Tirolac i vaser kugla na Drini!?!?

OSX

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2007.
Poruke
65
Broj reagovanja
0
to jos uvijek ne znaci da je to ispravno, moralno, i zakonito...
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Dragi Strashni , opis koji si napravio tebi izgleda sportski i korektan jer si uvijek u poziciji lovca. Drugačije bi razmišljao da si u poziciji plijena. Mislim zamisli goni te div , tehnološki nadmoćan i sad da li bi smatrao da je sportista ako ima jednu iglu pa te njome bode ili ima pet igala pa izaberi sa kojom će da te bode. Ribi vjerovatno ne izgleda nimalo sportski ni moralno da je iz zabave bodeš i vučeš po rijeci. Možeš ti sebi "zamazivati" oči kao u mene jedna muha, u mene nema otežanja ali riječi sport i moral gube smisao čim povredjuješ drugo živo biće. A ribolovac povredjuje ribu, to moramo svi sami sebi priznati. Mislim "volimo" mi ribe ali ipak da bi se malo zabavili da ih bocnemo koji put. Dajte ljudi priznajte sami sebi istinu , ne budite licemjeri...Čak je moralnije i prirodnije ako to radimo da bi je pojeli, jer riba je u ljudskom lancu ishrane, ali raditi to iz zabave...
 

