Nišava

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
"Zasto je to pa sad vazno?" Pa i nije, NIMALO. Zato kazem: nema nisavske pastrmke, kao vrste.... ili onda ima i mlavske i pirotske i temske i jermske i svakog drugog fenotipa, halotipa, usisivacotipa, logotipa.... Ja razumem da su sve to ALOTROPSKE MODIFIKACIJE POTOCNE PASTRMKE... Ili gresim? ???
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naziv "NIŠAVSKA" pastrmka zaslužuje riba koja je prošarana tako, kako nijedna pastrmka u drugim rekama nije. E, otud taj ribarski naziv. Takvih u Nišavi najviše ima. Jasno se razlikuju od temštanske potočare i jermske makedonke. Ako neiskusan ili nezainteresovan ribolovac ulovi ovu ribu, neće joj pripisati nikakva posebna svojstva. Za mene ovo je posebna forma (ne vrsta!), veoma značajna za budućnost mušičarenja u Srbiji. Ono što ona podnosi, ne može nijedna druga, tako da je veoma posebna i dragocena, posebno niškim mušičarima jer se velikom brzinom približava našem gradu.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Gosn. Sjekloca, pretpostavljam da pod aloTIPskim modifikacijama smatrate produkte fenotipske plasticnosti. Haplotipovi su na molekularnom nivou potomci svaki ode njih jedne geneticki zasebne i konzistentne linije koja je tu mogla doci (kolonizacija) ili nastati mutacijom i opstati kao selekciono uspesnija u odnosu na izvornu, od koje je nastala. To nisu jos vrste, bar ne u klasicnom smislu; konceptualno je problem vrste u savremeno vreme inace vrlo slozen. I protivnici (bolje receno: realni skeptici) tzv. klasicne taksonomije i zagovornici molekularne sistmatike se ipak slazu da te posebne linije mogu biti smatrane operacionalnim konzervacionim jedinicama i da zasluzuju da budu ocuvane u realnom prostoru i vremenu kao autohtoni proizvodi evolucije i filogeneze.
Na zalost, ako probam da pojednostavim, nisam siguran da cu to uraditi tacno. Madam se da je ipak i ovako jasno.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
pedjabg je napisao(la):
Na zalost, ako probam da pojednostavim, nisam siguran da cu to uraditi tacno. Madam se da je ipak i ovako jasno.
Ama jasno....  :D kud ne bi bilo....? :D :D :D Nisam ti ja nikakav strucnjak po pitanju porekla vrsta i morfologije pojedinih ribljih vrsta... pa ni haplotipova... Ja samo osecam u sebi (mozda i pogresno) cemu je gde mesto. Sto govorio moj pokojni deda: da se zna ko kosi, a ko vodu nosi - sve sto ti kazes, ja prihvatam zdravo za gotovo. Nisam, brate, strucnjak te nema sta ni da polemisem na tu temu. :tbumb:  E, ali ako se uhvatimo teme koje ja znam - ima da se koljemo do sutra. :hammer:
I... da... nisam gospodin.... na zalost ili na srecu.  ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Teorija da pastrmke ne pripadaju Nišavi je pogrešna. Ova reka nastaje od sve samih pastrmskih reka. Promenom prosečne temperature vode i još nekolicine veoma bitnih faktora, Nišava je postala čak i pogodnija za život pastrmki od svojih pritoka i one su je naselile. Ovo je sasvim normalna pojava.
Nabrojaću reke koje čine Nišavu, a vi otvorite mapu pa pratite.
1. Ginska, koja izvire ispod vrhova viših od 2000 m
2. Jerma, koja se spušta sa Vlasinske visoravni i prikuplja krečnjačka vrela i planinske potočiće
3. Visočica, čuvena pastrmska reka, čije vode ipak završavaju u Nišavi
4. Temska, koja izvire ispod najvišeg vrha Srbije. Tipična bujičava paska reka
5. Koritnička reka, krečnjačka voda, koja se napaja iz jakih kraških vrela

  U svakoj od ovih reka živi potočna ili makedonska pastrmka. Ove ribe su osetile da im Nišava pruža još bolje uslove za život, jer je veoma bogata vodom, hranom i skloništima i prirodno je da su je naselile.
Nije pastrmka u Nišavu zalutala i izgubila se. Samo se spustila malo nizvodnije, jer joj pogoduju uslovi koje joj pruža. Nije to bas, babuška ili nilski grgeč, pa da se diže tolika buka zbog njenog prisustva. Jok bre, ona je sve vreme bila tu, blizu, u istoj vodi, samo se spustila koji kilometar (100 km! :doh:).
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Uh tek sada videh sta je napisano tako da sklanjam! ode i djomlin odgovor! Nemojmo molim Vas da i politiku ubacujemo na forum!
Slike slede!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nisava je dana bila prelepa. Bistra kakvu je odavno nisam video. Rojili su se BWO i Betisi. Na povrsini su se javljali haubleri. Veoma lepo popodne i drago mi je da sam je posetio makar turisticki, nisam bacao. Tereni su oko Niske Banje!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pogledajte video! Vađenje i ubistvo krupne nišavske pastrmke. :tbumb:
http://www.yourfilehost.com/media.php?cat=video&file=Mixmasters_Trout_From_Nisava_River.avi
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ubistvo...  :mad: Pa neću da gledam nikakva ubistva! Šta to znači - snimak borbe (vađenja) i trenutka kada se riba usmrćuje nožem ili udarcem tupim predmetom po glavi? Dal ste i to snimili, pa još okačili na net?  :'( Ili jednostavno provociraš ljude sa normalnim shvatanjima?

