Oncorhynchus mykiss, kalifornijska pastrmka

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
100ka je napisao(la):
Mislim da "kalifa" u mrestu izgleda prilično drugačije od ove "pastrmke sečenog grla" (al sam je preveo :doh: ).

Eeee, misliti i ....ribe vatati su dve različite stvari. Mislioče, nisi u pravu. Podivljali mužjak kalife u vreme mresta izgleda gotovo identično ribi sa one slike. Zato sam je i postavio.
"Mislim..." ha ha ha  :D :D :D
OK o premudri, preuzvišeni i presvetli hvataoče ribe daj neku sliku, ako ne svoju onda sa neta podivljalog mužjaka kalife koji "izgleda gotov identično" onome sa slike :nowink:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
oholi je napisao(la):
e pa goci, po prvi put, ali mislim da lupetas
Oholi zamolio bih te da ne iznosiš neistine - tačno znam da mi ovo nije prvi put da lupetam!  :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo slike koju sam jedva našao, mada nije divlja riba. Pretpostavljam da je ovaj mužjak, dok je bio živ, bio jačih boja, mada je i ovako poprilično crven.
 

Prilozi

  • rainbow.jpg
    rainbow.jpg
    19 KB · Pregleda: 176
  • rainbows.jpg
    rainbows.jpg
    25,4 KB · Pregleda: 186

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Evo nađoh i ja sliku jedne divlje crvene kalifornijske pastrmke i jedne divlje narandžaste morske pastrmke. Denmark 2006.
NAPOMENA: SLIKANO IZNUTRA :hammer: :hammer: :hammer:

P.S. Specijalan pozdrav za Simpsona HA (HA HA)
 

Prilozi

  • juli 06 246.jpg
    juli 06 246.jpg
    170,2 KB · Pregleda: 235

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Odlična za poribljavanje - stomaka!  :)
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
Evo nađoh i ja sliku jedne divlje crvene kalifornijske pastrmke i jedne divlje narandžaste morske pastrmke. Denmark 2006.
NAPOMENA: SLIKANO IZNUTRA :hammer: :hammer: :hammer:

P.S. Specijalan pozdrav za Simpsona HA (HA HA)

Moram ponovo sebe da citiram :D

[quote author= Simpson_H]Neka, ja se drzim one stare "Cega se pametan stidi..."  [/quote]
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
simpson H je napisao(la):
Djomla molim te nemoj da pricas napamet vec se prvo lepo raspitaj.
Niko ne gleda komercijalno vec realno. Nisi mi odgovorio sta fali Patagoniji, sta fali N. Zealandu, sta fali Cileu i Argentini?????
Kad pomenu Ribnik i poribljavanje kalifom, odakle ti samo takva informacija? Ribnik je poribljen potocarom i to vrlo losom, a kompletna situacija u Bosni je nikakva jer tu se nije znalo ni ko pije ni ko placa. I jos da znas da u Ribniku ima raznih pastrmki iz ko zna koje PM. Mesalo se sve i svasta. Odakle lipljan u Neretvi kad pripada Jadranskom slivu? Ako hoces jos drasticniji primer, odakle lipljan u Soci u Sloveniji???
U nasim rekama je uvek bilo mesanaca a proces genetskog ciscenja nije stvar koja traje 2-3-5 godina. Bolje bi bilo fokusirati se na borbu protiv onoga sto se radi na Rzavu nego voditi brigu sto u nekoj reci ima pastrmki sa dve pege vise ili manje. Postoje valjda neki prioriteti. Svi bi voleli genetski ciste ribe i jos ako moze da se ponese dvadesetak komada. I kazi mi samo jednu reku kod nas sa 100% genetski cistom pastrmkom?

U tim udaljenim krajevima koje navodis, uslovi za razvoj ribe su vrhunski. To sto se ubacila kalifa (koja se mresti na nekim mestima) i tako se napravila "ravnoteza" 3:1 (za kalifu koliko znam) koja je pod kontrolom i ne remeti toliko bioloski balans, nije problem uopste. To su jedna od retkih mesta gde je to "proslo", mada opet riskantno i donekle nepotrebno. Kod nas se kalifa ne mresti tako da ne vidim cemu poredjenje sa tim krajevima. Jedino zbog ribolovacih prohteva i udovoljavnju kojekakvim hedonistima. ::)

Ribnikcka klasincna potocara (siguran sam da znas izgled), je mnogo vise cistija genetski od ovih nasih mesanki! Taj primerak pastrmke je generacijama izgradio izgled, sposobnosti opstanka i uspesnog mresta u Ribniku sto je dovoljno sasvim, nisam Mol. biolog da ispitujem sada "cistocu" gen. materijala. Ne verujem da to moze da ostvari ta pastrmka iz pi*ke. m. Taka pastrmka, koja je maximalno adaptirana na tu reku moze slobodno da se koristi dalje u uzgajanju u cilju ocuvanja vrste.
Poribljavanje kalifom u takvim slucajevima je cisto idivualna stvar, ako je zelis ubaci je slobodno u normalnoj kolicini.

