Predug lovostaj na pastrmke nema smisla

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Neko pokusava da navata naivcine da uloze u njega i nacine ga ribolovnim pregaocem, pa priprema teren, jel' jasnije?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
...neke stvari, poput toga da se ribe koje su u lovostaju ne trebaju namenski loviti, su toliko jasne da ne zahtevaju ikakvo dodatno objašnjenje.

Ipak, mixovo tumačenje zakona je ispravno iz razloga što je zakon neprecizan. Treba lepo da piše "Zabranjeno je namenski loviti ribe koje su u lovostaju". To nigde ne piše, već jedino piše da se riba uhvaćena u lovostaju treba vratiti nazad. Zakon nije dobar, kao ni mixov savet da se tada ribe slobodno mugu hvatati i puštati.

Pitajte nekog pravog sportskog ribiolovca iz Beograda šta misli o hvatanju i puštanju smuđeva u toku lovostaja. Bez obzira da li ćeš ribu pustiti, jednoglasno će te proglasiti za krivolovca i svi do jednog osuditi tvoj postupak. Ribe u lovostaju zbog mresta se ne pecaju! Druga priča je ako je naka riba proređena pa je uveden lovostaj van mresta kada se mora puštati. Tada bi oni koji su doneli ovaj proglas trebalo i da kažu da li se zaštićena vrsta za vreme ovakvog lovostaja sme ili ne namenski loviti.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno, očekivao sam "brecanje" onih koji su u "sistemu". Hvala PedjiBG, profesoru beogradskog sveučilišta, što mi posvećuje toliku pažnju. Njegova pogrešna tumačenja mojih namera i pokušaji da na šablonski, milion puta ponovljeni način, omalovaži zdrav um, me neće uvrediti. Preporučujem mu da zaključke o bilo kojoj temi izvlači iz svojih iskustava i učenja svoje ustanove, a ne iz mojih postova. Jednostavno, logika nam je potpuno različita i bolje bi bilo samo da odreaguje na naslov i da se svojom glavom pozabavi temom koja mu privuče pažnju.
Možda je PedjaBG progresivan i mudar, ali njegove kolege nikad nisu bile.
Da li je moguće da obrazovan čovek ne vidi moju nameru da, kroz ironiju i podsmeh sistemu koji vlada, ukažem na to da zaštita pastrmke uopšte ne postoji? Da li je moguće da čovek iz vrha sistema (profesor-kralj) preti čoveku koji ih kritikuje kaznama, sudkim presudama i sličnim glupostima, bez ikakve osnove? Zastrašivanje neistomišljenika mi zvuči veoma poznato. Prirodna stvar, ali kada će to proći?
PedjaBG, idi odmah da me prijaviš. Napiši da si profesor BG univerziteta i kaži da ja navodim ljude da mušičare cele godine, gaze reke i ulovljene pastrmke i ostale ribe u lovostaju oslobađaju. Možda će pročitati samo ovo prof. i to će biti dovoljno da pokrenu postupak. Obavezno dodaj da ja nigde ne uplaćujem članarinu, osim u ribarskom udruženju. To će biti ključan podatak prilikom izricanja presude. Dodaj i da sam te uznemiravao putem ovog foruma. Kaži i da sam prebacio crvenperke iz jedne barice u drugu i siguran sam da će te ljudi ispoštovati.
Spremam se za apsu! :asshohe:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Pa dragi moj Mixmasteru, takve slicice je postavljao i tvoj prijatelj sa sajta *.com pre nego sto me je banovao trajno.
Sto se tice prijavljivanja, ne pada mi na pamet, ti to sam lepo radis. Sto se tice tvog pripremanja, tvoja stvar, doduse retko mudra s tvoje strane.
Sto se tice iznesenog pozicioniranja moje i tvoje malenkosti (profesor i ono drugo), nema potrebe, to se ionako zna. O zdravlju uma sude psihijatri, pa ako si i tu strucan, odlicno, "sam svoj doktore". Meni ne treba tvoje vrednovanje karaktera mog postovanja, niti ocena strucnosti, tome, ponavljam ti, sluze CV i reference.
I ako se osecas ugrozenim, da pojasnimo: niko ne preti, vec skrecem paznju na apsurdnost Mixmasterovog pisanja. Molim da se procita ponovo i vidi gde postoji licno iznesena pretnja! Ali cinjenicno stvari potpuno izgledaju tako kako su napisane. Mozda je zakon neprecizan za ne-pravnika, ali zato je pravo struka, a ne lako stivo za svakog, a u prethodnim postovima sam izneo tumacenja kakva se sprovode u praksi, pa kome zakon nije dovoljno precizan, treba da trazi tumacenje od nadlezne ustanove pre nego sto udje u problem, a ne nakon toga, na sudu. 110 ljudi je procitalo do sad ovu temu, a jedan je dvaput iskazao cudjenje i napisao da mu nije jasno (da li mu nije jasno sta je to Mixmaster napisao, ili zasto to radi, izostavio je vrlo mudro) sta je napisano. Ali koliko ima takvih kojima zaista moze da ne bude jasno sta pise i dali je to tacno i da ih dovede u zabludu sa teskim mogucim posledicama? I da, iako ista osoba to cesto radi, ni dlaka joj s glave, kao, ne fali zbog toga? Radi zabave, cinjenja foruma interesantnim? Dakle, ponovo: po cenu da budem banovan, NECU da prelazim preko takvog odnosa prema stvarima koje su od najveceg znacaja u ribolovnom ribarstvu, jer upravo je los, ignorantski (neznalacki) i usko sebicno-interesni odnos prema tome sustina poremecenog stanja i odnosa prema ribi i ribolovu, a dakle i musicarenju.
