Predug lovostaj na pastrmke nema smisla

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Zato ću i odgovoriti Sjekloci, na sve što ga muči.
:D Mene ama bas nista ne muci... ponekad samo reuma, doduse...

Mixmaster je napisao(la):
Sjeklocu ne poznajem, ali moguće je da je vaspitan tako da misli da onaj ko stalno "visi" na vodi, nije vredan poštovanja i da je, zasigurno, neki probisvet.

Glupost!!! :D


Mixmaster je napisao(la):
Zato i mislim da je vrlo nepristojno to što Sjekloca ispituje čime se ja bavim, koliku količinu ribe ubodem, šta radim s njom i koliko često izlazim iz kuće.

Ne pada mi na pamet da ispitujem cime se bavis i koliko ribe odnese kuci, niti pak koliko cesto izlazis iz kuce. To si sam gore nabrojao, ja sam samo sabrao da vidim o cemu se radi....  :D I vidim da se radi o tome da ne umes lepo da citas ni ono sta si ti napisao, ni ono sto sam ja napisao, a pogotovu koje su mi bile namere! :bye:

Mixmaster je napisao(la):
Moj životni moto je DOBAR SEX, MUŠIČARENJE I SMRT.
:D :D :D  Dobar ti moto.... stvarno :tbumb:


Mixmaster je napisao(la):
Nadam se da si zadovoljan, Sjekloca. Ako tražiš još sitnije detalje o meni, dođi da se upoznamo, pa ću ti uz piće (ja častim) u nekom od kafića u mojoj ulici, tačno reći sve podatke koji te interesuju, poput visine mojih primanja, kome dajem ribe, otkud mi toliko vremena, kojoj crkvi pripadam, koju sam školu pohađao...
Ne, nisam zadovoljan! Nisam zadovoljan zato sto kad nesto izjavis (a izjavio si svasta!), to onda mora i da branis i obrazlozis valjano... bar bi trebalo! Inace, u protivnom, sve ovo sto si gore pisao (a moguce i ranije) moze 'ladno da ide u Ribolovacke price!
Detalji o tebi van ovog foruma me ne interesuju ni najmanje, nemam potrebe za tim. Pa nece se zabavljamo, valjda? Uostalom, ovo je vec drugi put da me zoves da se upoznamo i da me izvedes na pice! :D :D :D :D

Ja racunam, ali ozbiljno racunam, da svako ko ovde pise - vodi racuna sta pise... i ne zaboravlja sta je ranije pisao. :whistle:

Pozdrav! :bye:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
PART I​
Eh, mogli bi mi ovako u nedogled. Blebetanje raznoraznih gluposti koje nemaju veze sa temom uvek se pojavi kada ponestanu argumenti. Ja imam ogroman broj razloga da zahtevam korigovanje lovostaja na pastrmke, koji u Srbiji traje čitavih 5 meseci.
Kao čoveku koji se trudi da razvije, proširi i omasovi mušičarenje, smetaju mi svi postojeći lovostaji, a ponajviše oni koji nemaju baš nikakvog smisla. Nijedan mušičsar-sportista ne bi trebalo da podrži bilo kakvu obustavu svog sporta i logično je da se protivi propisima koji ga ograničavaju. U interesu svih mušičara je da suzbijaju lovostaje i doprinesu tome da im bude omogućeno da kad god požele mogu da mušičare.
Svi važeći propisi sportskog ribolova u Srbiji su odavno prevaziđeni i zastareli. Onaj ko ih je sastavljao ili sastavlja nije upućen niti u zaštitu ribljeg sveta, niti u sportski ribolov. To svaki ribolovac, a naročito mušičar, vidi, kad god poseti bilo koju vodu Srbije.
Naravno, postoje i oni koji se protive promenama. To su oni kojima je ovako lepo. Logično.

PART II​
Sportski ribolov-mušičarenje je sport. Za košarkaše, rukometaše, vaterpoliste i ostale, grade se specijalne sportske hale i ulažu i naše pare. Država troši lovu da bi ljudi mogli non-stop da se rekreiraju i bave sportovima.
Zašto ne bi, ta ista država, omogućila i sportskim ribolovcima to isto? Zašto najpopularniji sport na svetu, sportski ribolov, ne dobija zasluženu pažnju?
LOVOSTAJ!? Pa, to je najteži udarac sportskom ribolovcu. Hoćemo da nam se omogući da upražnjavamo svoj sport jednako kao i plivači, rukometaši ili košarkaši.
Ovako, neko nas pravi na budale. Sedite kod kuće, dok se ribe mreste. Kakva besmislica. Zašto je riba koja se mresti vrednija u tom trenutku nego desetak dana pre toga? Da li znate da velika većina riba tokom mresta ne uzima hranu? Da li znate da će skoro svaki sportski ribolovac, a posebno mušičar, da se suzdrži od ometanja mresta riba, ako ga uoči?
Da se ja pitam zabranio bih korisniku ribarskog područja lovostaje i primorao bih ga da primeni bilo koji od milion drugih načina da zaštiti ribe, njihov način života i razmnožavanja. Lovostaj je loš način zaštite riba i to svaki sportski ribolovac (treba da) zna.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Mixmaster je napisao(la):
PART I​
...... Blebetanje raznoraznih gluposti koje nemaju veze sa temom uvek se pojavi kada ponestanu argumenti....

