Mušičarenje divlje potočne pastrmke na Nišavi

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci nagađa.
Mislim da mešanje pastrmki neće doneti nikakvo zlo reci. Naprotiv, ubacivanje pastrmki Egejskog i Jadranskog sliva (Balkan) doprinelo je da Nišava dobije bar jednog stanovnika kome će se dopasti njeni kvaliteti.
Nišava je dugi niz godina poribljavanja babuškom (Azija), a njen tok naseljavaju i krupni amuri (Azija)i poneka sunčanica (Amerika). Čuo sam i za prve ulove patuljastog somića (Amerika).
E, sad, obratite pažnju na ono čime bi da se pozabave naše ovčice. Njima ne smetaju ribe Amerike i Azije, već stanovnici obližnjih voda, koje može i običan ribolovac da prenese u kofi.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Šta bre nagađam? To da su 49 od 50 Nišavskih pastrmki koje sam ja video svojim očima bile makedonske je činjenica. Takođe je činjenica da se njima ne poribljava Nišava, što elementarnom dedukcijom dovodi do zaključka da bogatstvo Nišave pastrmkom nema veza sa poribljavanjima.

Nemoj da baljezgaš kojekakve gluposti i spominješ amure i sunčice jer ću pomisliti da ti je sunce udarilo u glavu, već lepo i jasno napiši zašto nagađam. Tvoj gornji post je čista smejurija.
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Kolko znam, unazad 25-30 godina "makedonka" je dominantna vrsta u Jermi i dobro se odomaćima.
Sada spustila naniže, jer je Nišava čistija, a dokle će to trajati niko ne zna?

Zašto bi mi u udruženju Pastrmka, poribljavali samo Nišavu, kada nikakvu kintu ne dobijamo od belopalanačkih i niških udruženja? Nema smisla da vam pravimo besplatni ugođaj.

Mi mušičarimo prvenstveno na Temštici i Visočici.

Nišava nam je sporedna i na nju idemo kada gore opadne vodostaj. Mislim da je to pošteno, a o poribljavanju Nišave pitaju se i oni drugi koji pecaju na druge tehnike.
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
...  sam i za prve ulove patuljastog somića (Amerika).
...

Patuljastog soma smo celo moje detinjstvo zvali "gulka" i biloo ga je u svim rečicama oko nišave pre 30 godina, kada se poribljavalo samo šaranskim vrstama. Otkud on nemam pojma, tek mnogo kasnije smo saznali koja je to vrsta ribe javascript:void(0);
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
zmanic je napisao(la):
Zašto bi mi u udruženju Pastrmka, poribljavali samo Nišavu, kada nikakvu kintu ne dobijamo od belopalanačkih i niških udruženja? Nema smisla da vam pravimo besplatni ugođaj.
Ja nisam pisao ništa o vama, nama i ugođajima. Uopšte me ne zanima šta je bolje za vas ili nas. Jedino me zanima šta je bolje za pastrmke. Za njih je najbolje da se uopšte ne vrši poribljavanje, bar ne ovako kako se danas to radi. Ako se baš mora isipati neko količina pastrmki kako bi se opravdale pare od dozvola (koje se mogu potrošiti na 10 puta bolji način), onda je najbolje isipati ih u Nišavu jer su tamo stvari već sjebane, pa se ne mogu dodatno dojebati.

O poribljavanju potočarom je već naširoko pisano na forumu, pa sa ja na to ne bih vraćao. Tema negde postoji po ko nije čitao nek baci pogled. Ima tu pametnih postova. Ima i na netu rezultata veoma ozbiljnih naučnih istraživanja na tu temu. Ima i linkova negde na forumu. Sve ta istraživanja ukazuju na jedno - poribljavanjem se čini nepopravljiva šteta. Za 5 minuta sjebete ono što je priroda vajala 20.000 godina. Ovo važi za pastrmke. Ko hoće da se igra poribljavača nek kupuje šarane, somove i štuke, i pušta u veštačka jezera - tu ne može ništa loše da uradi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci je napisao(la):
Nemoj da baljezgaš kojekakve gluposti i ...
Jebote, čovek koji je na osnovu mojih tekstova i ulova počeo da lovi pastrmke, nakon godinu dana upada na temu iz koje mu se rodila želja za mušičarenjem i vređa me.
Šta ti kažu "admini" na to? Keep on, a? Plusevi malo? He, he, he...kakvi nesrećnici, ovi UAM. :( 
Goci, ti nagađaš i kada pišeš o mušičarenju i kada pišeš o ribama i kada pišeš o rekama, jer nemaš pojma ni o jednom ni o drugom ni o trećem. Ovo ti je ljubazan odgovor na pitanje zašto mislim da nagađaš. Logično je, zar ne?
E, ako ti se ne sviđa ovaj odgovor, samo pozovi drugara i on će da ga obriše.


Ipak moram zbog ostalih da objasnim neke stvari.
Amuri su u Nišavi dobro poznati stanovnici, ali samo onim ribolovcima koji poznaju ovu reku. Ogromni virovi kod Čiflika, Ljubatovice, Klenja i Crvene Reke su puni amura veličine osrednjeg delfina. Meni su puno puta šetali pored nogu i posmatrao sam ih iz tolike udaljenosti da sam mogao da im brojim krljušti.
Sunčanice su "starosedeoci" Nišave. Ubačene su još pre nekoliko decenija. Ja sam ih lovio suvom muvom ispod mosta u Belanovcu (srednji tok), a siguran sam da ih ima i u pirotskom delu.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Goci je napisao(la):
Šta bre nagađam? To da su 49 od 50 Nišavskih pastrmki koje sam ja video svojim očima bile makedonske je činjenica.
Goci majstore da li mislis na ovu pastrmcicu.....??
 

