U sta se pretvara nase "Musicarenje"

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
mušičarski pribor, umetne imitacije vezane tehnikom vezanja i ta tipična tehnika je mušičarenje a ostalo što tebe zbunjuje su samo nijanse u tom svetu kojega zovemo mušičarenje.

Ime mušičarenje je dobilo samo zbog izrazite upotrebe umetnih mamaca koji imitiraju neke muve (insekte) ali zbog toga imena koje eto nekako dodeljeno toj našoj sportsko-ribolovnoj disciplini nikako i nikada (osim pojedince) nije odvračalo da tom tehnikom bacamo također i drugačije umetne imitacije napravljene istom tehnikom kao i te imitacije insekata.

Ako bi se orjentirali tako bukvalistički imenom mušičarenje...onda bi mogli da mušičarimo tako što bi na udicu nabili živu muvu... muva je na udici prava ili ne...mušičarim... bilo na mahač, bilo na direktaš ili dubinac...muva je mamac pa onda mušičarimo...ako če mo da se vatamo samo za ime... e nemere, tako to ne ide... nije sve crno belo  ;)

klasično mušičarenje, šta je to!?!.... gospodin džentlmen plemenite krvi intelektualac i elita u društvu, bambusov mušičarac, hardijev čekrk, upreden kanap, šešir...bla bla bla... NCS i suva muva.... i možda kakav zlatni retriver  :hammer: kao verni pratioc...i naravno s gađenjem pogled na sve drugačije.  idila bre, romant'ka bolan, poezija čovječe  :hammer:  :nowink: :doh: to nije klasično mušičarenje, to je klasični snobizam, klasično mušičarenje je nešto mnogo jednostavnije i slobodnog pragmatičnog duha tradicionalno poštujuči samu suštinu koju smo več podosta puta objasnili.

E sada, recimo, ja od svega navjiše volim da lovim suvom mušicom ali ne zbog nekih fikcija iz filmova ili neke kvazi nostalgije za minulim vremenima, neke tobožne čarobnosti i poetizacije neke klasike u ff-u. Zašto onda ne lovim samo suvom kada je toliko volim? Zato što nisu uvek uveti za to idealni. Zato što to nije jedino što volim u svoj toj priči.

Ko šta voli nek izvoli, njegova je sreča i neka je živi dugo i u zdravlju. To je hobby, rekreacija...nije životni svetonazor, nije medicina, nije spašavanje života, spašavanje sveta... hobby je i nema smisla bukvalizirati se zbog samog imena "mušičarenje".
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
saleja je napisao(la):
Postoji jedna mnogo lepa basna I vrlo poucna... o lisici I grozdju..procitaj nju kad te mrzi da procitas u vezi musicarenja uopste, jako je kratka.
Nebih hteo da budem grub u vezi tvog ne znanja, ali ako nesto do sada nisi probao. Ne znas kako funkcionise, los si u tome, ne treba da podcenjujes. Mnoga svetski priznata imena u MUSICARENJU koriste ili im je specialnost tehnika koju ti dovodis u pitanje. Ako je tebi super iskljucivo suva, super, dah neka tvoja iskustva, kreacije, ulove, resenja mesto da lupetas ovde. :tbumb:
ubi ova kisa zato mi pakleno ides na zivce, oprosti. Tezak sam meteoropata pred otvaranje.
:smoke:

Kome je ovo upuceno??
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
schok je napisao(la):
Milane...u sumu po fly rod
            u stalu kod konja po fly line
            u kokosinjac po fly tying
            u kovacnicu po hooks
               
                    :D  :hammer:

I obavezno bos u vodu :hammer:
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
simpson H je napisao(la):
I obavezno bos u vodu :hammer:
ako ga mrzi kvasiti nogice...moze i ovako...tradicionalno
 

Prilozi

  • funny-fishing-01.jpg
    funny-fishing-01.jpg
    72,6 KB · Pregleda: 171
  • funny-fishing-04[2].jpg
    funny-fishing-04[2].jpg
    82,1 KB · Pregleda: 175
  • funny-fishing-07[2].jpg
    funny-fishing-07[2].jpg
    68,9 KB · Pregleda: 172

