Osobine i nacin zivota pastrmke

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mozda u slucajevima kada je jako osetljiva nece pasti na muvu koju je probala ali vise pura i cesto mi se desilo da sam istu paastrmku ubo istom muvom u razmaku od svega kakav minut. Zadnji put na jezeru. Udarila i odmah spala. Ponovo istoj ribi bacam istu muhu i napada je sa svom agresijom. Takve stvari su mnogo cesce. Tako da ta tvrdnja iz bahusovog posta ne stoji kao pravilo.
To iskustvo je sa divljim ribama ;)
U svakom sluvaju, Bahus hvala za sav tekstualni doprinos jer to doprinosi kvalitetu foruma i ko sto si tekao moze nekome da koristi. :tbumb:
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Ne zameram nikome ,tu smo da razmenimo iskustava o lovu,za mene nicije iskustvo nije glupo,a ako se meni desavaju neke stvari,nemora da se nekom desava to isto.Covek sam te iz istog razloga nista mi nije strano.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Razna su iskustva i jos razlicitije jih tumacimo.  :blush: Moja uglavnom se svode na pastrmke odrasle u divljini ili su tamo barem par sezona vec i su poprimile cud divljine. Tako da iykustva sa tim ribama vec mogu da  sluze u daljnjem razumevanju istih. Nekad su te iste ribe u istim voidama a u razlicitim vremenskim uvetima kao neke sasvim druge ribe. Mala i bistra voda ili malo visa i zamucena...prolece, leto, jesen i zima...nekada su oprezne, nekada gramzive, nekada radoznale, nekada apaticne itd. Sve su to iskustva koja treba doziviti na  vodi. Krasno je i koristno procitati tudja iskustva ali licna su neprocenjiva.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Uvazavam svaki komentar u razumljivom recniku ,gospodine Oholi vasa iskustva i komentari meni nisu glupi,sve dok koristimo pitke i razgovetne reci u komunikaciji.Nazivati necije iskustvo gluposcu je stvarno neumesno . odgovara
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Bahus a jel tvoje iskustvo govori ovo oko pastrmke i uzimanja musice ili kopiras i pasteujes neki tekst? Nekako se moje iskustvo poklopilo sa onim koje je izneo Oholi, ali je svakako interesantno cuti vise iskustava na istu temu.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Kao riba stalnog boravista pastrmka ipak podleze nagonu seobe i to uglavnom za vreme mresta .Zenka trazi podesno mesto za polaganje jaja ,obicno je to neko mesto zaklonjeno od struje  i plitko ,pescano ili sljunkovito .Muzjaci pronadju zenke i to kada se ove povuku u najzabacenija mesta ,kuda vodi i samo jedan mlazic vode.Najzanimljivije je to sto roditelji se mreste na istom mestu gde su i sami ugledali zivot.
Ovaj razbojnik kao stto je pastrmka prirodno bi se verovalo da u svojoj blizini ne trpi nikoga.No medjutim to nije slucaj ,vidjaju se kako love i medju njima vladaju podnodljivi odnosi dok sve imaju hrane Medjuti desava se da na jednu napadnu ostale  kada u njenim ustima opaze zalogaj koji nije u stanju da proguta .E tada nastane jurnjava i padne poneki ujed ,narocito ako im za rukom ne podje da otmu plen.

Ovo mozete i da ne citate a takodje moze se i izbrisati,kako hocete,mozda nekom zatreba ko zna, i zivi bili. :bye:
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Pastrmku ce te lako prepoznati po crvenim tackama kojima je poprskano njeno telo .Mladje pastrmke su mrke boje i tek kasnije se ospu crvenim tackama .Vec u drugoj godini  ledja im dobiju maslinasto-zelenu boju a sa strane su medeno zuckaste i osute ruzicasto -crvenim lepim tackicama.Na glavi imaju crne tacke ,donji deo tela prema stomaku je otvorene boje koja se preliva do porculansko bele.Ali slobodno mozemo kazati da za pastrmku nemozemo uvek dati tacan opis boja ,jer su one izlozene promenama.Odtuda mnogi dolaze do zabune da u momentu se pomisli na razne vrste ako se nadje veca razlika medju njima,Medjutim doslo se do saznanja da pastrmka podleze promenama po nacelu koji i drugim zivotinjama daje sposobnost da se prema mestu i bojama sredine u kojoj zivi oblace,,prilagodi,,u odgovarajucoj boji i na taj nazin se naoruzaju za odbranu zivota,kao i za napad.

Neznam sto sam sve ovo napisao,ali mozda mladjim musicarima i zatreba u svakom slucaju nece da skodi. :bye: 
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Kada se desi da stanovnik nekog skolonista nestane ili kao zrtva lova na udici ,dugo vremena ce proci dok njeno mesto zauzme druga.To nesumjnivo deluje kao strah od podeljenog prostora delovanja i kad se eventualni naslednik ,posle duzeg vremena proveravanja uveri da je starosedelac nestao ,zauzme njegovo mesto .To skloniste nije jedino ,cesto ga imaju i vise u blizini a imaju ga i prema prilikama vremena,dana,stanja vode i drugih uzroka.Ako je skloniste malo ne trpe nikog iz svog roda i odmah stupaju u otvorenu borbu.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
X puta do sada sam imao prilike da okrznem pastrmku ili je promasim a da u narednih par prolaza pokupi istu musicu kao da se pre minut nista nije desilo.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Ja "češljam" istu lokaciju više puta,smatram da nikada nimfa ne idem istom putanjom.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
932
Da vrlo često kao se ne ubode baš dobro zgrabi opet istu muhu... tako da ova tvrdnja i nije baš točna...
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Vidim da pojedinci pokusavaju da ospore ovu iznesenu moju cinjenicu oko imitacije muve,Naravno imate pravo iznositi sto sta po forumima to je vase pravo,no meni se desavalo i jedno i drugo,proucavajuci ovu cudesnu ribu imao sam iskustva zapaziti i to cesto puta mi se na vodi desavalo da istu imitaciju izbegne uzeti,mogucno je da se to moze posmatrati i sa vise aspekta,no o tome drugi put.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Cekaj Bahus, jedno su cinjenice a drugo su teorije. Ovo sto si napisao je teorija i to tvoja teorija i svakako da imas pravo na nju. Neki drugi clanovi foruma (medju kojima i ja) imaju svoju teoriju, da pastrmka hoce da ponovi izlazak na istu musicu bez problema. Tek kada se svi slozimo ili to bude zvanicno negde zapisano, teorija moze da postane cinjenica. Mada je sasvim legtimno da i kao cinjenica postane predmet sporova i novih teorija.

Sad ispade da ti iznosis same cinjenice a mi ih osporavamo, pa mi ispadamo negativci u celoj prici :D
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Ma ok slazem se,jedino sto nemogu a voleo bih da vas uhapsim i sve pijedinacno bacim u bajbok sa po deset pohotnih zena,cetrdeset dana i cetrdeset noci,nakljukane vijagrom.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
odlican recept za skidanje kila.....ja sa svoje 104.5 bi mogao jos koju dole....
 
Vrh Dno