Nemam ja ništa protiv toga što je riba zadržana i pojedena za večeru (i ja sam poneo i pojeo hiljade riba), ali da li je toliko neophodno potencirati samo ubistvo!? Meni se tolko gadi da mislim da jedno mesec dana neću posećivati forum gde se o takvim stvarima javno govori... Valjda ću se do tada smiriti, a možda i gazda Laki napravi neki pravilnik (ako ga već nema, nisam siguran) o pravilima izražavanja na forumu, što uključuje i poštovanje ulova.

Pozdrav!  :mad:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:nowink: Mix želi ovime isprovocirati C&R sledbenike, želi debatu  :D, ciljano se nada odgovoru/reakciji nekih članova... Slažem se sa Goci-em...i mene verovatno neće biti ovde koji tedan...ali razlog je druge prirode  :D

:bye:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nikakvog ubistava na snimku nema! Mixova provokacija, nista strasno! Pravila, pa.....nema od toga nista. Nezelim da pisem po stoti put. Nedozvoljavam samo eksplicitno vredjanje clanova. Ako krenem da uvodim pravila, forum ce postati frigidno i dosadno mesto, a to nikome nije cilj! Ako te zanima moja ideologija i politka sajta, malo druze Goci procunjaj po temama, dosta sam o tome pisao!
Klip preporucujem svima. Dovoljno je da cujete lelekanje Mr.Zakule snimatelja! :doh: :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne znam u čemu je sada problem? ??? Svako oduzimanje života na mom jeziku se zove ubistvo. Ja sam, na žalost ove pastrmke i njene familije, ali i ribolovaca kojima je krivo što je oni nisu zaboli, izvršio ubistvo. Na snimku se jasno vidi namera ribolovca (mene) da savladanu ribu ubije. To je sasvim legalno i poželjno. Bar tako piše u dozvoli koji mi je prodao gazda ove vode. Da je onaj ko gazduje napisao C/R, ja je ne bih ubio, već nežno i pažljivo oslobodio.
Napisao sam "ubistvo", zato što ovo na snimku i nije ništa drugo. Tu se jasno vidi oduzimanje života jedne divlje životinje na majstorski način- mušičarenjem. Radost ubice, ali  i prijatelja- posmatrača, se takođe jasno vidi i čuje.
Eto, jednim udarcem dve-tri muve. Prikazan je fantastičan i redak ulov, krupne pastrmke na Nišavi, mušičarskim priborom, ali i radost ribolovca prilikom oduzimanja njenog života.
Eto, neko ubija ljude, neko mečke i divlje svinje, drugi biju žene i decu, a ja uživam u propisanom načinu ribolova, uhvati i ubij. Ubijanje, razbijanje, razvaljivanje, trćenje, masakr... to su reči iz mog žargona, ali ne kada sam u gradu, već u divljini. Zbog toga je često posećujem. Volim dirty talk. :lol:
Ova pastrmka je moj legalni ulov i ja s njom radim ono što hoću u skladu sa zakonom. Nepristojno je da se neko meša u raspolaganje mojim vlasništvom, a koliko se ja razumem u ribolov, moj ulov, ako je ostvaren u skladu sa zakonom je i moje vlasništvo. Zaista mislim da je nepristojno. Platio sam da ubijam i molim da se to ispoštuje.
Ako Gociju smeta što sam sebe, zbog oduzimanja života ovoj pastrmki, nazvao ubicom, dozvoliću mu da me on zove njenim prijateljem ili dobročiniteljem. :)
 
Z

Zakula

Guest
Ja iskreno nisam mogo' da sakrijem odushevljenje!!Jbg. iskren sam!!AKo je neko lelekao to je Acke,tj. LAki,kada je video i Randjinu i moju nishavsku kapitalku... :hammer: :smoke:Koliko je samo psovki pustio kroz bradu.... :hammer: :hammer:A i ovoga je bilo  :drool: :drool:!!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
e moj Zakula! lelekao si ko na sahrani, sto je u sustini i bilo! lelelelelelelelele jos mi odzvanja kroz lobanju! :doh:
 
Vrh Dno