Šta znači "LOVOSTAJ" na određenu vrstu ribe?

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Ne nikako, tek sad je zanimljivo........
Pljackas pljacka banku, nije uspeo da je opljacka, policija ga je uhvatila na delu, pre nego sto je stigo do love. Nema plen - imao je nameru-odgovara.
A sta ako je samo hteo da šarmira šaltersku službenicu svojom utokom koju nosi kad podje u banku da eventualno spreči prave pljačkaše a to što je viknuo pljačka to je samo takav smisao za humor !
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Zakon o ribarstvu Republike Srbije ("Sluzbeni glasnik Republike Srbije", broj 35/94).

Clan 32.
Zabranjeno je na ribarskom podrucju i drugoj ribolovnoj vodi:
...
2) loviti i unistavati riblju mladj i primerke riba vece bioloske vrednosti (maticne i kapitalne primerke) u vreme mresta i lovostaja;
...

Clan 36.
Cuvar je ovlascen da na ribarskom podrucju od lica zatecenog u ribolovu zahteva da pokaze dozvolu za ribolov...da pregleda ulov, sredstva i alat za ribolov, da utvrdi da li se ribolov obavlja u skladu sa propisima...
...
Lice zateceno u ribolovu duzno je da na zahtev cuvara pokaze dozvolu za ribolov i ispravu kojom se utvrdjuje identitet i da omoguci pregled ulova, sredstava i alata za ribolov.

Zbog svega ovoga lovostaj na pastrmku je propisan da traje pet meseci i opravdano podrazumeva potpun prekid ribolova na pastrmskim vodama.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odličan post, ali me samo jedno zbunjuje. Koje su vode "pastrmske" i da li je to zaista određeno u Srbiji? Ja bih voleo da jeste, ali sam skoro siguran da nije.
S druge strane, ovo nije tema o pastrmkama, već o lovostaju. Da li su, pored "pastrmskih" određene i somovske, štučije, mladičke, lipljenske, smuđevske...i ostale vode po istom principu?
Ja ne znam da to postoji.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
pedjabg je napisao(la):
Zakon o ribarstvu Republike Srbije ("Sluzbeni glasnik Republike Srbije", broj 35/94).

Clan 32.
Zabranjeno je na ribarskom podrucju i drugoj ribolovnoj vodi:
...
2) loviti i unistavati riblju mladj i primerke riba vece bioloske vrednosti (maticne i kapitalne primerke) u vreme mresta i lovostaja;
...

Clan 36.
Cuvar je ovlascen da na ribarskom podrucju od lica zatecenog u ribolovu zahteva da pokaze dozvolu za ribolov...da pregleda ulov, sredstva i alat za ribolov, da utvrdi da li se ribolov obavlja u skladu sa propisima...
...
Lice zateceno u ribolovu duzno je da na zahtev cuvara pokaze dozvolu za ribolov i ispravu kojom se utvrdjuje identitet i da omoguci pregled ulova, sredstava i alata za ribolov.

Zbog svega ovoga lovostaj na pastrmku je propisan da traje pet meseci i opravdano podrazumeva potpun prekid ribolova na pastrmskim vodama.