Lipljen je druga prica. On nema koga da ugrozi tako zestoko kao pastrmka mesanka-autohtonu pastrmku.
Mada mresti se i treba voditi racuna i o tome. Nisam upoznat sa problemima koji nastaju, tako da odobravam poribljavanje i Nisave i sl. reka u manjim kolicinama primeraka ove vrste.

Nije da nema reka sa cistom pastrmkom. Bilo ih je do skoro dosta vise. Ali ja sam cuo za Vratnu koja je kao potocic u klisuri zato se i spasila poribljavanja, Poblasnica (u mom kraju)... Verovatno da gornji tokovi raznih reka jos mogu imati autohtonu pastrmku, koju bi naravno trebalo iskorititi.

Mozda su ovo bila i retoricka pitanja, ali tema je skakljiva, maximalno. ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Djomla je napisao(la):
Lipljen je druga prica. On nema koga da ugrozi tako zestoko kao pastrmka mesanka-autohtonu pastrmku.
Mada mresti se i treba voditi racuna i o tome. Nisam upoznat sa problemima koji nastaju, tako da odobravam poribljavanje i Nisave i sl. reka u manjim kolicinama primeraka ove vrste.

Ovo je takođe pod znakom pitanja. U knizi "Flyfishing for Grayling" čitam da Englezi imaju puno primedbi na poribljavanje lipljenom. Njihova viševekovna iskustva kažu da on strahovito ugrožava pastrmku.
Ne znam koliko su u pravu, ali znam da postoje stručnjaci koji nalaze opravdanje za ubacivanje nečiste pastrmke, kalife i lipljena, ali i oni koji to nikako ne podržavaju. Kome verovati? ???
Evo, neki stručnjak je zabranio poribljavanje voda Srbije kalifom, a odobrio potočarom nepoznatog genetskog porekla. Za takvu mudrost mu je debelo plaćeno.
Sada se javljaju drugi stručnjaci koji bi da urade suprotno, pa da i njima debelo platimo...
Eh, tako naša država gazduje svojim vodama otkad postoji. Sve se vrti u krug, kao i u drugim oblastima.
Evo kako bih ja to prekinuo. Plaćati naše stručnjake je kao kupiti polovni Yugo. Sisaju ti lovu, a manje te košta mesečna rata za novi Mercedes i pored ogromnih poreza i carina. Još bolje je uporediti ih sa graditeljima puteva. Tak što završe put i naplate duplo, on već za mesec dana pun rupa. Mislim se, da li bi tako kratko trajao i da ga je radila neka nemačka firma (na primer)? Međutim, naši putari opet imaju novi posao i opet i opet i opet marišu lovu.
Isto tako treba da se oslobodimo usluga domaćih eksperata za poribljavanja, koji nam uvek iznova pokažu koliko su nesposobni.
Neka nam savete oko poribljavanja daje neki George, Hans, Jacques ili Ahmet, koji se dobro pokazao u svojoj zemlji. Manje će koštati.
Nećemo valjda ovde da raspravljamo ko je pametniji, P.... ili B....? To je kao kada bi raspravljali da li je bolji usisivač Sloboda-Čačak ili EI-Niš, a u prodavnici imamo i Siemens za manje pare, a nudi 10 godina garancije.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Djomla je napisao(la):
U tim udaljenim krajevima koje navodis, uslovi za razvoj ribe su vrhunski. To sto se ubacila kalifa (koja se mresti na nekim mestima) i tako se napravila "ravnoteza" 3:1 (za kalifu koliko znam) koja je pod kontrolom i ne remeti toliko bioloski balans, nije problem uopste. To su jedna od retkih mesta gde je to "proslo", mada opet riskantno i donekle nepotrebno. Kod nas se kalifa ne mresti tako da ne vidim cemu poredjenje sa tim krajevima. Jedino zbog ribolovacih prohteva i udovoljavnju kojekakvim hedonistima. ::)

