Napravimo najbolju crvenu jednodnevku (spinera) na svetu!

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pade mi jutros na pamet ideja da napravim telo "crvendaca" od konca presvucenog tvrdim silikonom. Naravno stega mi je na radnom stolu i sve ide brzo i efikasno. Nisam hteo da joj stavljam stampana krilca, jer je onda nista ne bi sprecilo da odmah potone. Polipropilen , jos namazan, ucinice da pliva jednako kao bilo koja klasicna suva muva, s obzirom na to da je ovaj silikon neutralan, sto se plovnosti tice.
Usavrsavajmo je jos. Dajte jos neke verzije. Ja ih vec imam bezbroj, u glavi.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix trebam tvoju strucnu pomoc, recimi molim te u cm. Koliko velike je najbolje da radim? ovaj moj je na 12-tici, hehe izgleda ko malo odrasla majska sa tri repa, samo da joj je telo crveno...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nesto ne vidim sliku mog novog crvendaca!? Malopre nisam video ni Brcko! Lucky, proveri malo sajt, izgleda da nesto zajebava. Evo ponovo postavljam sliku.
Crvendac koji imitira Ecdyonurus torrentis ima telo duzine oko 2 cm.
 

Prilozi

  • Red Spinner VI 2006.jpg
    Red Spinner VI 2006.jpg
    18,2 KB · Pregleda: 314

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Ne stizem da pregledam sajt od ucestalih odlazaka u ribolov i terorisanja pastrmki ovih dana. Evo i mog doprinosa ovom lepom postu...

Ovo je verzija za sporiju vodu i probirljivu ribu-imitacija zenke prilikom polaganja jaja (svetlozeleni komadic policelona) i polu uzdignutim-krilima. Za uspesan ribolov cesto sam koristio verziju compara duna ali u bojama spinera: braonkasto-rdjasta za muzjake i skoro trula visnja-rdjasta za zenke.

Ovaj insekt je zastitini znak za moje omiljene vode u istocnoj Srbiji-kada u vazduhu vidite raspomamljeni ples spinera, zna se da je vreme za akciju!!
 

Prilozi

  • ecdyonurus imago-zenka.jpg
    ecdyonurus imago-zenka.jpg
    32,4 KB · Pregleda: 318

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
fino, fino...

evo ja sam danas obisao puno terena, riba aktivna, crvendaca ko u prici tako da sam slikao jednoga u letu, nazalost moj digitalac ima samo 3.3 Mega Pixel-a tak da nije bilo lako uhvatiti muhu koja leti cas napred cas nazad, tamo vamo :)
 

Prilozi

  • Ecdyonurus torrentis u letu.jpg
    Ecdyonurus torrentis u letu.jpg
    35,7 KB · Pregleda: 276

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pazite momci da ne pomesate Ecdyonuruse. Torrentis je onaj na pocetnoj slici i telo zenke je cigla-crveno. Oldsurehand je napravio odlicnu muvu, ali bih ja boju trulavisnja ostavio za neke druge, mozda jos interesantnije jednodnevke. Zanemarimo sad boju. Oldsurehand i ja smo donekle pogresili kad smo pravili realisticne i slabo-plovne musice za mirnu (?!) vodu. Takve imitacije Ecdyonurus toprrentis sigurno nisu najbolje zato sto ovaj insekt, ne samo da zivi u brzim i kamenitim rekama, vec se i rojevi spinnera, od kojih poneki zaista padne na vodu, drze bas najbrzih delova brzih reka! A to rade obicno u sumrak. Dakle, velike su sanse da bi ih brzaci potopili ili da uopste ne bi ni plivale dovoljno visoko da ih uocimo u tim brzacima i to, u sumrak. Mislim da treba da napravimo potpuni zaokret u stilu i opredelimo se za impresionizam i prakticnost. Muvu moramo da vidimo u brzacima i mora da pliva bez problema. Usavrsicemo je na kraju, ali mislim da je najbolju (najefikasniju) imitaciju, koja je od policelonske pene, postavio Sebastijan. Ipak cemo joj dodati malo realizma i mozda jos necega da bi dobili najboljeg "crvendaca" na planeti. Bice jos slika...
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Mixove primedbe su na mestu… Zeleo bih da napomenem da u Srbiji postoji 12-13 vrsta jednodnevki iz roda Ecdyonurus-najbrojniji rod medju Heptagenidama u nas. Interesantno je i da ovaj rod nije zastupljen na americkom kontinentu, ali ga tu zamenjuju rodovi Stenonema/Stenacron. Varijacije u boji su tipicne kao i za sve jednodnevke, i zenke koje sam posmatrao na mojim lokacijama su bile blize nijansi zagasito tamnocrvene/bordo nego cigla. Bordo i trula visnja nije isto, ali je blizu. Npr. na Resavi se u isto vreme mogu sresti Ecdyonurus i Rhitrogena jedinke, a Rhitrogena je po mom smislu za boju mnogo bliza boji cigle… ali sto Mix rece, nije toliko bitno…

