muhom na soma

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Zanimljiva ideja "turbo muhe"! :tbumb:Nek ti bude čim tamnije boje,ak ga surfaš po površini....
Probaj ići s nekim tko će ga u tandemu loviti na bućku,a ti do njega bacaj Kinder Surprise :blush: tako ćeš ga sigurno prije isprovocirati da se digne što bliže površini,tj. tvojem mamcu...... :)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Sebastiane svaka cast ne bih se ovoga setio ni jutro posle flase tequile i kartona piva :doh:.
Jel'te drugari, a jel ste culi vi za kosavu. Mislim da ce to biti malo(vise) zajebano da se zabacuje na Dunavu, na Savi jos mozda i moze negde u BiH ili Hr (van kosavskog podrucja ok), na Moravi il nekom jezeru. Malo sam skeptican zbog odnosa tezina-velicina-oblik (otpor vazduha itd) :nowink:, al ko ima neki jaci musicarac nek proba makar negde i gde nema somova samo da prenese utiske o mogucnostima zabacivanja, kako pliva i to. 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:D

Živeo sam nekoliko godina na dunavu i doživeo košavu na vlastitoj koži LOL...ali to nije tako česta stvar na dunavu, nije to svaki dan čak ni svaki mesec. Dalo bi se ;-) Samo za te "svinje" treba pravi mahač i ostalo!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Procitah na nekom forumu (mislim da je bio na ovom al nisam siguran) da je neko upecao somce od 1,5kg na nimfu. E sad mi nesto pade na pamet nimfa koja imitira rovca, ili za povrsinu neki strimer mis. A zamislite nesto sto imitira ptitja, neko malecko majusno pace, ili bebica kormorana. Znam da je u nekom starom Cabella's katalogu bilo nekih varalica za maskija u obliku pacova, pataka... cak su neki imali i metalna krilca (od leptir varalica). E sad sta napraviti da moze da se baca musicarcem, a da nije super hevi i da prdi plopce i frkce ko besno?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
koliko se sečam ovde smo več spominjali to, verovatno si čitao na ovom forumu. Koliko se sečam i to somče na nimfu je u stvari manjić/cverglan. Pravo somče o kojem ovde brbljamo bi isto napao sve...on je proždrljivac teški.
Ja bi po pitanju tonučih imitacija koristio na prvom mestu imitaciju poduže pijavice (npr. od nojeva pera), za površinu je več lakše...kada lovi na površini 100% sam uveren da bi kojekakve verzije popera odradile posao.
Odi na dunav druže, sada posebno i u avgustu on zna čak i u samo podne da izađe na površinu i bude aktivan. Predveče pa do ponoči bi išlo....sve to dolazi u obzir što smo več spominjali...ako nemaš popera uzmi miša, ma šta god oveče i cimaj gde lovi....uzmi jak štap i na dunav  ;)  :bye::
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Upravo mi je u gostima bio mixmaster sa dva gosta. prvi je Aca i drago mi je da sam ga video posle dugo vremena. Drugi je som, ponavljam som od 5 kg i duzine od 100cm ili ti jedan metar. Ovo je po mom saznanju prvi som ulovljen na strimera! Iako ne volim da hvalim druge ljude, svog prijatelja Mixmastera moram. Za ovo sto si uradio imas dozivotni respect od mene, ali dozivotni.
Evo par slika, ostatak kada proradi galerija! A pricu i ovom ulovu dobicete os samog aktera!
 

