Najobicnije pocetnicko pitanje

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Feanor je napisao(la):
Znaci kupim monofil 0.45 0.40 0.35 0.30 0.25 0.20 , parcice iste duzine od oko 45 cm spojim , recimo sa blood knot-om  i to je to?!
Tako nekako. Nećeš pogrešiti ako ovako uradiš.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
100ka je napisao(la):
Skoro sam dobio tu Shakespeare DT5F strunu i probali smo je sa mojim Cormoranom koji je malo oštriji i ortakovim Abuom (isti ko taj tvoj) koji je mekši. I mogu ti reć i da bolje paše uz ABU. Jedna od stvari koja mi se svidja kod te strune je njena mekoća, mahali smo na temperaturi oko nule, a ona je letela ko da je +20, za razliku od većine struna koje postanu sajlasto krute na nižim temp.

Ta koja se ukruti,kao ona tvoja,je plod tvog neznanja i pederluka onog ko ti ju je prodao,to sam ti i rekao u Galovici.Dok je ovaca,bit će i šišanja.A ona što je bila na Cormoranu,je stvarno mekana,s njom će biti užitak pecati,samo ne odgovara štapu,a mogla bi se i oprati ponekad.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
rabbit je napisao(la):
...samo ne odgovara štapu,a mogla bi se i oprati ponekad.
Ne zajebavaj znaš :bleh: ;) oprao sam obe strune odma čim sam došao kući u blagom rastvoru šampona u mlakoj vodi. Možda nisam picajzla za pribor ko neki pa da ribam plutu svaki put kad ga uzmem u ruku, al istruna posle onog blata mora da se opere. Što se tiče one druge strune  :( jebi ga mora neko i mene nekad da zajebe. Al valjaće sezonu - dve da naučim, ako ne valjda će onaj tvoj sugradjanin da dobije neke strune koje bi meni odgovarale po klasi ;) :D.
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Posto nemam alternativu(u Ks-u nema da se kupi predvez)moracu da pravim,da li je bitno  da se kupi kvalitetan monofil ili moze neki manje kvalitetan(citaj jeftiniji,ipak trba da kupim 6 spulni monofila)?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
za deblje delove i nije toliko, bar meni, ali za tippet mora biti dobar, stim da tippet nije jaci od monofila za koji je vezan-logicno.
mada panic i vanja ja mislim da robu salju pouzecem pa raspitaj se da nemaju predveze
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Moj savet je da bar za početak kreneš sa strunama a kasnije pređeš na gotove predveze po svom izboru. Kao što Oholi kaže, za deblje delove predveza može i jeftina struna, po mogućstvu tonirana (braon, crna,...) dok za podvez (tippet) uzmi neku kvalitetniju strunu. A debljine struna bi trebalo da idu (po mom ukusu) 0.50, 0.40, 0.30 i 0.20 deblje za predvez, i za tippet 0.16. Izuzetno, kad je riba selektivna i u nekim drugim situacijama, treba ti i 0.12 koji nadovežeš na 0.16 (ujedno i produžiš predvez). Dužina celog predveza bi trebala da bude najmanje 1.5 dužine štapa.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
odnosno koliko ja kapiram predvez bez tippeta =duzina stapa, a tippet od situacije do situacije...slab sam i ja sa ovim,ima ovde pametnijih
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Jr je napisao(la):
Moj savet je da bar za početak kreneš sa strunama a kasnije pređeš na gotove predveze po svom izboru. Kao što Oholi kaže, za deblje delove predveza može i jeftina struna, po mogućstvu tonirana (braon, crna,...) dok za podvez (tippet) uzmi neku kvalitetniju strunu. A debljine struna bi trebalo da idu (po mom ukusu) 0.50, 0.40, 0.30 i 0.20 deblje za predvez, i za tippet 0.16. Izuzetno, kad je riba selektivna i u nekim drugim situacijama, treba ti i 0.12 koji nadovežeš na 0.16 (ujedno i produžiš predvez). Dužina celog predveza bi trebala da bude najmanje 1.5 dužine štapa.

Iako se slazem da pletene predveze u roku od par dana moze da dobije pouzecem, svidja mi se rezon Jr-a.
Mozda samo ako bi se dodalo da se za gornji, deblji deo traze kruci monofili, a ka vrhu meksi i istegljiviji?
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Po meni je bitno da sve deblje strune tj. one za predvez budu iste marke. Tako i spoj (čvor) između dve različite debljine ima maksimalne performanse. Što se tiče krutosti, lično se dosad nisam obazirao na to, osnovni kriterijumi kod izbora su mi bila boja, cena i debljina 0.50.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dragi kolega, nikada nemoj da koristis pletene predveze. Ja sam ih prvi koristio, jer mi ih je naš prvi proizvođač, Edi iz Zaječara, pravio. Kasnije sam probao i ostale i puna mi je fijoka predveza pod markama Vania, Savo, Urban... i mogu sa sigurnošću da tvrdim da ničemu ne služe. Time što ćeš da namakneš takav predvez nećeš ništa postići.
Možda bi se moglo razgovarati o predenim predvezima poznatih zapadnih firmi, ali o ovim čudnim rukotvorinama ne vredi trošiti reči, jer ne samo da ne doprinose bilo čemu, već samo smetaju u ribolovu.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Jr je napisao(la):
Po meni je bitno da sve deblje strune tj. one za predvez budu iste marke. Tako i spoj (čvor) između dve različite debljine ima maksimalne performanse. Što se tiče krutosti, lično se dosad nisam obazirao na to, osnovni kriterijumi kod izbora su mi bila boja, cena i debljina 0.50.
ovo je i najbitnije kad sami pravimo predveze ,  i ne samo iste marke vec i isti tip najlona  :tbumb:
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Pronasao sam i kupio isti tip i marku najlona i to 0.40 0.35 0.30 0.25 0.20 u Braon boji.
0.50 i 0.45 nisam pronasao a da uklopim da svi budu iste marke i istog tipa.
 

feanor

Senior member
Učlanjen(a)
31.01.2006.
Poruke
473
Broj reagovanja
1
Lokacija
Krusevac
Napravio sam svoj prvi predvez  :D
Pronasao sam na sajtu recept za monofile koje sam kupio 100cm 0.35 80cm 0.30 60 cm 0.25 40 cm 0.20 .
Da li tippet vezati za predvez ili napraviti omcicu na predvezu,pa posle menjati tippet po potrebi?
I koje duzine treba da bude tippet?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Feanor je napisao(la):
Pronasao sam i kupio isti tip i marku najlona i to 0.40 0.35 0.30 0.25 0.20 u Braon boji.
0.50 i 0.45 nisam pronasao a da uklopim da svi budu iste marke i istog tipa.

Boju si izabrao po "mom" ukusu, :tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
zbog cega ti se braon svidja a ne providna?
 
Vrh Dno