U sta se pretvara nase "Musicarenje"

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Slazem se...
Ja sam to naveo kao moguci razlog zbog kog je kolega Seleja upao i neprijateljski poceo da postuje jer je u mojim postovima ne citajuci ih pazljivo (ne)video da sam ja rekao da nesto nije musicarenje... trebao je da me argumentima ubedi da gresim a ne da procenjuje moje postove i mene...
Ja nemam nista protiv stavljanja olovaca na tipet ali su pojedini clanovi foruma to ocenili kao manje "musicarsku" tehniku, kao sto pojedini stavljanje indikatora smatraju plovkarenjem ili koriscenje strimera sa raznim dodacima pojedini smatraju varalicarenjem...
Sad gledam i vidim da je ova tema otisla predaleko a pokrenuta je sa ciljem da cujemo kakvo je misljenje o pojedinim tehnikama u musicarenju koje menjaju sustinu musicarenju....

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Milan VB je napisao(la):
...
Sad gledam i vidim da je ova tema otisla predaleko a pokrenuta je sa ciljem da cujemo kakvo je misljenje o pojedinim tehnikama u musicarenju koje menjaju sustinu musicarenju....

vidis, tebi je sustina oko mamca a nama je sustina kako i cime se prezentira taj mamac...i ne kacimo se bukvalno na samo ime "musicarenje". Zanimljivo bi bilo isceprkati ko je smislio ime musicarenje, da li musicari ili posmatraci?!?! Time se nisam nikada bavio ali cesto u istoriji biva da su određene grupe ljudi bilo zbog nekog svetonazora ili sportske discipline nazvani nekim imenom koji je na početku bio satiričan ili podrugljiv i često ne baš tako precizan. Npr. krščani se sami nikada nisu nazivali tim imenom nego je to bio podrugljivi naziv onih koji su ih proganjali ali vremenom su i sami sebe tako nazivali, kasnije protestanti u vremenu reformacije nisu sebe nazivali protestanti nego su ih ovi progonitelji tako nazvali ali i oni su prihvatili to i sami sebe i dan danas tako nazivaju. Tako je i sa mnogim drugim pričama u istoriji. Verujem da je i samo ime "mušičarenje" nastao na sličan način...na brzaka, možda iz neke satire ali nikako nekim sofisticiranim profesionalnim selektivnim odabirom prave reči koja če tu disciplinu u korenu jasno da definiše... zato, mi ne razumevamo mušičarenje iz naziva nego iz načina kako i čime bacamo naše umetne mamce ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
naravno...ako nekome nije interesantno loviti ičim drugim osim suvom mušicom normalno je da če samo u tome da uživa i da na to gleda kao pravo mušičarenje ZA NJEGA ali ako želi time izdići sebe iznad drugih i tupiti kako je sve ostalo kvazi E to je onda nerazgledanost i narciosoidni bezobrazlulk.

Ako tvrdim da je npr. nimfarenje češkom metodom meni ne zanimljivo to ne znači da ja to ne gledam kao na mušičarenje. Toliko sam razgledan da imam još uvek tolerancije i za stvari koje mi nisu baš nešto previše simpatične. Ako mi nisu simpatične a ipak još uvek u sebi imaju tu sustinu musicarenja ko' sam ja da to osuđujem kao nešto kvazi. Pa makar iza mene bio i dug niz godina mušičarskog staža i ne znam kakav broj kapitalnih riba ff metodom ja nisam merodavan da to osudim niti je itko.

Naravno, može svatko da osudi bilo šta ali ako je to subjektivno bez uporišta i razgledanosti taj sud je smešan i čisti promašaj jer izvire iz emotivnih poriva. 
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
sebastian je napisao(la):
... Verujem da je i samo ime "mušičarenje" nastao na sličan način...na brzaka, možda iz neke satire ali nikako nekim sofisticiranim profesionalnim selektivnim odabirom prave reči koja če tu disciplinu u korenu jasno da definiše...

