Mušičarenje divlje potočne pastrmke na Nišavi

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Hmmm!? A može li močvarno stanište biti lišeno negativnih ljudskih uticaja? I u njemu deverike!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
simpson H je napisao(la):
Goci je napisao(la):
Takođe meni je stran naziv "plemenite" vrste. To mi je nekako rasistički/nacistički. Kako neka vrsta mže biti plemenita?

A vidis ja se ne slazem da je rasisticki deliti ribe na plemenite i one druge. Kao i kod svake zivotinje rasni konj je rasni, pazen i mazen daje besprekorno potomstvo, kerovi, macke, golubovi,... Ne kazem da nisu simpaticni i mesanci ali...

E pa Simpsone ovo je čista zamena teza rasni ker i D.O.Dž. ne mogu da se porede kao pastrmka i cverglan na primer. Rase životinja su nastale zato što je čovek odabirao najbolej primerke i stvarao posebene sojeve. A pastrmka je sama nastala prilagodjavajući se vodotoku u kome živi. Ovo sa kerovima bi moglo da se poredi jedino da si uporedio npr. babušku sa zlatnom ribicom :whistle:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
A jesi ti bas 100% siguran da su rase pasa tako nastale i da se priroda nije mesala u to vec samo covek? Verovatno su psi sa severa planete bili kratkodlaki pa su im ljudi radili nadogradnju dlake :D
Mozda nije adekvatno poredjenje jer je cinjenica da je covek dosta uticao na rase pasa. Sa te strane si potpuno u pravu. Samo sto su rase uzete kao primer plemenitosti, ja sam vec rekao da ribe ne delim na plemenite zbog kvaliteta mesa vec izbora stanista.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja bih ovo prebacio u posebnu temu. Ako je već nema otvorio bih novu. Ovo je već veoma duboka rasprava koja zahteva poznavanje riba, životinja, odnosa ljudi prema njima, istorije mušičarenja, svih tehnika mušičarenja... Kako može neko da učestvuje u raspravi o tome koja je riba za nas mušičare plemenita ako nikad nije ulovio vrste o kojima piše? Da li neko ima bar iskustva iz uzgoja ovih riba ili ih je posmatrao u akvarijumu od 2000 litara u svojoj dnevnoj sobi?
I šta znači "plemenit"? Hajde da uporedimo vrste riba sa vrstama ljudi. Na primer, ja smatram plemenitima ljude koji po ceo dan tumaraju pored reka, dok većina ljudi misli da su plemeniti baš oni koji sede u skupim mercedesima. Eto dileme-ko je u pravu?
Dok sam u ribolovu ne delim ribe na plemenite i ostale, ali kada ulovim ribu za koju skoro sa sigurnošću mogu da tvrdim da sam jedini na svetu koji je zamara mušičarskim štapom, ja sebe smatram posebno plemenitim i ponosim se svojim sportskim dostignućem. S druge strane, dok zamaram lipljena ili pastrmku, koje većina ribolovaca smatra posebno plemenitim vrstama, potpuno sam siguran da to isto istovremeno radi bar 1000 svakojakih ljudi.
Ako su plemenite ribe one koje se teško love mušicom, onda su u vrhu linjak, cverglan, karaš, plotica, mrena, amur... a na samom dnu su klen, pastrmka i lipljen.
Ako su plemenite one ribe koje dobro podnose uticaj čoveka na vode, onda su u vrhu linjak, bodorka, babuška, buborak, klen...a na samom dnu su pastrmka i lipljen.
Ako su plemenite one ribe koje imaju najmanje kostiju i meso im ne miriše na mulj, onda su u vrhu pastrmke i lipljeni, a na samom dnu bodorka i karaš....
:) ;) :D :D :mad: :( :eek: 8) ??? ::) :p :-[ :-X :-\ :-* :'( :lol: :bleh: :blush: :bye: :doh: :drool: :tbumb: :nowink:

Hajde da delimo ribe na planinske, ravničaske, rečne, jezerske, morske, krupne, sitne, nišavske, makedonske, soške, zlatne, kapitalne, retke, plašljive... a ne kao u srednjem veku, na one koje su na trpezi plemića (pa ih zovu "plemenite") i ostale koje jede samo sirotinja (pa ni one nisu "plemenite"). Taj period se odavno završio.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mudro zboriš druže Mix!

A sada, po drugi put danas, obrćem na mušičarenje divljih Nišavskih pastrmki! Odma'!  :yeswink:

Ko hoće da nastavi o plemenitim i ukusnim ribama neka otvara nove teme.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Meni vise lici na MUDRO SKRETANJE SA TEME OD STRANE DOTICHNOG???
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.176
Lokacija
Čačak
Kakva prirodna selekcija? Kako je dosla uopste u reke Dunavskog sliva? Ako je covek prebacio u reke gde nije bila oduvek ne mozemo pricati o PRIRODNOJ selekciji. To bi isto kada bi ubacio 5-6 lavova u copor srpskih pastirskih pasa i na kraju bi imao samo lavove , a psi bi se potisnuli-izumrli, ili bi se prilagodili novom nacinu zivota uz smanjen broj jedniki. Bas me zanima kako ce potocara (srpska autohtona) izdrzati napredak makedonske. Jedino da se odrzi u pritokama Nisave, na primer Temskoj, gde valjda ova nece doci?!...

nisam mislio na potpuno prirodnu, vec na prirodnu selekciju od prestanka mesanja coveka, kao sto rekoh mi, ljudi, smo vec "dosta" ucinili za planetu uopste.
poenta je da kada je vec makedonka tu, mi tu vise nista nemozemo sem da pustimo prirodu da deluje, a to vec jeste prirodna selekcija.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci je napisao(la):
Mudro zboriš druže Mix!