Prilozi

  • Picture 002.jpg
    Picture 002.jpg
    225,5 KB · Pregleda: 687
  • Picture 003.jpg
    Picture 003.jpg
    246 KB · Pregleda: 800
  • Picture 004.jpg
    Picture 004.jpg
    219,9 KB · Pregleda: 633

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Istina je, ulovio sam soma, teškog 5 kg i dugačkog 100 cm, mušičarskim priborom. Pred nekoliko očevidaca, zaheftao sam ga na baš istog strimera kojim sam ulovio i onu štuku od 4.5 kg! Borba je bila malo neobična, ali sam ga relativno brzo savladao (vežbao blagovremeno na psima :hammer:) i prihvatio improvizovanom kukom od drveta, koju mi je pripremio Aca.
Čim sam došao na J. Moravu, danas, primetio sam čudnu, krupnu, grabljivicu kako proganja ribe u jednom viru. Misleći da je krupan bucov, proganjao sam ga bambulama ali bez uspeha. U sledećem viru pojavila se druga "aždaja" i na pomalo čudan način proganjala ribe. Tada mi je bilo jasno da treba da vežem velikog strimera na 0.30mm. Odabrao sam onog kojim sam proletos ulovio svoju najveću štuku, u kompletu sa sajlicom od Toothy Critter-a. Da ne gnjavim sa tim, velika grabljivica je vrlo brzo odustala od proganjanja ribica i prešla na mog strimera. Kada sam je zakačio, bilo mi je čudno što ne besni kao bucov i ne drma glavu kao štuka, već snažno i jednolično vuče prema dubini. Već sam se spremao za plivanje niz J.Moravu (kao na filmu...), kad sam osetio da se i ta ribetina može zaustaviti i okrenuti prema meni. Nastavila je sa "pumpanjem" u mestu, na dnu. U sebi sam nabrajao grabljivice koje žive u ovoj reci i već sam posumnjao na soma.
Brzo sam pregazio do jednog ostrva, iza kojeg je bio jedini tišak, sa planom da ga u potpuno mirnoj vodi zamaram. Kad je primetio da ima ozbiljnog protivnika, som je jurnuo nizvodno i izvukao mi skoro ceo konac. Ipak, stigao sam da ga zaustavim i okrenem prema mirnom, velikom, zalivu.
Tad je naišao Aca, moj brat od strica i stari mušičar i video me kako zamaram alu. Uskoro se i som umorio i pokazao nam svoju glavudžu i beli stomak. Horor!
Na suprotnoj obali, na kojoj je i bio Aca, primetio sam zabodenu raklju od drveta i zamislio je kao kuku. Opet sam gazio do guše i prišao raklji, koja je ubrzo postala "kontra-raklja--kuka". Som je već bio prilično umoran i dohvatio sam ga ovom, za trenutak smišljenom, alatkom i podigao. Malo nas je poprskao, pokušao da nas šamara repom, ali bio je gotov. Uskoro je bio na obali, mrtav...
Dakle, da skratim, istorija mušičarenja soma u Srbiji, počela je danas! Ja najavljujem još ovih riba na svoje strimere. Izgleda da, kada je aktivan, som vrlo lako postaje plen ribolovca, pa i mušičara. Samo treba imati sreću da se nađete u pravo vreme na pravom mestu, kao i kod svake druge ribe.
Interesantno je da sam koristio relativno lagan pribor za ovakvu "mečku", Štap RST MPL 8' 6", AFTMA 5(!) ,konac DT5F, No name, najjeftiniji i čekrk Shimano Biocraft XT 3-4, bez backing-a!
 

stasa

Junior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Randjo, sad sam dosao sa nekog party-ja i video ovo! Moram da ti kazem ti nisi normalan!Da nema slika kako bi ubedio Engleze da si na Fly rods i shimano biocraft 3/4 ulovio catfish? Idi bre u crkvu i pomoli se bogu. Da nisi ti malo autistican?
I ne prezentuj ovakve stvari kasno, nedas mi da spavam.
Sala na stranu , ma sta drugi pricali,Mr Robert je u pravu Fly fishing King of......, kao iDr Lucky poceo si istoriju da pises. Nema drugog, eto mene nazad polovinom avgusta.
Cestitam!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Prvo VELIKE ČESTITEKE Mixmasteru!!!!!!!!!!!!  :yeswink:  :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :firends:

