Osobine i nacin zivota pastrmke

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ako je teorija da pastrmka neće da se 2x podigne na istu muvu, da bi se oborila dovoljno je da se jedna riba negde u svetu podigne 2x.  :D

U ovakvim pričama treba izbegavati reči "teorija" i "činjenica", već se ograđivati konstrukcijama tipa "po mom iskustvu... najčešće se ova riba...".
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
932
Ovako bi ja to postavio, pastrva ako uzme našu imitaciju i otkači se relativno brzo tj. ne nastupi borba natezanje s ribom da iziđe van, nego malo je obodemo povučemo i ona se otkači tad postoji mogućnost čak i divlja riba da uzme ponovno.
Ali ako pastrvu zakačimo i ona pruži borbu bjegove itd. znači dobro se obode i napusti svoje mjesto lova koje obično pokriva možda cca. 2m kvadratna takva obodena i uznemirena riba teško da će odmah ponovno uzeti našu muhu, pogotovu divlja pastrva.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
delim isto mišljenje sa kolegom Silviom...barem kod mene u praksi je tako bivalo
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Evo jedan dokaz u Gocijevom fazonu - ove godine, na Gradcu upecao sam istu ribu, na istu muvu 2 puta u tačno 45 minuta  razmaka :D
Drugi put sam je uvalio kumiću iz Amerike da se slika sa njom. Pogledajte leđno i repno peraje... Inače 45-tica :whistle:
 

Prilozi

  • IMG_3519.JPG
    IMG_3519.JPG
    157,9 KB · Pregleda: 390
  • IMG_3526.JPG
    IMG_3526.JPG
    222 KB · Pregleda: 374

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mito nisu iste, jedna je krokodil pastrmka azdaja a druga je PSP (Pedja Simonovic Pastrmka) :D
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Nemogu nista reci o tim MGP i PSP ,lovim je na divljim vodama,ove nabildovane i izbodene milion puta nikad nisam ulovio.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
riba koja se dva puta upeca u kratkom vremenu je mnogo gladna riba . izgleda da se to uglavnom desava u revirima gde je velika koncetracija ribe prema velicini reke i raspolozive hrane . pretpostavljam da su kolege stekle utisak da je to uobicajeno ponasanje pastrmke pecajuci uglavnom na takvim mestima .
jedina divlja riba za koju znam da ce dva puta progutati udicu je stuka mada nije nemoguce da se dogodi i sa drugim vrstama sto nikako ne znaci da je to pravilo
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da li pastrmke koje su puštene u reku pre recimo tri sezone postanu divlje ribe?

- od kada je puštena nema više briketa ko da im baca (osim ako ih ne hrani lokalno stanovništvo komadićima hleba na šta se 
  privikne i prava divlja riba.
- nakon par dana se raštrkaju po reci
- prisiljene su da se hrane kao sve ostale koje su se tu izlegle.
- u njima se razvija i tako isto upravlja zakon divljine koji im je 
  upisan i DNK.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Bahus je napisao(la):
Nemogu nista reci o tim MGP i PSP ,lovim je na divljim vodama,ove nabildovane i izbodene milion puta nikad nisam ulovio.

Onda mi je stvarno zao sto nemas priliku cesto da imas ribu u meri na udici. Mislim nemam ja problem sa tim samo licno ne volim da gubim vreme na male, gladne i neselektivne ribe.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sebastian je napisao(la):
Da li pastrmke koje su puštene u reku pre recimo tri sezone postanu divlje ribe?

Ovo je isto kao da si pitao "da li pas kog vlasnik izbaci iz stana postane lutalica, pridruzi se nekom coporu i jede iz kontejnera".
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
sasats je napisao(la):
...
Pretpostavljam da su kolege stekle utisak da je to uobicajeno ponasanje pastrmke pecajuci uglavnom na takvim mestima .
...

Ne, ne i ne, otkud je ovo uobičajeno!!! Mislim da je ovo jedini put da sam istog dana jednu istu ribu uhvatio dvaput ??? Iako uvek pokušavam  :D Ali zato ribu koju promašim i poplašim obično u povratku "pokupim" kao sa penala ;)

I još mislim da je posle godinu dana skoro nemoguće razlikovati "domaću" od "ubačene" ribe osim možda po nekim spoljnim karakteristikama. Što se tiče ponašanja obe su "namazane" i divlje skroz.

I da ne zaboravim - pisano je već o mušičarenju na revirima i divljim vodama na ovom sajtu i to celi romani :) Moj zaključak (i ne samo moj) sam odavno potvrdio u praksi - na divljoj vodi je mnogo teže pronaći ribu, a u reviru je ribu teže prevariti (ne računajući ono kratko vreme posle ubacivanja).
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
932
Čast tebi Milanče pogotovu što znam da loviš često na Gradcu i da si par godina tamo bio šampion ali ne slažem se s tobom...

Ubačena riba (pastrva) kao ova što ju držiš sa slike koja ima pjege po repnoj peraji (kako je nazivamo Atlanka ili Brown Trouth)
nikad neće biti kao autohtona pastrva iz te vode niti po ponašanju niti po težini za uloviti, ova riba će uvijek ostati nešto halapljivija i neopreznija, manje će da se boji prisustva čovjeka od domaće ribe npr. ona će zanimljivo često uzeti bačeni npr. kruh a divlja pastrva iz rijeke to neće napraviti, puno radije će opaliti strimer nego išta drugo od muha, inače pošto je sama koncentracija količina ribe veća u revirima i riba se nadmeće za hranu češće i ruku na srce uvijek će biti lakše uloviti ovu puštenu nego domaću istih dimenzija.
Ako nije tako neka me netko ispravi a razlog nije samo u tome što divlje ribe ima manje.

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
sebastian je napisao(la):
- u njima se razvija i tako isto upravlja zakon divljine koji im je upisan u DNK.
Tu može da nastane problem. Ovo sigurno važi za ribu koja je dobijena veštačkim mrestom matica iz divljine, ali uopšte ne mora da važi za ribe koje su desetak generacija provele u ribnjaku.

U slučaju kalife možemo govoriti čak o 100-tinak generacija. Zato su jadnice i zaboravile kako se treba mrestiti, "zamrljala" im se ta informacija u genima, a nije bilo prirode da je "pročisti".
 
Vrh Dno