Bitno je nesto sto cu pomenuti, a malo mu se pridaje znacaj. Ako uzmete Ecdyonurus-a u ruku (ili neku drugu jednodnevku, nema veze), videcete da je stomacna obojenost cesto drugacije od ledjne. Ponekad drasticno, zavisno od vrste. Kao i svi, i ja ponekad dajem znacaj ledjnoj obojenosti, a vecina imitacija sirom sveta je bazirana na njoj, jer nju prvo zapazamo. Ono sto cete zapaziti kod ovog insekta je da je naizmenicni raspored tamnih i svetlijih “prstenova” mnogo izrazeniji na stomacnoj nego ledjnoj strani. Takodje, crvena boje je uocljivija na ledjima. Zapamtite da se vecina imitacija u musicarenju bazira POGRESNO na ribolovcevoj viziji umesto ribljoj. Mozda bi svi mogli da poradimo na tome i uradimo verzije insekata u koloraciji baziranoj na stomacnoj strani, koju riba vidi.

Sto se plovnosti tice, tacno je ovo sto Mix kaze. Ali dodao bih i to da su muzjaci Ecdyonurusa daleko cesci generalno od zenki i njih cesto vidite nad najbrzim delovima. Zenke cesto polazu jaja nad delovima koji imaju brzi tok, ali bez podvodnih prepreka koje stvaraju turbulenciju i penu-znaci najbrzi tok koji je jos uvek relativno gladak. Anglosaksonska literature koristi termin “glide” za ovakav deo toka. Mislim da bi i ove nase realisticnije imitacije tu lovile i plivale dobro. Nimfe Ecdyonurusa borave u najturbulentnijim delovima, drzeci se za kamenje. Obican Compara-spinner sa svetlim lepeza-krilom je daleko uspesniji kada je u pitanju vidljivost. Za lov u sumrak vidljivost predstavlja ozbiljan problem.

Okacicu verziju za lov u sumrak sa kojom sam imao uspeha, samo treba da je iskopam jer mi nije pri ruci…
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Nisam mogao da nadjem staru kutiju sa spinerima, pa sam vezao nesto slicno, da bih prikazao kako funkcionise...

Za lov u brzacima gde je tesko pratiti musicu, ovakva verzija ima "indikator" od pene (policelon), koji jos pobojsava plovnost. Nekada sam je vezivao samo sa jednim slojem policelona, a sada cesto stavim jod jedan manji sloj/trakicu u kontrastnoj boji (zuto - oranz, ponekad crno-pink, ili bilo koja kombinacija). Isti fazon kao i za bube ili skakavce... Zelena jajasca su opcija, koja takodje poboljsava plovnost, ali ne mora da se stavi. Sve ostalo je prilicno standardno. Zapravo verzija na ovoj slici je standardni spiner boje rdje ("rusty spinner"). Imitira mnoge jednodnevke, samo sam ga slikao da prikazem indikator ideju.