U tim udaljenim krajevima su naseljene sve pastrmke, sta si se samo okacio za kalifu? I odakle znas da ne remeti bioloski balans ubacivanje neke vrste koja tu nnikako ne pripada? Pa valjda se sve vreme o tome govori? :D

Djomla je napisao(la):
Ribnikcka klasincna potocara (siguran sam da znas izgled), je mnogo vise cistija genetski od ovih nasih mesanki! Taj primerak pastrmke je generacijama izgradio izgled, sposobnosti opstanka i uspesnog mresta u Ribniku sto je dovoljno sasvim, nisam Mol. biolog da ispitujem sada "cistocu" gen. materijala. Ne verujem da to moze da ostvari ta pastrmka iz pi*ke. m. Taka pastrmka, koja je maximalno adaptirana na tu reku moze slobodno da se koristi dalje u uzgajanju u cilju ocuvanja vrste.

Vidi da ti kazem, autohtone ribnicke potocare u Ribniku ima u tragovima, toliko o njenoj genetskoj snazi.

Djomla je napisao(la):
Poribljavanje kalifom u takvim slucajevima je cisto idivualna stvar, ako je zelis ubaci je slobodno u normalnoj kolicini.

Opet se ti zakacio za poribljavanje kalifom? Odakle ti uopste informacije da se Ribnik poribljava kalifom? Promeni source!

Djomla je napisao(la):
Nije da nema reka sa cistom pastrmkom. Bilo ih je do skoro dosta vise. Ali ja sam cuo za Vratnu koja je kao potocic u klisuri zato se i spasila poribljavanja, Poblasnica (u mom kraju)... Verovatno da gornji tokovi raznih reka jos mogu imati autohtonu pastrmku, koju bi naravno trebalo iskorititi.

I dalje tvrdim da kod nas nema reka sa cistom pastrmkom. Ovo sto ti navodis su reke koje kad opkoracis i popisas se u njih, izazoves Tsunami! Ej bre ne mogu da shvatim neciju brigu o tim potocicima a onakav Rzav zvrji prazan i jos ce da prave branu. Neka ugledni prof.phd.trt.mrt.tronj. legne pred buldozere kada pocne gradnja, garantujem da bi izazvao ogromnu paznju javnosti. Zamisli kada njegove kolege iz inostranstva na svim mestima objave kakva borba se vodi oko jedne divne reke. Ali jok on ce i dalje da sedi i blebece o cistim autohtonim pastrmkama i tome kako je od Boga poslat da inas spase od zavera izazvanih time sto je neko pustio 100 riba u Gradac...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
simpson H je napisao(la):
Ej bre ne mogu da shvatim neciju brigu o tim potocicima a onakav Rzav zvrji prazan.
Kakve dodirne tačke ima očuvanje jedinstvenog haplotipa pastrmke iz Vratne sa time što Rzav zvrji prazan? Jel to što se obe vode ne smeju poribljavati vanzemaljskim potočarama iz ribnjaka? Zar zaista misliš da treba?

Za Vratnu ćemo se se još i složiti, nadam se.

Za Rzav ne. Ti misliš da će ribe biti samo onda ako se svake godine konstanto poribljava ribnjačkim potočarama. Biće, ne sporim, ali uz opisanu nus pojavu da će se te strankinje mešati sa autohtonim potočarama, što nikako na dobro neće da izađe.

Ipak, ja tvrdim da je pastrmka jedna od riba koja se veoma uspešno mresti u našim vodama i da jedino treba sačuvati tu mlađ od izlova. Svojim očima sam gledao na Visočici kako u svakom virčiću pliva više desetina pastrmki. Ima ih najmanje hiljadu po kilometru reke. U celom slivu Visočice uzvodno od Zavoja ima preko 100.000 komada mlađi potočare (veoma gruba procena, ali se nadam da sam bar red veličine pogodio).

Poribljavanje se vrši sa par hiljada. Misliš da to nešto menja na ovih 100.000?

Istovremeno stotine ribolovaca hvataju te pastrmke na larve insekata tokom cele godine. Prosečan ulov je po 5-10 ribica. Tokom leta se dnevno iskrivolovi najmanje 100 pastrmki na Visočici i njenim pritokama (najviše na Dojkinačkoj reci). Oko 10.000 godišnje.

