Oncorhynchus mykiss, kalifornijska pastrmka

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opet sam dobio neki stomačni grip od kupanja u Toplici i moraću malo da pišem ovde, da mi mine jak bol koji osećam u svim kostima. Možda mi i bolje prorade creva od ovoga. :toalet:
Neki engleski naučnici su pronašli da konstantno poribljavanje ribnjačkim potočarama može da dovede do nekih poremećaja. Međutim, njihove rečice se vekovima poribljavaju svakojakim pastrmkama na tone, pa se nešto možda poremetilo.
Kod nas, do pre par godina, nije postojao čovek koji ume da proizvede mlađ potočne pastrmke, tako da su poribljavanja počela par godina unazad i to, u vrlo skromnom obimu. Ne može se dizati ista galama ovde i u Engleskoj. Ako neko treba da pomogne oko toga, neka to budu baš ti engleski naučnici. Za lovu koju dajemo našim nesposobnjakovićima, odmah će da dolete British Airways-om i primene svoja iskustva. Ih, za te pare će i Space Shuttle-om da dolete. :doh:
Moja računica je sledeća: Sportski ribolovci Srbije uplaćuju za dozvole bar 200,000,000 dinara godišnje. To je oko 2,000,000 funti. Dajmo vrhunskim engleskim stručnjacima peti deo toga i reke će nam biti kao u Montani.
Našima možemo da dajemo i 100000000000000000 funti godišnje.... uludo.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
zmanic je napisao(la):
Nek ostane zabeleženo.

Najveća kalifornijska pastrmka koja je ulovljena u Zavojskom jezeru, pored Pirota, pre desetak godina, imala je 22-25kg. Bilo je više primeraka. Toliko je narasla za 3 godine od kada su porcijašice pobegle iz nekog potopljenog tovilišta na tom jezerzu.
Sada su retki primerci preko 3-4 kg. Naravno da su ulovljene nesportskim metodama. Pronalaze se u zaplenjenim mrežama po jezeru.

Možeš li malo da pojasniš ovo jer zvuči, blago rečeno, neverovatno  :wacko:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
U Zavojskom jezeru su mrežama hvatane potočare od blizu 20 i kalife od preko 10 kg. Ja sam video preparat kalife od 10 i potočare od 17 kg, navodno uhvaćene na varalicu. Za veće kalife ne znam, ali verujem da mogu da prebace i 20 kg. Jedino ne baš za samo 3 godine...

Video sam i preparat štuke od 17 kg.

Zavoj je jedina voda u Srbiji za koju bih smeo da potpišem da istovremeno u njoj živi i štuka i pastrmka od preko 20 kg. Osim ako ih mrežama nisu potpuno satrli, na čemu se danonoćno radi.

Prošle godine je iz ribnjaka u Visočicu šmugnulo desetak hiljada kalifa dužine 5-7 cm. One će za par godina ući u Zavoj, pa će opet neko na jezeru u narednih desetak godina ćapiti neku dvocifrenu dužičastu. Mrežom, naraFski...  :blush:
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Ovo su mi prijatelji i u pitanju je sportski ribolov na Zavojskom jezeru:

http://zmanic.250free.com/slike/neshina_shtuka/

http://zmanic.250free.com/slike/DenchaPastrmka/


Nesportske metode, koje ovde nisu neka retkost donose duplo vece primerke.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Slazem se da Zavoj ima predispozicija da bude dom ogromim stukama i pastrmkama, ali ako vec neka potocara dodje do tih 22-25kg, sigurno se radi o metuzalemu od 20 godina. Ne verujem da kalifa uopste moze toliko da dobaci, a tek za tri godine...  :nowink:.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Falco, neverovatno, ali nije im trebalo 20 godina. Za nekoliko godina su porasle toliko. Bile su jedini grabljivci u jezeru i krkale do mile volje. Kasnije su naši eksperti ubacili grgeča, štuku, soma...i od najvećeg salmonidnog potencijala napravili baru.
Sada u Zavojskom jezeru žive i deverike, karaši, šarani, amuri, sunčanice, bodorke... :doh:, a idealno je za  život salmonida.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Uh, probi mi bubnu opnu! :)

Sipmpson, ja nemam sta da pricam o ovome sa tobom, jer imas dosta razlicita shvatanja koja iznosis u naletima neke cudne energije, verovatno besa zbog ranijih neistomisljenika. Ja cenim tvoje misljenje, ali i ne slazem se sa tobom nikako.

