Mušičarenje divlje potočne pastrmke na Nišavi

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Goci je napisao(la):
Hvala druže. Mali problem je što ja ne uspevam da uočim pastrmku u Nišavi. Šta više, još nikada je nisam video u Nišavi. Ali mi zato jedan meštanin reče jesenas da u "onom viru dole" svakodnevno viđa jednu od oko 3 kg i 2 od oko 1.5 kg. Bar znam za taj vir...

Pola problema si resio.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pastrmku iz Nišave treba pronaći po konfiguraciji dna. Naravno, to se odnosi na mali vodostaj. Sada je voda malo veća i može se javiti bilo gde.
Međutim, počinju novi problemi na Nišavi. Evo, dok se ja kuvam od vrućine, Nišava se sigurno približava 23. stepenu temperaturne skale. Uživaću u gaženju, ali da li će pastrmke biti halapljive?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
To i mene brrine. Moram pod hitno da kupim termometar i počnem da merim T Nišave i beležim u dnevnik i na forum. Zanima me koliko je iznad Pirota, ispod Pirota kad radi HE i kad ne radi i isto kod Bele Palanake, pa u Sičevu... Možda nešto i zaključim.

Moguće je da se krupne nišavske pastrmke leti hrane samo noću i u zoru, kada je voda najhladnija. Ipak, ova nova vrsta, makedonska, ne prestaje da iznenađuje. Pričao mi je jedan pirotski mušičar da su ih letos lovili u podne pri temparaturi Nišave od rekordnih 27 C!!! To je bilo u ono vreme kada je bilo +45C u vazduhu (kad je Mix uvatio soma).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci je napisao(la):
To i mene brrine. Moram pod hitno da kupim termometar i počnem da merim T Nišave i beležim u dnevnik i na forum. Zanima me koliko je iznad Pirota, ispod Pirota kad radi HE i kad ne radi i isto kod Bele Palanake, pa u Sičevu... Možda nešto i zaključim.

Moguće je da se krupne nišavske pastrmke leti hrane samo noću i u zoru, kada je voda najhladnija. Ipak, ova nova vrsta, makedonska, ne prestaje da iznenađuje. Pričao mi je jedan pirotski mušičar da su ih letos lovili u podne pri temparaturi Nišave od rekordnih 27 C!!! To je bilo u ono vreme kada je bilo +45C u vazduhu (kad je Mix uvatio soma).
Ti, Goci, olako veruješ svima. Bar tako zvučiš. Kao da ne znaš da Nišava nije 27C u celom toku kada je 45C u vazduhu. Postoji jedan meni lako prepoznatljiv pokazatelj da radi krupna pastrmka. Otkriću ti ga krajem ove sezone, kada doobro popunim foto aparat, a možda i stomačić (obožavam propise), krupnim nišavskim pastrmkama. Otkriću ti svoj plan. To neće biti tako skoro. Prvo moram da razradim ruku na najzanimljivijem mušičarenju na Nišavi- lovu klena bambulom. Uželeo sam se toga, a kad se jednom primim na bambulamaniju teško se skidam. Možda se ohladim od pastrmki, pa ulovim samo nekoliko od po 3 kg. ;)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ne verujem baš tako olako, već samo prenosim informaciju koju sam lično dobio od pirotskog mušičara, koji je delovao veoma ozbilno. Možda je čovek i pogrešio ili slagao, otkud ja to znam.

Pričao mi je to na Visočici. Čovek jasno zna da razlikuje makedonsku od potočne, meri temperaturu vode kad ide na pecanje, odlično se razume u insekte... Ostavio je utisak da zna šta priča. Ne znam gde je to merio, možda u samom centru Pirota, pri minimalnom letnjem vodostaju, a max temeperaturi vazduha. Ne vidim zašto se Nišava tada ne bi zagrejala do 27 C. Prošlo leto je bilo najtoplije u poslednjih 100 godina.

Ako si merio letnje temperature Nišave, bilo bi mi jako drago da na ovoj temi izneseš te podotke, jer su jako bitni za poznavanje biologije makedonske pastrmke, a samim tim i za uspešno mušičarenje nišavskih pastrmki.