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Zar to dovoljno nije jasno...gospodin tradicionalista, i storicar I kontrolor kvaliteta srpskog musicarenja I musicarenja uopste..
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Simsone ni 5 Schoka ti ne moze pomogne lupetas gluposti da je to strasno!
Dobro razumes temu i dobro znas da nema veze sa tim ko je veci ili bolji  ili pravi musicar i dobro znas sta sam hteo da kazem i sam si u nekoliko navrata pisao da ne priznajes indikatore, olova na tipetu, ili metalne delove ne strimeru....
ovo je sustinsko pitanje koje sam postavio i o cemu smo trebali da diskutujemo
Milan VB je napisao(la):
Da li nam to treba ili ne doskutabilno je pitanje?
a ne da li je joging joging ili voznja bicikla, na to pitanje i mala deca znaju odgovor....

Seleja, ja bas mislim da ovakvim temama sktacujemo ovu kisu i lose vreme i budi siguran da nije vreme kakvo jeste da 1 min ne bi gubio vreme da tebi ovo pisem jer si bezobrazan i nepismen! Ne kapiras 1% sta ova tema znaci i sta sam napisao jer da razumes i da citas procitao bi da sam napisao
Milan VB je napisao(la):
nemam nista protiv da neko drugi razmislja, dozivljava ili praktikuje musicarenje na bilo koji nacin i savrseno sam svestan da su ribolovci koji nisu ograniceni ne jedan vid musicarenja u velikoj prednosti sto se tice ribolova od mene koji ne koristim neke pod tehnike u musicarenju....
i ukapirao bi da u mom slucaju basna sa lisicom i grozdjem nije adekvatna!

Meni je posebno drago sto pojeini ljudi ne mogu sami intelektualno da se izbore samnom pa pokusavaju sa duplim nalozima nesto da postignu. Ali to se sve zavrsava samo na pokusajima....
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Moja nepismenost je iz razloga sto kucam preko mobilnog. A ti bolje iskoristi ovo lose vreme pa se obrazuj malo u vezi ovog sporta, kad si vec zacin u svakoj debati..da se ne brukas vise..
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Seleja, znam sasvim dovoljno koliko mi je potrebno da bi uzivao musicareci, postoje mnogo vaznije stvari kojima se bavim u slobodno vreme a to koja je musica prvo nastala mi je najmanje bitno... Ako ti mislis da je to od zivotnog znacaja samo napred....
  Ne odnosi se to na greske u pravopisu nego na tvoje komentare koji nemaju veze s'mozgom... Mada mogu okvirno da predpostavim zbog cega si ovako nastupio protiv mene...

  Imam vremena da uradim psiho-analizu i utvrdim uzrok tvje histerije...  :D
Znam da si lovio neke mrene i da si stavljao olova na tipet kako bi postigao dubinu...
Kacio si neke snimke i slike ulova po raznim forumima i tako privukao paznju ostalih clanova foruma. U takvom lovu si se ti pronasao i tvoj imidz na forumima se dobrim delom bazira na tim ulovima.... Tehniku koju si koristio, tj stavljao si olova na tipet nije opste prihvacena kao legitiman nacin musicarenja i tu se javlja tvoja sujeta....
Sujeta je glavni uzrok tvojoj netrpeljivosti prema mojim postovima u ovoj temi.... To je dokaz da nisi pazljivo citao sta sam pisao, jer da jesi sigurno bi video da ja nemam nista protiv toga samo sam postavio pitanje da li je  to sve potrebno sa zeljom da cujem sta drugi misle o tome....
Nisi imao prilike da ispoljis frustraciju koja se akumulirala u tebi jer znas da jedan deo musicara nije blagonaklon prema tehnici ribolova na kojoj se tvoj imidz bazira i sada su nasao priliku i upao si u temu i poceo da vredjas i prozivas mene....
Ovo je samo povrsna psiho-analiza za dublju te ne poznajem dovoljno, verovatno je uzrok tvog nastupa ozbiljnije prirode...

