TEHNIKE ZABACAJA

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlično. Dug post koji ima smisla, u ovo dosadno jesenje veče.
Idemo redom.
Nadam se da Alp ne misli da sam ja odgledao Dougove filmove o fly castingu samo iz zabave i da nisam vežbao ono što je taj čika vešto i jasno prikazao.
Za razliku od većine, ja mislim da instruktor mušičarenja i zabacivanja muve ne treba da vežba na livadi, već eventualno njegovi učenici, ali samo na samom početku. Uvek će mi biti glupo da mušičar stoji pored obale reke i demonstrira zabacivanje na suvom, umesto na vodi. Ja sam naučio nekoliko desetina ljudi zabacivanju muve i uspešnom mušičarenju, a sve lekcije koje su dobili na obali završavale su posle manje od pola sata.
Ne bih sad o takmičenjima i svojim rezultatima, ali samo mogu da garantujem da 99% naših mušičara nikada neće doći ni u jednom trenutku svoje karijere u situaciju da im ijednom zatreba backhand od 30 metara dok čuče u čamcu.
Dok se mnogi mušičari trte po livadama i vežbaju double haul, switch, snap t, kur.., palac, poletarac..., ja lovim ribe mušicama i nemam nikakvih problema sa zabacivanjem. Gledao sam DS-a i vežbao samo ono što je on prikazao.
E, jedino što bih ja zamerio DS-u je što je svu pažnju posvetio mušičarenju pastrmki na rekama, ali to je bacački isto što i mušičarenje lipljena i klena, a to je 95% aktivnosti balkanskih mušičara. U ostatak od 5% možemo uložiti malo čistog talenta i improvizacije.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
Odlično. Dug post koji ima smisla, u ovo dosadno jesenje veče.
Idemo redom.
Nadam se da Alp ne misli da sam ja odgledao Dougove filmove o fly castingu samo iz zabave i da nisam vežbao ono što je taj čika vešto i jasno prikazao.
Za razliku od većine, ja mislim da instruktor mušičarenja i zabacivanja muve ne treba da vežba na livadi, već eventualno njegovi učenici, ali samo na samom početku. Uvek će mi biti glupo da mušičar stoji pored obale reke i demonstrira zabacivanje na suvom, umesto na vodi. Ja sam naučio nekoliko desetina ljudi zabacivanju muve i uspešnom mušičarenju, a sve lekcije koje su dobili na obali završavale su posle manje od pola sata.
Ne bih sad o takmičenjima i svojim rezultatima, ali samo mogu da garantujem da 99% naših mušičara nikada neće doći ni u jednom trenutku svoje karijere u situaciju da im ijednom zatreba backhand od 30 metara dok čuče u čamcu.
Dok se mnogi mušičari trte po livadama i vežbaju double haul, switch, snap t, kur.., palac, poletarac..., ja lovim ribe mušicama i nemam nikakvih problema sa zabacivanjem. Gledao sam DS-a i vežbao samo ono što je on prikazao.
E, jedino što bih ja zamerio DS-u je što je svu pažnju posvetio mušičarenju pastrmki na rekama, ali to je bacački isto što i mušičarenje lipljena i klena, a to je 95% aktivnosti balkanskih mušičara. U ostatak od 5% možemo uložiti malo čistog talenta i improvizacije.

Ja zaista ne mogu da verujem da postoji neko ko bi sa tobom na ovu temu razgovarao ozbiljno.
Izuzimam Alpa, on covek nije upoznat sa tvojim "naucnim radovima" na temu fly castinga. :hammer:


 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Simpsone ja cu nadam se poslednji put postovati u ovom pravcu koji spominjes

Mixmaster je napisao(la):
Dok se mnogi mušičari trte po livadama i vežbaju double haul, switch, snap t, kur.., palac, poletarac..., ja lovim ribe mušicama i nemam nikakvih problema sa zabacivanjem. Gledao sam DS-a i vežbao samo ono što je on prikazao.

Dakle pljujes po switch-u gore.

