Predug lovostaj na pastrmke nema smisla

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Neke zanimaju prasići, a mene to što su ribolovni propisi u mojoj zemlji bez veze. Predug lovostaj na pastrmke je ovde naslov, a ko voli da chatuje o prasićima ili bilo čemu drugom, ima bolja mesta za to, čak i na ovom forumu.
Među našim ribolovnim propisima ima još puno teških gluposti. Upravo začinjem novu temu u tome da li je štetnije poneti, kao ulov, krupnije (kao što propisi uglavnom preporučuju) ili sitnije primerke iste vrste ribe?
Molim zainteresovane da se uključe u rasprave, ali i da se drže ovih jako značajnih tema. Nama mušičarima, naravno.
Vratiću se sad na ovu temu.
Ja sam prvi ovde pomenuo boravak na pastrmskoj reci, u vreme mresta pastrmke, makar i bez pribora za ribolov. Kasnije sam shvatio da je to loše rešenje. Evo zašto: Mi smo sportski ribolovci i jednostavno nam je teško i dosadno da šetamo pored reke bez svog alata. Zamisao da samo nadgledamo mrest pastrmke nije dobra, jer to nije naš hobi. Ne poznajem ni jednog mušičara koji je ikada namerno posetio pastrmsku reku, da bi samo gledao ribe, pa makar u mrestu.
Ovo me navodi samo na jedan zaključak, a to je da, ako hoćemo da mušičari nadgledaju mrest pastrmke, moraju imati i štap u rukama. Ako mušičarenje pastrmke nije dozvoljeno, neće biti mušičara u vreme mresta pastrmke, a to je veoma, veoma loše po te ribe, jer znamo (valjda) ko sa najvećom pažnjom prati mrest pastrmke dok mi apstiniramo.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
113
Vreme je relativan pojam. Sve zavisi sa koje strane vrata od WC-a se nalazite :yeswink:.

Svi se, pretpostavljam, slažemo da lovostaj na pastrmke mora da postoji. Ribi treba omogućiti da se nesmetano pripremi za mrest, da se izmresti i da se oporavi od mresta. O dužini vremenskog intervala koji je potreban za sve to možemo da polemišemo. Možda bi najpoštenije bilo da dok to radimo na trenutak potisnemo u drugi plan našu želju za 'vatanjem riba  :-\. Idealno rešenje bi bilo da se lovostaj određuje posebno za svaku vodu (ili deo vodotoka) i nanovo svake godine, ali je ovo verovatno teško izvodljivo u praksi. Zbog toga se zakonodavac odlučio za varijantu koja je sada na snazi. Dok god je tako, ja ću na reku u tom periodu ići "naoružan" samo dvogledom ili fotoaparatom. Poenta lovostaja je da se pastrmka na neko vreme odmori od nas i to doslovce treba tako i shvatiti. Čak i da u zakonu postoji "rupa" koja mi dozvoljava da pastrmku lovim uz obavezu da je pustim, ne pada mi na pamet da je koristim i to ne toliko zbog straha od sankcija već iz sasvim drugih razloga. 

E, sad me potseti ova priča na nekog tipa što vozi motor, a kacigu drži preko ruke, uz obrazloženje da u zakonu piše da vozač motora mora da nosi kacigu, ali nigde ne piše da to mora biti na glavi  :whistle:.

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
"...Poenta lovostaja je da se pastrmka na neko vreme odmori od nas i to doslovce treba tako i shvatiti..."
Pokazalo se loše da se pastrmke i druge ribe odmaraju od nas, jer dok nas nema (a mi smo najbezopasniji), drugi ih smaraju (oni najopsasniji).
E, jedino ako ovaj pokret "Mušičari sa dvogledima" zaživi (sve je moguće) i ja ću pristati na to da je ovakav lovostaj dobar. Ja se (zaista) prijavljujem da se priključim bilo kakvoj akciji koja će privući mušičare na mrestilišta pastrmke. Mislio sam da je najbolje pustiti ih dsa koriste svoje štapove, ali ako neko ume da ih namami na neki manje bolan način, pristajem.
Hvala Bogu, valjda se složismo da mušičari treba da budu na vodi u vreme mresta pastrmki i ostalih riba. Samo je preostalo da osmislimo najbolji način da ih u što većem broju privučemo. Suprotna strana ima sasvim logičan motiv da se u velikom broju okupi na mrestilištima. Dobro se zabavljaju bezbrižno loveći pastrmke.
Falco, osmisli nešto da one koji leti rado obilaze pastrmke dođu i zimi da ih malo pripaze i pokloniću ti maxi singl "Rock Me Amadeus", koji si objavio davne 1985. godine.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Sjekloca je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Ja sam mušičar koji provodi prosečno 4-5 dasna nedeljno na vodi, mušičareći. U ovaj prosek uračunao sam sva godišnja doba....

MALA STATISTIKA

E, pa ... ne mogu prosto da se otmem utisku da je ovde nesto lose sracunato:

4 do 5 dana... aj' da uzmemo prosek 4,5 dana nedeljno - to je ukupno 235 dana godisnje u ribolovu!!! Meni to izgleda poprilicno mnogo za SPORTSKOG RIBOLOVCA.... al nema veze, idemo dalje...

