Probirljivost klena

Max

Junior member
Učlanjen(a)
17.01.2009.
Poruke
20
Broj reagovanja
0
Poštovane kolege ribolovci-mušičari da vas pozdravim kao novi na ovom sajtu, čitao sam ga par puta i samo pohvale, osim malih sranja sa međusobnim svađama, ste izuzetni svaka čast,usudio bih se nazvati ovaj forum i najjačim kako po materijalim koje nudite jedni drugima, tako i po rasprvama kroz teme... Nadam se da ću biti dobrodošao kao član foruma iz druge države i da to neće biti problem (Hr, jezik, pisanje ...). Ako budem puno lupetao onda me poklopite ili ignorirajte.
Tema probirljivost klena, može se o tom govoriti, ali mislim da on to i nije , lovio sam ga na riječicama po Slavoniji, a i na Dravi kako varalicama tako i muhama, a kažu da se lovo i na  glistu, kukuruz, pijavicu,trešnju, dud... kad je išao išao je a kad nije onda sam mu mogo dati i pečeno pile. Oprezan je znao biti ali i krajnje halapljiv i bahat. Mislim da mu to nije do prirodne probirljivosti i instinkta (ovo je vezano za memoriju ribe, ako nema memorije tj. samo par sekundi onda nemože biti ni oprezna u tom smislu pamćenja varalice, muhe ) nego do poplašenosti od pecaroša, mrežaroša, doba godine, vremena ... milion drugih stvari kao i kod drugih riba, pa ga ja ne bi svrstao ni u probirljivu, glupu ili opreznu-pametnu, nego riba ko riba. Treba mu ući kao i drugim ribama u tempo života, hranjenja i onda je tvoj bilo da ga loviš suhom muhom, nimfom, bambulom...
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Ma daj Max ovde su svi dobrodosli nebitno odakle su.Pa ovo je sajt o musicarenju a ne o politici,za koju sam siguran da ne interesuje bar 80% ovde prisutnuh clanova.
Pozdrav s' moje strane i dobrodosao na sajt  :tbumb:
 

Max

Junior member
Učlanjen(a)
17.01.2009.
Poruke
20
Broj reagovanja
0
Gogo je napisao(la):
Max ? Zemljak ? Odakle si? Gdje loviš ? Šta loviš ? Daj malo ...

Pa rekao sam Slavonac, lovim sve što se može i gdje god stignem. Al ti ja to ne vraćam u vodu  :nowink: ono što jednom izađe van više se ne vraća kao ti i slični. Ja lovim jer volim i da jedem. Naravno u dozvoljenim okvirima. Čujemo se moram ići !
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Max je napisao(la):
Gogo je napisao(la):
Max ? Zemljak ? Odakle si? Gdje loviš ? Šta loviš ? Daj malo ...

Pa rekao sam Slavonac, lovim sve što se može i gdje god stignem. Al ti ja to ne vraćam u vodu  :nowink: ono što jednom izađe van više se ne vraća kao ti i slični. Ja lovim jer volim i da jedem. Naravno u dozvoljenim okvirima. Čujemo se moram ići !

E nisi moj tip  :mad:, mada i ja ponekad uzmem al jako, jako rijetko.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Max, dobrodošao! Nema nijednog razloga da brineš, jer je na ovom sajtu gotovo jednak broj čalnova iz Srbije, Hrvatske, Slovenije...koji doprinose.
Raspali po temama!
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
koliko vas ima mogucnost da lovi pastrmku svaki dan??ja nemam.ali zato do morave imam 10min peske
vidim mnoge komentare da klen zivi u govnima.pa zato pretpostavljam da je to razlog sto ga ne vole.da li je to razlog ili nesto drugo ..... :hmmmm: :hmmmm: ..neznam?na prosecnoj pastrmskoj vodi kod nas dovoljno je da znate rolkast od 5-7m.ali zato na moravi ili nisavi... :doh:
ima i drugih zivotinja koje bas zive u govnima ,ali ne verujem da bi im nasli manu??ili su mozda vegetarijanci??
 

