dana. sad interesuje me tara ili mrtvica gde je bolje da se instalira kamp ? tara je ok ali revir je u gradu a da kampujem u kolasinu nije mi neki trip, kako je neki kilometar iznad kolasina jer je prohodna reka i kakva su iskustva? postoji mogucnost kampovanja oko medjurecja i pecanje na mrtvici i moraci... sad zamolio vas koji ste upoznati sa situacijom da mi pomognete... znaci trazim mir, par kilometara divljeg toka koji cu da istrazim u ta 2-3 dana i reku koja je prohodna i bogata ribom...
hvala unapred
 
Vrh Dno