235 dana po 2 kg ribe (neki razuman prosek za ribolovca Miksovog kalibra) = 470kg ribe, sto bele, sto plemenite, sto salmonidne... Sledi logicno pitanje: Miks, sta bre radis sa toliko ribom, aman brate slatki? Pa svaki dan da jedes tri obroka od ribe (kao Eskimi, ali i oni promesaju sa tuljanima i fokama) imao bi da dobijes neku avitaminozu. :drool: Posebno je pitanje koliko zamrzivaca imas kuci i koje su velicine. Kupi, bre, deci ponekad i pljeskavicu! ???

470kg ribe po komercijalnoj ceni od 60din po kilu (bele ribe... stuke, somove, smudjeve i pastrmke ne racunam) iznosi 28.200 dinara.... lepa suma, a ovamo kukas na cenu ribolovacke dozvole.... :hammer:

Ako od kalendarske godine od 365 dana oduzmes 235 dana, ostaje ti 135 dana koje ne koristis za ribolov.Celo godisnje doba, pa i nesto jace... A gde je vreme kad ides na posao? Ako radis, onda kako racunas dane kad mrak pada u cetiri-pola pet popodne.... tu nema ribolova, mada kazes da i zimi ides u ribolov. Ako ne radis - onda ti 135 dana prolaze uzalud... :yeswink:

p.s. cisto me zaintrigirao prosek od 4-5 dana nedeljno... nista vise!


Ovde su pitanja na koja jos nema odgovora, iako postoje jos od druge strane ove tme (sad smo na sedmoj). Takodje, mesto gde se p[astrmka mresti ne zove se mrestiliste - to je deo ribnjaka u kome se vrsi vestacki mrest. Ali, to se uci na studijama.
Falco-vo postovanje vraca veru da vredi truda zalaganje za promenu odnosa prema samozivosti "savremenih ribolovaca" pre nego sto je dovela do ikakve stete po riblji fond (pastrmski, u ovom slucaju) i musicare, koji oduvek zimi izlaze povremeno na pastrmske vode da bi pratili mrest i uzivali gledajuci ga  ili jednostavno, brojeci nova trla. To sto neki ro tek sad otkrivaju njihov je problem.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Na sva pitanja sam već odgovorio, ali treba pažljivo čitati moje postove.
Mesto gde se ribe mreste se na mom jeziku može zvati jedino- mrestilište. Ako ga PedjaBG drugačije zove, moraće da koristi strani jezik.
A ovo, da neko nadgleda mrestilišta zvuči isto kao dnevnik RTS-a. Sve je super, ali mi smo budale, pa to ne kapiramo. Mi, iz provincije, iako mušičarimo pastrmke već više decenija, manje znamo od.... samo zato što su iz .....
Beograd i njegovi fakulteti su izvor znanja, sve ostalo na ovom svetu je picin dim. To posebno važi za ihtiologiju. Rezultati beogradskih stručnjaka u razmnožavanju pastrmki, mladica i lipljena su fascinantni i veoma cenjeni širom sveta. :doh: :puke:
P.S. Dobro je što nemam pištolj, inače bih se upucao posle svakog posta našeg istaknutog stručnjaka. :hammerhead: :rambo:
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
113
Apsolutno se slažem sa Mixmasterom da lopovi za vreme lovostaja imaju lakši zadatak jer nema mušičara  :'(. Još bih želeo da Mixu i njegovim istomišljenicima postavim jedno hipotetičko pitanje. Neka pokušaju da zamisle (znam da je vrlo teško  :'() da za vreme lovostaja na našim salmonidnim rekama nema baraba :eek:. Koliko bi njih u toj situaciji korigovalo svoj stav o zimskom lovu pastrmke? Voleo bih da grešim, ali plašim se da se ne bi baš svi predomislili.

Da se vratim na Zakon. Pisanje zakona je vrlo ozbiljna stvar. Zakon se pravi tako da kada se primenjuje sprečava sve što nije dobro. Pristup tipa ... 'ajde da dozvolimo zakonom da se radi nešto što je "pomalo loše" kako bismo tim umanjili broj dela koja su "baš skroz loša" ... meni deluje pomalo neozbiljno.



