TEHNIKE ZABACAJA

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
dr.lucky je napisao(la):
Da ne bi camio u ovoj temi, moracu da smislim neki nacin na koji ce da ova mudrost biti svima dostupna. Ako zaboravim, ko sto sam zaboravio da ti odgovorim na PM, bitna je namera!  :doh:
Pa okači ovaj post na naslovnu stranu lenjoguzi  :D
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
odavno ne procitah nesto bolje  :D ++++++
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.103
Broj reagovanja
307
Lokacija
Svrljig
compshop je napisao(la):
http://www.youtube.com/watch?v=ZS-CI1dC79k

Video kratak, ali jebitacan. Kao deda Djole Topalovic


Ovaj je garant trener onim gimnastičarkama koje mašu onim trakama. U svakom slučaju je lud ko struja :drool:
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Moram nešto da pitam.
Možda mlatim praznu slamu pa ako je tako recite mi da se ne bakćem. Evo o čemu se radi.
  Molim vas da probate da izbegavate engleski, ukoliko je moguće da bi mi početnici bolje shvatili.
  Pošto nisam još uspeo da  mi neko u KG pokaže bacanje, oćoraveh gledajući filmove Mel Kriger-a, neke video klipove koje ste vi postavili ili koje sam uspeo da iščačkam na net-u. Koliko sam shvatio (i ako sam shvatio) potezanje konca levom rukom prilikom zabačaja (osnovnog) ima sledeću svrhu:
    Konac u  momentu zamaha  se potpuno zategne kroz provodnike i gornja polovina štapa služi kao katapult za izbačaj (unapred ili unazad).
    Zabacivanje se vrši zaustavljanjem štapa u određenom položaju, gde štap (katapult) izbacuje konac, a ne jačina zamaha ruke.
  Da li sam shvatio teoriju.
 
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
Moram nešto da pitam.
Možda mlatim praznu slamu pa ako je tako recite mi da se ne bakćem. Evo o čemu se radi.
   Molim vas da probate da izbegavate engleski, ukoliko je moguće da bi mi početnici bolje shvatili.
   Pošto nisam još uspeo da  mi neko u KG pokaže bacanje, oćoraveh gledajući filmove Mel Kriger-a, neke video klipove koje ste vi postavili ili koje sam uspeo da iščačkam na net-u. Koliko sam shvatio (i ako sam shvatio) potezanje konca levom rukom prilikom zabačaja (osnovnog) ima sledeću svrhu:
    Konac u  momentu zamaha  se potpuno zategne kroz provodnike i gornja polovina štapa služi kao katapult za izbačaj (unapred ili unazad).
    Zabacivanje se vrši zaustavljanjem štapa u određenom položaju, gde štap (katapult) izbacuje konac, a ne jačina zamaha ruke.
   Da li sam shvatio teoriju.
 

Da probamo prosto mada je tesko izvodljivo bez upotrebe eng. reci.

Zabacajni ciklus cini zabacajna putanja (casting arc) koja se sa obe strane zavrsava naglasenim stopom. Kao parce pice ili parce torte kako to voli da kaze Aca Ivanovic. Konac kako kazes ili musicarska struna je u stalom naponu i nikad nije labava tokom zabacaja. Sustina je postici taj 'gumeni" osecaj sa strunom gde si u stalnom kontaktu sa njom. Bez pravilnog i pravovremenog stopa kako napred tako i pozadi nema ni zabacaja a za pocetak ti je najbolje da zaboravis na levu ruku i njenu funkciju. Ako te put nanese u BG javi se pa cu pomoci koliko mogu i umem.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Treba da nabaviš Basic i Advanced Fly Casting legendarnog Doug Swisher-a. Možda ne razumeš engleski, ali ovaj čika je sve prikazao tako da je sve jasno samo iz gledanja. Njegovi snimci su tako genijalno urađeni da nema teorije da ih iko ikada prevaziđe. Njegov prikaz po sistemu "Fishing the Clock" pokriva gotovo sve tehnike zabacivanja koje mogu da zatrebaju bilo kom mušičaru.
Simpson mudro piše o kontroli konca. Kada jednom počneš da osećaš konac pod štapom i rukom, svaki zabac će ti biti veoma jednostavan i moći ćeš da radiš sa koncem i muvom svakojake improvizacije i takozvane "školske" zabačaje. Dok se to ne desi, džabe pokušavaš bilo šta.
Doug Swisher pokazuje odlične vežbe za sticanje osećaja za kontrolu štapa i konca na samom početku svog filma o osnovama zabacivanja muve. To je slovo A.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
E Rančiću,pa zar pored tako mnogo događaja u Srbiji,ti postavljaš ovakvu temu.Aco Ivanović je ove godine održao ,JBG nemam pojma koliko,seminara.Kod koga god dođeš u Prestonicu,pa sad i u Novi sad,uvijek ti neko može nešto pokazati.Pomakni se malo...Jes ono da je KG sad najprivlačniji za život,ali Fiat nema veze s mušičarenjem. 8)
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Hvala Simpsonu i Miksu, poslušaću Vas.
Prvom prilikom kad dođem u Bg ili Niš javiću Vam se.

