muhom na soma

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sve je ok.  ;) eto imam i ja jos jedan minus na karmi  :D što sam i očekivao posle moje reakcije  :D nema smisla da mi stoji samo jedan minus, nisam ni ja tako fini i bez mana  :hammer: :D :bleh:

eto bili smo malo off topic ali nema veze, sada moze dalje da brbljamo o mušičarenju soma  ;) :bye:
 

Roda Fly

Junior member
Učlanjen(a)
01.09.2007.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Ovo musiscarenje soma izgleda vrlo interesantno, treba probati ako imate gde... mada musicarenje klena je ipak za mene ono pravo!  :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Catfish on a fly (clouser minnow)
[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/2usiC-zfGB8[/flash]

Kada je som lovno aktivan, kada lovi na površini, sam lov muvm (strimerom) nije takva umetnost. U takvim situacijama bacite li mu vobler, kašiku, meps/liptira ili strimera i vodite ga na takav način da ga ovaj opazi velika verovatnost je da če te ga uloviti. Treba biti na pravom mestu u pravo vreme, često iči na vodu, pratiti dešavanja... Dok miruje u rupi u nekom viru i čeka da mu nešto prođe pod brk i samo to napada več zahteva više poznavanja ove ribe i same lokacije.
Buduči da som ima izuzetno tvrda usta i jaku čeljust preporučljivo je imati strimere vezane na izuzetno oštrim i jakim udicama. To nije nužno ali je preporučljivo. Za takvo mušičarenje je bolje imati štap od aftma 8 pa napred zbog jake kontre i dizanja ribe. Prilikom zamaranja malo veči som (od 10kg pa napred) lakše ide na dno gde se takorekoč nastoji nekako usidriti a to mu se ne sme dozvoliti, to dobro poznaju svi koji su ga lovili bilo varalicom ili dubinkom.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Istina je, ulovio sam soma, teškog 5 kg i dugačkog 100 cm, mušičarskim priborom. Pred nekoliko očevidaca, zaheftao sam ga na baš istog strimera kojim sam ulovio i onu štuku od 4.5 kg! Borba je bila malo neobična, ali sam ga relativno brzo savladao (vežbao blagovremeno na psima :hammer:) i prihvatio improvizovanom kukom od drveta, koju mi je pripremio Aca.
Čim sam došao na J. Moravu, danas, primetio sam čudnu, krupnu, grabljivicu kako proganja ribe u jednom viru. Misleći da je krupan bucov, proganjao sam ga bambulama ali bez uspeha. U sledećem viru pojavila se druga "aždaja" i na pomalo čudan način proganjala ribe. Tada mi je bilo jasno da treba da vežem velikog strimera na 0.30mm. Odabrao sam onog kojim sam proletos ulovio svoju najveću štuku, u kompletu sa sajlicom od Toothy Critter-a. Da ne gnjavim sa tim, velika grabljivica je vrlo brzo odustala od proganjanja ribica i prešla na mog strimera. Kada sam je zakačio, bilo mi je čudno što ne besni kao bucov i ne drma glavu kao štuka, već snažno i jednolično vuče prema dubini. Već sam se spremao za plivanje niz J.Moravu (kao na filmu...), kad sam osetio da se i ta ribetina može zaustaviti i okrenuti prema meni. Nastavila je sa "pumpanjem" u mestu, na dnu. U sebi sam nabrajao grabljivice koje žive u ovoj reci i već sam posumnjao na soma.
Brzo sam pregazio do jednog ostrva, iza kojeg je bio jedini tišak, sa planom da ga u potpuno mirnoj vodi zamaram. Kad je primetio da ima ozbiljnog protivnika, som je jurnuo nizvodno i izvukao mi skoro ceo konac. Ipak, stigao sam da ga zaustavim i okrenem prema mirnom, velikom, zalivu.
Tad je naišao Aca, moj brat od strica i stari mušičar i video me kako zamaram alu. Uskoro se i som umorio i pokazao nam svoju glavudžu i beli stomak. Horor!
Na suprotnoj obali, na kojoj je i bio Aca, primetio sam zabodenu raklju od drveta i zamislio je kao kuku. Opet sam gazio do guše i prišao raklji, koja je ubrzo postala "kontra-raklja--kuka". Som je već bio prilično umoran i dohvatio sam ga ovom, za trenutak smišljenom, alatkom i podigao. Malo nas je poprskao, pokušao da nas šamara repom, ali bio je gotov. Uskoro je bio na obali, mrtav...
Dakle, da skratim, istorija mušičarenja soma u Srbiji, počela je danas! Ja najavljujem još ovih riba na svoje strimere. Izgleda da, kada je aktivan, som vrlo lako postaje plen ribolovca, pa i mušičara. Samo treba imati sreću da se nađete u pravo vreme na pravom mestu, kao i kod svake druge ribe.
Interesantno je da sam koristio relativno lagan pribor za ovakvu "mečku", Štap RST MPL 8' 6", AFTMA 5(!) ,konac DT5F, No name, najjeftiniji i čekrk Shimano Biocraft XT 3-4, bez backing-a!