Miks, apsolutno se slazem s tobom!!! :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Obožavam ovaj forum, sa posebno volim to što na njemu ima i onih koji su kroz svoja životna i ribolovačka iskustva stekli, po mom mišljenju, naopaku logiku. Zato ću i odgovoriti Sjekloci, na sve što ga muči.
  Idem redom.
Kaže da je za SPORTSKOG ribolovca previše da posećuje reku 4-5 puta nedeljno. Da mu malo pojasnim iz svog ugla.
Postoje sportisti i rekreativci. Tako je u svakom sportu. Neko trenira plivanje, tenis, fudbal, ribolov... svaki dan, a neko se ponekad okupa u bazenu, odigra sa prijateljima partiju tenisa, basketa... I u sportskom ribolovu postoje oni koji su malo ozbiljniji i samo se time bave. To su pravi SPORTISTI. Neki postanu i profesionalci, instruktori, vodiči ili takmičari. Ja sam takav, iako živim u čudnoj zemlji, pa moram da budem pionir u svemu što me interesuje.
Sjeklocu ne poznajem, ali moguće je da je vaspitan tako da misli da onaj ko stalno "visi" na vodi, nije vredan poštovanja i da je, zasigurno, neki probisvet. 99% ljudi upravo to misli o čestim posetiocima voda, sportistima. Na mene to ne utiče, jer se ne mešam u tuđa posla i ne vidim zašto bi neko brinuo čime se ja bavim i koliko vremena gde provodim.
Zato i mislim da je vrlo nepristojno to što Sjekloca ispituje čime se ja bavim, koliku količinu ribe ubodem, šta radim s njom i koliko često izlazim iz kuće.
  U vreme socijalizma bilo je uobičajeno da ljudi uhode jedni druge i pokazuju prstom na one koji se razlikuju, drugačije ponašaju i misle. Srećom po mene, to vreme prolazi i ja, sa prkosom prema armijom ljudi odgajenim po pesmi "Da nam živi rad" ili "Požuri druže", mušičarim, ne 4-5, nego 7 dana u nedelji.
Moj životni moto je DOBAR SEX, MUŠIČARENJE I SMRT. Na engleskom to "lepše" zvuči i to nisam ja izmislio, ali se 100% pridržavam toga, jer sam se takav rodio. Nema kod mene ono ŠKOLA, POSAO I SMRT.
Nadam se da si zadovoljan, Sjekloca. Ako tražiš još sitnije detalje o meni, dođi da se upoznamo, pa ću ti uz piće (ja častim) u nekom od kafića u mojoj ulici, tačno reći sve podatke koji te interesuju, poput visine mojih primanja, kome dajem ribe, otkud mi toliko vremena, kojoj crkvi pripadam, koju sam školu pohađao...

