Predug lovostaj na pastrmke nema smisla

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Tesko da bi to bilo zezanje..... :D :D :D :D

Gle, gle... Roda metnuo avatar! :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Samo za Rodu, sa zelenim input-om spreda, a time i output-om straga, otvaram u SPanskoj mushici, po Lazzinoj preporuci, novi topics.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
ODUZEO BI STAPOVE I STRPAO U ZATVOR SA DOZIVOTNOM KAZNOM ONIMA KOJI NE POSTUJU LOVOSTAJ NE SAMO PASTRMKE,VEC I KLENA I OSTALIH RIBA
KOJIH JE EVIDENTNO IZ DANA U DAN NA NASIM REKAMA SVE MANJE A MISLIM DA JE SVIMA JASNO ZASTO JE
TO TAKO I DOKLE GOD BUDEMO IMALI TAKVE MUSICARE BICE DA CEMO OSTATI BEZ RIBA.
TRAGICNO ALI ISTINITO :( :( :(
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Blue FOX je napisao(la):
ODUZEO BI STAPOVE I STRPAO U ZATVOR SA DOZIVOTNOM KAZNOM ONIMA KOJI NE POSTUJU LOVOSTAJ NE SAMO PASTRMKE,VEC I KLENA I OSTALIH RIBA
KOJIH JE EVIDENTNO IZ DANA U DAN NA NASIM REKAMA SVE MANJE A MISLIM DA JE SVIMA JASNO ZASTO JE
TO TAKO I DOKLE GOD BUDEMO IMALI TAKVE MUSICARE BICE DA CEMO OSTATI BEZ RIBA.
TRAGICNO ALI ISTINITO :( :( :(

Blue Fox, ako ikad budem mogao da te preporucim za ribocuvara, ucinicu to bez dvoumljenja! :tbumb:
 

brown

Newbie
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
15
Broj reagovanja
0
pedjabg je napisao(la):
Blue Fox, ako ikad budem mogao da te preporucim za ribocuvara, ucinicu to bez dvoumljenja! :tbumb:

Pedjabg ja bi vas predlozio za ribocuvara, mislim da bi odlicno obavljali taj posao.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Malo sam prelistavao stranice jednog slovenačkog sajta i naišao na podatke koji ukazuju na to da su u zemljama, u kojima je sasvim jasno šta predstavlja mušičarenje salmonida, lovostaji sve kraći. Mudri slovenački rukovodioci (gazde) znaju da nema nikakvog smisla sprečavati mušičare da borave na vodi, kada je vreme pogodno za naš sport. Siguran sam da bi potpuno izbrisali zabranu mušičarenja i u ovoma kratkom periodu, kada bi u SLoveniji decembra, januara ili februara bilo lepo vreme. Zima u Sloveniji nije blaga, pa se loši uslovi za mušičarenje poklapaju sa lovostajem. Dakle, nema problema sa brojnim svetskim mušičarima, navučenim na mušičarenje salmonida u Sloveniji.
Nažalost, ovde u Srbiji, pitaju se čudni ljudi. Ovde su lovostaji (zabrane ribolova sportskim ribolovcima) najduži u Evropi, a broj ribokradica najveći.
Pogledajte ovaj screenshot i razmislite malo. Obratite posebnu pažnju na datum kada prestaje sezona mušičarenja svih riba -30. XI !!!!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nakon ovih 5 mesici posta, ali i praćenja termina kada se potočara mresti, mogu da kažem da je lovostaj zaista pomalo predugačak i da bi se mogao skratiti bar za po pola meseca sa obeju strana.

Moj predlog: 15.10.-15.02.

Naravno, to mi kao nešto ćaskamo... Zna se ko o tome odlučuje. Ili se možda ne zna?  :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Isto je i na jednoj meni bližoj reci "Radovna". Također je i na večini ako i ne i na svim ostalim revirima Save. Sa druge strane Sava bohinjka i dolinka, do maja nema ništa. Nije na svakoj reci jednak režim.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ja ne posećujem salmonidne vode u jesen, pa iz ličnog iskustva ne mogu tvrditi kada se mresti pastrmka, ni da li to vreme i koliko varira. Ipak, malo čitkao i rapitivao se, i čini se da se sam čin mresta najčešće obavlja krajem novembra ili decembra. Oktobra gotovo nikada, kao ni februara.

Mislim da bi bilo mnogo korisnije za pastrmke pa se lovostaj malo skrati, ali da se u gornjim tokovima planinskih rečica uvede totalna zabrana ribolova u tom periodu. Pa molim lepo, svako ko tada peca je krivolovac i tačka.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Veoma mudre reči, Goci. Vidi se da si brzo upoznao život potočne pastrmke.  :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Čudi me nešto. Kako to da nam iz mnogih krajeva sveta dolaze slike mušičarenja pastrmke usred zime, a kod nas je to najveće svetogrđe, o kome se ne može ni mirno polemisati? Evo, gledam neke amerikance, trte potočare po snegu do kolena, a i na engleskim pondovima sad uživaju ljubitelji mušičarenja pastrmki. Francuske TV emisije redovno prikazuju lov pastrmke snimljen u vreme balkanskog lovostaja i to, prirodnim mamcima!
Mnogo sam zbunjen, a još više me muči kako to da su prikazane vode veoma bogate pastrmkom, za razliku od naših, koje štiti "moćan", petomesečni lovostaj?
Hajde da progutam to što nemamo dobru zaštitu mresta pastrmki i što predug lovostaj  ide nauštrb našeg sporta i skraćuje nam pastrmkašku sezonu, nego se za taj prevaziđeni sistem zalažu i mnogi mušičari, smatrajući ga svetinjom koja se ne sme ugroziti. ???
Ja ne proganjam pastrmke po lovostaju, da me ne bi bolela glava od ribobrižnika koji bi me proglasili ribokradicom, ali bih i ja voleo, kao moje američke, engleske, francuske.... kolege da uživam u čarima zimskog mušičarenja pastrmke, jer ne vidim ni jedan razlog da mi dobar domaćin neke vode to ne omogući.
Da li postoji još neko među vama, ko bi voleo da se pastrmka štiti na neki bolji način, a ne od nas, sportskih ribolovaca? Očigledno je da tako nešto postoji i funkcioniše i to, mnogo bolje nego ovo što mi u Srbiji imamo.

P.S. Pao je prvi sneg. Počinje filozofiranje :yeswink:.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D
E bas je predug ovaj lovostaj, kad ste ljubitelj lova na pastrmke i pridrzavate ga se.
A tek sto je poceo! :(
 

shomi

Senior member
Učlanjen(a)
29.08.2006.
Poruke
205
Broj reagovanja
0
da li ste culi za najnoviji info, za zabranu da se na svim revirima u Bosni ne peca do 01.03.2010., zbog mresta pastrmke, licno potpisao podpresednik gospodin, Slavko Slovjanica, pozdravljam :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Na kojim revirima? Jel i šaranskim?  :)
 
Vrh Dno