2 ribočuvara i jedna Lada niva 365 dana godišnje na vodi i nema više krivolova na Visočici. Plate po 250 evra. 500 x 12 = 6.000 evra godišnje + plus plin za Ladu, plus pdv  :) ode to u 10.000 evra.

E zato nema riba moj brajko - jer je poribljavanje potočarom iz ribnjaka mnogo jeftinije, ali i srazmerno neefikasnije. Uvedi red pa onda računaj dal fale ribe i dal mora da se poribljava. Trenutno ja to vidim kao pretakanje iz šupljeg (ribnjak) u prazno (čuvarka krivolovca).
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Goci je napisao(la):
simpson H je napisao(la):
Ej bre ne mogu da shvatim neciju brigu o tim potocicima a onakav Rzav zvrji prazan.
Kakve dodirne tačke ima očuvanje jedinstvenog haplotipa pastrmke iz Vratne sa time što Rzav zvrji prazan? Jel to što se obe vode ne smeju poribljavati vanzemaljskim potočarama iz ribnjaka? Zar zaista misliš da treba?

Za Vratnu ćemo se se još i složiti, nadam se.

Za Rzav ne. Ti misliš da će ribe biti samo onda ako se svake godine konstanto poribljava ribnjačkim potočarama. Biće, ne sporim, ali uz opisanu nus pojavu da će se te strankinje mešati sa autohtonim potočarama, što nikako na dobro neće da izađe.

Ipak, ja tvrdim da je pastrmka jedna od riba koja se veoma uspešno mresti u našim vodama i da jedino treba sačuvati tu mlađ od izlova. Svojim očima sam gledao na Visočici kako u svakom virčiću pliva više desetina pastrmki. Ima ih najmanje hiljadu po kilometru reke. U celom slivu Visočice uzvodno od Zavoja ima preko 100.000 komada mlađi potočare (veoma gruba procena, ali se nadam da sam bar red veličine pogodio).

Poribljavanje se vrši sa par hiljada. Misliš da to nešto menja na ovih 100.000?

Istovremeno stotine ribolovaca hvataju te pastrmke na larve insekata tokom cele godine. Prosečan ulov je po 5-10 ribica. Tokom leta se dnevno iskrivolovi najmanje 100 pastrmki na Visočici i njenim pritokama (najviše na Dojkinačkoj reci). Oko 10.000 godišnje.

2 ribočuvara i jedna Lada niva 365 dana godišnje na vodi i nema više krivolova na Visočici. Plate po 250 evra. 500 x 12 = 6.000 evra godišnje + plus plin za Ladu, plus pdv  :) ode to u 10.000 evra.

E zato nema riba moj brajko - jer je poribljavanje potočarom iz ribnjaka mnogo jeftinije, ali i srazmerno neefikasnije. Uvedi red pa onda računaj dal fale ribe i dal mora da se poribljava. Trenutno ja to vidim kao pretakanje iz šupljeg (ribnjak) u prazno (čuvarka krivolovca).

Svidja mi se ovo "moj brajko" :D

Brajko da ti kaze nesto cika simpson. Ali da budemo realni? Ko je bre pomenuo konstantno jednogodisnje poribljavanje Rzava? I da iskreni budemo poribljava se ohoho i opet nema ribe. Postoje samo dva moguca razloga, ili nesto nije uredu sa varijantom poribljavanja sa mladji pastrmke ili ona ne stigne ni da poraste do 20cm. Jel' tako? Tako je! :D
I da ne lutamo vise, nisi nigde pomenuo moju tvrdnju da mi nemamo reku sa "cistom" pastrmkom. I sta onda da radimo sa tim? Da cekamo jedno 400 godina da se mozda sama ocisti a mi dotle da je cuvamo?

I moram ponovo da citiram deo koji mi se narocito svideo :D

Ipak, ja tvrdim da je pastrmka jedna od riba koja se veoma uspešno mresti u našim vodama i da jedino treba sačuvati tu mlađ od izlova

Babuska se jos uspesnije mresti pa daj bre malo brige i o njoj. Ne necemo zato sto nije nasa? Nego sta nego je nasa cim je u nasim vodama sada je nasa. Ali ne videh nikoga da je digao glas da se nase vode ociste od tog uljeza? Pa ni ti! Smesno bre...

I na kraju, losa ti racunica za plate ribocuvara makar jos 60% si propustio na racun doprinosa za PIO.