Nevidjena demagogija.
Ako nije puko hvalisanje to o cemu pises (broj izlazaka, ulovkoji nosis i njegova sudbina), trebalo bi da placas dzvolu za profesionalni ribolov bar 2000 EUR godisnje.
Da li si svestan da ce na nasim rekama uskoro, kao i na mnogo drugih mesta u svetu, broj godisnjih izlazaka biti ogranicen, posebno na atraktivnim i opterecenim vodama? Kako tvoj status "sportiste" stoji s time?
SVe ostalo sto je napisano je najgore pros.r.v.nj., tj. prazna prica koja moze da zapali retardiranog ranopubertetliju koji nema egzistencijalni imperativ; svi ostali na to verovatno reaguju uz osmeh preko ramena iduci svojim putem, na kome za tebe nema mesta.
Na kraju, ponovo prazan i supalj odgovor, bez ijednog konkretnog podatka, sa pozivom u kafic na... sta? JAvno si pisao, pitan, pa javno i odgovori ako imas sta, a ako nemas, budi covek pa to reci.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Drago mi je da profesor BG univerziteta ovako razmišlja. Da ima imalo mudrosti i logike u njegovim rečima, pokajao bih se što znanje nisam potražio na istom mestu kao i on.
Ovako, zadovoljiću se znanjem koje vrlo lako svako može da upije od onih koji ga imaju, kao i vidljive rezultate iz ihtiologije. Internet nam, na primer, nudi brojne web-sajtove i na tu temu. Vredi proveriti.
Pogledajmo američke, nemačke, austrijske... web-sajtove o životu u slatkim vodama. Pogledajmo kako pravi stručnjaci u tim zemljama koriste svoje diplome i zvanja, to jest, znanje. Pod hitno odbacimo predstavnike ustanova, koje su se proteklih decenija pokazale kao izvor propalih naučnika, krvosasa, lopova i lezilebovića.
Jednostavno, angažujmo i poslušajmo one koji nešto znaju da urade, a ne one koji mašu i (čak!) prete ( ???) svojim diplomama, koje nisu ništa teže od metle uličnog čistača smeća.
Gospodo "stručnjaci" izađite na tržište sa konkurentima iz drugih zemalja, nemojte da budemo vaši taoci i da vam plaćamo ni za šta.
Stvar je jednostavna. Kada bi onaj ko gazduje nekom rekom trebalo da angažuje stručnjaka da mu pomogne u projektovanju budućeg unapređenja i održavanja svojih resursa, sigurno ne bi angažovao profesora BG univerziteta, već onog ko to već radi na rekama poput prebogatih austrijskih, nemačkih, slovenačkih, engleskih...reka.
Eto, moje reči imaju smisla. Kad uđemo u EU, verovatno će oni koji su se do sada bavili našim jadnim rekama pomreti od gladi ili se latiti motike, metle ili kosilice. Iskreno se nadam(o), jer su u preteklih ihaha godina propustili na hiljade šansi. Sve do jedne. :'(
Nezgodno je to što takvi ne misle da su propustili, već iskoristili pružene šanse, ali ne da nečim doprinesu, već da nas zajebu kao budale. Šišamo ovce, njihov je životni moto. Kada ne bih verovao da će uskoro doći kraj tome, napustio bih ovu zemlju. Nisam "ovca". :lol:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mixmaster je napisao(la):
Ovako, zadovoljiću se znanjem koje vrlo lako svako može da upije od onih koji ga imaju, kao i vidljive rezultate iz ihtiologije. Internet nam, na primer, nudi brojne web-sajtove i na tu temu. Vredi proveriti.
Pogledajmo američke, nemačke, austrijske... web-sajtove o životu u slatkim vodama. Pogledajmo kako pravi stručnjaci u tim zemljama koriste svoje diplome i zvanja, to jest, znanje.
Secam se da je i moja baba znanje o zdravlju, bolestima, lekovima i sl. upijala citajuci "Politiku". Naravno, nikad joj niko nije u Domu zdravlja dao da sa takvom kvalifikacijom, koju je vec u poznim godinama smatrala sasvim OK, ucestvuje u lecenju drugih pacijenata (mada je i sama bila toliko normalna da to ne trazi).

Mixmaster je napisao(la):
Pod hitno odbacimo predstavnike ustanova, koje su se proteklih decenija pokazale kao izvor propalih naučnika, krvosasa, lopova i lezilebovića.
Pa ovo je divno, krenuo je citav pokret, spontano. Kao pobacaj!

Mixmaster je napisao(la):
Jednostavno, angažujmo i poslušajmo one koji nešto znaju da urade, a ne one koji mašu i (čak!) prete ( ???) svojim diplomama, koje nisu ništa teže od metle uličnog čistača smeća.
Gospodo "stručnjaci" izađite na tržište sa konkurentima iz drugih zemalja, nemojte da budemo vaši taoci i da vam plaćamo ni za šta.
Pa odavno smo na trzistu, ali nije ni cudo sto ne znas, nedostupno ti je i da ga pogledas, a kamoli da ucestvujes.

Mixmaster je napisao(la):
Stvar je jednostavna. Kada bi onaj ko gazduje nekom rekom trebalo da angažuje stručnjaka da mu pomogne u projektovanju budućeg unapređenja i održavanja svojih resursa, sigurno ne bi angažovao profesora BG univerziteta, već onog ko to već radi na rekama poput prebogatih austrijskih, nemačkih, slovenačkih, engleskih...reka. Eto, moje reči imaju smisla. Kad uđemo u EU, verovatno će oni koji su se do sada bavili našim jadnim rekama pomreti od gladi ili se latiti motike, metle ili kosilice. Iskreno se nadam(o), jer su u preteklih ihaha godina propustili na hiljade šansi. Sve do jedne. :'(
Zaboravio si samo da pomenes u kompletu ribolovce, ribocuvare, sudove, kazne i zatvore iz tih zemalja, ali nema veze, bice toga uskoro i ovde, kao da smo tamo. Za tvoju informaciju, vec ucestvujem na FP6 EU projektu, mada sam siguran da to tebi nista ne znaci, ali nema veze, nije ni predsedniku SO Aleksinac 2003. godine. Ako ti je stalo da znas, raspitaj se...
Mixmaster je napisao(la):
Šišamo ovce, njihov je životni moto. Kada ne bih verovao da će uskoro doći kraj tome, napustio bih ovu zemlju. Nisam "ovca". :lol:
Ne, ovca je korisna zivotinja, sto kompenzuje ne bas veliku bistrinu koja je krasi.

