Mušičarenje smuđa

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:) fala fala  :)... nadam se i vašim pričama i iskustvima ako ne i slikama (svatko prema svojim po mogćnostima).

Evo i tog' strimera. Moj prvorođenac kojega sam navezao iz ruke još pre 9 godina. Vezao sam ga iz glave od materijala kojega sam skupio po kuči  :) Vezao sam ga po uzoru malih uklija ili beovica budući da tada nisam imao ni komp ni internet ni mušičarske kolege koji bi mi mogli savetovati neki strimer. Oči su dve male biserne perle. Belo krzno sam mazno od mamine bunde  :D a smeđa dlaka je od kista.  Prvenstveno sam ga koristio za bucova a ređe i za smuđa. Za smuđa sam koristio sivi grzili marabu (kojega sam tada slučajno nabavio) navezao i oduševio se. Ako danas budem našao takav marabu kupujem ga i vežem muvu za smuđa ali jednu novu verziju ;)



 

Prilozi

  • dsc02314.jpg
    dsc02314.jpg
    44,4 KB · Pregleda: 485

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo nabavio sam gizzly marabou i odmah navezao jednog clousera (8 cm). Također i jednoga od crystal flesha sa par fibri noja i pauna (10 cm). Sledeći put kada budem opet probao loviti smuđa nosim ova dva aduta. Cim nabavim nesto belog bucktaila i odgovarajuče udice ima da navežem još par "slanih"  ;)
 

Prilozi

  • clouser minnow - krystal pearl.jpeg
    clouser minnow - krystal pearl.jpeg
    65,5 KB · Pregleda: 437
  • grizzly marabou clouser minnow.jpeg
    grizzly marabou clouser minnow.jpeg
    47,5 KB · Pregleda: 426

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
mmmmm grizzly marabou!!! Odusevljen sam ... Jos nisam video ovakav marabu!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nisam otvarao ovu temu, jer me mušičarenje smuđa podseća na jednog bolesnog lažljivca iz Niša, koji povremeno izmisli poneki ulov, poput smuđa ili soma, a još nije ni prvu pastrmku ulovio. :doh:
Sad vidim da ste vi ozbiljno upali u fazon mušičarenja "čudnih" vrsta. Poštujem to. Ako nekome uspeva da lovi smuđeve na muvu (strimera) neka malo detaljnije opiše tehniku kojom to ostvaruje.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
JA sklepah malopre jednog, ali na ...  :-[ kao i jednu stuju od 58cm isto na ... :-[  Obećavam probu i na FF  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Smuđ nije ljubitelj "brze hrane" poput bucova. Nije tako agresivan poput štuke. U 95% slučajeva napada uklije/beovice koje su malo izvan jata (one slabije ili bolesne, ili neoprezne ako tako mogu reči). Radije će napasti ribu koja nežno titra koroz vodu nego one kedere koji energično plivaju ili vijugaju ali kao i svuda i tu postoje izuzeci. Ovo važi pri hranjenju sa beovicama i ostalim jatima kedera koja smuđ napada u gornjim slojevima vode. Strimera treba voditi: npr. dva ne tako brza povlačenja, stop i trzaj vrhom štapa (tu strimer uglavnom treba da trzne i promeni smer bilo prema gore ili levo ili desno), opet ponavaljamo 2x lagano povlačenje. Dubina vođenja strimera ovisi gde se riba hrani. Ako napada, raubuje, po površini lovimo malo pod površinom. Ako ređe napada na samoj površini spuštamo strimera do 1m dubine ili dublje 8traženje). Ako smuđ ne radi pri površini, ako je dnu onda treba voditi strimera nešto malo iznad dna. Tu su super strimeri vezani na jig glavama sa kojima se da jigovati skoro isto kao i sa silikonskim varalicama. Pri dnu je preporučljivo koristiti imitaciju peša koji je i smuđu jedan od omiljenijih zalogaja. Eto to je iz mog iskustva. Dalo bi se nabaciti još po koji detalj ali sada nemam toliko vremena.
Moram napomenuti kako je sa plivajučom strunom malo teže kontrolirati sistem koji smo otežali kako bi potopili strimer na nekih 1m-1,5m dubine. Radije bi koristio nekakvu tonuču strunu ili intermediate. Na rekama sa bržim ili normalnim tokom bi koristio ili brzotoneču ili intermediate. Na stajačim vodama može plivajuča i intermediate. Ja sam se sa mojom plivajučom malo namučio kako bi spustio strimera na pod metar i tamo ga vodio (morao sam dodatno otežati sistem a to najviše mrzim).
Nadam se vašim pričama, iskustvima i slikama.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Milance je napisao(la):
Obećavam probu i na FF  :D
Kao što sam i obećao... sinoć sklepah jednog SMUĐA (41cm i 500g težine) na FF - Tamiš centar grada, sumrak, imitacija peščane jegulje proizvod firme UMPQUA . Na otprilike metar dubine i oko 2 m od obale, način vođenja je ličio na klasično džigovanje!!!
 

