Tirolac i vaser kugla na Drini!?!?

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
simpson H je napisao(la):
Gociju je cilj da sve ribolovce stavi pod isti suncobran :hammer: i da svi pecaju na istoj reci i u istim revirima. Ja nemam nista protiv da neko peca na plovak ali da ga ne gledam :D Znaci nisu nam isti ciljevi.
E sad si ga debelo omašio... Ne pratiš neka aktuelna zbivanja u poslednjih 4-5 dana... Poslaću ti na email.
 

danijel

Junior member
Učlanjen(a)
23.08.2008.
Poruke
68
Broj reagovanja
0
Mi svi pa i ja mozemo da pricamo o tirolcu i vaserki na Drini i da mlatimo onako bezveze.Nigdje u zakonu nema da je tirol i vaserka zabranjeni.Protiv tih cudesa jesam i jezim se od njih.Ali mozeteli da zamislite da su sve ali SVE proslogodisnje prijave za tirol i vaserku VRACENE od ministarstva.Znaci nije im se moglo nista.I covek koji radi na Drini sta tu moze da uradi.Nijednu prijavu nismo napisali za tirol i vaser vec je bilo lov na vise udica.Nas narod je nepopravljiv ali smatram da ce biti kad se donesu ti zakoni.Mada mislim da do toga nikada nece  doci.Zato ljudi,musicari i svi ostali.Kada bi mi svi se organizovali i poslali svako od nas po jedno pismo ministarstvu mozda bi nesto uradili.Nadam se da me razumijete.Hvala
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
danijel je napisao(la):
Mi svi pa i ja mozemo da pricamo o tirolcu i vaserki na Drini i da mlatimo onako bezveze.Nigdje u zakonu nema da je tirol i vaserka zabranjeni.Protiv tih cudesa jesam i jezim se od njih.Ali mozeteli da zamislite da su sve ali SVE proslogodisnje prijave za tirol i vaserku VRACENE od ministarstva.Znaci nije im se moglo nista.I covek koji radi na Drini sta tu moze da uradi.Nijednu prijavu nismo napisali za tirol i vaser vec je bilo lov na vise udica.Nas narod je nepopravljiv ali smatram da ce biti kad se donesu ti zakoni.Mada mislim da do toga nikada nece  doci.Zato ljudi,musicari i svi ostali.Kada bi mi svi se organizovali i poslali svako od nas po jedno pismo ministarstvu mozda bi nesto uradili.Nadam se da me razumijete.Hvala

Harise u novom predlogu zakona izricito je zabranjen lov na tirolac, uz rigoroznije novcane kazne za sve prekrsaje. Ne brini se imaces vremena i za prijave, mora zakon to da podrzi!
 

danijel

Junior member
Učlanjen(a)
23.08.2008.
Poruke
68
Broj reagovanja
0
Druze taj zakon bih vise volio da se donese nego da mi neko pokloni sage ili hardijev stap.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.115
Broj reagovanja
943
Neznam kako je Srbiji ali tu na Neretvi stoji u pravilniku ribolovačkog društav da se može loviti tirolcem i to najviše na 5 muha. Ja sam siguran da nitko nije udicom ribu iskorjenio.
Problem je u svjesti ljudi jer su previše pohlepni pa bi odnjeli i rijeku kući da mogu a garantiram da je i na Drini veći problem mreža agregat i dinamit još uvjek nego neki što love na tirolca.
A što se vaser kugle tiče ja se kladim sa svakim da ću uloviti više riba mahačem i površinskom jednom ili 2 muhe nego netko drugi na istom mjestu vaserkom sa 5.
 

OSX

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2007.
Poruke
65
Broj reagovanja
0
zasto onda ne lovis mahacem??
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.115
Broj reagovanja
943
Pa već sam ti rekao Neretva u Čapljini nije kao u Konjicu ovdje je puno šira i dublja.
Znači mogao bih da lovim mahačem ljeti za niskog vodostaja a tad se i kapitalne meke povuku u naj jače matice i naj dublje virove a bacati bi trebao 30-50m daleko također kapitalnu meku sigurno nećeš ljeti dobiti na površinu ni pomoću kojeg mamca. A kao što sam ti i rekao već prije nimfarenje s indikatorom mi nije ništa posebno u odnosu na tirolca. A tebe pozivam da dodješ kad god hoćeš na dan dva do mene u Čapljinu pa možemo zajedno otići pa da vidimo kako bi ti izveo taj mahaći ribolov :yeswink:
 