Mi i dalje nemamo odgovore, samo pljuvacine!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
E sad sam zaista zavrsio s ovom temom, jer je ionako beskrajna u koncepciji svog kreatora.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
"Za tvoju informaciju, vec ucestvujem na FP6 EU projektu..." - napisa PedjaBG

Moram da odreagujem i na ovo. Pretpostavio sam da učestvuješ u tome. Već sam informisan o načinu na koji se naši "stručnjaci" angažuju na tom projektu. Vidim da pokušavaš da uhvatiš taj "voz". Bolje je da se ne hvališ, mada nisam siguran da baš "učestvuješ". Ako ti uspe, pašće tu lepa "provizijica".
Zadnja šansa, a? Mada, čuo sam ja i za FP7. Izgleda da nisi "upao" u taj projekat. Šteta. :hammer:

Evo, mušičsari su pročitali da si se uključio u akcije za doprinos boljitku. Pratićemo rezultate.
Drage kolege mušičari, zapamtite: FP6 EU projekat i PedjaBG u njemu...
Nećemo mu smetati, jer verujemo u dobre rezultate po nas. Samo ne videh ja tu nijedan od 12 projekata vezan za ihtiologiju ili ustanovu u kojoj PedjaBG radi. Izgleda da je stručnjak za još nešto. Krajnje sumnjivo. ???
 

Tadic

Junior member
Učlanjen(a)
07.08.2007.
Poruke
22
Broj reagovanja
0
Bas me zanima kada pohvatase sve te silne ribe (mislim na PedjuBg i Mixmastera) kada se ne skidaju sa foruma, kolko vidim, po ceo bogovetni dan!

Dobro vas je provalio Sjekloca  :tbumb:


 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Od kad je počeo lovostaj, to jest zabrana ubijanja pastrmki, nisam ni jednu poneo, ali sam ih par puta, manje-više slučajno, bockao. Malo sam se navukao na ovaj sajt i Internet uopšte, pa u kombinaciji sa vetrovitim i hladnim vremenom, ne idem tako često u ribolov. Međutim, planiram novu, svakodnevnu, seriju proganjanja crvenperki, bodorki i štuka. Pastrmke ostavljam onima koji su grozničavo vezani za salmonide, uz poruku da se pridržavaju važećih propisa. Kada kritikujem predug lovostaj na pastrmke, ja to činim zbog čistokrvnih salmonidaša, koji bez ikakvog razloga apstiniraju. Meni sada počinje veoma interesantan period mušičarenja sasvim drugačijih riba.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
The Visigoth King Suintila in 654 AD, King Alfonso X the Wise, in the Ordinance on Fishing and Hunting of the Court of Valladolid in 1258 and King Juan II, an excellent fisherman and nature-lover, who enacted a series of decrees in Astorga on the 26 of August of 1448 that regulated the practice of fishing:

"..We hereby decree that trout shall not be fished from the middle of the month of November until the middle of the month of February, under a pain of 200 maravedis for each instance, on account of that being their period of breeding.."

Doprinos temi iz srednjeg veka  :) - izgleda da se pastrmka mrestila u isto vreme i tada i sada  :)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
:D :D

Nisi naveo odredbe Dusanovog zakonika o merama za nepostovanje zakona....
;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vidiš li Milanče, da je tadašnji lovostaj na pastrmke bio napredniji nego ovaj koji sada važi kod nas? :doh:
Slušaj, kada malo bolje razmislim, ni ovaj naš nije loš. Možeš da pecaš cele zime, ali ne smeš da ubijaš pastrmke.
To je super, ali je problem što ga mnogi pogrešno tumače. Srećom, ribočuvarima je potpuno jasan. Zateknu li vas sa bilo kakvim štapom u ruci, na bilo kojoj reci, mogu samo da vam prekontrolišu čuvarku, džepove, pa i automobil. Ne nađu li ribu koja je u lovostaju, sve je OK.
Problem je što se ne čuvaju značajna prirodna mrestilišta od ribolovaca i ostalih znatiželjnika. Na takvim mestima bi trebalo organizovati pojačani nadzor. Moram ovom prilikom da pohvalim redak primer, pirotske ribočuvare, koji su, pre par godina čak i spavali pored vira u reci Temskoj, kada su gigantske pastrmke izabrale centar cela za mrest.
E, to je bilo čuvanje pastrmke u mrestu. Sve ostalo je zajebancija.
 
Vrh Dno