Oncorhynchus mykiss, kalifornijska pastrmka

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.176
Lokacija
Čačak
goci, nadam se da si preterao sa izjavom da bi istakao poentu, ali kofa cverglana ili potocara ribljacka, to se neda porediti.....
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Neko napisa da kalifa nije lepa kao potočara. Ja se ne slažem sa tim. Mislim da je podivljala kalifa izuzetno lepa riba. Ja sam lovio mužjake pred samim mrestom i oduševio se time što su bili gotovo putpuno crveni. Nešto ovako:

Spawning_Westslope.gif
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
E ovo je prelepa riba i prelepa fotografija. Prosto nije nalik kalifi, ima boju kao losos u mrestu.
Pecao sam jezerske u srebrnoj varijanti. Lici na morsku ribu a tufne se jedva naziru. Ma prelepa riba, svaka salmonida je lepa.
I dalje gledam da li je ovo Kaliforniska  ??? i teren mi je malo cudan, gde je ovo slikaTo ako nije tajna?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na slici je cutthroat trout, takođe mužjak pred mrestom. Nisam mogao da nađem kalifu, pa sam ovo ubacio. Isto tako izgleda i ona, samo što ima više pegica. Lepota!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
simpson H je napisao(la):
Vi ste stvarno svi zatrovani od onog manijaka sto siri takvu propagandu. Od onog koji je na sebe preuzeo ulogu spasioca autohtonih vrsta i kocnicara svih pozitivnih inicijativa. Onog sto je odgovoran za jadnu situaciju sa jednom od nasih najlepsih malih reka-Gradcu, onom sto broji jata skobalja i upisuje ih kao lipljane na Drini...Mesija? Spasitelj? Sta je on?

Pa bre ljudi cela juzna polulopta je vestacki naseljena salmonidama, ama bas nigde ta vrsta nije bila autohtona. I vidim fali nesto N. Zealandu, Patagoniji , Cileu, Argentini,... sve im tesko pada. Verovatno su se mnogo brinuli kada su donosili razne pastrmke, kom slivu pripadaju :D
Jesmo i ponosni smo na to! Oćeš i tebe malo da zatrujemo ;)

Mixmaster je napisao(la):
Na slici je cutthroat trout, takođe mužjak pred mrestom. Nisam mogao da nađem kalifu, pa sam ovo ubacio. Isto tako izgleda i ona, samo što ima više pegica. Lepota!

Mislim da "kalifa" u mrestu izgleda prilično drugačije od ove "pastrmke sečenog grla" (al sam je preveo :doh: ).
http://www.bowenhatchery.org/images/steelhead.JPG
http://www.dpi.nsw.gov.au/__data/assets/image/0015/160035/rainbow-trout.jpg
http://www.rodmorris.co.nz/fish_gallery1.htm#nogo (2. red prva slika) mislim da je ovo kalifa u mrestu.

A nešto najsličnije ovoj pastrmki koju si ti stavio je ovaj losos
http://en.wikipedia.org/wiki/Oncorhynchus koji je iz istog roda kao i kalifa i cuttroat trout, ali je dosta sličniji ovoj drugoj kada je u pitanju boja pred mrest.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
@Simpson - jao bre Simpsiću pališ se ko svicu guzica!  :doh:  :)

@oholi - ne, nisam preterao. Tako sam baš mislio.  8)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
100ka je napisao(la):
Mislim da "kalifa" u mrestu izgleda prilično drugačije od ove "pastrmke sečenog grla" (al sam je preveo :doh: ).

