Skakvac

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
evo ti par komada...vecinom su ovakvi barem kod mene,te su boje uglavnom ima i zelenih li preovladjuju ovi sivo-braon-ski...imas ih na netu koliko hoces....
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Jovanča je napisao(la):
Lezi bocno na vodi, ispruzenih nogu. I da, zeleni skakavac je najmanje zanimljiv klenu. Zapravo to i nije klasican skakavac, predator je i pretpostavljam da ima neke toksine pa je verovatno to razlog sto ga ken obicno zaobilazi. Secam se da sam najvise po livadama kao klinac jurio one naj sarenije, drecave.

Jovanca, na kog zelenog skakavca mislis?

Ovaj koji se obicno skriva u koprivama je odlicna hrana klenu.
Od kako sam poceo da pecam pa sve dok nisam presao na varalicu, pecao sam iskljucivo stapom 2,4m, tankim najlonom, plovkom i obavezno bez otezanja ("brzi pec"), i uglavnom sam ove skakavce jurio za mamac. Vidi se na slici da mu se telo poprilicno razlikuje od ovih kod zrikavaca (tj. ovih koji imaju kril(c)a). Inace, slabo pliva (ovaj pravi), i uglavnom se odrzava u prvih pola metara dubine vode.



 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=btl4LPIGkZg&context=C3ac7b2fADOEgsToPDskIC2PqRKevjhTwZTfOdmaea[/youtube]

nisam bio lenj pa sam postavio jedan mali video o skakvcu na vodi...
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Japanac, to je to sranje od bube, samo ne vidim mu onu kljovu na dupetu. dobro se secam da ga je klen uvek obilazio, zagledao i mnogo losije uzimao od normalnog skakavca. priseti se malo pa uporedi kad si imao punu kutiju raznih hopera, kako si prolazio kad ti ovaj zavrsi na udici. Ja sam ga dobro zapamtio kao krs mamac
 

japanac

Full member
Učlanjen(a)
08.03.2009.
Poruke
905
Broj reagovanja
21
Lokacija
Niš
Jebbem li ga... mozda je do vode i do navike riba...  :-\
Koliko mogu da se setim, ima ta dva pipka na dupetu.

Od ostalih skakavaca, najgore sam prolazio na one koje sam hvatao pored pruge- krupni zrikavci sive boje, plavih ili zelenih krilca.
A najbolje na neku vrstu (ili kako mu vec dodje to u klasifikaciji) koja nije uopste narastala preko npr #14 udice, a imali su krilca koja su crvene i narandzaste boje, teo bledo maslinasto, i uglavnom sam ih nalazio u detelini.

A da budem iskren, tesko da bih se sad u musicarenju oprobao u pecanju klena imitacijama skakavaca. Ima i previse boljih.  :)
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
japanac je napisao(la):
A da budem iskren, tesko da bih se sad u musicarenju oprobao u pecanju klena imitacijama skakavaca. Ima i previse boljih.  :)

Nislijska vestica, fokica, policelonka, papucarka (sve su to varijacije na temu), ubice  :tbumb:
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Jovanča je napisao(la):
Lezi bocno na vodi, ispruzenih nogu. I da, zeleni skakavac je najmanje zanimljiv klenu. Zapravo to i nije klasican skakavac, predator je i pretpostavljam da ima neke toksine pa je verovatno to razlog sto ga ken obicno zaobilazi. Secam se da sam najvise po livadama kao klinac jurio one naj sarenije, drecave.

Jovanča mislim da griješiš kod ovoga da je predator , tj. ne griješiš ali ga klen zbog toga neće manje voljeti nego nešto drugo, pa zar stršljen ili osa nisu predatori sa punim vrećicama otrova i spremnim žalcem da ubode.
Mislim da to  nije razlog da ga klen zaobiđe,  ako ga i ne voli onda je zbog navike na neku drugu hranu u svom okružju. Vjerujem da bi uzimao i ovoga zelenoga češće kad bi taj češće padao na vodu.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
moje iskustvo sa ovim skakvcima koji imaju ovu koa žaoku na zadnjic je isto kao i Jovačino.Nije klen htjeo da mu priđe!
Samo one livadske obične,na njih smo kako klinci lovili uvjek klenove.
Možda ovaj ispušta neku hemikaliju koja tjera ribu?
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
To što ovom zelenom skakavcu liči na žaoku je ustvari njegova, tj. njen organ za polaganje jaja, dakle reč je o ženki ove vrste skakavca, mužjaci nemaju taj organ.

Kao ovaj npr.

index.php
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.309
Broj reagovanja
203
Lokacija
Zvornik
Atraktivno izgleda ali se ja nisam sa njim proslavio.
Što se klena tiče i to krupnog,pored vizuelnog i zvučnog pristupa,mnogo veću ulogu igra čulo mirisa.
Na Drini svi veliki su u jakoj vodi i dobroj dubini.Tako da mušičarenje klasičnim muvama i pribor je mučenje.
Kad mislim na krupnog tu svrstavam ribe iznad jednog kilograma.
Rjetkost je teren gdje je voda sporija i gdje će krupna riba izaći iz dubine.
Tako da loveći  živim skakvcima,mi smo ih kačili na sistem sa plovkom pa su bili potopljeni sačmom na predvezu.
Znači opet nije bilo površinskog lova!
 

aca-laki

Senior member
Učlanjen(a)
06.09.2010.
Poruke
214
Broj reagovanja
0
Lokacija
Malo Crnice - nedodjija BB
Kod mene je ovakav naj bolji mislim ova boja skakvca,braonkast sa narandzastom guzom.Doduse prosle sezone sam lepo pecao i kombinaciju od zelenog,zutog i narandzastog policelona.
 

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
Ja sam pre nekoliko godina na Toplici posmatrao lika koji koristi (meni) čudan pribor. 

Mušičarski štap, struna koja ni ne izlazi sa čekrka jer je predvez dugačak verovatno 4-5m. 
Na predvezu je guščije pero, i na kraju udica i skakavac na njoj.
Čovek je na neke krupne zelene skakavce očas posla imao klenove od kilo ipo...

Kako pričao, po svakom krupnom skakavcu je dobijao po jednog krupnog klena.

Nije mušičarenje, ali je tip odneo samo 2 krupna komada za večeru, a sve ostalo puštao, što je pohvalno...
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Razna su iskustva....
Kad god sam pokušavao na imitacije skakavca da lovim klena uvek je to bila imitacija koja najviše liči na elk caddis_a sa dvobojnim telom, oranž i svetlo zeleni antron za telo i srnećom dlakom vezanom kao krila i ništa više, prilično jednostavna imitacija a lepo lovi uglavnom na 12 ici.
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Detinjstvo pa do nekih 14godina sve letnje i zimske raspuste proveo sam u Kosjericu sa dedom od jutra do mraka na reci. Deda zakleti plovkaros pored svih riba u Skrapezu najvise je voleo da peca klena. Od svih bubacki koje je natakao na udicu kada je birao skakavca, uvek je trazio ovog obicnog livadskog zelenog sa zutim ili oranz stomakom. Meni to bas nije islo u prilog kad sam morao da ih vatam, ali eto danas ja kad pravim imitacije skakavca uvek radim tu kombinaciju boja.. i odlicno lovi. :tbumb:

Sto se tice ovih repatih znam za sigurno da ih kalifa obozava, kad god sam zavirio u njena creva bilo ih je...
 
Vrh Dno