OSX

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2007.
Poruke
65
Broj reagovanja
0
hm, pa daj onda da ih pobijemo sve odjednom...
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Moja opaska je samo u smjeru da se ovdje priča o pravljenju mušica. A preskočimo dio o tome da nekome dajemo moralne lekcije i pravimo se dobri. Odrasli smo i trebamo biti svjesni da ribama iz njihove perspektive nismo nimalo zabavni ni dobrotvori, jednostavno priznajmo to sebi...Možda smo iz njihove perspektive neki manje zli ili više zli...Mislim, ne vidim način da neko opravda naziv sport za nešto poput lova i ribolova, ako se u tome "sportu" muči i ubija...Ako je to pravljenje mušica, vježbanje zabačaja i takmičenja tog tipa..OK.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
Ja bi htio da kao na početku kad sam prvi put pogledao ovaj forum da uživam u kracijama mušica i savjetima oko rješavanja problema sa vezanjem itd... A ne da se s nekim prepucavam čemu nema kraja. A i prepucavanja starijih članova ovog foruma su mi bila bljak. Šta je starije kokoš ili jaje. Moje mišljenje je da je u svakom slučaju čisto mušičarenje jednom površinskom muhom najplemenitiji način ribolova jer je mamac od strane ribolovca i lovi se lakim priborom i rolom koja nema obrtaje niti kuplung a lov na tirolac isto ima svojih draži tu je isto mamac kreiran od strane ribolovca samo je razlika što se ne baca pomoću strune nego olova i nije to tako da kad na vodu dođeš i staviš tirolac i 5 muha da ćeš da nakrčiš vagon ribe ne, nego dobar ribolovac ulovi ribu bez obzira na tehniku a ostali jednu ja nijednu e sad osobna je stvar hoće li je netko pojesti ili vratiti nazad u to ne ulazim.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
Sumadinac je napisao(la):
E moj MixMasteru-tirolsko drvce je odnelo jednu celu generaciju lipljena onu od 700gr-1.2kg. Ali ne koriscenjem istog, nego ne savesno i prekomerno ondosenje ribe iz reke. Pomocu ove napave koja je vrlo prosta, pravi se od crveceta za onfuziju i olova. Vrlo jeftina i jednostavna, pored toga ribama se nudi ceo roj muva. Ali pored toga ovaj sistem je unistavao i unistava ribu ne samo u Drini nego i u drugim rekama. Pored toga sto lovi, ono i kaci ribe sa strane, gde tirolac prodje tu retko sta ostaje. Zbog toga ga treba potpuno zabraniti ili cak svesti na struk od minimalnih jednu-dve muve. Necu da krijem i ja sam koristio tirolac i to odkad znam za sebe na Drini sam lovio samo lipljena na tirolac, ali kada su krenuli mestani i Uzicani da koriste ovaj smrtonosan sistem ja sam poceo da lovim ribu na kanap. Gomila ivanjicana, kojima necu pominjati imena, ali svi ih znaju su unistili lipljena u Studenici, nisu ga sveli na neki minimum kao na Drini nego su ga potpuno unistili, do poslednjeg. Ni sam ne znam koliko puta sam sedeo satima u mislima, zasto ljudi ovo rade, ja sam bio dete tada, ucio sam da pecam od ljudi koji su koristili ovaj sistem. Sta zna dete, pecas onako kako ti pokazu, idol ti je onaj koji razvaljuje ribu i tezis da postanes kao on, ali sve do momenta dok covek ne postane samostalan, slusa svoje misli, radi po svome.....video sam da je ovaj nacin lova pogresan i da dovodi do propasti pa sam krenuo sa drugim vidom ribolova pecanjem na kanap! Nekada, ali to nekada znaci pre nekih 15 godina, lipljena su nosili u dzakovima sa vode, nisu se zadovoljavali sa deset komada sto je sasvim dovoljno i previse! Retkost je bila uhvatiti krupnog lipljena na ovaj sisitem od onih komada 300-700gr. Bilo ih kao sada skobalja cak i vise, to je bilo cudo jedno, cesto se dogadjalo da se uhvati po dva komada na struk, pored lipljena hvatao se skobalj, mrena pa cak i mladica. Prva riba na tirolac mi je bila mrena od 3.9kg, uhvacena za kozu u okolini oka, znaci klasicna chesa, sada se stidim toga! Trenutno je dozvoljeno koriscenje tirolca sa dve muve, ali samo na teritoriji BB, dok je u Bosni zabranjeno i ne prasta se nikom. Ne svidja mi se sadsnji rezim. Boje bi bilo da se potpuno zabrani ovaj sistem, kao sto je to uradjenao u susednoj Bosni, jer onaj koji koristi dve muve, stavice i stavice i sedam-osam, onda opet ista pesma. Drina je osudjena na propast, ali sve to zavhaljujuci nasem nevaspitanju. Ali ni zapad se nije rodio vaspitan nego, "dzepna terapija" ih je navala na pravi put. Ogromne kazne, za krivolov iza kojih stoji drzava preko svojih institucija gde nema po babu i po stricevima. Sve do momenta dok se kod nas ne sprovede ista terapija nema nista. Mozemo da tupimo pricamo po forumima, da to nije ispravno i da se pomirimo sa sudbinom da smo stoka, ali ne bi bili, ako bi imao ko da nas vaspita po dzepu. Ja cu svoje dete sigurno vaspitati da je sramno bacati otpad na neprikladnim mestima, da je sramota loviti ribu na nedozvoljen nacim, ali koliko je nas takvih kao sto sam ja, toliko je onih koji svoju decu nagovaraju da idu po potocima da motkama ubijaju skobalje na mrestu, da pecaju salmonide na prirodne mamce, da koriste ne dozvoljena sretstva i sve opet isto.....nema od nas nista!
Ali i on je lovio na tirolca :yeswink:
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Ma sylvio slažem se, i sam znaš da ima ribara koji i sa tirolcem godinama mogu bacati a da uhvate jednu ili nijednu. Znači nije u tome kvaka nego što i sam pišeš "najplemenitiji način ribolova je...". Jednostavno ne postoji plemeniti način ribolova jer mučenje i ubijanje na bilo koji način ne može biti plemenito. Sve što mislim da treba jest da budemo svjesni toga i okanimo se lažne plemenitosti. Ko zaista hoće da zasluži te epitete "sportist" i "plemenit" nema šta da traži sa udicom kao oružjem na rijeci. Dakle shvatimo ko smo, šta i zašto radimo i idemo dalje bez besmislenih pridika. Da bi nešto bilo sport treba da s oba "protivnika" slože da je sport, a za ribu kao drugog sudionika garantiram da ne bi podržala taj stav.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
Ribolov pomocu tirolca je za mene najgori moguci nacin pecanja,veoma dosadan jednolican ,primitivan itd.
Ne moze se porediti sa ribolovom nimfom i indikatorom ,iz jednog prostog razloga sto si sa tirolcem u mogucnosti da veoma lako i detaljno precesljas dno reke na mestu na kome pecas ,jer imas olovo ispod sistema koji je uz to zategnot svo vreme ,dok sa musicarskim koncem to nije izvodljivo ni najvecim majstorima ovog sporta (posebno sa manjim nimfama),cak i uz pomoc tonucih kanapa .
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Sale slažem se i sa tobom ali to nije pitanje. Pitanje na koje ja ne znam odgovor je šta je to u načinu ribolova koji ti praktikuješ, a  što bi mu dalo epitet sportski ili plemenit sa stanovišta drugog učesnika u tom "sportu", ribe. Možda je manje svirep ili više svirep, ali je svirep a ne plemenit.
 