Odgovor se opet nalazi gore u clanu 32.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
kod mene je npr. lovostaj na pototcnu pastrmku ali lipljana se da loviti i ako slucajno ulovim potocnu sama si je kriva jer sam ciljano lovio lipljena. Tu ribocuvar ne može ništa da mi niti pisne jer ionako sve puštam. U slučaju da zadržim potočaru u vremenu njenog lovostaja onda ima pravo da me grdi i kažnjava. Sezona na mladicu i dozvoljeni su strimeri i varalice iznad 12cm ali to opet ne znači da se ne može zaletiti kakva potočara ili zlatovčica a posebno agresivna alava kalifa. Ako se to desi sama si je kriva i opet čuvar ne može da me kudi dok ne pokušam da ju zadržim ili uplenim. Na strimere od 10cm sam lovio kalife i zlatovicice od jedva 40cm tako da strimer od 12 cm nije ništa pregolemo za kakvu pajku od 5kg pa naviše.
Ako se ciljano lovi neka riba koja nije pod lovostajem i slučajno uhvati neka koja je pod lovostajem, riba je sama sebi kriva i jedina snosi odgovornost  8) :D sve dok ribolovac ne pokuša zadržati tu ribu koja je pod lovostajem. Ako ju zadrži on je u tom trenutku krivolovac. To je jedna rupa u zakonu gde ribolovac u stvari može da lovi skoro sve ribe celu godinu osim ako je voda čisto salmonidna sa jednom jedinom vrstom gde lovostaj na tu vrstu predstavlja ultimativnu zabranu ribolovu u tom periodu lovostaja na tom reviru/vodi.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ovaj problem uopste nije naivan niti jednostvan. Problem postoji i hajde da se potrudimo, bez amoziteta, makar ovako virtuelno i mentalo da nadjemo resenje. Sa jedne strane stvar je veoma prosta. Ako je reka mahom pastrmska i ako je to mrestiliste, onda ribari mrsh. Ali sta ako je mesovita. Sta ako ja zaista idem da lovim klena u Paklesticu (Visocica donji tok), a isao sam nekoliko puta u Oktobru. Klen me interesuje, a ima i pastrmke. Sta onda, kako da se ovaj Gordijev cvor razresi? Da li je jedino resenje isterati ribolovce sa vode? I da li je to najbolje resenje?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Malo li je cisto klenskih reka po Srbiji prepunoj visokih gora vrhova prekrivenih letnjim snegovima i stamenim lednicima i nebrojenih pastrmskih reka koje se sa njih cede? Jel nema drugih klenskih reka sem Visocice u Paklestici? Jel ne rade klenovi oko Paklestice kad nije lovostaj na pastrmku, od marta do oktobra? I niz drugih pitanja koja bi se mopgla postaviti...
Problem nije jednostavan ako se gleda formalisticki, a s ciljem da se nadje rupica u zakonu zbog bilo kakvih motiva.
Opet, musicarenje bi trebalo (i ne samo ono) da bude i ODNOS prema ribi, vodi i drugim musicarima (pa i drugim ribolovcima, uopste) bitno drugaciji od sada dominirajuceg.
Ali to su vec stvari LICNOG opredeljenja.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
sebastian je napisao(la):
kod mene je npr. lovostaj na pototcnu pastrmku ali lipljana se da loviti i ako slucajno ulovim potocnu sama si je kriva jer sam ciljano lovio lipljena. Tu ribocuvar ne može ništa da mi niti pisne jer ionako sve puštam. U slučaju da zadržim potočaru u vremenu njenog lovostaja onda ima pravo da me grdi i kažnjava. Sezona na mladicu i dozvoljeni su strimeri i varalice iznad 12cm ali to opet ne znači da se ne može zaletiti kakva potočara ili zlatovčica a posebno agresivna alava kalifa. Ako se to desi sama si je kriva i opet čuvar ne može da me kudi dok ne pokušam da ju zadržim ili uplenim. Na strimere od 10cm sam lovio kalife i zlatovicice od jedva 40cm tako da strimer od 12 cm nije ništa pregolemo za kakvu pajku od 5kg pa naviše.
Ako se ciljano lovi neka riba koja nije pod lovostajem i slučajno uhvati neka koja je pod lovostajem, riba je sama sebi kriva i jedina snosi odgovornost  8) :D sve dok ribolovac ne pokuša zadržati tu ribu koja je pod lovostajem. Ako ju zadrži on je u tom trenutku krivolovac. To je jedna rupa u zakonu gde ribolovac u stvari može da lovi skoro sve ribe celu godinu osim ako je voda čisto salmonidna sa jednom jedinom vrstom gde lovostaj na tu vrstu predstavlja ultimativnu zabranu ribolovu u tom periodu lovostaja na tom reviru/vodi.