Eeee, misliti i ....ribe vatati su dve različite stvari. Mislioče, nisi u pravu. Podivljali mužjak kalife u vreme mresta izgleda gotovo identično ribi sa one slike. Zato sam je i postavio.
"Mislim..." ha ha ha  :D :D :D
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.176
Lokacija
Čačak
e pa goci, po prvi put, ali mislim da lupetas
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Oholi mislim da cverglani ne bi preziveli u salmonidnom potoku tako da stete ne bi ni bilo. Ako se pusta potocara ko za odakle steta moze da bude ogromna jer moze da se isprlja genetika onih koje su tu starosedeoci.
Kalifornijska pastrmka je meni izuzetno draga riba. Secam se da sam se usrao od srece kad sam upecao prvu na Lisinskom jezeru. Bio je to taman muzjak koji se presijavao na suncu i bio toliko razlicit od svega sto sam pre toga upecao. Znam sad se ta riba uzima zdravo za gotovo jer je uvek naguraju u neke komercijalne vode gde i totalni pocetnik moze da je uhvati. Ali oni koji su prevarili neku podivljalu i to ranije kad je svega nekoliko musicara i videlo ovu ribu znaju o cemu pricam. Dobro se secam da je ta kalifa od ne punih 35cm bila za mene mnogo vaznija cak i od Ohridske pastrmke od 51cm koju niko za kog ja znam nije prevario na muvu.
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Nek ostane zabeleženo.

Najveća kalifornijska pastrmka koja je ulovljena u Zavojskom jezeru, pored Pirota, pre desetak godina, imala je 22-25kg. Bilo je više primeraka. Toliko je narasla za 3 godine od kada su porcijašice pobegle iz nekog potopljenog tovilišta na tom jezerzu.
Sada su retki primerci preko 3-4 kg. Naravno da su ulovljene nesportskim metodama. Pronalaze se u zaplenjenim mrežama po jezeru.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
vec sam negde to piskarao ali jos jednom cu na kratko: kalifa je srodnija lososu nego pastrmki, tj. ona i jeste jedna vrsta lososa a prava pra/postojbina joj je Kamčatka. Kada se ona razvije u divljini i u čistoj vodi ima predivne boje...prekrasna i jaka borbena riba.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Ih Simps bre, na to se ne sme gledati kao komercijalista, i kao ribolovac zeljan uzivanja bez obzira sta se dogadja sa rekom. Ja mislim da svaki ribolovac, ljubitelj prirode, musicar treba da ima sklonosti ka ekologiji.
Ovo sto radi prof. Pedja, moze samo da doprinese ocuvanju pojedinih vrsta (pastrmke u ovom slucaju) u rekama Srbije. Ne vidim ja pozitivne inicijative koje predlazu punjenje reke sa "pastrmkama mesancima(genetskim gov.)" radi izgovora- atraktivnosti ribolova. Ok, mozda ce i  biti atraktivno malo, ali ta pastrmka kada se jednom umesa mozes da se je**s sa njom posle. Nema ni uspesnog mresta, ni dugotrajnog zivota te ribe...nicega. A sve zarad udovoljavanja prohtevnim ribolovcima. Posle toga, ja ne znam da li bi nas iko iscupao iz tog s(r)tanja.

Druga je prica ubacivati ne autohtone vrste, tipa kalife koja se ne mresti i sa odredjenim brojem jedinki u reci koji ne ugrozava potocaru. Mi u Srbiji nemamo sanse da se imalo zajebavamo sa tim. Bosanci mogu, jer vode i racuna. U Ribniku je autohtona potocara i ima je mnogo, pa zato mogu slobodno da ubace koliko zele kalife jer oni se ne oslanjaju na mrest u Ribniku vec se oslanjaju naneke druge reke Bosanske ili ribnjke u kojim ima autohtone pastrmke.

Pa treba li da pitam da li ste u Ribniku ikada uhvatili neku pastrmku koja je iz sugavih neretvanskih ribnjaka ili neku slicnu njoj? Nema ih. Jaka autohtona pastrmka moze jedino da opstane u reci, pogotovo na ovaj danasnji ekoloski nered!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Djomla je napisao(la):
Ih Simps bre, na to se ne sme gledati kao komercijalista, i kao ribolovac zeljan uzivanja bez obzira sta se dogadja sa rekom. Ja mislim da svaki ribolovac, ljubitelj prirode, musicar treba da ima sklonosti ka ekologiji.
Ovo sto radi prof. Pedja, moze samo da doprinese ocuvanju pojedinih vrsta (pastrmke u ovom slucaju) u rekama Srbije. Ne vidim ja pozitivne inicijative koje predlazu punjenje reke sa "pastrmkama mesancima(genetskim gov.)" radi izgovora- atraktivnosti ribolova. Ok, mozda ce i  biti atraktivno malo, ali ta pastrmka kada se jednom umesa mozes da se je**s sa njom posle. Nema ni uspesnog mresta, ni dugotrajnog zivota te ribe...nicega. A sve zarad udovoljavanja prohtevnim ribolovcima. Posle toga, ja ne znam da li bi nas iko iscupao iz tog s(r)tanja.

