Mušičarenje Mladice (Hucho Hucho)

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Molim vas držite se teme! O drugim stvarima pišite u primernim temama ili PM.

Kurare, spominješ strimere i po 30cm duge. Može kakva fotka? Ja sam ove godine počeo sa jednim experimentom...strimeri dugi do 25cm a imitira deo (stomak ili bok) plena koji je dug od 30-45cm...to za malo mutnije ili tamnije vode. Efekat bljeska. Vibracije dobijemo lelujanjem i trzanjem same potezanke.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kolega, mislim da te sada malo bolje razumijem, mada sam ja pisao vise opcenito ali nema veze, takav je moj nacin pisanja, cesto pisem opcenito ne misleci obavezno na nekoga pojedinca. Kazes da je veličaš umesto mistificiraš. Ok. Razumljivo. Nepredvidljivu ribu koja živi na zahtevnom terenu je teško skontati u potpunosti...ali kada sam rekao da bi ju skontao tu sam vrlo površno  odabrao reč "skontao". Skontao bi ju toliko da je mogu loviti uspešnije ali nikako to (priznajem) ju ne bi skontao u potpunosti. To je skoro nemoguče i za brojne manje zahtevne vrste jer tu pravila i neigraju ulogu 100% uvek. Normalno, valja ih se držati ali ne ko' pijan plota. Kažeš da 20 godina loviš i promatraš mladicu...e pa lepo, onda treba da te iskoristimo  ;) Pričaj brate onda o njenim navikama: danima kada je blesava. danima kada je nikakva, danima kada se nejavlja ali je ipak aktivna, o njenoj teritorialnosti... Dajmo biti konstruktivni.
Znam da ovde kod mene postoje isto tako ljudi koji ju love preko 20 godina (strimerom ili varalicom) i ti koji je skoro jednako uspešno love imaju različita mišljenja. To je verovatno zbog početnog stava kako uopćeprilaze razumevanju bilo koje riblje vrste. To se onda posebno odražava na ovakvu ribu - MLADICU. Valja na vodi biti što češče i posmatrati ribu a ne samo loviti ju i loviti.
Ja eto posmatram ribe dok se hrane a i opčenito, ronim među njima i lovim ih (FF only). Isto tako slušam druge,, čitam. Onda sve to probam da nekako sumariziram u jednu smislenu celinu. Znam samo da mnogo toga ne znam ni po pitanju mladice ali jednako znam da bi ju vrlo brzo počeo uspešno loviti tamo gde je ima. Ako na 5km reke živi par mladica, naravno one su tada sveti gral i umetnost ih je pronaći a greh izvaditi. Ali u bogatoj očuvanoj vodi (ne ribnjaku) lovio bi i ulovio ako ne u prvom izlasku u nekoliko sigurno.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
dakle
Rancic je napisao(la):
Kažeš - "..treba kvasiti muda i bubrege 6 meseci pa i celu godinu da imaš 10 - 15 kontakata i 4-5 ulovljenih riba.
Šta to znači?"
Znači, burazeru, da slabo ima ribe.
U Sloveniji učlanjenje u društvo - 500 evrića + dnevna 25 - 40 evra. Ribe ima koliko hoćeš - plati pa klati kako hoćeš.
.

složio bih se sa ovim 100% ,slabo je ima a još slabije će je i biti ,kod nas seljaci idu i ubijaju vilama i motikama mladicu kad se mresti....
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ako je mladice malo onda ju je stvarno umetnost pronaći a uloviti je takvu na takvoj vodi stvarno greh (kako gore več navedoh). Treba ju zaštititi i zabraniti lov kakvih 100mgodina  :D :D šalim se ali barem 5 godina da se pod strogim nadzorom na toj vodi ona konačno oporavi. Stručno poribljavanje bi je još brže oporavilo (pretpostavljam).

Hollow strimeri ili podjednakog 3d volumena vezani u kombinaciji sa nešto više sintetike ili čak samo od sintetike bi se mogli raditi u dužinama preko 20cm a da ne budu preteški za zabacivanje i finu prezentaciju. Recimo nekakve mešavine flashabou i polar fibers. A možda sve to još i u stilu flatwing. Takav strimer bi mogao imati odličan profil iz svakog ugla gledano. Bio bi vrlo titrav, svetlucav i još zbog prozračnosti vezanja hollow tehnikom 3d riboliki profila malo koja imalo zainteresirana mladica za napad ne bi mogla lako odoleti tako nečem.

............

Hvala Janez. Kakav si to materijal koristio? Te niti mi deluju jako dobro.  :tbumb:
 

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
[quote author=sebastian]Hvala Janez. Kakav si to materijal koristio? Te niti mi deluju jako dobro.  :tbumb:
[/quote]

Who's gon'na ride your white horses :dance: :yeswink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
kurare je napisao(la):
[quote author=sebastian]Hvala Janez. Kakav si to materijal koristio? Te niti mi deluju jako dobro.  :tbumb:

Who's gon'na ride your white horses :dance: :yeswink:
[/quote]

izgleda da je stvarno sa tim strimerom kao sto i pocinje pesma  ;) rečima "You're dangerous ..."  :tbumb: :tbumb: :tbumb:

 

Gregor

Junior member
Učlanjen(a)
01.05.2006.
Poruke
45
Broj reagovanja
0
Sajlica NE treba, cak je i nepozeljna. Najlon od 0,30 pa na vise ce obavit posao.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Pojedini postovi iz ove teme su obrisani zbog kršenja pravilnika, prekršioci su upozoreni i molim vas da se ubuduće pridržavate teme i uzdržite od provokacija.
 

