U sta se pretvara nase "Musicarenje"

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
sebastian je napisao(la):
Ne pretvara se nego raste sa vremenom ili da tako kažem "evoluira".

Slazem se!
Ali i Rim je rastao  ;)
Neka raste i razvija se samo neka se zadrzi u nekim prepznatljivima granicama...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Rim i dalje raste na svoj svojstven način i zato mu govore večno mesto...

Ne brini se Milane, to što nas razlikuje od ribolovaca drugih tehnika je baš ta suština kakav pribor koristimo i kako te specifične umetne mamce prezentiramo.

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Milane, suha muha je po po redosljedu nastanka najmladji nacin musicarenja. Ako se umisljena snobovstina u musicarenju historijski moze s necim povezivati onda je to upravo taj nacin ribolova. Naime, u Engleskoj u 19. stoljecu izvjesni je g. Halford ustvrdio da gentlmen (obrazovani pripadnih viseg drustvenog sloja) lovi samo suhom muhom i to ne bilo kojom i bilo kada vec samo onom na njegovom spisku i to u u doba kada se ribe dizu na muhu koja ta suha muha imitrira. I to bacanjem uzvodno, da muha ni slucajno ne para vodu. Nasuprot tome, po njemu, neuk primitivan puk (plus Skoti, koji po rodjenju spadaju u tu nizu skupinu) lovi (i) na ostale muhe, bacajuci koje kuda pa i nizvodno. Ukratko, da ne ulazim u detalje, ta se puritanska filozofija nije odrzala cak ni u zemlji gdje je nastala, a pogotovo drugdje u svijetu.

Kao sto je Seb napisao, musicarenje je nacin ribolova u kojom realativno laganu muhu bacas relativno tezom strunom. Varalicarenje je nacin u kojem relativno tezi mamca vuce relativno laganu strunu. Ako je tvoja struna dovoljno teska da za sobom vuce umjetni mamac koji koristis to je musicarenje. Sto je to umjetna muha malo je teze definirati, ali sigurno je da ti mamci nisu uvijek napravljeni s ciljem da opnasaju krilate kukce. To su stvari o kojima se nema sto smisleno raspravljati. Siva zona, o kojoj se moze raspravljati i govoriti o osobnim ukusima su mozda poperi, razno razne vrtilice, drvo... u slucaju ako se mogu bacati musicarskom strunom i tehnikom. 

Sto se tice "revira" u Sloveniji, cini mi se da mnogima ovdje nije jasno sta ta rijec znaci. To nije komad vode koji se svecano razlikuje od ostalih po tome sto u njemu ima ribe i sto ima nekog specijalnog vlasnika i sl. Rijec revir vrlo jednostavno znaci komad vode na kojem vrijede odredjena ribolovna pravila. Riba obicno ima jednako i u reviru (komadu vode) uzvodno i reviru nizvodno. Cesto jedno ribolovno drustvo ima nekoliko revira. U jednom se lovi ovako, u drugom onako. Pravila se odredjuju prema osobitostima terena, sklonostima clanova tog drustava, raznim ekonomskim parametrima.
 
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mene najviše brine da odgovor na pitanje iz naslova ne bude:

Prepucavanje po forumima.

  :doh:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ne brini  Goci, odgovor je več više puta napisan i opisan i praktično utemeljen činjenicama.

 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milan VB je napisao(la):
Upotrebio sam fudbal jer postoje jasno definisana pravila sta sme u fudbalu a sta ne sme... Ne moze sad da dodje neki Simson i da kaze fudbal je ono sto ja radim na livadi sa loptom i dok je meni lepo to je fudbal  :D
I nisam rekao da ne priznajem  strimerisanje kao vid musicarenja , nego da je musicarenje odredjenim strimerima bleda kopija varalicarenja ...

Pa druze lepota musicarenja i jeste u tome da nema jasno definisanih pravila sve dok zabacujes musicarskim priborom i tehnikom musicarskog zabacaja. Odatle i sloboda da neko ko koristi indikator kaze da musicari a ne plovkari, sasvim legitimno. Tako i ja imam slobodu da ne kacim drvene musice ili krilca od mepsa. Tako i ti imas slobodu da ne strimerises vec pecas samo na suve musice.