Da nastavljam diskusiju ne zelim! Mozemo negde pricati o ovome, ali za sada prestajem zbog presipanja iz supljeg u prazno. Nista konstruktivno, nigde sustine! Samo ja i ti pricamo o tome, a misljenja su potpuno razlicita.
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
falco je napisao(la):
Slazem se da Zavoj ima predispozicija da bude dom ogromim stukama i pastrmkama, ali ako vec neka potocara dodje do tih 22-25kg, sigurno se radi o metuzalemu od 20 godina. Ne verujem da kalifa uopste moze toliko da dobaci, a tek za tri godine...  :nowink:.

Potocare su bile do 15-tak, a kalifornijke preko 20kg.

Da pojasnim, ko bosanac u onom vicu, kad ga pitali za Anu Karenjinu " .. ma šta čito, jebavoo". 
Te i ja, nisam lovio - jeo.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam se slikao sa potočarom od 18.5 kg. Ne znam kolike su bile kalife.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Djomla je napisao(la):
Uh, probi mi bubnu opnu! :)

Sipmpson, ja nemam sta da pricam o ovome sa tobom, jer imas dosta razlicita shvatanja koja iznosis u naletima neke cudne energije, verovatno besa zbog ranijih neistomisljenika. Ja cenim tvoje misljenje, ali i ne slazem se sa tobom nikako.

Da nastavljam diskusiju ne zelim! Mozemo negde pricati o ovome, ali za sada prestajem zbog presipanja iz supljeg u prazno. Nista konstruktivno, nigde sustine! Samo ja i ti pricamo o tome, a misljenja su potpuno razlicita.

Djomla prvo treba da baratas cinjenicama da bi uopste pricao. Poceo si oko nekih stvari na Ribniku koje uopste nije bilo tesko proveriti, a komentarises moje misljenje a da nemas pojma kakvo je :D Radi se o tome da palamudite o nekim potocicima i genetski cistim pastrmkama u njima dok nam jednu po jednu ozbiljnu reku oduzimaju energeticari. Na kraju ce ispasti da ste u pravu i da ce pastrmke biti jedino u tim potocima :D :D
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Djomla prvo treba da baratas cinjenicama da bi uopste pricao.Poceo si oko nekih stvari na Ribniku koje uopste nije bilo tesko proveriti, a komentarises moje misljenje a da nemas pojma kakvo je

Evo da ti pojasnim za Ribnik posto te on bode u oci u svoj ovoj prici. Ti si rekao da se nikada nije poribljavao s kalifama vec da s' vremena na vreme pobegnu male kalife iz obliznjeg ribnjaka. Bilo kako bilo kalifa je u reci! Za mene je to cinjenica.
To je za mene potpuno isto kao i poribljavanje svesno (mada i ono je svesno, ali sta ces kad im se moze). Ciklus koji se ponavlja dugi niz godina i ne ugrozava reku ni njenu potocnu pastrmku o tome sam pricao pa sam hteo da uporedim sa nasim rekama. Ti se uhvatio za to, odakle meni takav izvor. Ko da je bitno covece, samo navodim mesto u kome autohtona potocara i kalifa funkcionisu dobro, i uporedjujem sa nekim jadnim stanjem u rekama.

Iz tvojih postova, mogu da shvatim dosta toga oko tvog razmisljanja. To da ne razumes neke prioritete, to je vec jasno kao i osnove ekologije!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Djomla je napisao(la):
Djomla prvo treba da baratas cinjenicama da bi uopste pricao.Poceo si oko nekih stvari na Ribniku koje uopste nije bilo tesko proveriti, a komentarises moje misljenje a da nemas pojma kakvo je

Evo da ti pojasnim za Ribnik posto te on bode u oci u svoj ovoj prici. Ti si rekao da se nikada nije poribljavao s kalifama vec da s' vremena na vreme pobegnu male kalife iz obliznjeg ribnjaka. Bilo kako bilo kalifa je u reci! Za mene je to cinjenica.
To je za mene potpuno isto kao i poribljavanje svesno (mada i ono je svesno, ali sta ces kad im se moze). Ciklus koji se ponavlja dugi niz godina i ne ugrozava reku ni njenu potocnu pastrmku o tome sam pricao pa sam hteo da uporedim sa nasim rekama. Ti se uhvatio za to, odakle meni takav izvor. Ko da je bitno covece, samo navodim mesto u kome autohtona potocara i kalifa funkcionisu dobro, i uporedjujem sa nekim jadnim stanjem u rekama.