Prilozi

  • prase_resize.jpg
    prase_resize.jpg
    231,3 KB · Pregleda: 189

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.117
Broj reagovanja
1.172
Lokacija
Čačak
humphrey je napisao(la):
Sjekloca je napisao(la):
Klena sam lovio na:

1. parce od bele najlon kese
2. alufoliju od cigareta
3. filter od cigarete
4. parce vunenog crvenog konca
5. sve vrste suvih muva
6. sasvim razbucane suve muve
7. sve vrste mokrih muva
8. sasvim razbucane mokre muve
9. sve vrste nimfi bez obzira na izgled i stanje
10. snopic vate
11. zvakacu gumu

..... sve ovo namontirano na musicarskoj udici i uz upotrebu musicarskog stapa i kanapa.  :D

O kakvoj selektivnosti pricas? :bleh:

A i sire i gore nalazio sam im plasticne viljuske u zelucima,kojekakav otpad i glib da ti se okrene zeludac,kao klinac naravno,jednostavno mulj i glib u njemu..... :-X kod lipca nikada never......

da ti nisi malene ajkule hvatao, a ne klenove  :D

sala naravno
 

ivants

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2008.
Poruke
306
Broj reagovanja
15
Lokacija
Trstenik
Klena stvarno mozete uloviti na veliki broj vestackih a posebno prironih mamaca. Na vecinu prirodnih mamaca zivotinjskog porekla namenjenih klenu ce te uloviti i pastrmku. Pitanje je da li bi pastrmka zaposedala slicne pozicije u reci kada bi zivela u vodama u kojima zivi klen, naravno mislim na ravnicarske reke, i sta bi sve ona jela. Kao sto rece sasa koliko nas ima pastrmsku vodu na dohvat ruke i iz tog razloga mislim da klena ipak treba postovati kao musicarsku metu. Druga stvar, nisam bas siguran da ce klen uzeti bas svaku musicu, bar je to moje iskustvo sa Z. Morave. Na bilo koju suvu muvu mozete loviti samo one klencine velicine cigare, za one vece moracete malo da se potrudite, moracete mu baciti pravu muvu, neopazeno prici i baciti dovoljno daleko. Moje iskustvo kaze da za klena treba imati maksimalno desetak tipova musica koje ce te koristiti cele sezone, ali ne bilo kojih. Evo jedne situacije: kada zulu vezem u klasicnoj varijanti bude ekstra lovna, vezao sam istu muvu ali sa telom u koje sam dodao crni antron! Znate li sta se desilo, na takvu muvu nisam ulovio ni jednog klena al sam zato rasturio sitnog bucova. Moze li neko da kaze sta se desilo i da li klen uzima skoro svaku muvu
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.117
Broj reagovanja
1.172
Lokacija
Čačak
dan kad sam ulovio najveceg klena pamticu i kao dan kad je klen bio najselektivniji. naime na vodi sam bio oko 6h ujutru, klen je buckao, ja bacao ali nista, menjao sam muve, verujem da sam izmenjao pola kolekcije koju sam tad imao, tek je na jednu muvu proradio, ali sitan, ali bar se nesto dogadjalo, na kraju je pao i glavonja veliki, tek oko 10h, a oko 9h sam prve klenove ulovio
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da klen nije probirljiv, ne bi ga bilo u našim rekama. Izlovili bi ga ribolovci za kratko vreme. On jeste ponekad halapljiv, ali postoje i halapljivije ribe. Njih je upravo zbog toga zabranjeno loviti prirodnim mamcima. Na primer, selektivnost pastrmke najčešće vrlo brzo nestaje kada joj se ponudi mirisan i sočan, prirodni mamac.
Problem je u tome što je o selektivnosti pastrmki napisano mnogo čuvenih knjiga poput "Selective trout", "Trout Flies OF Britain....", "Trout And The Fly"..... i kad početnik nešto o tome načuje, prvo što pomisli je da su salmonidi naročito probirljive ribe, što je potpuno obrnuto od istine, to jest, jedna od najvećih mušičarskih zabluda.
 
Vrh Dno