Prilicno si u pravu. Naime, mozda ce malo bahato zvucati, ali tu smo rijec izmislili jedan prijatelj i ja krajem 70-tih godina. Do tada se to normalno zvalo lov, ribolov ili pecanje umjetnom/vestackom musicom/muhom. Iako se za ribolovca koji to radi govorilo da je musicar. Iz ciste z...je smo poceli sam ribolov nazivati "musicarenje", a kako sam u to doba dosta pisao po novinama poceo sam taj izraz koristiti u clancima. Ti su se clanci tada dosta citali, jer nije bilo niceg pametnijeg. Vremenom se "musicarenje" udomacio po cijeloj ExYu. Ne znam zasto i kako. Neko nas je kasnije lijepo nadopunio izrazom "varalicarenje".

Jos jedan "biser" iz tog zivotnog razdoblja je naziv "Tularasi" za Trichoptere. Njega smo takodjer izmislili iako ovi kukci imaju svoje sluzbeno ime tulari ili krznokrilci. No, nama se to tada cinilo pogresnim pa smo izmislili drugi, bolji. Taj su potpuno pogresan naziv od nas pokupili i poceli koristiti i drugi. Recimo Mladen Merkas. Zanimljivost u cijeloj prici je sto je moj tadasnji prijatelj s kojim sam "kreirao" ove nazive danas vrlo ugledan profesor entomologije na fakultetu. Bas sam znatizeljan kako bi reagirao da mu neki student ispali izraz "tularasi"... Sigurno bi se slatko nasmijao. 
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
  Sebastijane potpuno razumem tvoju toleranciju!
Ti ipak dolazis iz drustva u kom je sve jedno da li ga stavljas ili ti ga stavljaju! Prema tome ne cudi me tvoj stav uopste!
Kod mene se ipak znaju neka pravila!

PS. gresis kada kazes da ja sve sto nije lov suvom musicom nazivam kvazi musicarenjem! Necu da ti citiram sta sam rekao u vezi toga jer nemam volje da se ubedjujem sa tobom a i konacno je prestala kisa....
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Nespetro, poznato mi je da se musicarenjem bavis nekoliko godina i da ti, hajmo to kulturno reci, skola i citanje nisu bliski. Ali, ako zamolis nekog u svojoj zemlji, koji je skupljao knjige i casopise u razdoblju s kraja osamdesetih godina vrlo ces lako ustanoviti kako se Fly Fishing u Jugoslaviji zvao prije i poslije mojih clanaka. Te su stvari na papiru, stoje nekom na polici, pa su samim tim i lako proverljive. Pa istrazi malo i propitaj se. Citanje pospjesuje rad mozdanih vijuga, a u tvom slucaju to moze biti dosta korisna disciplina. 
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Milan VB je napisao(la):
  Sebastijane potpuno razumem tvoju toleranciju!
Ti ipak dolazis iz drustva u kom je sve jedno da li ga stavljas ili ti ga stavljaju! Prema tome ne cudi me tvoj stav uopste!
Kod mene se ipak znaju neka pravila!

PS. gresis kada kazes da ja sve sto nije lov suvom musicom nazivam kvazi musicarenjem! Necu da ti citiram sta sam rekao u vezi toga jer nemam volje da se ubedjujem sa tobom a i konacno je prestala kisa....
Aman čoveče,o čemu ti pišeš?!Do sada nisam hteo da se upuštam u ovu temu jer je suština besmislena,,ali ovo prevazilazi granicu dobrog ukusa!Ako braniš svoj stav,brani ga argumentovano,ovo napisano u poslednjem postu je apsolutno primitivno.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Kako da branim stav kad mi neko kaze da ja sve sto nije lov suvom musicom nazivam kvazi musicarenjem?
O tome u ovoj temi uopste nije bilo reci! Ova tema nema veze sa tim sta jeste a sta nije musicarenje, nego o raznim pomagalima koje koriste musicari i koji na neki nacin menjaju sustinu musicarenja....


