Napravimo najbolju crvenu jednodnevku (spinera) na svetu!

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
naravno, necemo napraviti najboljeg res spinner-a, nego napraviti ce mo najbolje red spinere ;)
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Drugovi musicari, vidim puno lepih muva u ovom postu i svaku bih bez razmisljanja rado navezao na kraj predveza…

Sebastiane-ova je za tebe!

Evo verzije spinera koja koristi minimalizam u izradi. Bazirana je na staroj ideji, koja kombinuje noviji pristup vezivanju krila –paraloop. Stara ideja na ovoj muvi je produzeno telo koje koristi pero divlje patke ofarbano u crveno. Koliko znam, vezaci iz poznate americke vezacke porodice Darbee su ga popularisali 1950-ih. Koriste ga i neki savremeni vezaci, poput Olivera Edvardsa. Barbule pera se povuku unatraske i ostave samo po 2-3 sa svake strane za repove i vrh isece. Pero se fiksira nekim preparatom (koristio sam savitljivi lak za nokte, a moze i silikon), i ostavi da se osusi.

Ovako mozes da pripremis puno tela, repovi se flomasterom ofarbaju po zelji…

Kada si to uradio, onda vezes telo na udicu, dabiras toraks i prevuces paraloop vezano krilo. Paraloop je slicna parachute tehnici, ali se pero obmota oko jaceg konca (umesto krila), na gore, pa na dole i ucvrsti. Onda se ovako dobijeni “senil” od obmotanog pera prevuce preko toraksa, veze i gotovo.

Naravno, mogu se koristiti i normalno motane nozice koje se ispod iseku, da muva plovi “prilepljena” za film kao pravi spiner.  Kada imas unapred pripremljena tela, koja se lako urade, vezivanje muve je bukvalno 2 minuta.
 

Prilozi

  • redspinner1.jpg
    redspinner1.jpg
    43,1 KB · Pregleda: 240

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Lepo, lepo...Hvala kolega :) lepa muha, nemam sve te materijale koje si naveo, ali ja cu se vec snaci... Od pocetka mog musicarenja sam prisiljen na improvizacije. Ucim se na hard way... ali verujem da ce se isplatiti kroz neko vreme, posebno kada si budem mogao priuštiti više stvari, i kada se vremenom samo nakupi ... Ovo mi je baš izazov, da napravim tog spinera, istog a opet malo po moje :p LOL


Jos jednom, puno hvala za savet!

:)
 
M

Mr.Zakula

Guest
Napravio sam ovog crvendaca imajuci na umu brzu vodu...
 

Prilozi

  • Zakulin Crvendac.jpg
    Zakulin Crvendac.jpg
    121,2 KB · Pregleda: 242
M

Mr.Zakula

Guest
Odozgo...
 

Prilozi

  • Crvendac Odozgo.jpg
    Crvendac Odozgo.jpg
    43,4 KB · Pregleda: 213
M

Mr.Zakula

Guest
Zaboravio sam ovo...
 

Prilozi

  • Silueta.jpg
    Silueta.jpg
    126,5 KB · Pregleda: 212

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobar ti je ovaj crvendac, Zakula. Samo i on ima manu. Ove noge odozdo cudno izgledaju. Nisam probao takve muve. Cini mi se da odstupaju previse od realno verne imitacije nozica. Ucinice da pliva, ali da li ce liciti na red spinnera ribi? Mozda je bolje da poboljsas plovnost tela dabingom, a noge malo proredis.
Druga stvar: Ne pada red spinner odmah mrtav na vodu, rasirenih krila. Prvo se koprca malo. Dok mu se zalepe krila za vodu i izgubi snagu prodje dosta vremena. Dovoljno da ga zgrabi neka pastrmka. Dobre su imitacije sa rasirenim krilima, ali one sa uzdignutim se bolje vide u talasicima (i uopste) i lakse im je vezati parasut.
Da vam napisem nesto iz ribolova red spinnerom.
Ja ga koristim krajem proleca na pastrmskim rekama. Secam se Tare, pre par godina. Preko dana uocim ja par krupnih red spinnera u baricama pored obale. Napravim par komada na desetki i popodne zagazim ispod kolasinskog mosta. Stvarno su se videli red spinneri kako padaju i nosi ih voda. Ne stoje im krila uspravno kao kod subimaga vecine jednodnevki, vec se nekako koprcaju. Mnogo sam pastrmki i lipljena (!) ulovio. I stvarno, najbolje su napadale kad bih pomalo cimao musicu po povrsini vode. Iako sam lovio i u brzacima. Cap, cap, cap... niz brzak. Pljas! Razbijanje. Zato mislim da treba da pliva, da se vidi i da omoguci kvalitetno povlacenje-cimanje.
P.S. Sve smo bolji!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo nesto mutirano iz recepture Oldsurehand-a :)

mozda danas kupim nesto jelenove dlake, imam dobre ideje ;)
 

Prilozi

  • ReDsPiNnEeR.jpg
    ReDsPiNnEeR.jpg
    15,3 KB · Pregleda: 223

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
mislim da bi nas red spinner mogao da se radi na slican naacin  kao i Mohican Mayfly od O.Edwards-a. verujem u efikasnost te muhe. Na udicama 10-12

Recimo crveno telo, ne od sunđera kako je radi O.E. nego od pene debljine 1-2mm.
 