Hvala onima koji su mi uputili umirujuce poruke i iskazali razumevanje i istovremeno i opravdanost i uzaludnost upustanja u ovakve rasprave. Ponasajuci se upravo u skladu sa sopstvenim opredeljenjem da ne sledim vise izreku "Pametniji popusta" jer oni s druge strane nadvladase, zavrsavam svoje bavljenje ovom temom, ali cu pri svakom sledecem iskakanju iz normale odmah, bez prethodnog pokusaja saljivosti, reagovati punom snagom. Boze moj, zastitu pastrmke treba da sprovode ribocuvari i inspekcija, a ne dvosmislice i segacenje.
Branjenje od brecanja, pogresnog tumacenja namera, "sablonizma", razlicitosti logike i pravdanje ironijom i podsmehom sistemu sa pozivanjem na gazenje trla samo dodatno potvrdjuje sve gore izneseno.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
O kom bannovanju govoris i zasto to dva puta spominjes? Koga sam ja bannovao do sada, osim kokija koji je psovao i vredjao najgore. Da li je neko sa sajta odstranjen jer je imao drugacije misljenje o nekoj temi? Koliko ja znam nije! O ovoj temi sam toliko puta pisao da zaista nemam nameru da pisem ponovo, pogotovu sto sam u obavezama (govnima) do guse!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, šta ti je dugogodišnji trud da se upadne u vrh sistema koji se, nadamo se, uskoro menja.  :( Čudo jedno.
PedjaBG, slabi su tvoji argumenti. Ljudi poput tebe (identični) su i kreirali propise sportskog ribolova i deo su sistema koji gazduje našim vodama. Siguran sam da svi ribolovci Srbije jasno vide da nas to vodi u propast. Uzmimo pastrmke za primer i vratimo se aktuelnom naslovu i temi.
Jedina mesta na kojima su pastrmke koliko-toliko zaštićene su posebni reviri, koje donekle čuvaju ambiciozni ribolovci-entuzijasti. Dok ja ovo kucam, skoro sve pastrmke Srbije su izložene nekontrolisanoj eksploataciji. Da li ti to znaš?
Svaki mušičar zna koliko često ribočuvari obilaze pastrmske terene Srbije. Zna da su skoro potpuno nezsaštićene. Znsa da im treba hitna zaštita, ponajpre od onih, koji su odgovorni za njih, a ne preduzimaju ništa. Treba promeniti sistem. Ja imam nove, drugačije ideje i pristup, koji je veoma jednostavan i ne zahteva aktiviranje dosadašnjih dušmana naših reka, stručnjaka-foteljaša.
Ja bih najviše voleo da pravi stručnjaci (kojima možda i pripadaš) kontrolišu naše vode. Međutim, iskustvo nam kaže da od toga nema ništa. Ja neću da se uplićem u tvoj posao, ali mogu bar na ovom forumu da iznosim ono što svaki ribolovac Srbije često vidi, NESTRUČNOST i NESPOSOBNOST naših "stručnjaka". To je toliko očigledno da nema normalnog građanina ove zemlje koji se neće složiti s tim. P.S. Ili ima? ???
Ja znam i razlog, a zna ga i PedjaBG. Da li treba da ga podsećam kako se postaje "stručnjak" i kako se u Srbiji dolazi do titula, između ostalog i profesorske? PedjaBG, nije valjda da veruješ u stručnost svih svojih kolega? Mi smo prestali, a ti?
E, zato postoji besmisleno predug lovostaj na pastrmke i još neke ribe. Nemamo pametne ljude da preprave propise koje je sastavljao ko zna ko i ko zna kad. U vreme JB Tita, pretpostavljam, kada je i formiran sistem koji i dalje vlada, na rekama Srbije, zasigurno.
Svaka progresivna ideja, direktan je udarac poltronima i neznalicama koji jedva dopuzaše do poluiscepane fotelje u neokrečenoj kancelariji propalih ustanova. Pitanje je da li taj ko bi trebalo da mudro upravlja vodama Srbije sada misli o uspešnom mrestu pastrmki ili o tome kako da svoju familiju odškoluje i uposli preko veze na mesto slično svom, gde se ništa ne radi, a dobri su uslovi za siskanje budžeta posrnule države?
E, to je ključno pitanje!!!!
P.S. A banovanjsa valjda nema, jer nikog nisi uvredio, a postovi su ti više nego interesantni. Bez njih ne bilo ni ovih mojih, što ih čini još vrednijima.
 

