OMILJENA VRSTA RIBE KOJU LOVITE MUSICARSKIM PRIBOROM

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Posle je.... nema kajanja!!!! Riba o kojoj ja sanjam je mladica od 30+kg, ali posto volim da musicarim, lipljen i pastrmka su favoriti, naravno lipljen na prvom mestu. Pored musicarenja volim i da promenim, ponekad odem na Drinu u lov skobalja na plovak. To se dogadja uglavnom zimi ili kada sam na Drini vise dana pa mi se pored svega prijede riba, onda strada po koji skobalj. Ja to volim, ne mogu da zivim bez ribolova, musicarenje na prvom nestu, ali u mrtvoj sezoni volim da promenim!!!!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Sumadinac ako vec obozavas musicarenje salmonida i zivis blizo reke u kojojima mladice, sto neprobas nju da dobijes na mahac... To je meni daleko veci izazov nego upecati recimo pecati pastrmku i lipljana....?? Znam da je to kod nas mladicu vrlo tesko upecati musicarskim priborom, al samim tim izazov je i veci, a da je bas nemoguce nisam siguran...
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Naravno da je moguce!!! Ni sam ne znam koliko puta sam je pecao na Drini, Vapi, a narovito na Limu. Hvatao sam, dosta komada, ovaj period sada je idealan za lov mladice na strimera. Moj ulov na mahac je dosta neznatan, najveca je bila 5.5kg, sto je daleko malo u odnosu na varalicu. Koliko sam primetio na nasim vodama krupna mladica se ne interesuje toliko na strimera. Uglavnom su to komadi od 2-5kg. Imamo primer hvatanja mladice (na mongolskim rekama, u pitanju je Blaf) mladica iznad 20kg. Koliko sam mogao da primetim to su znatno manje i plice reke u odnosu na Drinu i Lim, tako da je jednostavno plasirati strimera u zonu mladice. Kod nas je slicna reka Vapa, to je mala reka prosecne dubine oko 1-1.5m sa ne toliko velikim i jakim brzacima. Problem je sto su mladice u proseku oko 3-4kg. Ova reka je mnogo napadnuta od strane skobaljasa, tako da je tesko naci slobodnog mesta za pecanje. Drina je ogromna reka kao i Lim, jaka brza, sa milionom struja koje kovitlaju vodu na sve strane. Na ovakvoj reci je tesko plasirati strimera tamo gde treba, sto varalica odradjuje dosta bolje. Obicno se hvataju sitne mladice od 2-5kg, retko se desava da uzme koja veca. Jedni nacin da se to dogodi jeste ukoliko bi se neprestano pratila voda i desavanja u njoj, znci cekati da mladica krene u lov, kada ona glavom bez obzira izlazi i u vodu plicu od 1m. Tako se dobogilo pre pet-sest godina. Nekoliko mladicara iz Ivanjice krenuli su zajedno u ribolov tako da smo okupirali jedno vrlo atraktivno mesto kod Tresnjice. Njih trojica su lovili na varalicu od kojim je bio i jedan decak sa slike. Ja sam pecao na strimera i to imitaciju pesha. Negde oko jedanaest sati javila se prva ali sa druge strane, krenula u lov. Ko nije imao priliku da vidi mladicu u lovu ne zna o cemu govorim. To je prstalo na sve strane, na desetine skobaja je iskakalo na mestu. Znao sam da ce je neko od nas zakaciti jer smo je uhvatili na pocetku lova koji traje prilicno. Ja sam zagazio do kukova u Drinu da bih mogao zabaciti sto dalje, dok su oni bacali varalice skroz do druge obale. Jednog momenta prekide prstanje, nije proslo pola minuta kad mali Marko zakuka "tata pomagaj". Ovo mu je bila prva mladica, tako da nije znao gde se nalazi. A tako se obicno dogadja, ja sam stao na najbolje mesto jer lovim mahacem, njih dvojica izmedju mene, a Marko na samom sprudu (jer se niko nije nadao da ce njemu uzeti). Ali bilo kako bilo, borio se sam sa njom 35kg protiv 11kg. Bez pomoci, Marko je umorio ribu i dovukao do plicaka gde sam je uhvatio za skrgu i izneo napolje. Od kad pecam mladicu na nasim rekama, na strimera nisam uhvatio vecu od 5.5kg.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Naravno da je moguce!!! Ni sam ne znam koliko puta sam je pecao na Drini, Vapi, a narovito na Limu. Hvatao sam, dosta komada, ovaj period sada je idealan za lov mladice na strimera. Moj ulov na mahac je dosta neznatan, najveca je bila 5.5kg, sto je daleko malo u odnosu na varalicu. Koliko sam primetio na nasim vodama krupna mladica se ne interesuje toliko na strimera. Uglavnom su to komadi od 2-5kg. Imamo primer hvatanja mladice (na mongolskim rekama, u pitanju je Blaf) mladica iznad 20kg. Koliko sam mogao da primetim to su znatno manje i plice reke u odnosu na Drinu i Lim, tako da je jednostavno plasirati strimera u zonu mladice. Kod nas je slicna reka Vapa, to je mala reka prosecne dubine oko 1-1.5m sa ne toliko velikim i jakim brzacima. Problem je sto su mladice u proseku oko 3-4kg. Ova reka je mnogo napadnuta od strane skobaljasa, tako da je tesko naci slobodnog mesta za pecanje. Drina je ogromna reka kao i Lim, jaka brza, sa milionom struja koje kovitlaju vodu na sve strane. Na ovakvoj reci je tesko plasirati strimera tamo gde treba, sto varalica odradjuje dosta bolje. Obicno se hvataju sitne mladice od 2-5kg, retko se desava da uzme koja veca. Jedni nacin da se to dogodi jeste ukoliko bi se neprestano pratila voda i desavanja u njoj, znci cekati da mladica krene u lov, kada ona glavom bez obzira izlazi i u vodu plicu od 1m. Tako se dobogilo pre pet-sest godina. Nekoliko mladicara iz Ivanjice krenuli su zajedno u ribolov tako da smo okupirali jedno vrlo atraktivno mesto kod Tresnjice. Njih trojica su lovili na varalicu od kojim je bio i jedan decak sa slike. Ja sam pecao na strimera i to imitaciju pesha. Negde oko jedanaest sati javila se prva ali sa druge strane, krenula u lov. Ko nije imao priliku da vidi mladicu u lovu ne zna o cemu govorim. To je prstalo na sve strane, na desetine skobaja je iskakalo na mestu. Znao sam da ce je neko od nas zakaciti jer smo je uhvatili na pocetku lova koji traje prilicno. Ja sam zagazio do kukova u Drinu da bih mogao zabaciti sto dalje, dok su oni bacali varalice skroz do druge obale. Jednog momenta prekide prstanje, nije proslo pola minuta kad mali Marko zakuka "tata pomagaj". Ovo mu je bila prva mladica, tako da nije znao gde se nalazi. A tako se obicno dogadja, ja sam stao na najbolje mesto jer lovim mahacem, njih dvojica izmedju mene, a Marko na samom sprudu (jer se niko nije nadao da ce njemu uzeti). Ali bilo kako bilo, borio se sam sa njom 35kg protiv 11kg. Bez pomoci, Marko je umorio ribu i dovukao do plicaka gde sam je uhvatio za skrgu i izneo napolje. Od kad pecam mladicu na nasim rekama, na strimera nisam uhvatio vecu od 5.5kg.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
aftma 12, brzo tonuča struna, veliki strimer, sumadinac i mladica od 35kg ;-)