e za ovo svaka čast MIX  :tbumb: upravo sam pre par dana dobio istu ideju da izmušičarim Soma i utvrdio sam da je to veoma veoma moguće ,samo mi treba čamac jer fizički nemogu da dođem do sredine vode  gde se baš i javljaju..Upravo tvoja priča koju sad čitam mi dodaje elan jer sam upravo baš tako i razmišljao da nagrnem na Soma ,u sred dana ,po najvećoj vrućini viđam somove kako se dižu i tuku krupnu belu ribu po površini vode tako da kad ih pukne riba izleti po 2-3 metra u vis .neki štukaroški veliki strimer (hmm možda čak i miš  ),lagana vožnja ,forsiranje mesta gde se javlja (som ne ide daleko,obično raubuje na istom mestu  ) ..ma 100% je zgoditak...moram da probam..moram da pr..obam..moram..da...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
na žalost od kako sam otišao sa Dunava ja više ne viđam takvu aktivnost soma, samo po nekada lupne negde i to vreme sada dolazi, vručine i avgust a i ja imam konačno primeren pribor...tako da ču i ja konačno probati da ga izčeprkam. Kada je tako aktivan na površini su najidealnij uveti...da, imitacija miša bi mogla biti dobra, ili imitacije pijavica recimo veliki "bunny leech"...ali pored toga ja sam im za ovu godinu i za avgust pripremio nešto mnogo opako...Bob's Banger ;) i to na tubici.
Ovako to izgleda, udicu sam stavio samo ovako za foru da se vidi kako to izgleda u celoti
main.php


Ako mu daš one zveckajuče oči moglo bi da bude još provokativnije za somče...tako da, probaj nešto takvo navezati.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
da Seb  :tbumb: ,  BOBs banger ,da puca po površini ko "bućka" i što sporija vožnja ...uhhh moram da nađem neki čamac !!!! mislim da somu nije mnogo ni bitno šta lovi samo da je veliko i da mrda , da nije previše brzo i da izgleda kao masan zalogaj  ,sećam se da kada sam ih ranije ganjao na varaličarski pribor da su ponekad uzmimali  vobler (od 15 cm) u samom propadanju dok su ih neki poznanici dobijali i na zaru (površinska varalica) i na poppera ...ali u svakom slučaju na mahač ništa bez čamca jer se javljaju na 40m-50m od obale ..a i dobar je čamac kad krene mrcina od 20ak kila ( a takvih ima tu na jedan) da vuče ,sa obale mu ništa nebi mogao. ..u sad sam se baš nešto naložio da ih ganjam.. :eek:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Šone je napisao(la):
da Seb  :tbumb: ,  BOBs banger ,da puca po površini ko "bućka" i što sporija vožnja ...uhhh moram da nađem neki čamac !!!! mislim da somu nije mnogo ni bitno šta lovi samo da je veliko i da mrda , da nije previše brzo i da izgleda kao masan zalogaj  ,sećam se da kada sam ih ranije ganjao na varaličarski pribor da su ponekad uzmimali  vobler (od 15 cm) u samom propadanju dok su ih neki poznanici dobijali i na zaru (površinska varalica) i na poppera ...ali u svakom slučaju na mahač ništa bez čamca jer se javljaju na 40m-50m od obale ..a i dobar je čamac kad krene mrcina od 20ak kila ( a takvih ima tu na jedan) da vuče ,sa obale mu ništa nebi mogao. ..u sad sam se baš nešto naložio da ih ganjam.. :eek:

Ako, ako...pripremi se ti dobro za somčad a ja se nadam uskoro i slikama  :tbumb: :tbumb: :tbumb:

Ja sada moram na par dana od kuće ali kada se vratim gledati ču da odem na jezero prvom prilikom i da se poigram malo više i sa somovima. A ponudit ču im ove moje pijavice...mada mi ova crna nekako najviše obečava
main.php