Los_Pecaros

Junior member
Učlanjen(a)
17.04.2009.
Poruke
41
Broj reagovanja
0
Good move Mr. Editor!  :tbumb:

Prihvartam kritike koje sam dobio na PP.

Nakon sto je tema bila "mrtva" duuuugo vremena... zaista je zalosno da se kvari komunikacija medju clanovima foruma zainteresovanim da razmijene iskustva u lovu na mladu... a i polemisu kada se ne slazu... samo da se sve to upakuje u civilizacijske norme. Ja sam precera`i izvinjavam se svim clanovima foruma za svoj postupak. Isto ocekujem i od g.dina s nickom ALP.

Od narednog posta imacete priliku da citate sta su moja iskustva vezana za ponasanje mlade... a ja cu pazljivo da citam vase savjete o nacinima da je ulovim/o na FF. Seb je jako dobro precizirao kojim priborom - a volio bih sada procitati i iskustva "sa terena".

Bistro!

P.S.

Ocekujem od Urednistva da postupi identicno i u temi "Musicarenje u CG" i da je necu vidjeti narednog puta kad se ulogujem. Bruka je da je jos uvijek na forumu, obzirom na namjeru da se na ruzan nacin "predstave" vode Crne Gore.
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Ja u Tari porokam godisnje vise mladica nego sto imam izlazaka a pecam po danu. Male vracam a vece... krkam ili kacim o zid! I ne velju nikad "da ima ribe". Jer je to sintagma dostojna jedino starih/dobrih vremena. To sto su u SLO nakrkali kalifornijke "ka slame" i drze mladice po ribnjacima... da bi "sisali ovce"... je dobro za one koji to rade. Ali.. molim vas... ne davite vise sa tom "Slovenijom" ka` Boga vas molim.

Moze li neka slika ulovljene mladice ,tereni gde se lovi...?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Los_Pecaros je napisao(la):
Ocekujem od Urednistva da postupi identicno i u temi "Musicarenje u CG" i da je necu vidjeti narednog puta kad se ulogujem. Bruka je da je jos uvijek na forumu, obzirom na namjeru da se na ruzan nacin "predstave" vode Crne Gore.

Podržavam!

Caki, jedno pitanje o mladici, koju tako dobro poznaješ. Da li se ta riba približava površini vode dok lovi?
 

Aco Ivanovic

Senior member
Učlanjen(a)
18.03.2009.
Poruke
190
Broj reagovanja
0
Mladica jeste "Riba 1000 zabacaja" i tu nema spora! Čak i u Mongoliji gde je puno ima važi ovo neprikosnoveno pravilo. Jednostavno, takva je riba. Dok ne krene u lov - džaba vam sve!

Ovo pozivanje na Uwe Riedera ... ne znam sa kojim ciljem ali bih prokomentarisao, s ozirom na to da smo Uwe i ja dugogodišnji prijatelji a i radili smo jedno vreme zajednički na njegovom projektu, odnosno gajdingu za FF mladica na Muri. Ja sam mu dovodio par godina neke klijente iz USA, specijalno tim povodom ... zato sam morao da znam sve pojedinosti u vezi sa onim što Uwe nudi kao vodič ali i samo ponašanje mladice u Muri i šta očekivati od FFa na Hucho Hucho! Uwe je bio kratak i sažet: expect hard working all day long and especially - keep your flies into the water, as much as you can! Mislim da je ovim sve rečeno ...

 

Prilozi

  • Uwe and Hucho.jpg
    Uwe and Hucho.jpg
    253,5 KB · Pregleda: 347

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
I na našim forumima su omalovažavali ulov dvije kapitalne mladicu u jednom danu od g. Uwe Riedera... Ja gospodina ne znam ali imam dovoljno iskustva u mušičarenju mladice da znam da je moguče mušičarcem uloviti ovakve kapitalke tamo gdje ih ima i na vodi koju poznaješ ko svoj džep + gdje osim tebe peca mali broj ribolovaca - u Austriji su privat reviri koliko ja znam - a gornja Mura i Drava su poznate kao top rijeke za velike mladice.
Ovaj klip g. Riedera ste valjda videli:
http://www.youtube.com/watch?v=Ia0GwpAGfXQ

Tako to izgleda u praksi -i na rijeci gdje bi bez problema mogao lepo zabacivati i jednoručnim mušičarcem. Kod mene je to više "chucking" varianta jer je mjesto za backcast večinom veoma ograničeno.

Kako to uvijek bude, najviše znaju ljudi koji nisu nikada ulovili mladice na mahač.


Janez 
 

kurare

Senior member
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
jedno pitanje o mladici, koju tako dobro poznaješ. Da li se ta riba približava površini vode dok lovi?

Mixe, mladica obično lovi u pličacima a dosta puta i udari kedere na površini, Ja sam tako jednu i ulovio (na varalicu), bacio sam vobler u "klobuk" koji je ostao kad je pljusnula po kederima i udarila je.

Stila tajmenskih miševa i ostalih površinskih "krznašica" još nisam isprobao i iskreno da ti kažem - malo sam skeptičan ali nikad se ne zna. Probaču i to.

Janez
 
Vrh Dno