  Opet kazem, za one koji ne citaju od pocetka a na osnovu nekih komentara su zakljucili da ja imam nesto protiv podtehnika u musicarenju, ja nemam nista protiv "pomagala" u musicarenju, sto se mene tice moze da se musicari i bez mamca...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.107
Broj reagovanja
932
Ajde ba Milane ribolov ko ribolov jebo to... uživaj... jedino ako ti je dosadno onda te razumijem :nowink:
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Stavljanje olovaca na predvez radi postizanja dubine nije nikako u protivnosti mušičarenju... neko nema pare za tonući predvez koji daje isti efekat a nekad je voda toliko jaka i duboka da je nemoguće dopreti do ribe...

Ovde nedostaje poštovanje između kolega, ko može da kaže da je njegovo mišljenje generalno ispravno i tačno... Milane ne treba tako da komuniciraš sa kolegama jer ćeš ih sresti na vodi i videti da su to sve manje više ok ljudi i biće te sramota što se prepucavaš i deliš teže reči...
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Jao bre druze pa ne treba da budes previse bistar da iz tog dela mojih ulova shvatis kako ja gedam na musicarenje... Ono sto se tice osporavanja imidza, veruj mi te probleme nemam.. nebi ga ni bilo da Mafke nije bio uporan sve to da snimi, i mene inicira da slikam ulove... jer vise od godinu dana ne nosim fotoaparat na pecanje, pa sve sto lovim ostaje enigma.. ono sto meni smeta u celoj prici i to ne samo kod tebe je kad se nekom nesto ne svodja on odmah dodje do zakljucka to nije musicarenje... evo sta do sada sve nije musicarenje..:

tenkara, , nimfarenje uopste, nimfarenje sa dodatnim otezanjem, pecanje strimerom, pecanje jig strimerom...

Jos kad napravi tako izuzetan uvod ..Koji sam ja nepismen da procitam, a vidim da nisam jedini.. . ah... nemam ja nista protiv tebe licno, osim sto se da zakljuciti sto sam i u predhodnom postu rekao, a to je da si mirodjia u svakoj debati. 

 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Meni jeste dosadno ali nije toliko da se ubedjujem sa tobom.... 
  Ja nigde nisam rekao da je nesto musicarenje ili da nesto nije musicarenje....  :bye:

Seleja, u buduce ako hoces da komentarises necije postove, prvo moras da pazljivo procitas i ukapiras sta je neko hteo, da kaze pa tek onda da upadas, pogotovo ako zelis da kritikujes...



 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Milan VB je napisao(la):
...Znam da si lovio neke mrene i da si stavljao olova na tipet kako bi postigao dubinu...
...Tehniku koju si koristio, tj stavljao si olova na tipet nije opste prihvacena kao legitiman nacin musicarenja i tu se javlja tvoja sujeta....

Milane, ovo nikako ne stoji. Moze se argumentirano demantirati na bezbroj nacina. Ali, recimo, sinonim fine britanske gospodstine u pozitivnom smislu, autor brojnih knjga, clanaka i filmova, neupitan autoritet u musicarenju danas je Charles Jardine. U njegovoj knjizi The Sotheby's Guide to Fly-Fishing for Trout, izdanoj 1991. godine u Londonu, mozes naci manje vise sve tada znacajne nacine musicarenja. Pa tako na stranici 174 i ovaj prikaz (engleski vjerujem znas): 
 

Prilozi

  • otezavanje-muhe.jpg
    otezavanje-muhe.jpg
    83,3 KB · Pregleda: 213

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
PS
Dva su slucaja kada olovo na predvezu nije pozeljno, odnosno ribolovca dovodi u situaciju da ga drugi smatraju primitivcem:
1. Ako je to ribolovnim propisom zabranjeno, sto je slucaj na relativno malo voda;
2. Ako ribolovac natrpa toliko olova da to ne moze lijepo musicarski bacati, vec hoda okolo i umace ili zabacuje varalicarskom tehnikom.
Ovo drugo cesto iritira ljude koji znaju musicareiti, pa uzrokuje ovo prvo.

Iako, tungseten kuglice ugradjene u muhe danas su dovoljne za potopiti muhu bilo gdje. Ako ribolovac nema mogucnosti nabaviti takve kuglice i tamo gdje je to dozvoljeno lovi neotezanom muhom i malom kuglicom olova na predvezu, uz uvijet da ju suvislo musicarski zabacuje, ne cini nikakav moralni prekrsaj. 
 
Vrh Dno