A što se tvog plana tiče - želim ti uspešnu realizaciju.

I ja imam svoj plan - da uhvatim nišavsku dvokilašicu. Samo ne znam kako to da izvedem na muve. Znao bih na varalicu...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
27 C je veoma visoka temperatura za Nišavu posle izgradnje Zavoja ili iznad Pirota. Negde je malčice pogrešio u merenju, a to malčice je nekoliko stepeni. Goci, kupi termometar pa sam meri, a imaš i zvanično merenje temperature Nišave na sajtu HMZ Srbije.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nema veze, to je najava za slične sa Nišave!  :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Perafly ulovio juče:
 

Prilozi

  • Perina nisavka.jpg
    Perina nisavka.jpg
    106 KB · Pregleda: 557

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nišava je puna ovakvih pastrmki. Izgleda da je pre par godina bio veoma uspešan mrest u samoj Nišavi.
 

Prilozi

  • Nisavski podmladak.jpg
    Nisavski podmladak.jpg
    36,2 KB · Pregleda: 477
  • Nisava i pastrmka.jpg
    Nisava i pastrmka.jpg
    11,4 KB · Pregleda: 449

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Nišava je puna ovakvih pastrmki. Izgleda da je pre par godina bio veoma uspešan mrest u samoj Nišavi.

Ne samo to, nego je vršeno i odlično poribljavanje od strane USR "Pastrmka" Pirot tokom prošlih 4-5 godina.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ćao zmanic!  :)

Da, nažalost su nekakve ribnjačke potočare nepoznate genetske strukture isipavali u Temšticu i Visočicu, gde je dokazano da živi jedinstven haplotip potočare. Nakon mresta sa tim ribnjačkim više nije jedinstven... Ako se te ribnjačke uopšte mreste (nadam se da ne). O tome je već naširoko bilo reči na forumu. Naročito dok je profesor Peđa bio tu. Dok ga nisu oterali...

Inače uveren sam da bogatsvo Nišave pastrmkom nema mnogo veze sa poribljavanjem. Ove godine sam na vodi video puno Nišavskih pastrmki koje smo upecali ja i drugovi (sve puštene). Velika većina su bile čistokrvne makedonske, kojima se NE vrši poribljavanje. Par riba su možda bile mešanci, a samo jedna jedina čistokrvna potočara.

Na slikama drugih ljudi vidim da ima više potočara. Ipak, ne znam u kom procentu. Po onome što ja videh na vodi (oko 50-ak riba) preko 90% su egejske.

Inače ako neko još uvek ne zna da razlikuje ove ribe evo lepe slike koju mi dade Gringo. Ribe uhvatio neki njegov drug.

potocna_i_makedonska64opix.jpg


Gore je potočara, dole makedonska. Vrlo je moguće da su obe čistokrve mada je to nemoguće tvrditi na osnovu izgleda.

Isto važi i za Jermu koju sam u prošloj i ovoj godini posetio desetak puta. Preko 90% rpastrmki su makedonske. A i Jermu su porobljavali potočarom.

Inače ako imaš kontakte sa ljudima iz Pirotskog udruženja poruči im da se manu poribljavanja Temštice i Visočice kako prirodi ne bi činili štetu, a da sve ribe najbolje isipaju u samu Nišavu. Ona je postala jedna smeša različitih sorti pastrmki, pa je isipanje novih takvih (nepoznatih) varijeteta u nju najmanje bolno rešenje.

Pozdrav!  ;)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Goci je napisao(la):
Ćao zmanic!  :)

Da, nažalost su nekakve ribnjačke potočare nepoznate genetske strukture isipavali u Temšticu i Visočicu, gde je dokazano da živi jedinstven haplotip potočare. Nakon mresta sa tim ribnjačkim više nije jedinstven... Ako se te ribnjačke uopšte mreste (nadam se da ne). O tome je već naširoko bilo reči na forumu. Naročito dok je profesor Peđa bio tu. Dok ga nisu oterali...
Izvini Goci što te ispravljam ali ova rečenica je trebala da zvuči "Dok ga nije oterao..." :wacko:
 
Vrh Dno