Nišava

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ovaj Mixov ulov potrvđuje da se Nišava MORA poribljavati pastrmkom. Ona to ne da zaslužuje, već to jednostavmo mora da se uradi i da od nje napravimo svetsku reku!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Strpljenja, da vidimo jos malo sta ce samo da ispadne jos godinu-dve, lako je za poribljavati ako bude trebalo.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mali izveštaj sa Nišave: Fantastično sam se proveo loveći krupne klenove u sumrak. Uzimaju samo na pastrmskim mestima, tako da je ribolov identičan mušičarenju pastrmke. Neverovatna zamaranja i iskakanja u najljućim brzacima! Poludeo sam od adrenalina. Šteta što nailazi talas velike vode, taman sam se navukao. :doh:
Bogdan iz Dandija je danas fotografisao Nišavu. Ode, a slike ostadoše u njegovoj kameri. Predivni predeli i plava voda. Valjda će ih postaviti ovde kad se vrati u Škotsku.
nekoliko ribolovaca je pokušavalo da dobije pastrmku, ali nisam primetio da su bili uspešni. Danas je voda bila topla i ulov pastrmki treba očekivati kada počne da se bistri hladni talas koji upravo nailazi iz Pirota.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uhvatila nas je nisavsko-pastrmska groznica. U njenim prelepim virovima, punim gamarusa, insekata i ribica, uzivaju ne samo klenovi, vec i sve cesce pastrmke. Neko napisa da mu Nisava ne lici na pastrmsku reku. Pogledajte ovaj mirni vir, koji protice kroz livade. Cak i tu se vidi odlican salmonidni teren. Po mom ukusu, mnogo bolji, nego neki kamenjar. Ovo je jedan od mojih omiljenih virova, u kome sam lovio i pastrmke i klenove, a prosli put sam ga prepustio mladjanom Zakuli, koji je uzivao u njemu, a ulovio je i oslobodio dve male nisavske pastrmke.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Jel NISAVSKA pastrmka neka nova vrsta? Nisam je nasao u literaturi... dosad! Obicno uhvatim po 2-3 komada, i to obicne, potocne i sitne.... sto mi je drago! A makedonska??? Ni za nju nisam cuo, iskreno.

p.s. Mislim da bi trebalo da budemo malo ozbiljniji, ipak pretenduje(mo)te da ovo bude ozbiljan sajt. :blush:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Druze pogledaj na naslovnoj strani sajta artikl Predraga Simonovica, naseg poznatog ihtiologa i razjasnice ti se oko halotipova pastrmki. Nisavska nije posebna, ali cudne sare na njoj mogu da pokazu da se desava ukrstanje makedonske i dunavske potocne pastrmke!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ok.... A koje su to DUNAVSKA i MAKEDONSKA pastrmka? Kategorizacija je ipak potrebna.... bar donekle. kakve sare ima koja riba, to uopste nije merodavno. Ja sam lovio klot belo-sive pastrmke. U kursumlijskoj banji mozes da narucis LIMUN ZUTU potocnu pastrmku.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Druze Sjekloca podela postoji na biloskom nivo prema halotipovima. Imas clanak, ali slike ne. Od kada je server pao, slike sa tog clanka su nestale. Imam ih na kopjuteru, ali me stisla magistratura i inako da ih postavim >veceras sigurno<, a za to vreme molim te procitaj clanak. razlike izmedju makedonske i potocne su tako evidentnte, kako po izgledu tako i po bioloskim aspektima.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Pogledao temu.... simpaticno, ali neproduktivno... Halotipovi su HALOTIPOVI! To ti je ono: ja sam Srbin (ili Hrvat, slovenac, Bosanac, Crnogorac, Makedonac... Italijan) sa crnom.... plavom... smedjom.... sedom kosom. Nista znacajno! Molim dr. Pedju da me ukori ukoliko gresim... a ne gresim! :-\
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Sjekloca je napisao(la):
To ti je ono: ja sam Srbin (ili Hrvat, slovenac, Bosanac, Crnogorac, Makedonac... Italijan :-\
Ne bih se slozio. Pre bih rekao da je slicno kao. Ja sam belac (ili crnac, azijat, etc.) Uostalom i ne govori se u toj temi samo o Salmo trutta za koju imamo dosta varijacija na balkanu.
Meni kao musicaru predstavlja posebno zadovoljstvo da kad upecam divlju pastrmku - znam kojoj rasi pripada. :p
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
E bas ste nastrani!  :D
Dragi Sjekloca, mnogo bi dugacko bilo da sad krenemo da objasnjavamo ispocetka. Ali, kao sto postoje razlike u pogledu krvnih grupa (npr.) medju ljudima, u pogledu zastupljenosti p[ojedinih krvnih grupa kod Azijata, Kavkazaca i Negroida, recimo, tako postoje i razlike u strukturi istih regiona genoma kod pastrmki razlicitih podrucja, sirih (linije: dunavska, jadranska, mediteranska, marmoratus, atlantska, najnovija otkrivena u reci Duro, SPanija, ako se dobro secam) i uzih (vlasinski plato, crnorecka, i dr.). Zasto je to pa sad vazno?
'Aj'mo opet na analogiju.
Bolest srpaste anemije. Uli ste verovatno svi za nju, ali jeste li zapamtili to iz skole?
Mala mutacija izuzetno retka u podrucjima bez malarije, a mnogo cesca gde malarije ima. Zasto? Jer dovodi do mnogo manje efikasnosti delovanja uzrocnika malarije, plazmodijuma. Odrzava se iako je zbog nje smanjen kapacitet crvenog krvnog zrnca da prenosi kiseonik samo zato sto ko je ima ne oboleva od malarije i ne umire.
Elem, ko zna kad ce svojstva pastrmki za koja mi jos i ne znamo pomoci da se one odrze i opstanu. Za sad znamo da nisu iste - razlikuju se. Te razlike nismo mi stvorili, nastale su prirodno, milionima gdina evolucije.
Hocemo li da budemo toliko antropocentricno arogantni i da ono sto nism stvorili iz cefa i besa unistimo? Samo zato jer ne razumemo to ili nam nije poznato, ili bitno? A nekad, iz sada nepredvidivog razloga moze posluziti pastrmkama da opstanu i odrze se kao vrsta. Da li smo, recimo, svesni da je stotinak miliona godina severna Evropa bila bez pastrmki tokom ledenih doba, a onda su se iz ovih podrucja, pastrmke "vratile" nazad na sever, re-kolonizujuci ga?
Odakle ce ponovo naseliti svet ako to bude potrebno, a mi ih ovde iz neznanja osakatimo nepovratno?
 
Vrh Dno