 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne postoje ti izmišljeni Mixmsasterovi istomišljenici koji i zimi tumaraju po planinskim rekama i izlovljavaju pastrmke. Ja bih samo voleo da ljubitelji salmonida ne džonjaju bez veze kod kuće dok im "barabe" razvaljuju omiljene ribe.
Ja ne idem zimi na pastrmke, niti bih išao da ih pecam, ali voleo bih da oni koji ne mogu bez mušičarenja te vrste i čeznu za tim, ne sede iz tako glupog razloga kod kuće, čekajući "otvaranje".
Nemoj misliti, Falco, da ja tražim opravdanje ili društvo za izlov pastrmki u ovom periodu. Radio sam nekad, naravno, i to, ali sad poznajem mnogo zanimljivije ribe i tehnike mušičarenja, da bi me glava bolela zbog samo jedne vrste ribe, koja i onako privlači pažnju isuviše velikog broja svakojakih ljudi.
Ovaj naslov nisam upisao i otvorio temu zbog sebe, već zbog gomile onih koji se pridržavaju lažnog lovostaja, slušajući kretene koji su ga izmislili tako, da pogoduje ribokradicama i istrebljenju potočnih pastrmki.
Ja jednostavno, ne mogu da prihvatim da je neko toliko neupućen da to ne uviđa. ??? Ili mogu? ??? Probaću. :wacko:
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Mixmaster je napisao(la):
Ovih dana me muči jedna glupost, koja muči prave ribolovce i mušičare- NEEFIKASAN I NEPOTREBNO DUG LOVOSTAJ NA PASTRMKE.

Nisam hteo da se mešam u ovu temu ranije - dok nisam došao do nekih saznanja. Posle malo istraživanja i priče sa ljudima sam pokušao da shvatim da li je stvarno toliki lovostaj opravdan ili nije...

Mixmaster je napisao(la):
Način na koji se do sada čuvala pastrmka u mrestu je obično sr.nje, koje ne može da proguta savremeni mušičar.

Mislim da se ovaj problem nije mogao bolje rešiti na globalnom nivou iz nekoliko razloga.
  • 1. Pastrmke Srbije se ne mreste istog dana i došlo bi do mnogo koplikacija kada bi svaki gazda ribolovnog područja prilagođavao zabranu.
  • 2. Ne postoji način koji bi predvideo kada se mresti pastrmka na bilo kojoj vodi. Važan faktor je temperatura vode koja nije uvek ista u određeno doba godine tako da postoji mogućnost kašnjenja mresta.
  • 3. Ceo proces od osemenjivanja ikre pa do embriona nije vidljiv - već se mogu uočiti samo sveža trla u prelivima (znači sam početak mresta). Ako se odmah posle osemenjivanja dozvoli ribolov - to znači da se dozvoljava i kretanje kroz vodu koje može uticati na uspešnost mresta ukoliko ribolovac ugazi u samo "gnezdo".
  • 4. Opet ću da se pozovem na plemenitost i viteštvo mušičara. Ako je jednom mušičaru bitnije da napuca izlaske u ribolov i tako zadovolji sebe od USPEŠNOSTI REPRODUKCIJE GLAVNE MUŠIČARSKE RIBE...
- I rest my case...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pastrmkaši Srbije, neću da vam se mešam u religiju. Vidim da imate svoje običaje, obrede i popove. Lovostaj vam je svetinja, poput velikog posta. Nestaju pastrmke, ali ostaje vaša večita vera u bolje sutra. Neka vam bude. Vaše običaje treba poštovati, pa makar doveli do iskorenjivanja pastrmki. Poljubite u ruku svoje propovednike i pomolite se svi zajedno da vam vaš Bog pošalje malo više pastrmki s neba, jer ove na zemlji satrše neznabošci...
Ja ne pripadam odavno "crkvi" kojoj se većina pastrmkaša Srbije moli. Prešao sam u mnogobošce!  :hammer:
Priznajem da sam pronašao jedini smisao predugog lovostaja na pastrmke!
Poslušaću malo gospela, pa idem na počinak. :respect:


 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Neka ti je laka postelja.  :D
Drago mi je da su se poceli javljati novi clanovi i ohrabrujem ih da nastave i pored netolerantih insinuacija i paralela sa nekakvom "religioznoscu" (i sam sam ateista, ali religioznost je licna stvar i ne treba da bude nikad predmet ocene bilo kog coveka). Plusic za Falca.
 

Ljatifi

Junior member
Učlanjen(a)
29.10.2007.
Poruke
29
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Ja sam mušičar koji provodi prosečno 4-5 dasna nedeljno na vodi, mušičareći. U ovaj prosek uračunao sam sva godišnja doba. Volim mušičarenje svih vrsta riba i poznajem ne samo tehnike mušičarenja nego i njihov način života. Naravno da bez toga niko od nas ne bi bio uspešan mušičar.


U tri recenice celih 5 puta si pomenuo rec " musicarenje", "musicar" i tome slicno.
Mixo - Musicaru! Plemenita riba - pastrmka, za cije si ocuvanje i afirmaciju naprasno preko noci postao samozvani mesija, ne drzi se za skrge onako bedno! Skloni onaj "lele lele lele kol'ka dzukela"  klip, majke ti!!! U normalnim zemljama, odavno bi te poslali na ispitivanje!
Ti kao da se namerno trudis da se zgadis svima koji posecuju ovaj forum, zaista! Ne mogu da verujem ...

Lj.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Taj klip je i postavljen da bi se takvi nervirali. Radujem se svom uspehu :lol:
Ako ti se zgadio ovaj, pređi na svoj forum. Nemoj da se registruješ pod raznim imenima, ima onih koji nepogrešivo vide ko si.
 
Vrh Dno