Tadic

Junior member
Učlanjen(a)
07.08.2007.
Poruke
22
Broj reagovanja
0
Mislim da je Mixa u pravu. Lovostaj na pastrmke predugo traje u nas... Moze se skratiti po mesec dana sa oba kraja, pa da bude od 01.XI do 01.II

Takav rezim odavno vec postoji, u mnogim regijama ...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ma sto se vas tice, ne treba ni da ga bude.
Samo napred, pobedicete kao brojniji u tome.
Puno srece za sve dalje. Ukljucujuci i puzanje prema foteljama.
Nema odgovarajuce ikonice medju smajlijima za ono sto bih rekao, ali najpristojnija je izreka: "Ti ga krstish, a on vice "Ish"".
Ende.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hajde malo da smanjimo mudrovanje. Naslov je dobar i jasan. Predug lovostaj od 5-6 meseci ima ili nema smisla?




P.S: Samo nemojte slediti ono: Ja ne idem zimi i boli me choock. Neka bude lovostaj dok sam ja kod kuće. Izgleda da je to problem! Ogrooomnaaa većina mušičara se već oktobra povlači sa reka ne poznajući čari mušičarenja u hladnijem periodu...YEAH! Stiže nova tema!!!
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
licno bih voleo da salmo musicarska pauza ne postoji ili makar da traje krace. U trenutnim uslovima gazdovanja i ribocuvarisanja to je nemoguce, ali u nekim idealnim verovatno jeste. Pada mi na pamet delovi reka sa zabranom u ovom periodu kao ok.
Ideja o skracenju trajanja zabrane je super , ali za sobom povlaci i pitanje sta se reci (i ribama) moze pruziti za uzvrat
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Ici cu zimus na Nisavu na klenove. Ako budem imao pastrmku vraticu je :yeswink:
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Ja se slazem sa Mix-om o zabranu lova pastrmke i lova iste u peridu lovostaja.
Iz licnog iskustva znam da je dozvoljeno loviti na svim vodama kad je zabran ali pod jednim uslovom zasticena riba se vraca ili ne lovi tj. nije ciljana lovna grupa.
Ali ako lovite klena i pastrmka udari normalno da ce te je izvadit i manirom sportskog ribolovca vratit u vodu.
Ribocuvar je tu da pogleda sta je u torbi,korpi,...,i na sta lovite dali je to vjestacki ili prirodni mamac jer i to igra znacajnu ulogu i nista vise.
Ako niste prekoracili ovlascenja moze samo da vam pozeli "bistro" i da odseta dalje. :dance:

A dali je lovostaj predug to je vec diskutabilno pitanje,po meni i nije jer zimskom periodu manje izlazim na vodu iz zdravstvenih razloga.
Sto se trla tice ne vjerujem da se gazenjem rjecnog korita mogu unistiti a i ako mogu to je u neznatnom broju i ne predstavlja alarmantnu opasnost za populaciju mladji.
Istina je sledeca da se u periodu lovostaja musicari zatvore u kucu i eksperimentisu sa materijalima,nacinom izrade i sklapanjem kockica za predstojecu sezonu.
Toplo preporucujem da se bas u tom periodu izadje na vodu pa makar i samo u setnju jer kako je neko rekao na jednoj temi na forumu nema boljih ribocuvara od samih musicara.
Mi smo ti koji brinu o brojnosti pastrmke na vodama na kojim lovimo.
Licno sam par puta prekinuo pomor pastrmke kad su pojedinci na glistu i slobodan pad kasapili trla,obicno je dovoljna cinjenica da su vidjeni a jos ako u ruci imate mobilni telefon i kao zovete nekog vjerujte da ce se isti u kratkom roku izgubiti sa vode.
:smoke: :whistle: :whistle: :whistle:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Al se zakuvalo, a mene nema :(
1. Po mom mišljenju lovostaj je bez razloga predugačak! Nikada nisam u oktobru video ni trla ni pastrmke u mrestu a imam višedecenijsko iskustvo sa pastrmskih voda! U mnogim evropskim zemljama lovostaj počinje logičnog 01. NOVEMBRA u godini. Što se tiče početka sezone 01. MART je sasvim OK jer pre toga je obično i sneg i led, pastrmke su kilave i neaktivne i bez lovostaja lova nema!!! Mada sa tačke gledišta da je lovostaj samo u vreme mresta sezona bi mogla da počne i za Novu Godinu ili Božić!!! Ja led na provodnicima i prstima ne volim!
2. Sveta je istina da u dozvoli piše samo da je ribu ulovljenu u vreme lovostaju obavezno nepovređenu vratiti u vodu. Iskreno i bez ljutnje, (pravnike i pravo nikada nisam voleo :mad: ) moje tumačenje je sledeće - na reci na kojoj je dominantna vrsta recimo pastrmka u lovostaju pastrmke nije sportski mušičariti. Mušičariti kobajagi klena na Drini u maju ili isto tako kobajagi klena recimo na Gradcu u oktobru je malo... :hmmmm: Pa makar ribu i puštali.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Ja sam mušičar koji provodi prosečno 4-5 dasna nedeljno na vodi, mušičareći. U ovaj prosek uračunao sam sva godišnja doba....

MALA STATISTIKA

E, pa ... ne mogu prosto da se otmem utisku da je ovde nesto lose sracunato:

4 do 5 dana... aj' da uzmemo prosek 4,5 dana nedeljno - to je ukupno 235 dana godisnje u ribolovu!!! Meni to izgleda poprilicno mnogo za SPORTSKOG RIBOLOVCA.... al nema veze, idemo dalje...

235 dana po 2 kg ribe (neki razuman prosek za ribolovca Miksovog kalibra) = 470kg ribe, sto bele, sto plemenite, sto salmonidne... Sledi logicno pitanje: Miks, sta bre radis sa toliko ribom, aman brate slatki? Pa svaki dan da jedes tri obroka od ribe (kao Eskimi, ali i oni promesaju sa tuljanima i fokama) imao bi da dobijes neku avitaminozu. :drool: Posebno je pitanje koliko zamrzivaca imas kuci i koje su velicine. Kupi, bre, deci ponekad i pljeskavicu! ???

470kg ribe po komercijalnoj ceni od 60din po kilu (bele ribe... stuke, somove, smudjeve i pastrmke ne racunam) iznosi 28.200 dinara.... lepa suma, a ovamo kukas na cenu ribolovacke dozvole.... :hammer:

Ako od kalendarske godine od 365 dana oduzmes 235 dana, ostaje ti 135 dana koje ne koristis za ribolov.Celo godisnje doba, pa i nesto jace... A gde je vreme kad ides na posao? Ako radis, onda kako racunas dane kad mrak pada u cetiri-pola pet popodne.... tu nema ribolova, mada kazes da i zimi ides u ribolov. Ako ne radis - onda ti 135 dana prolaze uzalud... :yeswink:

p.s. cisto me zaintrigirao prosek od 4-5 dana nedeljno... nista vise!
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Sjekloca je napisao(la):
Ako radis, onda kako racunas dane kad mrak pada u cetiri-pola pet popodne.... tu nema ribolova, mada kazes da i zimi ides u ribolov.

Nije mi bas jasna ova logika da po mraku nema lova na musice ovo pisem jer sam mnogo puta isao u nocni ribolov sa musicom i dobro prolazio.
Samo sto veci padavac i nema greske :tbumb:
 
Vrh Dno