Mušičarenje smuđa

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
zvezdan je napisao(la):
Prvi zabacaj pustam na tri metra od obale i otpustam do kraja brzaka,a vodjenje strimera do nogu traje i po dva minuta. U tome i jeste tajna cestih napada na strimera.Jato kedera u brzaku pliva u mestu,njihova vibracija je gotovo nepostojeca, posmatrajuci ih stice se utisak kao da su nepomicni,a vobler sa svojom jakom vibracijom samo udaljava smudja.
:tbumb:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Bravo Zvezdane :tbumb: ;)
Jel može slika kloužera pošto je na ovoj teško uočljiv.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Zvezdan,  :tbumb: slično sam ih i ja lovio na Dunavu. Silikonce sam isto vodio što sporije i sa što manje vibre a što se tiče voblera najbolji je bio rapalin shad rap shallow runner 8cm, original 12cm i countdown 7cm. Lovio sam ih i drugim modelima ali ovi su ultra sporom vožnjom bili nešto extra. Ružno pače 4cm je bilo također mnoogo dobro. Strimerom sam jednako dobro lovio kao i ovima prvima. Sve je u radu, povlačenju...tehnika. Strimeri imaju svoje prednosti. Na rekama je nešto lakše voditi strimera dok na stajačim vodama je teže locirati rib pa valja strimera voditi po rubu jata ili pored jata jer je to zona smuđevih udara. Bira osamljene žrtve koje su slabije i sporije. Kederi koji se formiraju u sredini jata su uvek oni zdraviji i jači i ne tako zanimljivi smuđevima.  ;) Na rekama koristimo tok vode, na jezerima je povlačenje malo drugačije :).

Dugo vremena sam mislio kako su bolje varalice manje i isto tako i strimeri. Ali sam se često iznenadio i počeo uspešno koristiti veče strimere i veče varalice  ;) Naravno valja to forsirati u vremenu kada oni veči smuđevi počnu aktivno da love uz obalu tj. plićak. 
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ovo su moji favoriti za smudja,njegove omiljene boje.
 

Prilozi

  • strimeri za smudja.jpg
    strimeri za smudja.jpg
    159,1 KB · Pregleda: 422

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Na te drecave sam najvise i lovio,ali sam potrosio zecetinu,ovaj je zadnji,mada se i ovaj beli dobro pokazao.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
zvezdan je napisao(la):
Na te drecave sam najvise i lovio,ali sam potrosio zecetinu,ovaj je zadnji,mada se i ovaj beli dobro pokazao.

Daj Zvezdane te kutije gde sve te strimere drzis. Ja se borim sa nekim kutijama. al vec ispadaju na sve strane. Kako si resio te kolicine a vidim po slikama da ih imas pregrst. Poz.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Pa kupi ona još kutija :D ;)
Meni su najpogodnije one prozirne kao za tvistere, prvo jeftine su, drugo i ako ispadne teško se lomi a i ako se polomi bole me uši.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Velika je razlika ako mušičarimo smuđa na vodama stajačicama ili rekama. Lovio sam ga na Dunavu i Dravi ali i u stajačim vodama. Jedina stvar koja je prema mojim opažanjima ista je kako lovi. U 90% (rekao bih 99%) slučajeva napada uvek izvan jatne ribice koje su potisnute na rub jata od jačih i zdravijih. Dakle, ako lovi napada (ili rubuje) van  jata i tu treba da se nađe naš strimer. Vodimo ga polako imitirajuči bolesnu ili iscrpljenu ili slabu ribicu. Na rekama ga je lakše locirati i pronaći jer uvek bacamo nizvodnoi na odgovarajući način povlačimo uzvodno. Na jezerima se često on nalazi svuda i napada sa svih strana jer tu nema uzvodno-nizvodno. Vreme njegova pira je uobičajeno rano jutro (još dok je sumrak)...na dunavu sam išao na njega u 3h ujutro i najbolje lovio do 4h. Isto rani predvečernji i večernji sati. Nekada sam ga bocnuo dok sam varaličario som i u samu ponoč. Na jezeru sve to zna i da varira. Popodnevni lov smuđa može isto biti uspešana ako se pronađu aktivne ribe. Kao i sve grabljivice i on voli zaklon i ako ga tražite na jezeru najsmislenije ga je tražiti tamo gde su podvodne prepreke. Korenje, debla, veliko kamenje ili betonski blokovi itd. Preko dana on je uglavnom u dubini. Ako je i malo zainteresiran za klopu pratiće vaš strimer i probati ga zgrabiti. Ovom prilikom malo želim opisati popodnevni lov smuđa strimerom. Tu je potrebna neka tonuća špaga (sinking fly line) i ne mnogo ili uopšte neotežani strimeri zbog sporog povlačenja strimera. Strimer mora jako polako da tone ili da lebdi. Tu bi možda bile upotrebljive i one Mixove glave od balze. Ako strimer povlačite i kakav metar iznad njega on če ga primetiti i dopratiti. Možda če te osetiti jako nežan dodir ali to je najčešče samo proba. Dodirne ga vrhom vilice ili obraza i brzo se odmakne. To je prvi kontakt. Drugi kontakt je pravi griz ako je strimer pravilo vođen i tako izazvan napad. U mutnijoj vodi uobičajeno neće biti tog prvog nežnog skoro neosetnog kontaktanego drugi nežana li malo jači dodir i tada je to bio griz koje treba proslediti kratkom oštrom kontrom. Ja lovim u skoro kristalno bistroj vodi i sve vidim šta se dešava pa mogu da govorim bez nagađanja. Do sada mi je najteže bilo isprovocirati dnevne smuđeve koji miruju na dnu jezera ili bare. Dok sam sve ovo skužio mnogo sam se napromašivao jer nisam zasigurno poznavao sve te njegove kontakte. Kod mene na jezeru sam rešio sve te nedoumice. Ako se odlučite za smuđa na stajačoj vodi imate 100% ribu za nadmudrivanje. Ako je aktivan imate olakšane okolnosti ako samo vreba i na pola je slabe volje treba ga navesti na napada. Mora dobiti osečaj da mu se isplati trošiti energiju i da napadne lak plen koji prolaz kroz NJEGOV teritorij. 
Odlično su mi se tu pokazali mali Zonkeri. Za reke bi ih isto preporučijo u dužinama od 5-8cm.
Ako poznajete kakva mesta sa baš krupnim smuđevima verujem da bi bili primerni zonkeri i od 12 - 15cm.  :yeswink: Ako ste na rekama imate mnogo prednost ali tu je dobro imati otežane strtimere ili brzotoneću špagu.
Pored ovih kalsičnih zonkera bihi jako preporučijo i imitaciju peša za lov pri dnu  ;)
PS.
Nisam neki expert ali po nešto i ja znam glede smuđa ;) i nadam se da če nekome ovo iskustvo biti od koristi i da će mo videti nove slike smuđeva i od drugih članova  :bye:
 