Prilozi

  • Mohican Mayfly.jpg
    Mohican Mayfly.jpg
    13,3 KB · Pregleda: 221

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Ono sto treba imati u vidu za uspesnu imitaciju “spent” spinera je da sve dobre verzije ovog stadijuma jednodnevki moraju da nalezu telom na vodeni film. Zamislite film kao jednu elasticnu opnu koju musica ne probija, ali je povrsinski napon drzi “zalepljenu” za njega. Krila vezana u parachute, paraloop, pa i compara stilu (Mohican may je kombinacija par tehnika) daju odlicnu vidljivost i plovnost, ali je jos bitnije da ovi dizajni ne sakrivaju oblik tela od pogleda pastrmke . Stari poznati trik je da se standardno vezanim musicama makazama secnu nozice i time omoguci da musica “legne” u vodeni film (umesto da pliva na vrhovima pera) i pokaze ribi zeljenu siluetu. Ako ne verujete, probajte…
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na mom stolu i u kutijama je puno jednodnevki poput ove O. Edwardsa. Mozda je ovaj nacin izrade najbolji i za red spinnera. Ponavljam da red spinner ne pada odmah polumrtav i zalepljen za vodu, vec se cesto koprca po povrsini. Jos interesantnije je to da ga pastrmka cesto uhvati iznad vode dok jos leti ili cim dodirne vodu. Ne mora da bude spent. Ja mislim da to cak i nije pozeljno, jer nasa imitacija pada iz vazduha i, poput prirodnog insekta, ne zalepe joj se krila odmah. Nekoliko sekundi je zadrzavamo na vodi, a za to vreme prirodni bi se jos koprcao. Ja sam ubedjen da je trenutak kad vestacka muva dodirne vodu veoma bitan i da ga riba najcesce registruje i bas tad pocinje da sprema napad ili odmah napada. Znam da pastrmka vidi da je muva dodirnula muvu na nekoliko metara oko sebe, cak i iza! Zasto bi imitirali insekta kog voda nosi ko zna od kad, kada nasa muva tek sto je pala na vodu, a zabacili smo je tako da pastrmka to primeti?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
"Zasto bi imitirali insekta kog voda nosi ko zna od kad, kada nasa muva tek sto je pala na vodu, a zabacili smo je tako da pastrmka to primeti?"

Mix ovo je vrlo vazno, ali i meni najomiljeniji nacin serviranja muhe. Cini mi se da agresivnije napadaju kad bas padne pred njih nego kada im voda nanese. To volim da posmatram sa mostova ili sa vise obale. Puno puta umesto da pecam ja hvatam insekte i bacam ih ribama u vodu na razlicite nacine. Tako da sam se uverio da je razlika u agresivnosti. Kada voda nanese insekta ona se u vecini slucajeva sporije digne i pokupi muhu nego kada je bacim kaki metar ispred nje.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Ovo je relativno klasichan model,ali je odlichan...Telo sam preso improvizovanim larva lace materijalom.Rep i noge Metz,krila CDC.
 

Prilozi

  • Para CDC Crvendac.jpg
    Para CDC Crvendac.jpg
    18 KB · Pregleda: 218

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Mix, komentarisao sam spent formu i njen dizajn u globalu, sto ne znaci da je ona UVEK najbolja. Ali za selektivnu ribu koja ume da se na nju iskljucivo usredsredi, valja ubaciti u kutiju i ovaj tip imitacije-to je bar lako. Sto kazu nasi stari: “Od viska ne boli glava”!

Zaista, pastrmka koristi princip ishrane koji zahteva najmanji ustrosak energije uz najveci dobitak energije. Ishrana spent stadijumom spinera je kao kad ti neko servira veceru i prinosi zalogaje, a ti samo otvaras usta. Spinere mozemo vezati sa uzdignutim, polu-uzdignutim i rasirenim, spustenim krilima (spent). Spent je nista drugo nego izmoreni spiner koji je polagao jaja cupkajuci po povrsini do besvesti i vise nema snage da se mrdne. Mada, i spent spiner se cesto mrda tim zadnjim atomima snage i pogresno je misliti da se njime lovi samo na “dead drift” pasivno. Dajte mu mali pokret, samo da se jedva malo pomeri i to ima da natera neodlucnu ribu da kidise. U americkoj literaturi se ova taktika pomeranja zove “sudden inch” ili u prevodu “nagli inc” (2.5cm), koji daje zivot musici.

Zakula, odlicna muva. Mislim da smo pokrili puno mogucnosti, i moram da dodam da dok sam lovio imitacijama Ecdyonurusa nikada nisam sreo ultra probirljivu ribu. Ali ovo ne znaci da to ne moze da se desi na nekim lokacijama.

Takodje treba eksperimentisati i sa potopljenim spinerima. Ovo je generalni komentar i mozda zahteva novu temu… Za neke jednodnevke cije zenke polazu jaja pod vodom (npr. Baetis sp.) ovo je bitna faza, ali na uspenusalim tokovima reka i izmoreni spineri crvendaca (Ecdyuonurusa) moraju eventualno da budu strujom povuceni ispod povrsine, jer ne mogu da vecito plivaju. Siguran sam da ih pastrmka i tada uzima. Ovo moze da bude interesantna alternativa, koja prevazilazi domen suvog musicarenja.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Iskreno mislim da su hiper realisticni crvendaci suvishni!Apsolutno nema potrebe imitirati ovu jednodnevku u hiper realizmu.Nikada nisam naishao na pastrmke koje su iskljuchivo uzimale hiper real muve,chak i na najmirnijim delovima reke.Ponashanje muve je najbitnije,a ne njen izgled...Pravio sam dosta super realistichnih muva i nikada nisam bio zadovoljan njihovim ponashanjem na vodi,imao sam utisak kao da pecam na neke male robote!Uz to,ribe sam chesto promashivao.Predstavljam jednog Crvendaca,"Wullf-a".
 

Prilozi

  • Wullf Crvendac.jpg
    Wullf Crvendac.jpg
    25,5 KB · Pregleda: 222
Vrh Dno