Prilozi

  • Gummy Sand Eel, Chocklett's.jpg
    Gummy Sand Eel, Chocklett's.jpg
    41,4 KB · Pregleda: 431

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Bravo, majstore. Mene su drugari varalicari navukli da pecam smudja (sinoc pao jedan od kilo) ali sam se zakleo da cu da ga provalim i na muvu. Jos mu proucavam navike na Bovanskom jezeru. Interesantno je da sam ovog smudja nocas ulovio na 'vidjeno'. Osvetlio sam ga lampom a posle mu provukao shad-a ispred nosa.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Čestitam milanče, svaka čast  :tbumb:  :respect1:
iako nije neki borac vrlo je zanimljiva riba i za mušičarenje!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Oduševljen sam Milančetovim izborom ribe-plena i mesta na kome je mušičario. Najbolji mušičari se uvek (i jedino) pokažu na reci koja teče kroz njihov kraj. :tbumb: Mic po mic, Milanče ispisuje prve stranice istorije mušičarenja u Vojvodini, koja treba da bude ispunjena ulovima smuđa, štuke, crvenperke, jaza, šarana...
Čini mi se da je smuđ prilično grabljiva riba i da umonogome koristi i svoje čulo vida u lovu. Verujem da da ga nije mnogo teže uloviti nego grgeča, posebno ako je dobro raspoložen. Nemam ga na spisku, mada sam siguran da ću ga loviti mušicama kad-tad. Još nisam probao, ali sada mi je lakše, jer imam od koga da učim. :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jedva čekam i tvoj upis sa smuđem...ma uskoro če da provalimo muvom i linjaka  ;)

smuđ jeste grabežljiv ali uobičajeno nežno grabi svoju žrtvu. to treba imati u mislima. treba biti skoncentrisan i na najsitnije otpore ili  udare na štapu. tu i jeste jedna čar. ok. dešava se da pošteno zgrabi i to je to ali strimerima kada ga lovimo gde je isključena upotreba dve ili tri trokuke nego samo jedna udica treba biti skoncentrisan na celu situaciju...ja bi malo sada  da se pravim pametan :D ja se trudim da ceo štap zajedno sa špagom, predvezom i strimerom postanu deo moje ruke da sa njim osečam svaki dodir. malo preterujem, priznajem to ali takvim shvačanjem ja smuđa uspešno lovim.

vampirska je to riba  ;) profinjeno napada i proždire plen. Dali ste mi inspiraciju da navežem smuđevskog strimera kojega ču nazvati Van Helsing ;)
:bye:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Ostao sam dužan fotke prošli put - pa da me ne prozivate :D Pre utakmice Rendžers - Zvezda smirio sam živce  ;)
 

Prilozi

  • IMG_3551(2).JPG
    IMG_3551(2).JPG
    70,3 KB · Pregleda: 484
  • IMG_3553(2).JPG
    IMG_3553(2).JPG
    93 KB · Pregleda: 526

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
auuu milanče, prelepe fotke. svaka čast.  :tbumb: :tbumb: :tbumb: :respect1: :respect1: :respect1:

gde može da se kupi to silikonsko telo?

Sada na deep clousera jednog od bar 5kg da bocneš  ;)
 
Vrh Dno