Osobine i nacin zivota pastrmke

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
Ne, ne i ne, otkud je ovo uobičajeno!!! Mislim da je ovo jedini put da sam istog dana jednu istu ribu uhvatio dvaput ??? Iako uvek pokušavam  :D Ali zato ribu koju promašim i poplašim obično u povratku "pokupim" kao sa penala ;)

I još mislim da je posle godinu dana skoro nemoguće razlikovati "domaću" od "ubačene" ribe osim možda po nekim spoljnim karakteristikama. Što se tiče ponašanja obe su "namazane" i divlje skroz.

I da ne zaboravim - pisano je već o mušičarenju na revirima i divljim vodama na ovom sajtu i to celi romani :) Moj zaključak (i ne samo moj) sam odavno potvrdio u praksi - na divljoj vodi je mnogo teže pronaći ribu, a u reviru je ribu teže prevariti (ne računajući ono kratko vreme posle ubacivanja).

Mito potpuno se slazem sa tobom od reci do reci. Pa i kalifa pobegla iz ribnjaka dobro podivlja u otvorenoj vodi posle nekog vremena.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
silvio je napisao(la):
Čast tebi Milanče pogotovu što znam da loviš često na Gradcu i da si par godina tamo bio šampion ali ne slažem se s tobom...

Ubačena riba (pastrva) kao ova što ju držiš sa slike koja ima pjege po repnoj peraji (kako je nazivamo Atlanka ili Brown Trouth)
nikad neće biti kao autohtona pastrva iz te vode niti po ponašanju niti po težini za uloviti, ova riba će uvijek ostati nešto halapljivija i neopreznija, manje će da se boji prisustva čovjeka od domaće ribe npr. ona će zanimljivo često uzeti bačeni npr. kruh a divlja pastrva iz rijeke to neće napraviti, puno radije će opaliti strimer nego išta drugo od muha, inače pošto je sama koncentracija količina ribe veća u revirima i riba se nadmeće za hranu češće i ruku na srce uvijek će biti lakše uloviti ovu puštenu nego domaću istih dimenzija.
Ako nije tako neka me netko ispravi a razlog nije samo u tome što divlje ribe ima manje.

I potpuno divlji i autohtoni lipljenovi sa Ribnika se naviknu i jedu hleb... ali zato izbegavaju mušice svih vrsta i veličina  :yeswink: Mnogo sam lovio i u jednom i u drugom okruženju pa i dalje tvrdim da je teže prevariti pastrmku na Gradcu (koja je odstajala bar 6 meseci) nego na Mlavi kao i lipljena na Ribniku nego na Drini (ako uspeš da mu dobaciš).
Nego opet spominješ te "atlantske" - koja je ovo riba uhvaćena 2006-te na Mlavi, usred nigde??? I šta joj je to na repu???
P.S. Imam sliku za svaku diskusiju  :D

 

Prilozi

  • IMG_1301-1.JPG
    IMG_1301-1.JPG
    234,8 KB · Pregleda: 292

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Dobro ovo prvi put vidim ali i pjege su crvene ne crne zar ne tako da nije baš reprezentativan uzorak :nowink:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Pege su pege, a ima i crvenih i crnih :yeswink:
Po koloritu liči na ribu koja vodi poreklo iz Jadranskog sliva, tj. "jadranske" linije. A sa Atlantikom siguran sam da nema baš nikakve veze.