Evo ako ce nekima da bude lakss: Musicarenje je svaki vid ribolova u kom se koristi musicarski stap,cekrk i konac...  ovde zavrsavam diskusiju o ovoj temi....

A ovo vezano za ime, vrlo je moguce da je Alp potpuno u pravu..... Neko je morao da izmisli naziv musicarenje jer da nije ovaj nas hobi bi se i dalje zvao Fly Fishing...
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Ne FF, nego lov ili ribolov umjetnom musicom ili muvom. To su stariji izrazi. I pravilniji izrazi, rekao bih danas. Ali, onda nam se nije tako cinilo.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Milane,nemam problem sa ovakvim diskusijama,mada mi je rogobatno zazvučala ona aluzija iz prethodnog posta.
Inače, i sam sam pre nekoliko godina pokušao u jednom periodu da poboljšam ulove smuđa nekim silikonskim dodacima ispred strimera,ali sam brzo odustao,jer uspešnost ribolova nije značajno porasla,a i veliki je problem sa zabacivanjem,posebno po vetru.I danas,kada sam prisiljen da na predvez stavim otežane strimere(clousere,ili neke druge sa olovnim otežanjem)činim to samo iz razloga jer je riba locirana na većoj dubini, pa je mušičarenje nekom drugom vrstom strimera čista utopija.
Ja nisam veliki tradicionalista,čak,mislim da preterano vezivanje za tradicionalističke moduse samo sputava čoveka,ali to je subjektivno nahođenje,i nemam ništa protiv da neko misli drugačije,i ponaša se u skladu sa tim.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
I pisao sam o tome pre par godina na forumu.Stavljao sam isečenu dečiju cuclu kao alternativu magic head-u.U uslovima ogromnih i mutnih voda ,mislio sam da bi to bio dobar način da se aktivira grabljivac.Uostalom,na zapadu je korišćenje magic head-a prilično rasprostranjeno.
E sad,korišćenje više mušica na tipetu,ili olovnih otežanja ispred strimera,ne preferiram.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Zvezdane, ako se nesto moze nazvati tradicionalnim nacinom u musicarenju onda je to sigurno vise musica na predvezu. Imao sam prilika u vise navrata razgovarati s Englezima i njima je apsolutno neshvatljivo zasto je to negdje zabranjeno. Osobno sam u pogledu toga "moderno" usmjeren i lovim iskljucivo jednom muhom iz razloga sto vjerujem da tako ugodnije lovim i vise ulovim. Ali, jednako kao i ti, prihvacam da ljudi imaju razlicite ukuse.

Milane, kada si napisao Sebu: "Ti ipak dolazis iz drustva u kom je sve jedno da li ga stavljas ili ti ga stavljaju!", osim sto nisi bio bas pristojan, pokazao si da nikad nisi bio u Sloveniji. Da to ni priblizno nije tako kako si napisao mozes se uvjeriti odmah nakon sto tamo napravis najmanji prekrsaj zakona u bilo cemu. U prometu za pocetak, recimo. A ne daj Boze se nakon toga upustis u diplomatske aktivnosti s policijom. U toj i slicnim situacijama u Sloveniji ces brzo shvatiti s koje si strane k...a. Naravno, ako se drzis zakona osjecat ces se vrlo ugodno i naloviti puno riba. 
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Alp,slažem se da je lov jednom mušicom ono pravo.Dok sam kao klinac lovio bucova vaser kuglom,tri-četriri strimera na sistemu su bili imperativ.Onog trenutka kada sam počeo ribolov klasičnim mušičarcem,nije mi padalo na pamet da vežem nekakve sisteme sa par i više mušica.Meni je manipulacija jednim strimerom,posebno dok lovim bucova,vrhunska predigra.
 
Vrh Dno