E sad, svojevremeno sam imao policelon u glow-in-dark boji koji sam koristio za spinere. Ovo je belicasta pena, koja kada se osvetli baterijskom lampom, dobije se zelenkasti fosforescentni sjaj. Takodje sam eksperimentisao sa istoimenom farbom, koja kada se nanese na podlogu, ima istu svrhu i dejstvo. Ponekad mogu da se nadju indikatori trzaja od takve pene, koju mozete da iskoristite za ovu svrhu. Ja sam odatle dobio ideju, a posto indikatore ne koristim u ribolovu, upotrebio sam ih za musice za vecernji lov. Kada nadjem (i ako nadjem) ove muve, postavicu fotku...
 

Prilozi

  • spent.jpg
    spent.jpg
    20,4 KB · Pregleda: 259
  • spent-odozdo.jpg
    spent-odozdo.jpg
    32,9 KB · Pregleda: 279

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Oldsurehand odlicno razmislja! "Crvendac" je crven odozgo, a odozdo mu je takodje crvenkasta boja, samo malo svetlija. Tacno je da ima i muzjaka koji padaju na vodu, ali njih cemo posebno imitirati, posto je drugacijih boja i velicine. Nije red spinner. Nisam bas siguran da muzjaka ima vise, bar sto se popadalih na vodu tice. Vratimo se imitaciji. Ipak, iako Oldsurehand kaze da ih riba lovi u glatkim brzacima, mislim da nije bas tako. Postoje reke u Srbiji, a i celom svetu, koje su tako tople, da moraju biti izuzetno brze i penusave da bi u njima zivela pastrmka i njen komsija Ecdyonurus torrentis. Ja sam ovu bubu zaista vidjao na Tari najcesce u glatkim brzacima, ali na Temskoj ili Vlasini, koje cim se smire, nemaju vise pastrmku, mora se loviti u mnogo brzoj vodi. Drugi razlog za poboljsanje uocljivosti i, narocito vazno, plovnosti, je sto u nekim rekama ima i puno sitne pastrmke i, jos gore, drugih sitnih riba, koje stalno potapaju i zvacu nasu muvu. Sumrak otezava susenje (hladnije je i vlaznije, a nema Sunca) i napljuvana muva pocinje da tone. Mi je ne vidimo, sto moze da bude veoma neprijatno kada je slaba osvetljenost, jer se onda naprezemo (opterecujemo oci) da bi uocili napad. Najbolja na svetu ne sme da ima te mane! Jednostavno, ja mislim da je najbolje da telo ipak bude od policelona, noge parachute- od petla, a krila od uocljivog polipropilena. Mora da bude nepotopljiva!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Svaka vam čast majstori... Mix hvala za ohrabrenje, mnogo mi laska ovaj tvoj tekst i onaj pre :)
Za mene kao početnika to dosta znači,stvarno sam ohrabren...i vrlo poštujem vas stare majstore. Ja se još mučim sa imenima muha, lol. Jučer sam vidio jednu žutu muhu, slična jednodnevi, možda i spada u rod jednodnevki. Ne znam šta je to. Velika je ko crvena ženka koju radimo, samo nema rep, ne dva, ne tri repa, nista nema. Ako je uhvatim kamerom cu vam poslati sliku.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Mix, u ranijem postu sam rekao da vidjam muzjake NAD a ne na brzacima-nisam bio dovoljno pecizan. Ovim mislim na vazduh a ne povrsinu vode, i cesto tokom dana, popodneva i sl. Priroda se cesto pobrine da su muzjaci brojniji od zenki, nebi li se obebedilo sigurno sparivanje. Naravno, zenke polazu jaja i mislim da su one bas zato atraktivnije od muzjaka, jer u vecernjem letu guzom doticu vodu i polazu jajasca. Ponavljajuci to mnogo puta, na kraju se izmorene, prilepe za vodeni film, i eto klasicne situacije, gde musicar uzbudjeno trlja ruke s osmehom na licu.