Ako pronađem ove površinsko aktivne to če biti idealno
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Šone je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Istina je, ulovio sam soma, teškog 5 kg i dugačkog 100 cm, mušičarskim priborom. Pred nekoliko očevidaca, zaheftao sam ga na baš istog strimera kojim sam ulovio i onu štuku od 4.5 kg! Borba je bila malo neobična, ali sam ga relativno brzo savladao (vežbao blagovremeno na psima :hammer:) i prihvatio improvizovanom kukom od drveta, koju mi je pripremio Aca.
Čim sam došao na J. Moravu, danas, primetio sam čudnu, krupnu, grabljivicu kako proganja ribe u jednom viru. Misleći da je krupan bucov, proganjao sam ga bambulama ali bez uspeha. U sledećem viru pojavila se druga "aždaja" i na pomalo čudan način proganjala ribe. Tada mi je bilo jasno da treba da vežem velikog strimera na 0.30mm. Odabrao sam onog kojim sam proletos ulovio svoju najveću štuku, u kompletu sa sajlicom od Toothy Critter-a. Da ne gnjavim sa tim, velika grabljivica je vrlo brzo odustala od proganjanja ribica i prešla na mog strimera. Kada sam je zakačio, bilo mi je čudno što ne besni kao bucov i ne drma glavu kao štuka, već snažno i jednolično vuče prema dubini. Već sam se spremao za plivanje niz J.Moravu (kao na filmu...), kad sam osetio da se i ta ribetina može zaustaviti i okrenuti prema meni. Nastavila je sa "pumpanjem" u mestu, na dnu. U sebi sam nabrajao grabljivice koje žive u ovoj reci i već sam posumnjao na soma.
Brzo sam pregazio do jednog ostrva, iza kojeg je bio jedini tišak, sa planom da ga u potpuno mirnoj vodi zamaram. Kad je primetio da ima ozbiljnog protivnika, som je jurnuo nizvodno i izvukao mi skoro ceo konac. Ipak, stigao sam da ga zaustavim i okrenem prema mirnom, velikom, zalivu.
Tad je naišao Aca, moj brat od strica i stari mušičar i video me kako zamaram alu. Uskoro se i som umorio i pokazao nam svoju glavudžu i beli stomak. Horor!
Na suprotnoj obali, na kojoj je i bio Aca, primetio sam zabodenu raklju od drveta i zamislio je kao kuku. Opet sam gazio do guše i prišao raklji, koja je ubrzo postala "kontra-raklja--kuka". Som je već bio prilično umoran i dohvatio sam ga ovom, za trenutak smišljenom, alatkom i podigao. Malo nas je poprskao, pokušao da nas šamara repom, ali bio je gotov. Uskoro je bio na obali, mrtav...
Dakle, da skratim, istorija mušičarenja soma u Srbiji, počela je danas! Ja najavljujem još ovih riba na svoje strimere. Izgleda da, kada je aktivan, som vrlo lako postaje plen ribolovca, pa i mušičara. Samo treba imati sreću da se nađete u pravo vreme na pravom mestu, kao i kod svake druge ribe.
Interesantno je da sam koristio relativno lagan pribor za ovakvu "mečku", Štap RST MPL 8' 6", AFTMA 5(!) ,konac DT5F, No name, najjeftiniji i čekrk Shimano Biocraft XT 3-4, bez backing-a!

e za ovo svaka čast MIX  :tbumb: upravo sam pre par dana dobio istu ideju da izmušičarim Soma i utvrdio sam da je to veoma veoma moguće ,samo mi treba čamac jer fizički nemogu da dođem do sredine vode  gde se baš i javljaju..Upravo tvoja priča koju sad čitam mi dodaje elan jer sam upravo baš tako i razmišljao da nagrnem na Soma ,u sred dana ,po najvećoj vrućini viđam somove kako se dižu i tuku krupnu belu ribu po površini vode tako da kad ih pukne riba izleti po 2-3 metra u vis .neki štukaroški veliki strimer (hmm možda čak i miš  ),lagana vožnja ,forsiranje mesta gde se javlja (som ne ide daleko,obično raubuje na istom mestu  ) ..ma 100% je zgoditak...moram da probam..moram da pr..obam..moram..da...