Eto vidite dragi kolege, tu ribu nije nemoguče maznuti ni "muvom" dapače, u pravo reme na pravom mestu se io brzo odvije  ;). Za sada sam ih ulovio samo varalicom i jednoga na dubinca. Proždrčjiva riba. Kako sam gore pričao da zna da u ovo doba proradi i u podne na samim vručinama potvrđuje Mix " U 15 h, na 42 stepena!"...hvala Mix ;)

Izčitavajuči ovo o umaranju sam se toliko uživio  :D odma mi se probudile uspomene sa Dunava.

Mix, SVAKA ČAST! Lepo somče!!!  :yeswink: :tbumb:

Sledeča akcija: tonuči predvez i češljanje vira  ;)....ali pazi, nikada se ne zna kakav "panj" čeka dole.

Kada ga umarate po svaku cenu se trudite da mu ne dozvolite da ode do dna! 
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hvala svima na čestitkama. ::)
Laki postavi još slika, može i malo umanjenih.
Ovaj ulov nije rezultat mog poznavanja lova na somove. To me nije nikad interesovalo i to je bila jedna od retkih riba koju nikad nisam ulovio, niti sam imao želju. Može se reći da sam imao sreću, ali i krupne strimere i nešto znanja kako ih upotrebiti. Verovatno bi slično prošla i štuka ili bucov, da su mi onako natrčali.
Uvek sam mislio da je som veoma teško uhvatljiva riba, koja se skriva u dubinama i nije interesantna kao ulov. Ipak, ja sam mušičar, i nije mi baš poznato kad i kako se lovi som, ali ako je ovaj napao strimera, isto tako će još neki njegov komšija.
Mnogo je lakše kad "padne" prvi. Sećam se kada sam ulovio prvu štuku. Do tada su svi mislili da je mušičarenje štuke jedna od brojnih izmišljotina iz našeg sveta. Tako je bilo i sa karašima, bucovima i crvenperkama. Tako će biti, nadam se, i sa somovima. Ovo je ozbiljna potpora nečijoj eventualnoj nameri da se mušičari som.
Čini mi se da od pamtiveka ribari love soma na veštački mamac sličan našim strimerima. Nisam siguran da li je tačno ovo što pišem, ali dunavski alasi, valjda koriste nekakvu crvenu kićanku sa udicom, dok bućkaju.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Auuu! Pa za ovo cu svima da pricam! Bravo covece!!! Odusevio si me!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Uvek sam mislio da je som veoma teško uhvatljiva riba, koja se skriva u dubinama i nije interesantna kao ulov. Ipak, ja sam mušičar, i nije mi baš poznato kad i kako se lovi som, ali ako je ovaj napao strimera, isto tako će još neki njegov komšija.
Kao prvo bravo az ulov!!!  :tbumb:

Što se citirane rečenice tiče, mogu ti reći da je aktivan som pravi alavac koji u svim slojevima vode (uključujući i samu površinu) progoni sve što mrda! I veoma ga je lako uhvatiti! Naravno, na mušicu ga nikada nasam ulovio (ako je to uopšte potrebno reći s obzirom da ja na mušičarca nisam uhvatio ni štuku, nu bucova, ni...), ali sam svojevremeno specijalizirao za lov "vrućih" somova na plitkoroneće voblere koje sam sam konstruisao, a pravio mi ih je (i danas to radi) Lazić Jocko Yogi.

Kao što rekoh "vruć" som je lako uhvatljiva zverka i samo ga treba pronaći. Moj rekord je 6 komada za 2 sata, odnosno 9 u 2 večeri. Ako vam treba savet oko toga gde se kreću "mušičarima-zanimljivi-somovi" slobodno mi se obratite. To su isti oni koje lovim plitkoronećim voblerima. Ovog sam uhvatio pre par dana:

som72manja2pp8.jpg
 
Vrh Dno