Zeko,
Kg je u zadnjih dvadesetak godina poželjan za život k'o čir na dupetu. Trenutno država  i Fiat isteruju sve redom, a posle ćemo tek da vidimo. Srećom nisam u Zastavi.
Za sve te događaje - seminare, skupove druženja ja sam zakasnio, jer sam na sajtu tek mesec dana, i tek počinjem sa mušičarenjem. Do proleća da nabavim pribor, a u međuvremenu davim sve redom za savete. Ovde mi je jedan momak obećao da će mi pokazati sve, pa ću videti kako će ići.

Još jednom hvala svima.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.185
Lokacija
Čačak
prvo ti lepo opremu kupi da imas da vezbas sa cim, a snimci su najmanji problem
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mixmaster je napisao(la):
Treba da nabaviš Basic i Advanced Fly Casting legendarnog Doug Swisher-a. Možda ne razumeš engleski, ali ovaj čika je sve prikazao tako da je sve jasno samo iz gledanja. Njegovi snimci su tako genijalno urađeni da nema teorije da ih iko ikada prevaziđe. Njegov prikaz po sistemu "Fishing the Clock" pokriva gotovo sve tehnike zabacivanja koje mogu da zatrebaju bilo kom mušičaru.
Simpson mudro piše o kontroli konca. Kada jednom počneš da osećaš konac pod štapom i rukom, svaki zabac će ti biti veoma jednostavan i moći ćeš da radiš sa koncem i muvom svakojake improvizacije i takozvane "školske" zabačaje. Dok se to ne desi, džabe pokušavaš bilo šta.
Doug Swisher pokazuje odlične vežbe za sticanje osećaja za kontrolu štapa i konca na samom početku svog filma o osnovama zabacivanja muve. To je slovo A.

Doug Swisher je lepo prikazao osnove bacanja. To je tacno. I moze se koristiti kao disk za pocetnike fc. Dobro mozda moze da posluzi kao osnov i za naprednije tehnike. Ali ima mnogo boljih bacaca iz Evrope kojima vodu ne moze da nosi. Tako da ako se govori o advanced fc tu ga treba preskociti i naci disk nekog od Evropskih Mastera. Dalje, on vodene zabacaje skoro da nije ni obradio ,a oni su upravo nama koji cesto pecamo po manjim rekama vrlo pozeljni da znamo. On na svojim diskovima ima samo klasicni roll sto je nekom ko se razume u fc nezamislivo u danasnje vreme.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne, Doug Swisher je prikazao i osnove i sve ostalo, ali na drugom disku. Međutim, u čemu je problem. Novi, takozvani masteri i slični, moraju nešto da izmisle, kako bi se prikazali naprednima. Meni je smešno čak i da gledam novopečene bacače kako izvode raznorazne "korisne" zabačaje, nazivajući ih sve samim bombastičnim imenima.
Nikada nisam video nijednu majstoriju koju nije prikazao Doug Swisher, a da ista donosi bilo kakav logičan rezultat, osim zbunjenosti znatiželjnih i neukih posmatrača. Jednostavno, Doug je opisao celu abecedu zabacivanja muve, a ove novajlije bi da izmisle neko novo slovo. ŠĆ, DZ, KJ,TŠ...
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Vodene zabacaje sem klasicnog roll-a nije nigde prikazao. Taj roll cast je skoro van upotrebe danas kao zaseban zabacaj, ima vrlo limitiranu primenu i uglavnom se koristi kao predzabacaj, npr kod dizanja teskog-toniceg sistema blize povrsini da bi mogao da usledi neki drugi zabacaj.
Ono sa novopecenim masterima koji moraju nesto da izmisle necu ni da komentarisem. Pa switch je nastao pre nego sto je D.S. uhvatio musicarski stap u ruke. Sramota je da neko ko se bavi musicarenjem vise od dve decenije misli da je switch cast kad ti "puca" konac u back cast-u a uz to ti nudi nesto kao najbolje a video je tek nekoliko diskova sa fc.
Covek koji zivi u Srbiji i kome su salmonidne vode prva zelja treba pod obavezno da savlada switch, single spey, varijante snap-ova ...... Kazem obavezno mada svi znamo da se nista ne mora sem da se umre. Al ako hocete da imate najbolje orudje za savladjivanje problema koji se zove limitiran prostor( setite se kakve su najcesce nase salmonidne vode) za bacanje onda su vodeni zabacaji must know.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
alp je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
... Novi, takozvani masteri i slični ...