Iz tvojih postova, mogu da shvatim dosta toga oko tvog razmisljanja. To da ne razumes neke prioritete, to je vec jasno kao i osnove ekologije!

Pa ne ugrozava kad je iz Ribnika dozvoljeno odneti 5 kalifa a bez problema se tolerise i vise od 5 :D

Kada krene navala lokalnih ribolovaca koji zbog kalife i kupe dozvolu onda ti je jasno koliko realno kalife ima u Ribniku i zasto ne ugrozava potocaru (ni ona odavno nije cista vec ubacena). To su cinjenice o kojima pojma nemas ili cutis tako da je jos smesnija tvoja izjava sta su za tebe cinjenice. Odatle i moje insistiranje da vidim koliko poznajes situaciju na Ribniku koji si sam pomenuo. Ne poznajes je ni najmanje, sad je ocigledno!
A posebno si neozbiljan ako mislis da mozes da zakljucis bilo sta oko mog razmisljanja. Nedostaje ti mnoooogo iskustva da se upustas u te analize, pogotovo sto me uopste ne poznajes.
A prioriteti su nam da ocistimo reke od mesanaca i za par godina uspostavimo stanje kao od pre 100god? Vrlo ozbiljan cilj, nema sta. Dok ga ti i tvoji istomisljenici ispunite mozda i prezivi neka pastrmka u nasim rekama
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Druže Boki, ako ti to išta znači, samo da znaš da se ja sa potpuno slažem sa ovim što Đomla piše. U njegovim postovima ima mnogo mudrosti, ali ti to nekako ne uspevaš da vidiš. Ponekad mi se čini da ti je prezir prema jednom doktoru nauka iskrivio vidike, i smatraš pogrešnim sve što neko kaže, samo ako se makar delom poklapa sa stavovima tog profesora. Takav pogled na stvari pre svega škodi tebi.

Ovo ti kažem krajnje iskreno i drugarski.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Goci je napisao(la):
Druže Boki, ako ti to išta znači, samo da znaš da se ja sa potpuno slažem sa ovim što Đomla piše. U njegovim postovima ima mnogo mudrosti, ali ti to nekako ne uspevaš da vidiš. Ponekad mi se čini da ti je prezir prema jednom doktoru nauka iskrivio vidike, i smatraš pogrešnim sve što neko kaže, samo ako se makar delom poklapa sa stavovima tog profesora. Takav pogled na stvari pre svega škodi tebi.

Ovo ti kažem krajnje iskreno i drugarski.

Goci cenim tvoju iskrenost ali i ti sebi uzimas za pravo da tvrdis neke stvari koje zaista ne postoje. Prvo treba da znas da simpson ne PREZIRE ni jedno zivo bice pa ni onoga na koga mislis samo sam malo upuceniji pa znam dosta toga iza kulisa.
Ja zaista kao da pricam u kamen pa me ne razumete, mi se sustinski slazemo jer bi lud covek bio protiv toga zasta se vi zalazete. Ali postoje neki prioriteti i tu se nikako necemo sloziti. U takve poslove ulaze bogate zajednice sa viskom para za takve projekte uz potpuni blagoslov i podrsku drzave a kod nas je situacija da se odobrava smanjenje bioloskog minimuma za pojedine reke. Obaska sto bi neki da se ogrebu pod takvim i slicnim izgovorima, da se namaknu neki novi poslici i provizijice. Drugo besmisleno je razmisljati da je to posao od godinu-dve-deset...Redosled poteza je bitan.
Ej bre zamisli situaciju, nas je svake godine sve manje i manje a isto se desava i sa rekama. Ima li logike? Gde nestade tolika voda?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
simpson H je napisao(la):
Ej bre zamisli situaciju, nas je svake godine sve manje i manje a isto se desava i sa rekama. Ima li logike? Gde nestade tolika voda?
Nizak standard, nema se para za bavarsko pivo, pa pijemo vodu. Valjda je to, bem li ga...  :)
 
Vrh Dno