P.S. Riba sa tačkama na perajima ima u BiH, CRO, SLO koliko hoćeš!!! A na ovim pastrmkama sa malo pega koje bi trebalo da su "dunavske" linije ne znam, a nisam nešto ni gledao. Baš ću da prelistam fotke, a mogli bi i svi ostali...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Slušaj nemoj da me krstiš nikad nisam niti na jednoj Jadranki našao pjege na repu kao niti na Bosanskim pravim potočarama sa razmaknutim jasno obrubljenim pjegama (Dunavske linije).
Mogu samo da ti kažem da je se na svim našim rijekama dosta svega izmješalo tako da sam bog zna čega sve nema.
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Vidim da dosta nas ima svakakvog iskustva,no vodeci svoj dnevnik prmetio sam da polozaj pastrmke prilikom lova je razlicit prema godisnjem dobu i vremenu.Naime primetio sam da u prolece lovi na onoj strani struje gde je reka plica,a kasnije nepoosredno pored glavne matice,i to ne u suvise velikom plicaku,gde dopiru poslednji izdisaju struje.Manji komadi se obicno nadju svida samo ne u vecim dubinama,i mahom su u prelivima i tamo gde voda hita u talascicima sa peskovitim ili sljuncanim dnom i to ne dublji no do polovine kolena,Ali ce se sigurno naci na onu stranu gde ona gubeci zamah postaje plicak,
Jebiga mozda gresim ali pokusao sam to sto slikovitije opisati.
 

PROTA71

Hero member
Učlanjen(a)
26.12.2007.
Poruke
1.971
Broj reagovanja
51
Pazi....ako sića zađe u dublji virčić biće izedena ili ti odma francuski obrađena i odvojena od kostiju od većeg brata ili seke(pod uslovom da je voda bogata većim primercima sa kakvim god pegama da su poprskane) :)
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
Proto i ja mislim tako,po ovim vodama gde ja lovim kad ulovis pastrmku preko 35 to ti je kapitalka,no ajd sad da opet ne pobudalim a ovi na forumu jedva cekaju da se nasmeju,Letos na C,Timoku oko usca Zlotske reke,desi mi se cudo,prisunjam se i cucnem ,nehajno postim kanap nizvodno,na tipetu sam ima bombera na udici br.12,Udari nesto sitno ja povicem kontru ,pu majku mu ono neki klencic,vicem ga ja onako nehajno uzvodno,i odjedno iskoci iz podlokane obale neko cudo,ja kontru a ono se otkaci,privucem ksebi kanap i na bomberu pola klencica,ajd sad klen je mogao biti ko saka,padnem ti druze na dupe od uzbudjenja,,,,znam ,znam,sad ce ovi odmah .
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
simpson H je napisao(la):
Ovo je isto kao da si pitao "da li pas kog vlasnik izbaci iz stana postane lutalica, pridruzi se nekom coporu i jede iz kontejnera".

upravo to!  :yeswink: :tbumb:

;)
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Pas koji jede iz kontejnera nikad neće biti vuk :nowink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ako tog psa postavis u divljinu i jos se napravi copor postaje vrlo vukolika zivotinja. Bilo je u svetu slicnih primera ;)
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
Da ali to nikad neće biti niti je vuk, osobine poprimi neke ali ne sve.
Nadam se da ne govoriš o pravim divljim psima (dingo, afrički divlji itd...)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Naravno. Nikad biti vuk nece jer to i nije. :) Ali, ako vuka pustimo u prirodu iako je bio pripitomljen  i pronađe neki čopor neče dugo biti pitom. Probudi se u njemu čud. Dlaku menja ali čud nikada ;)

Tako i paatrmka samo da ona odrasla u prirodnom ambijentu ostaje uvek lepša od one sirotice što je odrastala u betonskom bazenu.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.117
Broj reagovanja
943
E sad ću ti jednostavnom tvrdnjom ukazati da griješiš.
Znači mladunca vuka ako uzmemo iz brloga dok je mlad ili bilo koju divlju zvijer geparda, tigra, lava, jazavca itd... i hranimo ga i držimo zatvorenog upitno je a najvjerojatnije da i neće moći nikad samo za sebe da se na pravi način brine. Upravo zbog utjecaja čovjeka ovakve mladunce kad nađu napuštene u prirodi njihov kontakt s čovjekom se svodi na minimum do puštanja u prirodu.
Zar ovo ne stoji šta sam ja rekao?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ima istine i u tome ali i sam znaš da to nije sve. Sve je to relativno i uvetovano raznim faktorima ali da ne skrećemo sa teme da se vrnemo na pastrmku  ;)

 
Vrh Dno