Skobalj

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ma samo opusteno, ono gore ne bese neka vrste kritike, nego moje misljenje, inace nemam nista protiv masakriranja riba...to i ja radim ako dobijem takvu naruđbu..hehe lucky je video i jednu moju taku fotku  :D ;), kazem samo opusteno  ;) i svaka cast na ulovu...bolje je masakrirati ribu nego ljude, treba biti vitez u dobru kada je reč o odnosu među ljudima, ribe su tu da ih lovimo, koljemo jedemo, puštamo ako hočemo...naravno ne podržavam niti odobravam izlovljavanje i uništavanje prirode...Blagoje samo napred i nadam se jos lepsim fotkama...po mogucnostima ;)

Jos jednom, svaka cast za ulov!  :tbumb:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Bravo Blagoje!
Skobalja izvlaciti pored nekih plovkarasa na musicu pa to je uzitak. :lol:
Imam neka pitanja:
Da li je potrebno dosta vremena da uzmem musicu? Je li probirljiv?
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Djomla je napisao(la):
Da li je potrebno dosta vremena da uzmem musicu? Je li probirljiv?
Mislim da se ni sa skobaljem nikad ne zna. Prije petnaestak dana, dok je Lim jos bio malo mutan, uzimao je odlicno, nekad odmah, na prvi-drugi zabacaj. Ovih dana je mnogo losije. Danas sam mlatarao citavo prije podne i uspio sam prevariti samo jednog omanjeg skobalja i jednu malu mrenu. Vidio sam ga ispred sebe kako se presijava, bacao mu razne musice, ali je on prosto sve ignorisao. Cini mi se da najbolje uzima kada postoji izrazenija aktivnost insekata na vodi i riba se povremeno pojavljuje na povrsini. Danas to nije bio slucaj. Moguce je da je presao na vegetarijansku hranu, na alge koje struze sa kamenja ili one koje sada voda pronosi u velikim kolicinama.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Cini mi se da najbolje uzima kada postoji izrazenija aktivnost insekata na vodi i riba se povremeno pojavljuje na povrsini.

A suvu musicu nece ni da pogleda? Uf nemam ceshkih nimfi, ali bacacu ono sto imam. Da li mogu proci neke nimfe sto su namenjenje lipljenu (njih imam dosta)?
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Mislim da sve generalne imitacije mogu da prodju. Skobalja sam dobijao i na zecije uvo (sa zlatnom glavom) i na druge cisto impresionisticke imitacije.
Sto se tice suvih musica, ja nisam pokusavao, ali vjerujem da naidje trenutak kada skobalj i njih rado uzima. Kada ga, najcesce s proljeca ili u jesen, vidim sa kolikom zestinom uzima musice pod samom povrsinom, pomislim takodje da bi neki dobro prezentirani emerger mogao biti ubojiti mamac za skobalja.
Volio bih to dozivjeti, skobalja orijasa koji se onako samoubilacki, u punoj brzini, zalijece na musicu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Blagoje vidim da imas vec lepo iskustvo sa skobaljem :tbumb:  :respect1:

Spomnu emergere, to je nešto fenomenalno!  U par navrata sam imao priliku da ga gledam kako se hrani na površini. Beše to negde još pred sam početak proleča kod moje bivše firme (gde sam radio). Prizor sam gledao na savi ali nisam imao štap u rukama  :(

Ja sam uveren da je to istina da skobalj može biti ignorantan ako se odluči hraniti algama...tada treba koristi nešto takvo, takve boje...pretpostavljam.
 