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
simpson H je napisao(la):
Babuska se jos uspesnije mresti pa daj bre malo brige i o njoj. Ne necemo zato sto nije nasa? Nego sta nego je nasa cim je u nasim vodama sada je nasa. Ali ne videh nikoga da je digao glas da se nase vode ociste od tog uljeza? Pa ni ti!
E pa vala jesam! Napisah pre 2 godine baš prilog o tome!  :)

Ajd da ne tupimo više, valja nam vatat ribe za vikend!  :bye:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Joj ne mogu vise da citiram moji brajkani! :doh:

Mix, iskustva Engleza sa lipljenom u njihovim rekama je drasticno razlicito od nasih. Kod njih ispade on je korov-kod nas endem... Ne bih o tome. Rekao sam da ne znam posledice poribljavanja u rekama u kojima nije autohton. Mogu samo da predpostavljam.
Gde se uhvati odmah za placanje nije mi jasno! Pa koga to ne treba platiti? Izgleda da su strucnjaci na sve strane, pogotovo oni bez diplome. Sta bih dao da znam ko oni da  :toalet:  :-X

Simps, nemam pojma koje su pastrmke u tim krajevima autohtone, ali eto predpostavio sam za npr: Patagoniju da tamo je autohtona potocara i da je kalifa vestacki naseljena (mozda i gresim ali nije bitno). Kalifa je u tom slucaju narusila odmah biolosko stanje u reci, ali dobro je to sto se ono svelo na tu proporciju 3:1 za kalifu i ostalo na tome. Problem je napravljen vec, a to sto nacisto nije izgubljena potocara je dobra stvar u celoj toj gluposti. Mada opet ne vidim potrebu za razmisljanjem da se neko igra Bogova pa da to cini na nasim rekama. Dobro je sto se kalifa ne mresti kod nas inace bi najebali davno od kojekakvih znalaca.  8)

Vidi da ti kazem, autohtone ribnicke potocare u Ribniku ima u tragovima, toliko o njenoj genetskoj snazi.

Odlicno. Kada bi toga bilo u 50% nasih reka ja bih bio presrecan. Niko ne moze ispraviti u potpunosti ono sto se jednom zeznulo, na Gradcu,Nisavi,Limu,Drini... ali moze se vratiti na neki razumljiv nivo. Koliki je samo broj tih vanzemaljskih (Goci strava izraz ;))  pastrmki koje su jedva adaptirane na te sredine, a koliki onih polu divljakusa koje se jos malo drze?
Ne pamtim kada je neko uhvatio za redom 10 pot. pastrmki slicnog izgleda na pomenutima rekma? Ja sam hvato te poribljene pastrmcice na Limu. Pa to je jadno, jedva prezive posle pustanja u vodu. A drzim u vodi i lagano skidam im musicu.
Ne mogu se oslanjati nase reke samo na ta MEGA poribljavanja (svaki vir kilasica vanzemaljka ), MORA se ocuvati pastrmka koja moze da prezivi i da se uspesno mresti u reci! Imamo li mi naslednike musicare, sta da im ostavimo? Pesimiste u jedan cosak...a kvalitetne pastrmke u reci? :lol:

Opet se ti zakacio za poribljavanje kalifom? Odakle ti uopste informacije da se Ribnik poribljava kalifom? Promeni source!

Izvini molim te kalifa je autohtona vrsta u Ribniku? Meni nije potreban nikakav izvor informacija, to je cinjenica.



I dalje tvrdim da kod nas nema reka sa cistom pastrmkom. Ovo sto ti navodis su reke koje kad opkoracis i popisas se u njih, izazoves Tsunami! Ej bre ne mogu da shvatim neciju brigu o tim potocicima a onakav Rzav zvrji prazan i jos ce da prave branu. Neka ugledni prof.phd.trt.mrt.tronj. legne pred buldozere kada pocne gradnja, garantujem da bi izazvao ogromnu paznju javnosti. Zamisli kada njegove kolege iz inostranstva na svim mestima objave kakva borba se vodi oko jedne divne reke. Ali jok on ce i dalje da sedi i blebece o cistim autohtonim pastrmkama i tome kako je od Boga poslat da inas spase od zavera izazvanih time sto je neko pustio 100 riba u Gradac...