Nisam jedini mudrac!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Apsolutno se slazem da je stvar licnog opredeljenja. Naravno da ima mnogo reka klendjijskih i uopste nema potrebe da se ide na Visocicu u vreme lovostaja. Tu se slazem u potpunosti. Ali ako je to licno opredeljenje onda u zakonu za to nema mesta. U svim pravinim sistemima postoje i nepisani zakoni koji su bazirani na moralu, i trtemrte i koji imaju vecu vaznost od pisanih koji se lako menjaju. Znaci individualno, ali opet se po meni javlja problem organizacije. Opste mi nije cilj da mudrujem i da se pravim pametan. Niti da namecem svoje misljenje, ali ja vidim problem koga bi voleo da resim na legalan i legalistici nacin. Sasvim je moguce da sam subjektivan, ne bezim od toga i samim tim moji postovi su podlozni kritici.
Pogledajmo Nisavu, kao mesovitu reku. Cak i u donjem doku se love pastrmke. Da li znaci da treba da se cela reka zabrani za ribolov. Ako je to dobor resenje onda mora da ga postujemo. Posto sam napisao da je post subjektivan, onda cu da iznesem svoj ribolovacki stav. Ja nelovim u gronjem toku Visocice, necu i nezelim. Od ove godine sam prestao da lovim i u gornjem toku Nisave. Nezelim to. Ali znam da su pocele pastrmke da se javljaju i u donjemtoku reke. Oktobarsko musicarenje klena je veoma lep ribolov. Ja mogu da ga zrtvojem, nije mi nkakv problem, ako time doprinosim ocuvanju reke. Nista strasno. Jednino me Nisava brine!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
I na Drini kad love lipljena udari pastrmka. Ali retko. Niko od toga ne pravi pitanje. Ljudi na miru pecaju, a licno se opredeljuju kako ce postupiti.
Na Nisavi se problem pravi vestacki, a uvelicava se pisanjem na nacin kako je to cinjeno u prethodnim postovima ove, ali i mnogih drugih tema. I tamo je to stvar licnog opredeljenja.
A zakon je kristalno jasan i kako je Jankoj ranije pisao, namera moze da inkriminise, a ne samo delo.
Mnoge stvari u zivotu nisu jednostavne. Da jesu, ne bi trebalo ni policije, ni ribocuvara, ni kojecega drugog. Zakon uredjuje okvir, a prilike i licno opredeljenje (eticnost, ljubav prema prirodi, pa i covecnost u krajnjoj liniji) odredjuju licno postupanje.
Priznajem da vec pomisljam da ne shvatam ljude koji imaju bas toliko dilema oko toga treba li da budu ljudi, ili mogu da "do koske" iskoriste sve sto mogu.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
pedjabg je napisao(la):
Zakon uredjuje okvir, a prilike i licno opredeljenje (eticnost, ljubav prema prirodi, pa i covecnost u krajnjoj liniji) odredjuju licno postupanje.
Priznajem da vec pomisljam da ne shvatam ljude koji imaju bas toliko dilema oko toga treba li da budu ljudi, ili mogu da "do koske" iskoriste sve sto mogu.
Sa ovim se u potpunosti slazem. Licno opredeljenje je od presude vaznosi.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
pedjabg je napisao(la):
A zakon je kristalno jasan i kako je Jankoj ranije pisao, namera moze da inkriminise, a ne samo delo.

Mala primedba: zakon jeste jasan i po zakonu NAMERA SE NE INKRIMINISE. Namera moze samo da kvalifikuje povredu zakona, a sama za sebe nije kaznjiva. (Predmeti: Uvod u pravo, Rimsko pravo, I godina svih pravnih fakulteta. Namera bez krivicnog dela ili bez pokusaja cinjenja krivicnog dela je s pravne strane nebitna.)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sjekloca je napisao(la):
Mala primedba: zakon jeste jasan i po zakonu NAMERA SE NE INKRIMINISE. Namera moze samo da kvalifikuje povredu zakona, a sama za sebe nije kaznjiva. (Predmeti: Uvod u pravo, Rimsko pravo, I godina svih pravnih fakulteta. Namera bez krivicnog dela ili bez pokusaja cinjenja krivicnog dela je s pravne strane nebitna.)

Opa! Mudre reči.


Evo jednog lepog primera:
Ja sam pre par godina mušičario krupne babuške na Grliškom jezeru kod Zaječara. Šta je bila moja namera ne bi mogao da dokuči ni Doug Swisher, a kamoli ribočuvar ili neki "stručnjak".
Lovostaj na šarane je bio u toku. Pored 6-7 babuški od po 700-900 g, na moju nimfu je naleteo i šarančić. Vratio sam ga...
Da li zaista među vama ima nekog ko bi dozvolio da se bilo ko meša u moje (ili svoje)namere i tumači ih?
Pitam se šta bi se desilo čak i da mi je bila namera da kucnem šaranče? Pa, ni to nije zabranjeno, ako ga oslobodiš.
Kakva je to glupost "namera ribolovca"? Onaj ko proučava tuđe namere, najčešće pogreši. Ne treba nikome dozvoliti da tumači namere, jer je to nemoguće i veoma opasno.
Evo, naš forum je za mene najbolji dokaz za ovo. Svi koji su pokušali da protumače moje namere zbog kojih sam pokrenuo ovakve teme i pišem ono što znam o tome, čitajući mi "između redova" pogrešili su. Jedan je razlog za to- ne mogu se tako olako čitati misli i nečije namere.
Sjekloca odmah dobija jedan plus od mene.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Miks, nema potrebe da mi stavljas krstachu... Nisam to ja smislio, nego mnogo pametniji ljudi od mene... i od tebe.
U rimskom pravu (a i u osnovama svih mogucih pravnih sistema postoji prezumptio vini, pretpostavka nevinosti, ili po nashki receno nepostojanje lose namere, odnosno umisljaja da se ucini povreda zakona. E, to je ono sto visprenim prekrsiocima zakona omogucava mentalnu gimnastiku u fazonu: ma sjebacu ih ja.... Ali, tu sad dolazi na teren termin "bona fides", ili u prevodu "s dobrom verom, sa namerom cistog srca..." sto je jos uvek spansko selo za mnogo ljudi kod nas... pa i na ovom forumu. :D

Da Laki otvori jedan topik , antipod Spanskoj musici, gde cemo se razglabati i otakvim finim i lepim stvarima???

:-[
 
Vrh Dno