Pardon, nisam razumio ove 'takozvane'? Koji su to?

Takozvani je neko koga neko nekako naziva, a neko drugi misli da to nije zasluženo.
Evo, za mene je takozvani bacač onaj ko baca na livadi, a kada pokušava na vodi nema ulov. Ubeđen sam da su novopečeni masteri potpuno nebitni i da novim nazivima zabačaja koje mušičari vekovima koriste ne doprinose, već štete novim mušičarima, navodeći ih na potpuno pogrešan pristup fly castingu.
Za mene je svaki takozvani master zabacivanja potpuno nebitan dok ne počne da vadi bar tri puta više riba od svih ostalih. Ne može majstor biti onaj od koga više uspeha ima šegrt ili čobanin u opancima, koji se ne trudi da vadi krštenicu svakom svom pokretu.
Ono što je Doug Swisher prikazao je vrh FC-a. Neće to prevazići nijedna baba, niti bilo koji takozvani evropski master. Njegovi filmovi su tako dobro urađeni, da samo povodljivi kreten može da pomisli da tu ima nešto da se prigovori. Basic i Advanced Fly Casting with Doug Swisher su remek dela koja nikada niko neće da prevaziđe.
Dobar dokaz vrednosti ovih izdanja (koja ja imam u originalu) je njihovo prisustvo u većini američkih i evropskih mušičarskih trgovina i dan danas, mnogo godina od objavljivanja.
Imam i originalni disk Joan Wulff, koji mi je dosadio pre nego što sam ga prvi put odgledao. Mislim da sam se uspavao na pola, a prozevanje je počelo već na startu. Kratke video spotiće koji se nude na Youtube uglavnom smatram vređanjem inteligencije prosečnog mušičara, a Doug Swishera bih mogao da gledam i po 100-ti put, a da ne trepnem.
Imam i neke piratske kopije snimaka Mel Kriegra, nekog šveđanina Gorana ...itd. Kako je samo dosadno gledati kako pokušavaju da pronađu toplu vodu. :sleep:
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Mix, kako stojis s engleskim? Nadam se dobro. Dakle, Doug Swisher odgovara na tvoje dileme:

... I think there are several reasons for this pathetic situation. First of all, nobody wants to Practice. I run into dozens of anglers around the country that come up and say "Your videos are really great".

After thanking them for the complement, I always look them in the eye and say “do you practice those skills I demonstrate”? Invariably, they dodge the question and say “where did you catch that big brown”? In other words, people mainly watch the videos to be “entertained”. This is too bad.

There’s so much information and so many great videos out there to learn from. You’d think everyone would be an expert, but nobody wants to pay their dues on the casting field. After all, you can’t become a par golfer in a week-end.. Casting is no different than any other sport. If you don’t practice, you can’t acquire the skills to become a good caster.
...

Ako zelis biti instruktor vjezbaj (na vodi, a i na livadi kako savjetuju svi, pa i Doug S.), uci i polozi ispite. Ako pak zelis pokazati da lovis bolje od drugih odi na natjecanje. Imate ligu, plasiraj se u repku. Odi na veliko natjecanje i otkrij gdje si. Mozes i blize, u Sloveniju, Bosnu, Hrvatsku, Cesku... Pa ces tamo vidjeti kako se lovi na kratko, ali i kako se iz sjedeceg stava u camcu baca bekend na 25-30 metara. 


 
Vrh Dno