Napravimo najbolju crvenu jednodnevku (spinera) na svetu!

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sjekloca je napisao(la):
Pa na shishanje peradi.... radnja koja NIKAKO nije primjerena bilo kojoj musici osim elk ili deer caddis?  :smoke:
ako misliš na šišanje nogica, učinilo ti se. Nogice nisu šišane a to još u svojoj skromnom ft karijeri nisam radio  :), mada postoji jedna verzija gde se i to radi...no sada smo vec malo u offtopicu ali nema veze, bit če konstruktivno  ;) Jedna verzija suvih (jednodnevke) gde se šišnu nogice se radi tako da posle namotavanja nogica od petla se samo sa donje strane šišne tako da ispadne polukrug nogica (nadam se da sam dovoljno jasno to objasnio). Pa da se vratimo crvendaču, i on se tako može raditi, ali jedino što sam ovde šišnuo jesu krilca i koren petla namenjen za porebravanje koji mora da bude šišnut (jer ne volim guljenje). Nogice  :nowink: zar time ne bi narušio plovnost ::) ??? ;)
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
sto? lepse izgleda a i ne dodiruje vodu, pa nece probijati film ako je ostrije pero. sad bem li ga,meni taj potez izgleda logicno,a voleo bih da cujem sto nije dobar? mislim na sisanje cdc pera za krila,posto mi ona jedino deluju frizirano.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da samo cdc pero sam šišno/frizirao, to ne smatram manom jer njegova struktura je se svud skoro podjednaka, koliko sam ja opazio. Kod moje smeđe nisam http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=1325.0 jer nije bilo potrebe. Nego, baš me sjeki inspirisao i za onu verziju sa isečenom polovicom.  :D Ako se iseku svi vrhovi nogica plovnost se za koji procenat smanjuje. Ako se želi postaviti kraće nožice onda uzmi manje pero, ja sam se ovde odlučui za duže i ređe kao i kod smeđe.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Nogice se ne SHISHAJU... po defaultu! Menjas strukturu, smanjujes plovnost...  Krila mogu, ali noge...? Nikako!  :smoke:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Nogice se ne šišaju naravno, već se spaljuju cigaretom. :p Time se postiže da sa donje strane nemamo četku već malo povijene kratke isperke koji podsećaju na nožice. Ovo ne treba praktikovati na suvim muvama kod kojih jedino hackle doprinosi plovnosti, već na onim koje za krila imaju CDC ili polipropilen ili im je pak telo izrađeno od balze ili policelona. Iz iskustva mogu da kažem da je ovo posebno bitno kad je riba selektivna.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ako vec kazesh da ne shishash nozice, sto bi ih onda palio cigarom i tako kratio? Ne razumem svrhu. :blush:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Ne palim nožice cigarom, već cigaretom. Ovo radim kad primetim da je riba selektivna, npr. kad se klen diže do muve ili lipljen učestalo promašuje. E sad, ja imam neko svoje objašnjenje zašto je to efektivno ali je to samo nagađanje. Uostalom, mućni malo glavom Sjekloća, nisi ti tako naivan kao što se praviš....
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kao što rekoh, do sada još nisam sekao noge ali sutra ima da uradim jednu takvu sa pola "kruga" tj. sa odstranjenom donjom polovicom. Prvi put sam tako nešto video kod O. E. i budući da cenim starost, znanje, iskustvo, toga dedice verujem da ima smisla. Moram ponovo da pogledam zašto i kada tako. Telo ču uraditi isto ko i ove danas (http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=257.45). Koliko se sečam pre par godina kada sam odgledao taj video gde je O.E. odsekao donju polovicu hackla na jednodnevki, sa telom od dubbinga i repom od microfibetsa, posle je spalio te vrhove ali ne cigarom kako to navodi kolega Jr. Verovatno i to ima smisla, nije badava osmišljeno i nije badava da se takve muve koriste i da su ljudi zadovoljni. Na filmu sam također gledao kako O. E. lovi sa takvom SUVOM muvom i plovnost joj nije narušena jer se verovatno lepo drži na vrhovima hackla sa strane (plus ostali faktori).
Inače skračivanje samo vrhova petla je arčenje muve (po mom mišljenju) "ili skrati do kraja i pali ili ne diraj".

No, da ne idemo vazda u taj offtopic, ima li tko od vas kakvu omiljenu verziju red spinenera a da ga nismo več videli na ovom forumu???????????
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Jr je napisao(la):
Ne palim nožice cigarom, već cigaretom. Ovo radim kad primetim da je riba selektivna, npr. kad se klen diže do muve ili lipljen učestalo promašuje. E sad, ja imam neko svoje objašnjenje zašto je to efektivno ali je to samo nagađanje. Uostalom, mućni malo glavom Sjekloća, nisi ti tako naivan kao što se praviš....
Iskreno, ne vidim u cemu je fora... na stranu sto pokusavas da se sprdas samnom, to mi nije ni bitno, ali stvarno ne shvatam svrhu. Ne kazem da je losa... ili dobra... ali, jednostavno - ne razumem u cemu je fora. :blush:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
ajde da ne postavljam novu temu, pogledajte na netu neko vezivanje muva pod imenom "ugly method" iskreno nisam to probao, ali ono sjeklocino, da se noge ne sisaju po default-u ne stoji. ako hocete otvorite temu ugly method pa da razglabamo malo
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Po nekakvom "defaultu" se ne šišaju nožice?  ???  Ništa to više ne znači. Ako hoćete, možete da napravite muvu koja je cela ošišana, ulepljena, paljena, šmirglana, četkana...ako vam se dopada i ako se vašem plenu dopada. Nema više "defaulta" koji se ovde pominje.
Muve sa klasično namotanim petlovim perom, koje su odozdo ošišane, su odavno poznate. Već decenijama se koriste i odličan su izbor za situacije kada priželjkujemo pravilan položaj muve, a ne bismo da se zamlaćujemo parachute tehnikom. Možete da ih palite cigaretom ili bilo čim drugim, ali i ne morate. Dovoljne su i makaze.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo jednog mog crvendaća (red spinner) sa isečenom i spaljenom donjom polovicom hackla. Sa strane sa leve, desne i gornje strane je pero netaknuto. Naravno posle sam dodao i nogice od jarebice ;) Malo sam ga bučno u vodu i pliva bez problema. Lepo se drži na vrhovima pera sa strane, ali i udica i telo je lako pa i rep doprinosi plovnosti. Znam za ovu muvu več dugo vremena ali eto ja ju tek sada uradio. Pero je grizli, a guščom varijantom možemo verovatno dobro imititati spent varijantu...
 
Vrh Dno