Prilozi

  • I jedna od 40+.jpg
    I jedna od 40+.jpg
    201,2 KB · Pregleda: 303

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Goci, ti nagađaš i kada pišeš o mušičarenju i kada pišeš o ribama i kada pišeš o rekama, jer nemaš pojma ni o jednom ni o drugom ni o trećem. Ovo ti je ljubazan odgovor na pitanje zašto mislim da nagađaš.
Neko bi trebalo da vodi statistiku. Mislim da se po 100-ti put ponavlja da te neko pita da argumentovano obrazložiš svoje mišljenje, a ti, u nedostatku argumenata (jer ih i nema, jer nisi u pravu) jedino spucaš neku novu nebulozu, i naravno iskoristiš priliku da još malo izvređaš sagovornika.

A nastavak sage o amurima i sunčicama na temi o pastrmkama je posebna priča. U sledećom postu očekujem malo i o amurskom čebačoku i tolstolobiku.

Inače onaj gore post koji počinje sa "Ćao zmanicu" je napisan samo zato zato što zmanica poštujem i cenim, i htedoh da mu skrenem pažnju na našto u njegovom postu što po mom mišljenju nije tačno. Naravno, 3 sekunde kasnije eto ti ga Mix koji samo napisa "Goci nagađa" i krenu da piše o babuškama i sunčicama.

U nastavku ove teme neću više odgovarati na bilo šta što ti napišeš, pa makar reko da sam ja žensko koje je promenilo pol, a rođeno je u tajnoj vezi Tita i Lepe Lukić.

@Fox - da druže, to je to ripče.  8)
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
I ovim je poribljena Nišava nekada, a izgleda nije trebalo

PICT0002.JPG


http://zmanic.250free.com/slike/DenchaPastrmka/PICT0002.JPG

@Goci
Molim te, razmisli malo pre nego postuješ bilo šta.
Toliko si kontradiktoran da je teško pratiti te.
Smatram da imaš  dosta isustva, ali je ono vremenski locirano u kratkom periodu, nekih 5-6 godina,
nekako mi se čini da nisi proveo na toj reci dovoljno vremena. Možda grešim, ali nema veze.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sve si u pravu osim za 5-6 godina. Pecam od 2006. Prve sezone šljapike (pliske) na plovak i crviće, 2007. klena na Meppsa, a ove sezone i malo pastrmke na muve. 2009. planiram da mesim bojlije i vatam šarane na Divljanskom jezeru i amure na Nišavi na onom tijaku 1 km nizvodno od Čiflika, kraj malog mosta.
---------------------------
The End
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
zmanic je napisao(la):
Zašto bi mi u udruženju Pastrmka, poribljavali samo Nišavu, kada nikakvu kintu ne dobijamo od belopalanačkih i niških udruženja? Nema smisla da vam pravimo besplatni ugođaj.

Vrlo sam zbunjen ovim delom posta gospodine zmanic. Niko od vas ne trazi da poribljavate samo Nisavu. Al sad kad kad su Temska i Visocica pod gazdovanjem "Srbija Sume" vama ostaje samo jos Jerma od vecih pastrmskih vodotokova.
Ovo oko besplatnog ugodjaja me je blam da komentarisem!
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Greška,
molim moderatore da obrišu sve moje postove u ovom treadu.

 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Skurčili ste sa raspravama...
Ja sam pametan i sve znam ostali su glupaci itd...
Dosta bre više!!!
Pišite o temi i ne kurčite se više... dosta je...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovde ima puno onih koji nemaju pojma o onome o čemu bi da pišu.

Sada ću ja da im objasnim neke stvari.

1. Pastrmke za poribljavanje Nišave kod Pirota najčešće daje zajednica iz Niša, pa njenim članovima na osnovu toga i važi dozvola u gornjem Ponišavlju. Ne troše Piroćanci svoje pare za merak Nišlija kako napisa zmanic, koji zaboravlja da je Pirotski region do Sićevačke klisure i da je Nišava uglavnom pod gazdovanjem pirotske zajednice, to jest, Srbijašume (to je sada njihovo). Tek mali deo toka od tridesetak kilometara pripada Nišlijama. Zaista je treba nazvati Pirotava. :hammer: Inače, treba znati da na Nišavi ima vrlo malo ribolovaca iz Niša. Gotovo jedini koji je obilaze su retki mušičari, najčešće ja. :lol:
Zapravo, Nišlije ćete pre sresti na Temskoj ili Visočici.
2. Srbijašume gazduju kompletnim slivom Nišave do Niške Banje, a ne samo planinskim rekama, kako napisa Gringo. On izgleda ne zna da Nišlijama važi dozvola u tom regionu, ali je potrebna doplata za parkove prirode i to, za Staru planinu 2000 i Sićevačku klisuru 1000 dinara godišnje.


P.S. Upravo polazim na Pirotavu. ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jedna sličica sa Nišave.
 

Prilozi

  • Nije joj lose.jpg
    Nije joj lose.jpg
    49,1 KB · Pregleda: 291
Vrh Dno