biće, jednom kolega, biće! ;-)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Bice bice, ali na varalicarski stap! Od pribora za mladicu koristim stap 9 fita, aftme 7, brzo tonuci predvez za ogromne ribe, sa zavrsetkom 0.25mm.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Obzirom da sam ja trazio ovu anketu mislim da ima smisla da prokomentarisem rezultate :)
Moja omiljena riba je LIPLJEN kao i vecini posetioca ovog sajta (Thanks for grayling votes). Razloga je mnogo:

1. Lipljen nije klasicna grabljivica vec fini gospodin, i hrani se gotovo iskljucivo insektima u raznim oblicima - samim tim je idealna musicarska riba.
2. Cesto se hrani na povrsini (dok ne postane babaroga) i mozete ga videti!!!
3. Uglavnom se hrani sitnim insektima pa imitacije moraju biti na malim udicama, predvez od ogromnih 0,14 preko standardnih 0,12 pa sve do 0,10, ne odgovaraju mu batine od stapova zbog osetljivih usana, ponekad morate zabaciti neverovatno daleko - sve u svemu zahtevan ribolov.
4. A tek sto voli da bira musice... Ovu necu, ova je velika, ova je mala, ova je tamna, ova je svetla, cek cek da pogledam ovu: Ma neeeee.
5. Da li razlikuje boje? Bolje od Van Gogha i Leonarda da Vincija zajedno :)
6. Ako ga ipak prevarite- RODEO RODEO VELIKI RODEO. Repertoar otvaranja, taktike, zavrsnice i svega ostalog uvek nov i zanimljiv. I damin gambit i spanska odbrana. Skokovi, jurcanje, obadanje, sitno po dnu i divlje niz vodu. Moj najveci ovogodisnji sjurio se do Crnog mora u trenu ;-)
7. VECITO NADJEBAVANJE - u dve reci nadmetanje sa lipljenom oci u oci. Nece on da pobegne, pizda Vas gleda u oci i zajebava.

Ah udarise me teske zimske emocije, zelim Vam dogodine puno debelih lipaca sa one strane stapa.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
vrlo lepo i moja omiljena riba je lipljen ,milance je ovo sve vrlo lepo opisao ,pa evo i ja nesto da dodam
ovog naseg lapotana lipca od drugih riba izdfvaja i to sto muva mora da mu naidje "odozgo" i to u pravoj dzadi gde se hrani i sa prave strane jos muva se mora bezuslovno kretati brzinom toka reke i muva mura doci u rikverc perfektno zategnuta eto zato je on toliko poseban i najveci trofej medju musicarima.
zelim vam uspesnu narednu sezonu i bistru i malu vodu
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
sale wrote:
zelim vam uspesnu narednu sezonu i bistru i malu vodu

Ahahahahaha, Sale svaka cast, vidi se da si Drinski vuk. I meni je lipljen omiljena musicarska riba. Posto zivim u regiji lipljena i pastrmke nije ni cudno.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mozda i meni postane jednog dana. Ali sada trenutno nemam ni jednu da bi lako mogao reci da mi je omiljena. Svaka na svoj nacin. Lipac je stvarno zanimljiva zverka, samo da bi ga toliko zavoleo kao vi mozda cu morati da se sa njim vise druzim ;-) u Novoj 2007.
 
Vrh Dno