Nisam napisao da sam ovim mojim razmisljanjima govorio o situacijama na meni poznatim vodama u istocnoj Srbiji. Za Taru, na kojoj nikada nisam pecao, svakako da bi trebalo razmisljati drugacije. Ponavljam, meni preterano naperene imitacije nisu bile potrebne. Glajdovi-relativno glatki brzaci , su i pored brzine toka idealna mesta na kojima se pastrmke dobro uoce kako usrkavaju spinere. Za lov u najturbulentnijim delovima, ovakvo ponasanje ne da nije dobro uocljivo, zbog pene, nego ce na njima pastrmka biti daleko manje probirljiva. Ona tu ima mnogo manje vremena za razmisljanje i uzece dobro naperenu muvu bez problema. Pogledajte recimo Wulff ili Humpy serije i druge klasicne musice sa americkog zapada, gde su reke velike, siroke i pune pene… One sjajno ilustruju znacaj impresionizma i plovnosti. Zapravo nije neobicno da musicari koriste razlicite varijante istih musica. Ja zaista ne preterujem, ali konkretno za ovdasnje krecnjacke vode nosim u kutiji po 4-5 vrsta emerdzera jednog istog insekta i postoji razlika iz dana u dan, sata u sat, od mesta do mesta. Svi su mi podjednako znacajni, neke koristim za brze delove (vidljivost), neke za najsporije, itd, itd.

Mislim da idealna musica ne postoji. Postoje samo opcije i treba ih sve razraditi, te uraditi kombinacije u koje imate poverenja. Mislim da je dobro sto o ovome pisemo.

Posto sam samo dotakao glow-in-dark materijale, posveticu njima poseban post…

Sebastijane, samo tako nastavi…uskoro ces znati sva imene, prezimena i sve sto treba i ne treba… :hammer: Ako musica za koju pricas nije imala rep, nije bila jednodnevka. Ubaci foto ako mozes.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hocu, cim je snimim... ma i ja mislim da nije, ali kada covek ne zna onda predpostavlja... vidicete samo da je uhvatim
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Oldsurehand je mozda u pravu da ne postoji univerzalna imitacija. Treba imati nekoliko verzija red spinnera. Od najprostijeg, bez posebnih krila, samo sa petlovim perom, preko tela od svetlucavo-crvenog dabinga i parasut nozica, do tela od policelona i krila od polipropilena. Mnogo se vestackih musica moze napraviti imitirajuci samo jednog insekta, jednog pola, u samo jednom njegovom stadijumu, koji, u ovom slucaju, traje jedan ili dva dana. Najbolja na svetu ce biti ona koja se ribama najvise dopadne. To moze biti na jednoj reci jedna, a na drugoj sasvim drugacija verzija. Cak i na istoj reci, a u razlicito vreme (dan, sat...) moze koristiti veci izbor imitacija istog zalogaja. Izgleda da nece biti najboljeg red spinnera na svetu, vec najboljih!

P.S.
Setih se jos neceg:
Red spineri i mnogi drugi spineri, ne stradaju samo kad padnu na vodu. Veoma cesto, bas u ovom stadijumu, jednodnevke bivaju uhvacene u letu. Bezbroj puta sam gledao kako pastrmka bas na njega skoci i na vise desetina centimetara iznad vode ga zgrabi.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jedna lepa verzija, ali i upotrebljiva. Medjutim, mogla bi biti savrsenija, jer su ova krila pomalo tvrda. Za pastrmke nije strasno, ali lipljen i klen bi se malo "bunili".
 

Prilozi

  • Resize of RED SPINNERR.jpg
    Resize of RED SPINNERR.jpg
    17,7 KB · Pregleda: 297

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
100% se slažem s tim, ali još uvek mislim da može biti jedna jednostavna kombinacija materijala a da je ubitacna za ribu kao ona kafena buba u vecini uslova na vodi. Razmisljam o realnim ali mekim krilcima i nogicama od petla (srednje gustoce). ova tvoja je jako lepa, samo da nam je naci dobar mekan a zilav najlon za krilca :p
 
Vrh Dno