OSX

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2007.
Poruke
65
Broj reagovanja
0
hvala na pozivu, ali inace izbjegavam mjesta na kojima se praktikuje ribolov na taj nacin.. indikator za nimfarenje nije nuzan.... o ribolovu s vise muha od jedne, mislim isto sto i o tirolcu i vaser kugli...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.115
Broj reagovanja
943
Ja sam te pozvao iz dobrih namjera a i ne bi morao loviti blizu nekoga ko lovi tirolcem ali tvoj isključivi stav i nije nešto mi smo svi ovdje na forumu 100% jer volimo loviti ribu i praviti mušice. Svoj stav ne namećem nikome a i ne govorim da je tirolac i vaserka u poređenju s mahanjem jednako sportska metoda. Ali tako se ovdje lovi i nije protuzakonito! Ja bi isto volio da živim blizu Glavatičeva ili bilo gdje kraj kakve manje planinske riječice koja i je najljepša za mahanje pa bi i ja mahao na takvoj riječici puno veću štetu pravi tirolac nego na velikoj rijeci poput Neretve. A opetr ti kažem odrastao sam na mušičaru i poklonio sam ga 94" prijatelju iz Ogulina tako da je i za mene to najljepši način ribolova uopće ali na suhu muhu jer sve ostalo osim u drilu za mene i nije nešto. PS na strimera nikad nisam probao loviti a navezao sam pod utjecajem ZVEZADAN STRIMER GURUA 2kom koje ću da slikam ovih dana naravno vezanih iz ruke ::)
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Novi zakon o ribarstvu nema ni jedan amandman ,tako da se za petnaestak dana ocekuje njegova primena (za sedam do deset usvajanje) ,i ovo je vrlo dobra vest za sve sportske ribolovce.
Da dodam nesto za Drinu , tamo nema mreza ,a dinamit se ne baca jos od rata,
najlogicnije je da ce neko ko zna da peca mnogo bolje proci sa musicarem nego neko sa  vaser kuglom .
A razlika izmedju tirolca sa otezanjem ispod mamca !  i  nimfarenja saindikatorom je ogromna neuporediva .
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.115
Broj reagovanja
943
Dobro nisam baš sa zakonima u Srbiji upoznat a ni sa BiH vezanim uz Drinu ali za Nertvu znam tirolac i 5 muha je dozvoljen način ribolova :yeswink: A što se tiče ninfarenja s indikatorom daj ti meni reci šta tu ima neuporedivo s tirolcem?! opterćenje imaš na udici a Tirolci ispod ti imaš indikator koji ti omogućava da registriraš udar ribe i da ti vodi muhu tik iznad dna a to je prednost. Dok jedino što tirolac ima za prednos u odnosu na Češko nimfarenje s više mušica i indikatorom je postizanje veće dubine u jakoj struji u odnosu na tebe. I naravno tvoj način izvlačenja ribe je daleko sportskiji i ljepši jer si u puno boljem kontaktu s ribom i imaš neuporedivo lakši pribor.
Ja sam u duši čistokrvni mušičar ali sam se prilagodio mjestu i uvjetima ribolova u svojoj okolini :lol:
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.873
Broj reagovanja
184
Lokacija
Kragujevac
Napisacu nesto ovako pa ko razume razume, a ko ne shvati, nista - svakom plenu treba dati pristojnu sansu da se nadmudruje sa lovcem. Covek je kao inteligentno bice uz upotrebu tehnologije skoro uvek u dalekoj prednosti u odnosu na svaki plen. Ja vise volim ovako - vezem musicu kuci, izadjem na vodu, dam sve od sebe da je prevarim, ako uspem slikam, ako ne uspem, skinem sesir, poklonim se i odem kuci da razmislim gde je greska.

Uvek ostanem na istom nivou interakcije, samo prelazim na vise nivoe znanja i isukustva
 

OSX

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2007.
Poruke
65
Broj reagovanja
0
sto se tice toga sta je dozvoljeno a sta nije evo link, pa provjeri:

http://www.fmpvs.gov.ba/documents/23_14_b.pdf

Ako ti se ne cita sve, evo samo jedan clan:

Član 9.
Sportsko-rekreativni ribolov salmonidnih vrsta riba (svih vrsta pastrmke, mladice, glavatice i
lipljena) smije se obavljati samo s jednim ribolovnim štapom.
Ribolovni štap iz stava 1. ovog člana smije imati najviše jedan umjetni mamac (mušicu ili
varalicu), bez utega.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.115
Broj reagovanja
943
U pravu si ali ja govorim da je to nizvodno od Jablanice drugačije i da svi love tirolcem sa 5 i više mušica a kad te ribočuvar kontrolira nemaš nikakvih problema ako imaš dozvolu
 
Vrh Dno