Z

Zakula

Guest
Svakako da skobalj uzima i sa povrshine insekte.Iz mog lichnog iskustva sam zakljuchio da je za skobalja najbolji dry fly time prolece tj. april,maj i pochetak juna...Susretao sam se sa jatima skobalja,koji su zalepljeni za povrshinu cepali buzzere sitnih midzeva diptera....Susretao sam se i sa skobaljima koji su bili pola metara ispod povrshine i koji su sustizali pupe diptera,dok su se "dizale" ka povrshini...Sve u svemu,u izbor mogu da udju mnoge imitacije emergera i pupa diptera,sedgeva,jednodnevki...Sve zavisi od lokacije,na kojoj lovite muvom skobalja.Ali ipak mislim da su najjache                                                                    imitacije larvi,pupa i buzzera diptera na udicama #16 i #18.Nekako mi dvokrilce sa najvecim zadovoljstvom  uzima.Sutra cu da okacim neke slicice mojih favorita....
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ipak se desilo da sam još jedared izašao na vodu...danas sam planirao mušičariti skobalja budući da sam našao mesto gde ga dosta ima. Lovio sam u Kranju na reci Savi na mušičarskom delu. Nažalost neisam mogao doći odmah ujutro jer su me neke obaveze omele tako da sam na vodu stigao tek oko 11h. Sa mosta bacim pogled i tražim svoj plen. Locirao sam ga na nekoliko mesta. Silazim i odmah zabacujem moju imitaciju crvića. Dva debela i velika su mi se otkačili...možda je kriva prebrza kontra ili prevelika udica ( :D #10)  Probavam sa manjim muvama ali nikako da ih dovoljno potopim. gnjavio sam se satima i ni jedan nije bio zainteresiran niti za tulare, niti crviće, niti fazane niti zeke ništa...sve sam redom isprobao, i imitaciju alge. Jednostavno su samo bleskali svojim srebrnim telima i pravili se ko da ih nema...a meni igraju živci...pod nosom mi riba koje me totalno ignorira. Prvo sam se šunjao (dva sata skoro) trudeći se biti nevidljiv ribi...vidim nema vajde...dođoh im sa boka i pec na dužinu štapa niš...menjam muve ko blesav....menjam tipete...ništa niotkud. Odjednom i voda poraste za nekih pola metra i postade prebrza za gaženje na nekim mestima. Odoh na drugu obalu u neki plićak gde opazih drugo manje jato skobalja...ali ni taj ništa nije bio zainteresiran. Trudeći se spustiti muve na smo dno da se kotrljaju njima do usta mnogo sam ih pogubio po kamenju i ništa od toga mi se nije isplatilo... onda sam se sav izmoren da se odmorim i popijem redbul i pojedem snickers čokoladicu. Rekoh kada več jedem ajde i sendvič da izedem. Sedim tako na kamenu i mislim si...pre samo dva dana sam bio tu i nacao sitne kamenčiče sa mosta i neki su to uzeli, pre tedand dana sam bacao imitacije bez udice da vidm oče li uzimati i jeste...očito da sam došao baš da lovim skobalja kada on nije zaineteresiran za hranu. :'( ??? Čuo sam od plovkaroša još davno, da skobalj negada ide ko blesav skoro na sve a nekada ko da ga nema a zna se da je tu. Opet nije mi jasno kako su ona dva na samom početku uzela nimficu a osali ne...i pomalo mi več krivo jer sam ih pošteno osetio, video sam ih, lepi debeli skobalji ali otpali... :'( :( i dok sam se bavi razmišljanjima što neče da uzima muvu uzmem komad kruha/hleba od sendviča i napravim od njega prihranu...niti omirisali ga nisu...jednostavno izabrao sam najgori dan za mušičarenje skobalja...dan kada se on ne hrani...  :doh: :doh: :doh:

nakon par sati neuspešnog mušičarenja skobalja okrenuo sam drugim ribama i za utehu sam imao par pastrmki (uglavnom lepe potočare) i par lepih klenova (kilaša) te jednog maleckog lipljenčiča.

 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Meni je skoro moj drug (varalicar,povremeno musicar) na Limu rekao: Covece, za mene je skobalj izuzetno sporska riba. Ljudi je love na alge i kad nece nece, niko ga ne moze uloviti.Kad radi uhvatis 5-6 komada dobrih i nista vise. Dok za pastrmku,lipljena vecinom puta mozes loviti i u nedoba.Pogodis sta jedu i mora biti ulova dobrog. Dok je skobalj mnogo izbirljiviji, lako spada sa udice (za pocetnike)...

Seb, treba bas biti uporan ko skobalja. 10-tka je bas velika za njega! Sa 14 nema promasaja. Dugu a solidno jaku kontru mu das. On ima jako tvrda usta i to ce odlicno da funkcionise. A ne ko ja pre sa varalicom ga kacim za glavu, a on 2 kg. Ja reko koja je ovo pasrmka... :drool:  a ustvari skobalj. :doh:

Ajde postavi slike ako mozes ovih musica koje si rekao da kupi u prolecnem periodu! ;)
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.132
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Često sam gledao ogromna jata skobalja dok sam pecao klena. I naravno, mnogo puta sam probao da ga prevarim na nimfu. Od svih tih pokušaja, uhvatio sam samo tri dobra komada (jedan kilaš i dva po 800 gr) i još nekolicinu sitnih. Ono što je interesantno je da sam sva tri uhvatio na krupnu nimfu (#10).
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Eh, koliko puta sam bio u ocaju zbog skobalja :-\. Ispred mene jato, na hiljade ih ima, belasaju i struzu alge sa kamenja i nista drugo ih ne zanima. Jednostavno, ponekad se hrani iskljucivo jednom vrstom hrane i nista drugo nece ni da pogleda.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ma alge ih ne zanimaju (mozda na Drini). Samo struzu onu mladu, finu i ljigavu mahovinu sa kamenja od par mm i nista vise.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Jel znas onaj teren ispod viseceg mosta preko puta Motela Sicevo? E, kad krenem na klena, ja pocinjem 300-400 metara ispod mosta. Pa kad se priblizim na nekih 100 metara do mosta, vidim da se skobalj prevrce, belasa, struze travu s kamena. Skinem suvu musicu, pa natakarim #14 sa vezanom algom. DA VIDIS KAKO UZIMA SKOBALJ, pa ono je cudo!!! :bye: :bye:
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ce probamo na prolece pa ce vidimo  :smoke:.

Samo ne znam dal ove moje alge "rade" ili mora neka specijalna varijanta?
 
Vrh Dno