Mixmaster je napisao(la):
Ja vrlo često koristim switch, a veoma retko roll cast. To je razumljivo, jer je ovaj prvi daleko praktičniji. Ja toliko često pecam u džunglama, da i kad izađem na čistinu nastavljam sa switch zabačajima. Umesto da mašem glavom napred-nazad ja stalno koristim neku vrstu switch casta i nemam potrebe za očima na dupetu. :lol:
Roll cast je nužan samo u "ne daj Bože" situaciji, kada se ne može izvesti ni switch cast. Na takvim mestima ni tad nema uspešnog ribolova, jer je nemoguća dobra kontra. Većina riba koje napadnu muvu zabačenu roll castom, na mestu gde nema nikakvog prostora iza, otkačinju se ili se i ne ubodu, a sasvim sigurno se poplaše. Moja preporuka je da, ako nema mogućnosti za iole normalno zabacivanje i kontriranje, ne plašite ribe kojekakvim šljapkajućim roll castovima i ostavite ih da na takvim mestima mirno žive. Roll castom će se naloviti ribe samo oni koji koriste spey tehniku i specijalne štapove.
Jednom rečju, ono što vam je nužno, na većini srednjih i malih reka, je switch cast.

A ovde si ga hvalio :doh: bez obzira sto tvoj neprevazidjeni i sveobuhvatni D.S. nigde ne pominje switch cast. A ne zaboravi ono odozgo "Gledao sam DS-a i vežbao samo ono što je on prikazao."

Mixmaster je napisao(la):
Neko napisa da nema raspucavanja muve kod switch cast-a. To nije tačno. Ovaj zabac pruža odlične mogućnosti za energično raspucavanje. Upravo to je veoma bitna prednost u odnosu na roll, kod koga je takođe moguće raspucvanje, ali mnogo teže izvodljivo.

Ovde si dokazao da ni sam neznas sta si hteo i mislio a sta rekao. Totalna komfuzija :-X.
A taman sam mislio da si izguglao sta je switch kad ti napises "mušičari trte po livadama i vežbaju double haul, switch," Kad ovo odvali neko ko se po tvom zargonu trti da je nekakav poznavalac fc onda a u q.....

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mrzi me da čitam laprdanja livadskih trtomudonja, pa neću to ni da uradim, već ću da zađem u srž ovog "problema", koji ova dva prethodnika verovatno nikada neće da shvate.
Među mušičarima ima onih koji svoj sport uvežbavaju i uče na vodi i onih koji misle da se to uči negde drugde. Ovi drugi su se prenamnožili, a meni zdrav razum ne dozvoljava da pokažem i trunčicu poštovanja njih, makar ih bilo sve više.
To dobro znaju Gringo i Simpson, ljubitelji okupljanja na livadama, trtomuđenja i osporavanja svih mojih reči.
Jutros sam ubacio DVD "Advanced Fly Casting with Doug Swisher" i odgledao ga celog, po ko zna koji put, potpuno zadivljen svakim sekundom ovog filma. Moja procena je, da jedan minut ovog filma, nasumice izabran, vredi više nego, na primer, kompletan "Dynamics Of Fly Casting" Joan Wulff ili smešna okupljanja naših mušičara po parkovima.
Zapravo, svaki sekund Dougovog filma treba pažljivo odgledati i odslušati.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
delimicno si u pravu mix, ali ipak sta da rade ljudi u bgu, ili kgu..... koji nemaju vodu blizi,kao ti, da masu  na njoj, ili koji stalno rade pa ukradu sat dva za vezbu? ipak su neki ljudi ogranicenih mogucnosti jer rade, a svi bi mi voleli da mozemo bar 2 puta nedeljno da zagazimo negde i masemo. livada nije ono pravo, ali neke bitne stavke poput back cast-a ili pravilnog stopa.... na njoj se sasvim solidno mogu nauciti, water casts su ipak za vodu....treba sve ljude postovati i nebiti iskljuciv toliko
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
oholi je napisao(la):
delimicno si u pravu mix, ali ipak sta da rade ljudi u bgu, ili kgu..... koji nemaju vodu blizi,kao ti, da masu  na njoj, ili koji stalno rade pa ukradu sat dva za vezbu? ipak su neki ljudi ogranicenih mogucnosti jer rade, a svi bi mi voleli da mozemo bar 2 puta nedeljno da zagazimo negde i masemo. livada nije ono pravo, ali neke bitne stavke poput back cast-a ili pravilnog stopa.... na njoj se sasvim solidno mogu nauciti, water casts su ipak za vodu....treba sve ljude postovati i nebiti iskljuciv toliko