Druga je prica ubacivati ne autohtone vrste, tipa kalife koja se ne mresti i sa odredjenim brojem jedinki u reci koji ne ugrozava potocaru. Mi u Srbiji nemamo sanse da se imalo zajebavamo sa tim. Bosanci mogu, jer vode i racuna. U Ribniku je autohtona potocara i ima je mnogo, pa zato mogu slobodno da ubace koliko zele kalife jer oni se ne oslanjaju na mrest u Ribniku vec se oslanjaju naneke druge reke Bosanske ili ribnjke u kojim ima autohtone pastrmke.

Pa treba li da pitam da li ste u Ribniku ikada uhvatili neku pastrmku koja je iz sugavih neretvanskih ribnjaka ili neku slicnu njoj? Nema ih. Jaka autohtona pastrmka moze jedino da opstane u reci, pogotovo na ovaj danasnji ekoloski nered!

Djomla molim te nemoj da pricas napamet vec se prvo lepo raspitaj.
Niko ne gleda komercijalno vec realno. Nisi mi odgovorio sta fali Patagoniji, sta fali N. Zealandu, sta fali Cileu i Argentini?????
Kad pomenu Ribnik i poribljavanje kalifom, odakle ti samo takva informacija? Ribnik je poribljen potocarom i to vrlo losom, a kompletna situacija u Bosni je nikakva jer tu se nije znalo ni ko pije ni ko placa. I jos da znas da u Ribniku ima raznih pastrmki iz ko zna koje PM. Mesalo se sve i svasta. Odakle lipljan u Neretvi kad pripada Jadranskom slivu? Ako hoces jos drasticniji primer, odakle lipljan u Soci u Sloveniji???
U nasim rekama je uvek bilo mesanaca a proces genetskog ciscenja nije stvar koja traje 2-3-5 godina. Bolje bi bilo fokusirati se na borbu protiv onoga sto se radi na Rzavu nego voditi brigu sto u nekoj reci ima pastrmki sa dve pege vise ili manje. Postoje valjda neki prioriteti. Svi bi voleli genetski ciste ribe i jos ako moze da se ponese dvadesetak komada. I kazi mi samo jednu reku kod nas sa 100% genetski cistom pastrmkom?

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
gringo je napisao(la):
Oholi mislim da cverglani ne bi preziveli u salmonidnom potoku tako da stete ne bi ni bilo. Ako se pusta potocara ko za odakle steta moze da bude ogromna jer moze da se isprlja genetika onih koje su tu starosedeoci.

Djomla je napisao(la):
Ja mislim da svaki ribolovac, ljubitelj prirode, musicar treba da ima sklonosti ka ekologiji.
Ovo sto radi prof. Pedja, moze samo da doprinese ocuvanju pojedinih vrsta (pastrmke u ovom slucaju) u rekama Srbije. Ne vidim ja pozitivne inicijative koje predlazu punjenje reke sa "pastrmkama mesancima(genetskim gov.)" radi izgovora- atraktivnosti ribolova. Ok, mozda ce i  biti atraktivno malo, ali ta pastrmka kada se jednom umesa mozes da se je**s sa njom posle. Nema ni uspesnog mresta, ni dugotrajnog zivota te ribe...nicega. A sve zarad udovoljavanja prohtevnim ribolovcima.

Dva odlična posta!  :tbumb:
 
Vrh Dno