To da nema cistih pastrmki to je tvoja predpostavka koja nije zasnovana na dokazima i ne slazem se sa njom jer postoje dokazi koji te demantuju.
Cekaj, sta bi ubacio u Rzav? Potocaru vanzemaljku, kalifu...?
Ti posmatras na stvari naopako. :) Prvo polazis od toga da su reke musicarske (rzav...) prazne i da ih treba puniti, a potoke sa gen. cistom pastrmkom zanemariti. Ne razumem kako bi posle mogao cemu da se nadas, nekom boljitku i ocuvanju reke i pastrmke u njoj?

Nazalost, sve vise je reka koje se siluju sa poribljavanjem svega i svacega  u principu:
„Da narod ima sta da peca dok ne prodje vikend...samo trpaj”!


Goci,
Ipak, ja tvrdim da je pastrmka jedna od riba koja se veoma uspešno mresti u našim vodama i da jedino treba sačuvati tu mlađ od izlova. Svojim očima sam gledao na Visočici kako u svakom virčiću pliva više desetina pastrmki. Ima ih najmanje hiljadu po kilometru reke. U celom slivu Visočice uzvodno od Zavoja ima preko 100.000 komada mlađi potočare (veoma gruba procena, ali se nadam da sam bar red veličine pogodio).

Visocica, reka u kojoj preovladava polu divlja pastrmka. Do skoro mozda i imala cistu autohtonu pastrmku. Ne cudi me uopste kako je uspesan mrest.  8)

Da vidis samo kako je na Gradcu, to vrvi od pastrmki...hehe...ili ne... Ali ubacice se nova garnitura dogodine sve kilasice, da se to ispostuje domacinski, bice svega. Iz neretvanskog ribnjaka s' ljubavlju za Gradac. :hammer:
Pastrmka sa likom sarana, soma, cverglana i...i...i babuske. :D

PS Morao sam pisati ovoliko, ali polako odlazimo u off.  Mozda ovo zahteva drugu temu?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Djomla je napisao(la):
Joj ne mogu vise da citiram moji brajkani! :doh:


Simps, nemam pojma koje su pastrmke u tim krajevima autohtone, ali eto predpostavio sam za npr: Patagoniju da tamo je autohtona potocara i da je kalifa vestacki naseljena (mozda i gresim ali nije bitno). Kalifa je u tom slucaju narusila odmah biolosko stanje u reci, ali dobro je to sto se ono svelo na tu proporciju 3:1 za kalifu i ostalo na tome. Problem je napravljen vec, a to sto nacisto nije izgubljena potocara je dobra stvar u celoj toj gluposti. Mada opet ne vidim potrebu za razmisljanjem da se neko igra Bogova pa da to cini na nasim rekama. Dobro je sto se kalifa ne mresti kod nas inace bi najebali davno od kojekakvih znalaca.  8)

Evo ga jos jedan brajkan :D, e pa slusaj brajkane!

Citas li ti sta ja uopste pisem? CELA JUZNA strana nase planete je vestacki naseljena pastrmkom! Ne kalifom nego bilo kojom. Pastrmke nisu postojale uopste u tim krajevima, nebitno potpuno koja! Kapish? NEMA PASTRMKE ona nije autohtona na juznoj polulopti!

Djomla je napisao(la):
Odlicno. Kada bi toga bilo u 50% nasih reka ja bih bio presrecan. Niko ne moze ispraviti u potpunosti ono sto se jednom zeznulo, na Gradcu,Nisavi,Limu,Drini... ali moze se vratiti na neki razumljiv nivo. Koliki je samo broj tih vanzemaljskih (Goci strava izraz ;))  pastrmki koje su jedva adaptirane na te sredine, a koliki onih polu divljakusa koje se jos malo drze?
Ne pamtim kada je neko uhvatio za redom 10 pot. pastrmki slicnog izgleda na pomenutima rekma? Ja sam hvato te poribljene pastrmcice na Limu. Pa to je jadno, jedva prezive posle pustanja u vodu. A drzim u vodi i lagano skidam im musicu.
Ne mogu se oslanjati nase reke samo na ta MEGA poribljavanja (svaki vir kilasica vanzemaljka ), MORA se ocuvati pastrmka koja moze da prezivi i da se uspesno mresti u reci! Imamo li mi naslednike musicare, sta da im ostavimo? Pesimiste u jedan cosak...a kvalitetne pastrmke u reci? :lol:

Sta ti pricas bre ponovo majke ti? U Ribniku autohtone potocare ima u tragovima, sto ce reci isto kao u nasim rekama. I kod nas se jos uvek moze naci u svakoj reci ali  U TRAGOVIMA!