Drago mi je da te moj ulov hrabri. To je najvažnije, jer ako dovoljno jako poželiš da mušicom uloviš bilo koju ribu, to ćeš i ostvariti. Očekujem da ćeš maznuti nekog brku, jer očigledno znaš i gde su i kad se javljaju na površini. Jedino ti je preostalo da napraviš strimera. Predlažem nešto veliko i šareno.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo ljudi motkice za somove...ne mislim na one "mališane" od 10 do 15kg nego na somove od 40 kg pa napred

Beulah 9' 13/15wt
bw13-15wt.jpg

http://www.beulahflyrods.com/products/bluewaterrods/bluewater13-15wt.php
POGLEDAJTE SAMO KAKVU AKCIJU IMA OVO  :hammer: OPIS VIŠE NEGO SLIKOVIT  :D :) To je prava stvar za takve ribetine sa tvrdim a i debelim čeljustima  :yeswink:

Evo jednog vrlo koristnog članka glede mušičarenja soma...rollkastima umesto bućkalicom do soma u plićim vodama - čisto mušičarenje.
http://www.rudiheger.eu/shop_content.php?coID=60

Ja sam se za sledeču godinu pripremio sa Bobovim bangerima ali imat ču i ovo u vidu pa isprobati. Ove godine sam ronio sa ovim nemanima i znam gde se sakrivaju u proleće i leto na svega metar ipo do dva metra dubine.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Seb navuko si se na heavy duty opremu i velike ribe :) Sigurno kad zaspis sanjas kako te neki 2+ metra voza po Bledu :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
bato, teške droge!!!  :yeswink: :doh: :D

inače još uvek ja simpatiziram lak i fin pribor ali...to su samo simpatije  :lol: a velika igra je ipak velika igra ... sada se samo prisečam riba pod kojima moraš da menjaš malo štap iz jedne u drugu ruku...ako mi se posreči ovaj mesec možda izađem i na mladicu, sada sam počeo sa pripremama samo da me nešto ne spreči...a ovaj mesec mi je prenatrpan  :'( uvek me nešto muči  :mad:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Juče sam diskutovao sa Milančetom na temu "mušičarenje soma".
Dosta toga je ovde ispisano,Mix je drmnuo onog petokilaša,i nakon toga niko ništa.Doduše, videti raubovanje soma je retkost,čak i kod mene na Dunavu gde ga zaista ima u velikom broju!Ipak,prisećam se jedne neobične nedelje za mladog kladovskog ribolovca,varaličara,koji je protekle godine imao izuzetnu seriju somova u samo nedelju dana!Dečko je prošlog leta prvi put uzeo štap u ruke!Nacrtao se kod pumpe u gradskoj marini,dolazio u sumrak,i za nedelju dana ulovio pet,ili šest,nisam siguran,somova,od 6 do 10kg.Vest i nije neki kuriozitet,hvataju se ovde mnogo veće ribe,ali,momak je ove somove hvata na dva metra od obale.Po njegovoj priči,svaki som mu je tresnuo po varalici u trenutku kad je varalica glisirala po površini pre izvlačenja iz vode!
Razmišljam,ne bi li bilo dobro u sumrak,na takvom mestu,po letnjoj sparini,baciti neki veliki crease fly koji plopka kao nenormalan!
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Svakog proleća, čim vode počnu da opadaju som postaje aktivan i to baš uz samu obalu - u dva metra.
Na Zapadnoj Moravi u aprilu je dnevno hvatano više komada i sve u dva metra od obale.
Mušičariti ga tada nije moguće jer je voda još uvek velika da se gazi, a on neće gde je pristupačno sa obale.

 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
zvezdan je napisao(la):
Razmišljam,ne bi li bilo dobro u sumrak,na takvom mestu,po letnjoj sparini,baciti neki veliki crease fly koji plopka kao nenormalan!

Pazi kad mora da padne ,i ja imam sličnu ideju za branu kod mene ,čak i za preko dana kada sam par puta video soma u akciji i to na dometu .Takodje Mislim da bi običan štukaroški zonker od 15 cm završio posao !

sa mojom RST #9kom se ne plašim da udjem u dvoboj i sa nekim od 20ak kg
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovaj dečko ih je hvatao na mestu gde ima puno bele ribe,jer tu radi pumpa konstantno,pa predpostavljam da je som ležao skriven u samom plićaku!Podiglo ga je prskanje i vibracija voblera u zadnjim trenucima povlačenja.Mladi momak mi se ispovedio da su udarci bili strahoviti i pod samim nogama,a mogu da zamislim njegovu izbezumljenost kad mu je som od 10 kg tresnuo po površini,pred nosom.Zato mislim da bi veliki crease fly,ili bilo koji drugi plopkavac(Seb je stavio sliku bangera),na ovakvim mestima sa obiljem sitne ribe,sigurno isprovocirao soma!Videćemo!!!
 
Vrh Dno