Prilozi

  • mini zonker.jpg
    mini zonker.jpg
    44,9 KB · Pregleda: 310
  • mini zonkers.jpg
    mini zonkers.jpg
    40,7 KB · Pregleda: 332

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Več smo spominjali imitacije peša pa i imitaciju "Waggy Tail Sculpin" e baš tu bi ja forisrao kod smuđa npr. na dunavu. Na jezeru još nisam probao ali hoću i to (jednom). Ovaj sa slike je 5cm što je i max. dozvoljena dužina u sezoni na pastrmku (kod mene). Sa ovakvima sam vrlo uspešno lovio kalife, potočare i zlatovčice. Ovo je još jedan koji mi je ostao. Malo je več jadan od upotrebe i zubića. Spremao sam kutije sa strimerčićima pa reko da ovog malo sredim pa sam ga i slikao da imate još jednu ideju za vezivanje.  :)
 

Prilozi

  • DSC06762.JPG
    DSC06762.JPG
    85,7 KB · Pregleda: 314
  • DSC06763.JPG
    DSC06763.JPG
    83,2 KB · Pregleda: 287
  • DSC06764.JPG
    DSC06764.JPG
    22 KB · Pregleda: 280

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
sebastian je napisao(la):
Več smo spominjali imitacije peša pa i imitaciju "Waggy Tail Sculpin" e baš tu bi ja forisrao kod smuđa npr. na dunavu. Na jezeru još nisam probao ali hoću i to (jednom). Ovaj sa slike je 5cm što je i max. dozvoljena dužina u sezoni na pastrmku (kod mene). Sa ovakvima sam vrlo uspešno lovio kalife, potočare i zlatovčice. Ovo je još jedan koji mi je ostao. Malo je več jadan od upotrebe i zubića. Spremao sam kutije sa strimerčićima pa reko da ovog malo sredim pa sam ga i slikao da imate još jednu ideju za vezivanje.  :)

:drool: :drool: :drool:  :respect: :respect: :respect: (pod pretpostavkom a vjerujem da si ga ti radio)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Gogo je napisao(la):
sebastian je napisao(la):
Več smo spominjali imitacije peša pa i imitaciju "Waggy Tail Sculpin" e baš tu bi ja forisrao kod smuđa npr. na dunavu. Na jezeru još nisam probao ali hoću i to (jednom). Ovaj sa slike je 5cm što je i max. dozvoljena dužina u sezoni na pastrmku (kod mene). Sa ovakvima sam vrlo uspešno lovio kalife, potočare i zlatovčice. Ovo je još jedan koji mi je ostao. Malo je več jadan od upotrebe i zubića. Spremao sam kutije sa strimerčićima pa reko da ovog malo sredim pa sam ga i slikao da imate još jednu ideju za vezivanje.  :)

:drool: :drool: :drool:  :respect: :respect: :respect: (pod pretpostavkom a vjerujem da si ga ti radio)

Sve muve koje imam sam ja radio, ne kupujem muve baš nikada. Ako ikada budem kupio kakvu to če biti samo za uzor i kopiranje. Jedine muve koje imam a nisam ih ja radio su neke stare iz USA koje sam dobio na poklon (imitacije nekih kao paukova koje ni ne koristim, za sada). Budem jednom dao step by step ovoga peša. Jednostavno je!
 
Vrh Dno