Djomla je napisao(la):
Izvini molim te kalifa je autohtona vrsta u Ribniku? Meni nije potreban nikakav izvor informacija, to je cinjenica.


Sta bre opet pricas, kakva autohtona kalifa, kakav Ribnik i poribljavanje kalifom? Ribnik se ne poribljava kalifom sem sto kao na svakoj reci na kojoj postoji ribnjak, odredjena kolicina mladji sama dospe u Ribnik! Niko nikad nije poribio Ribnik kalifom bre!

Djomla je napisao(la):
To da nema cistih pastrmki to je tvoja predpostavka koja nije zasnovana na dokazima i ne slazem se sa njom jer postoje dokazi koji te demantuju.

Navedi samo jedan dokaz domace reke sa 100% autohtonom pastrmkom a da nije u pitanju "reka" koja ima manji protok od cesme? I zasto su bitni ti potoci? Kolike pastrmke porastu u njima? zamisli dete koje ceo zivot ide u vrtic? Nikad ne odraste. Pametne drzave su zabranile pecanje svakom potoku uzem od 2-3m samo da zadovolje takve dusebriznike poput tebe. Pa setajte i uzivajte u autohtonim 100% cistim pastrmkama i toj lepoti od 10cm koja ce do svoje smrti narasti na 12cm.

Djomla je napisao(la):
Cekaj, sta bi ubacio u Rzav? Potocaru vanzemaljku, kalifu...?
Ti posmatras na stvari naopako. :) Prvo polazis od toga da su reke musicarske (rzav...) prazne i da ih treba puniti, a potoke sa gen. cistom pastrmkom zanemariti. Ne razumem kako bi posle mogao cemu da se nadas, nekom boljitku i ocuvanju reke i pastrmke u njoj?
Nazalost, sve vise je reka koje se siluju sa poribljavanjem svega i svacega  u principu:
„Da narod ima sta da peca dok ne prodje vikend...samo trpaj”!

Prijatelju jel tebi jasno u svom zivotu da mene boli bre uvo da gledam licni interes. Mogu bre da pecam u Bosni kad pozelim ako je zbog pecanja, mogu u Sloveniji, sto bi ja uopste razmisljao o nasim rekama? A cinjenica je da su nam reke pune, a? Extra su, prave musicarske? :D
Rzav se uvek poribljavao iz ribnjaka u Braduljici i nikad pastrmkom iz neke vukojebine, i kako je tamo? Extra a? Ko je uopste pominjao poribljavanje svime i svacim da narod ima da peca za vikend?

Djomla je napisao(la):
Da vidis samo kako je na Gradcu, to vrvi od pastrmki...hehe...ili ne... Ali ubacice se nova garnitura dogodine sve kilasice, da se to ispostuje domacinski, bice svega. Iz neretvanskog ribnjaka s' ljubavlju za Gradac. :hammer:
Pastrmka sa likom sarana, soma, cverglana i...i...i babuske. :D

PS Morao sam pisati ovoliko, ali polako odlazimo u off.  Mozda ovo zahteva drugu temu?

Gornji tok Gradca je komercijalni revir. Racunica je vrlo prosta kao 2+2=4. Ima ribe=ima prodaje dozvola=ima plata za ribocuvare=ima posla za sve koji tu rade=ima prostora za razvoj

Ili je mozda tvoja racunica 2+2=5?
Srecom to su shvatili neki ljudi kada ih je udarilo po dzepu i kada se celo drustvo sa Gradca razbezalo kud koji. Raspitaj se koliko dozvola je prodato 2007 a koliko u 2008? Zasto?
I ja nesto ne videh te pastrmke na Gradcu sa likom cverglana i babuske. Sve koje sam ugledao bile su zdrave, lepe i u odlicnoj kondiciji. Na toj reci je uvek vrvilo od pastrmke dok se nije intenzivno umesao gorepomenuti a od tada pocinje propast Gradca. Koliko se ja secam bilo je jedno poribljavanje pastrmkama iz Bosne a mislim i da ni jedna nije prezivela.
Ponavljam da je sreca te su neki shvatili da je fekalijama mesto daleko od Gradca pa cujem da se interesna sfera pomerila na jug. Otvaraju se novi reviri unapred osudjeni na propast ako se slusaju te preporuke. Zivi bili pa videli!
 
Vrh Dno