Alo bre Oholi kakav crni back cast pa to se resava kupovinom Enigma stapa koji trenutno popravlja back cast. Mozes posadi kako pozelis da bacis, mozda ne moras ni da bacis ali napred se to ispravlja bez greske :hammer:
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Mix, kakvo je kod vas vrijeme? Tri dana nisam nista ulovio.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Prava zbrka ovde. To je zato što tehnike zabačaja zahtevaju podelu na mnoštvo tema. Lepo je Laki napravio celu rubriku "Flycasting". Treba to malo razložiti po temama...
Enigma? Danas sam je koristio i pokazivao jednom našem kolegi kako taj štap (nije jedini) nakon bilo kakvog backcasta razvlači predvez od 5m i konac sasvim dovoljno za osrednju srbijansku reku. Simpson se sprda, jer kada čuje reč "casting", on odmah pomisli na svoju omiljenu reku, široku 100 m. To je velika greška.
Eh, Siki, Siki... ovih dana se lovi na Toplici, širokoj 15 metara. Radi osrednji klen, a rezultat donose zabacivanja kroz najveću džunglu, gde nema nikakvog govora o onome što bi ti nazvao "backcast". Za to je potreban vrhunski bacač sa adekvatnom alatkom. U ovom slučaju radi "kliker" i snalaženje u sijaset složenih bacačkih situacija. Nije to Drina, na kojoj se celog života uvežbava jedan jedini zabac. Nema ovde wide ili tight loop matematike, već propračunavanje sedam uglova u deliću sekunde, dok konac leti unazad u stilu "tražim rupu u priobalnom granju", a napred "ispravljam backhandom iz zgloba šake ogroman fini predvez preko dve mrtve svinje i jednog trulog panja pod suprotno granje".
Nije to fiiijuuu nazad i fijjuuu napred na livadi, dok u glavi imaš izuzetno glupu zamisao "ovako je i na reci". Hoće to. :D Hajde i ja da sedim kod kuće i listam ovaj forum, a povremeno da izađem ispred kuće u Čair i da "vežbam" po 2 sata ono što sam video na nekom DVD-u ili od nekog velikog bacača. Onda odem na Nišavu i razbijem krupne klenove. :D
Ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha.... mnogo smešne stvari se dešavaju u glavama turbo mušičara.
Inače, vreme je odlično i pogodno za mušičarenje. Ovih dana se pravi mušičari odlično zabavljaju. Dobri su vremenski uslovi za razne vrste riba, a nije loše ni za kosidbu :hammer:.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Mixmaster je napisao(la):
Nije to Drina, na kojoj se celog života uvežbava jedan jedini zabac.

Kakva greska ,jos od ovako iskusnog musicara kao sto si ti. :hammer:
Randjo sledece godine u junu ja dolazim po tebe u Nis i idemo na Drinu da vidis kakve sve zabace moras da izvodis
8)
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
sale je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Nije to Drina, na kojoj se celog života uvežbava jedan jedini zabac.

Kakva greska ,jos od ovako iskusnog musicara kao sto si ti. :hammer:
Randjo sledece godine u junu ja dolazim po tebe u Nis i idemo na Drinu da vidis kakve sve zabace moras da izvodis
8)

Kakve? ???
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
rabbit je napisao(la):
sale je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Nije to Drina, na kojoj se celog života uvežbava jedan jedini zabac.

Kakva greska ,jos od ovako iskusnog musicara kao sto si ti. :hammer:
Randjo sledece godine u junu ja dolazim po tebe u Nis i idemo na Drinu da vidis kakve sve zabace moras da izvodis
8)



Kakve? ???

U svakom slucaju ne one koje si ti izvodio  :D
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Ti počeo ko Mix,kad nemaš odgovor lupaš ko maxim po diviziji.Nit znaš šta sam izvodio ,niti kako.A taj što ti je to prepričao,očito zna još manje od mene.I ,Mix,na Drini treba običan OH zabačaj,sa dodatkom reach na lijevu stranu ako pecaš u Srbiji.Da treba bilo šta drugo,na Drini bi lovila dva čovjeka.Ivan instruktor i vjerovatnoBane pančevac.Ostali,mrka kapa.
 
Vrh Dno