OSX

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2007.
Poruke
65
Broj reagovanja
0
ako predjemo preko svega toga, plemenit, sportski itd, ostaje nam ono zadnje, zakonit i nezakonit... mozda da se ogranicimo na to??
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.106
Broj reagovanja
932
Sale a kako objašnjavaš činjenicu da love npr. 5 ribara tirolcem u jednom viru 3 sata i ništa dođe šesti i ulovi za pola sata 5 riba na istom mjestu ako se izčešlja kako kažeš cijelo korito i ne ostavlja šansa ribi za preživjeti???
Što se tiče tvrdnje da tirolac drži sistem zategnutim to ti ovdje ne drži vodu jer svak ko je lovio na ovaj način na Neretvi zna da meka u 90% slučajeva uzima na labavo tj. kad ti je struna labava skroz tad ona iskoči iz vode i to ti je najljepši trenutak ribolova za mene a poslje oću je uloviti ili ne i nije bitno.
A ti sa indikatorom i otežanim mušicama uvjek imaš vizualni kontakt s mušicama i one ako si ga podesio pravilno ima da lebde tik iznad dna a to je po meni prednost.
Ne želim te ubjeđivati da je tirolac nešto super ali svaka tehnika u krivim rukama je smrt za ribu znam neke zaklete mušičare mahače koji su se hvalili dok sam u Bosni živio kako su ulovili 100-200 kom pastrva u Dubokom Potoku (Neretvica) pritoka Neretve ali svi primjerci su bili ispod 25cm i tolika količina zašto???
Znači nemoj biti tako isključiv kako kažu ne ubija puška nego čovjek :bye:
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
ovo je sajt musicarenje.org a ne tirolarenje.org ili kolegemusicaripredjitenatirolac.com

musicari su na svom terenu i mogu da pisu sta hoce i nema potrebe da se dalje raspravlja o tome
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
dakle kad smo zaključili da nijedan ribolov nije plemenit ni sportski, onda što se zakonitosti tiče ostavimo to onima koji se bave zakonom a mi se bavimo mušicama.
Strashni nema potrebe da insinuiriaš da sam propagirao tirolac jer je to jednostavno nije ni moj stav ni namjera. jedino da svi budemo svjesni činjenice da nanosimo bol ribi i onda je licemjerno to zvati sportom na bilo koji način to da radimo.
Slažem se da ko je htio to da shvati mogao je , a ko ne želi , neka i dalje laže sam sebe da je neki plemeniti sportista samo zato što nakon što je izmuči, pusti je nazad u vodu. Što se mene tiče sve je rečeno.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Meni nije jasno kako neki ljudi funkcionisu, uredno se uclanili na musicarski forum a brane vaser kuglu i tirolac, posle okrenu vodu na drugu vodenicu pa teraju po plemenitosti i moralnoj dilemi sportskog nacina pecanja ribe.

Opste je poznat stav istinskih musicara o ovim alternativnim tehnikama privrenog izlovljavanja ribe, i ponovo naglasavam, tu je kraj price

Uputio bih na primer drzava gde su ove tehnike strogo zabranjene i na rezultate koje su takve odluke donele - puno ribe i svi srecni i zadovoljni
 
Vrh Dno