A sada, po drugi put danas, obrćem na mušičarenje divljih Nišavskih pastrmki! Odma'!  :yeswink:

Ko hoće da nastavi o plemenitim i ukusnim ribama neka otvara nove teme.

Jeste, mudro zborim, a mudro i čekam da dobro proradi krupna pastrmka i klen u Nišavi. Za to vreme motam neke čudne nimfe od sunđera koji mi je dao Šumadinac.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.176
Lokacija
Čačak
dobro me napomenu, ostalo mi to u prsluku

hvala sumadinac
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Goci je napisao(la):
Mudro zboriš druže Mix!

A sada, po drugi put danas, obrćem na mušičarenje divljih Nišavskih pastrmki! Odma'!  :yeswink:

Ko hoće da nastavi o plemenitim i ukusnim ribama neka otvara nove teme.

E nece moci dok ti u ovoj temi ne povuces rec "rasizam" :)
Prvi si postavio pa sad resavaj.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
oholi je napisao(la):
Kakva prirodna selekcija? Kako je dosla uopste u reke Dunavskog sliva? Ako je covek prebacio u reke gde nije bila oduvek ne mozemo pricati o PRIRODNOJ selekciji. To bi isto kada bi ubacio 5-6 lavova u copor srpskih pastirskih pasa i na kraju bi imao samo lavove , a psi bi se potisnuli-izumrli, ili bi se prilagodili novom nacinu zivota uz smanjen broj jedniki. Bas me zanima kako ce potocara (srpska autohtona) izdrzati napredak makedonske. Jedino da se odrzi u pritokama Nisave, na primer Temskoj, gde valjda ova nece doci?!...

nisam mislio na potpuno prirodnu, vec na prirodnu selekciju od prestanka mesanja coveka, kao sto rekoh mi, ljudi, smo vec "dosta" ucinili za planetu uopste.
poenta je da kada je vec makedonka tu, mi tu vise nista nemozemo sem da pustimo prirodu da deluje, a to vec jeste prirodna selekcija.

Heh, pa ne mozemo tako da radimo nikako. "Prirodna selekcija od prestanka mesanja coveka" kao sto ti kazes, nije prirodna, vec je nastala svesnim uticajem coveka. To ti je opet ona prica sa lavovima. Uzmes lavove i pustis ih sa nasim autohtonim psima. I sada po tebi bi trebala da nastupi ta "Nepotpuna prirodna selekcija posle mesanja coveka" , :-\  i pustio da "deluje a to vec jeste prirodna selekcija"... ???  :-\

Posto makedonska p. nije strasna po okolinu kao lavovi, mislim da jednostavno treba pokusati samo sa poribljavanjima potocnom pastrmkom (eventualno, lipljena i mladice)  jer se ne trebamo plasiti nadam se. Makedonska pastrmka bi se verovatno ugusila u prljavoj J.Moravi, mada evolucija se ne zaustvalja!!!

PS Gledao sam skoro na TV-u, kako jedan guster donesen iz Italije na neko hrvatsko ostrvo, biljojed po prirodi. Nakon 30-ak godina, nezamislivim evolutivnim promenama (ojacana vilica...) postao je mesozder! Hrani se insektima itd. a za rodjake iz Italije je to nemoguca hrana...
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Goci je napisao(la):
Mene eto živo zanima šta iskusnije kolegu predlažu za krupne nišavske pastrmke? Neku veliku nimfu, strimer ili nešto treće?

STRPLJENJE i puno izlazaka na vodu! Posmatranje i dug boravak na jednom mestu a ne trčanje uz/niz vodu da bi upisao puno komada. Kada je jednom vidiš i nađeš - tvoja je!!! Iz nekoliko puta naći ćeš joj način (odakle da priđeš i kako da joj spustiš imitaciju u vidno polje). A uzeće najverovatnije strimera (rano ujutru), krupnu nimfu (pre podne) a bogami i suvu (u sam mrak ili u vreme divljačkog rojenja krupnih kamenjarki ili velikih majskih).

P.S. Ovo nije sa Nišave, nego sa drugih voda, ali recept je proveren. I najčešće tu krupnu koju vidim ulovim neki drugi izlazak na vodu i to ciljano!!!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Hvala druže. Mali problem je što ja ne uspevam da uočim pastrmku u Nišavi. Šta više, još nikada je nisam video u Nišavi. Ali mi zato jedan meštanin reče jesenas da u "onom viru dole" svakodnevno viđa jednu od oko 3 kg i 2 od oko 1.5 kg. Bar znam za taj vir...
 
Vrh Dno