Tereni sa Bassa

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
kakvi zatvaranje kod mene ce sad tek da pocne ,doduse ne udaraju cesto ali u ovom periodu samo veliki napadaju..inace odlican ti je bass ljubo..
evo da se pohvalim sa svojim favoritima na koje lovim i vise nego dobro znajuci ko ih je pravio(ja :doh:) ,nisam neki vezac ali ovi moji basovi se ne bune ni malo...ovo bi trebalo da bude imitacija vilin konjica, :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:...skarabudzim ja to nekako i pecam i sto je najgore lovim,to opet dokazuje da bass nije neki probirac kad su muve u pitanju.
 

Prilozi

  • muhe.jpg
    muhe.jpg
    170 KB · Pregleda: 335

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
otvorih i ja sezonu danas ,sa 4 lepa basa i jednim velikim karasem(suncicom)...voda i dalje hladna ali jako bistra...riba lenja i jako slabo napada musicu,valjda zbog temperaure vode..ali za prvi put odlicno,temperatura je danas 20c i tako ce biti i narednih dana pa ocekujem u narednih 10ak dana da i riba pocne bolje da radi...saran se sprema za mrest vidim da se motaju po plicacima doduse ne veliki ali nagovestavaju brzu ljubavnu igru...
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Jel može neko da objasni koji je ovo fazon sa hvatanjem ribe za donju vilicu? Meni je ovo veoma surovo posebno ako se riba vraća nazad u vodu.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
nema objasnjenja,videli mi kako ameri hvataju pa i mi isto tako..ja se trudim da ga ne hvatam vise tako mada jesam s pocetka,prihvatam ga kao i svaku ribu...interesantno je da jednom kad se polozi na suvo bass lezi kao mrtav,dal od soka ili od cega drugog ne znam ali nece da iznenadi i pocne da skace kao stuka sto recimo ume....
bravo mlinka,i ja sam upecao nekoliko prosle nedelje mada je bilo osta hladno i bas reaguje neverovatno oprezno i ne zainteresovano,jedva upecah nekoliko...planiram u sreduposto je vreme odlicno....
mlinka da li si primetio na basu tu kod tebe da su im nepca i okolo zuba jarko crvene boje,kao da su bolesni ili sta vec....kod mene sve do jednog su takvi...mozda je zbog mresta ili ko zna vec sta...
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.316
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
strelac: to je jedan od najnježnijih prihvata bassa koji postoji.
Druga varijanta da ga primim oko tijela ili glave i stisnem prstima, a prsti tada pritišću ili škržne poklopce ili vitalne unutarnje organe i na dlanu ostaje sluzi ribe - a ja smatram da je sluz kod ribe isto jedan od bitnih vitalnih organa, jer ju štiti od kojekakvih bolesti - pa mi se čini da je takav način prihvačanja ribe grublji nego ovako za donju usnu kad je riba cijelo vrijeme u vodi, prilikom skidanja udice i dalje držim ribu u vodi, osim ako je udica negdje duboko među škrgama pa je potrebno malo spretnosti da se izvadi.
Kada se riba podiže iz vode i visi cijelom svojom težinom tad je to već grublji način prihvačanja, pogotovo za težu i veču ribu...
Ovi maleni su brzo izvućeni i još imaju snage, tako da baš i nisu mirni kod skidanja udice...
bez meredova, ugažen do koljena u vodu ne vidim prikladniji način prihvačanja ribe, istovremeno mogu brzo izvaditi udicu jer su usta otvorena.

ovo crvenilo je prisutno i kod štuke u prvom mjesecu i mislim da je to zbog temperature vode, a kod bassa i zbog zimske prehrane i rovanja po dnu, granju, školjkama, kamenju, u potrazi za hranom, a moguće da se zimi dosta hrani nimfama i gamarusima koji obožavaju ovakve terene (granju, školjkama, kamenju)...

 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Mlinka je napisao(la):
strelac: to je jedan od najnježnijih prihvata bassa koji postoji.

U redu je da ribu koja je u vodi držiš ovako i bilo bi ok da je držiš u vertikalnom položaju ali da se ribi onoliko otvore usta pod sopstvenom težinom je surovo, preterano se ribi donja vilica optereti kao na trećoj i četvrtoj slici.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.316
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
u potpunosti se slažem s tobom Strelac u vezi ovog tvojeg zadnjeg posta...
teško se riješiti navike podizanja ribe izvan vode...

koji je tvoj način prihvačanja ribe koju puštaš, jel ima koji manje surov način prihvačanja za bassa?

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Strelac, Ameri više vole bassa nego rođenu decu, ulažu milijarde dolara u bass fishing industriju, koja direktno zavisi i od toga koliko u vodi ima bassova. Što opet uključuje pravilan C&R. E oni su zaključili da je za svakog basa do neke težine - ne znam tačno koje, ali recimo da je to negde između 1,5-2 kg, najbezbednije da se prihvati za donju usnu jer mu je donja vilica izrazito jaka i bez problema podnosi težinu ribe. Ukoliko je riba teža, opet ide prihvat za donju usnu, ali se koristi i druga ruka koja ide na telo i nosi deo mase.

Jedan od zaključaka istraživanja im je i da po svaku cenu treba izbeći skidanje sluzi, jer se posle často javljaju infekcije, koje opet znaju da vode do uginuća ribe. Predpostavljam da ovo ima veze za sredinom u kojoj bass živi, jer je je topla stajaća voda prosto idealna za razvoj mikroorganizama.

Kada sabereš ovo:
1. ne diraj telo
2. ima jaku donju vilicu
...lako dolaziš do zaključka zašto se bass najčešće prihvata za donju vilicu.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
Prihvatljivo objašnjenje Goci  :yeswink:

To što meni ide na živce ovakvo držanje ribe je nebitna stvar.

Ajd da se vratimo sad na TERENE ZA BASA.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
upravo se vratih sa pecanja..imao sam 7-8 komada od toga 2 kilasa....napada izuzetno oprezno i peca sa na razdiljini 15+ metara...na svaki sum bezi kao muva bez glave nesto kao klen,dok se leti na takve zvuke ne obazire s proleca je jako osetljiv....imam nekoliko slika okacicu veceras sad zurim na tenis.....
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.316
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
Goci je napisao(la):
i da po svaku cenu treba izbeći skidanje sluzi, jer se posle často javljaju infekcije,

zato je meni muka svaki put kad vidim fotografiju ribe uvaljanu u lišće i pijesak, pokraj sebe ima meredov i prostirku i majicu punu sluzi, i još piše da je puštena i u potpisu C&R

Gegula: sad sam pogledao gdje loviš, .....Blago tebi!!! :tbumb:
...prekrasni tereni... a i klima...

p.s. kolika je temperatura vode sad na tim vodama u dubinama do pola metra?
 
Vrh Dno