Ali ne da kenjas drugima kako to sto oni rade nije ispravno i da to nije musicarenje.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
simpson H je napisao(la):
Pa druze lepota musicarenja i jeste u tome da nema jasno definisanih pravila sve dok zabacujes musicarskim priborom i tehnikom musicarskog zabacaja. ...

lepo kratko i jasno  :yeswink:
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
simpson H je napisao(la):
lepota musicarenja jeste u tome da nema jasno definisanih pravila


Znaci da je musicarenje neka anarhija?
Lepota musicarenja nikako ne moze da bude u nepostojanju jasno definisanih pravila....
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nije anarhija a nije ni fanatistično sektaško snobovska "sportska disciplina" koja bi nam usilila jednoumlje...držimo se samo srži koja nas razlikuje od drugih sportskiih ribolovaca a ostale nijanse su svakome po volji da uživa u toj disciplini kako je on lično razumije.

Mušičarenje nije religija nego je to sportska ribolovačka disciplina u kojoj (opet ponavljamo) ribolovac koristi specifičan mušičarski pribor, mamac i tehniku. A, kako ti specifični mamci izgledaju, koliko su veliki, kako su navezani, kakvu udicu imaju...to ograničuju samo pravila na revirima i mi sami u našim umovima.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
sebastian je napisao(la):
držimo se samo srži koja nas razlikuje od drugih sportskiih ribolovaca

Sta je s'vama ovih dana?
Upotrebom indikatora,otezanjima na tipetu ili strimera sa raznim dodacima koji su svojstveni varalicarenju i drugih pomagala nesumljivo narusavamo autenticnost musicarenja....
Jedino sto ostaje autenticno je zabacivanje tezinom kanapa...
Opet, ja nemam nista protiv da neko drugi razmislja, dozivljava ili praktikuje musicarenje na bilo koji nacin i savrseno sam svestan da su ribolovci koji nisu ograniceni ne jedan vid musicarenja u velikoj prednosti sto se tice ribolova od mene koji ne koristim neke pod tehnike u musicarenju....
Klasicno musicarenje jednostavno nije namenjeno za ribolov u nekim situacijama, raznim dodacima koji cine ribolov mogucim u tim situacijama se narusava autenticnost musicarenja.....  to je moje misljenje koje ce mozda nekima da se svidi a nekima ne, sve je stvar ukusa...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milan VB je napisao(la):
Znaci da je musicarenje neka anarhija?
Lepota musicarenja nikako ne moze da bude u nepostojanju jasno definisanih pravila....

A ko treba da definise ta pravila majke ti? Ti? Ja? Gluposti! Pravila u rekreaciji i zabavi jebote, dal si ti poludeo? Koja su pravila u jogingu ili voznji bicikla, plivanju, sankanju, grudvanju, skupljanju slicica, ili pravljenju Sneska Belica? Aman to je vrsta ribolova ogranicena onim sto ti je Seb objasnio, kakva bre pravila?
Sad sam ja veci musicar sto ne koristim indikator nego neko ko koristi... Kakve nebuloze.
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Bojane, nemoj da se nerviras....
Ako se nesto zove musicarenje, onda ima razlog sto se zove musicarenje...
Po tebi je musicarenje vid ribolova koji nema jasno definisana pravila  :doh:

Ako neko kaze da je bio na jogingu on je trcao a nije vozio biciklu.... znaci pravilo je da moras da trcis da bi rekao da si bio na jogingu
Ako je neko pravio sneska belica onda nije mogao da se sanka i da kaze da je pravio sneska belica.... znaci pravilo je da moras od snega da napravis sneska belica da bi mogao da kazes da si napravio sneska belica
Ne mogu da verujem da ti ovo nije jasno....

Ti ocigledno ne razumes temu, nije ovde diskusija o tome ko je veci musicar...


 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milan VB je napisao(la):
Bojane, nemoj da se nerviras....
Ako se nesto zove musicarenje, onda ima razlog sto se zove musicarenje...
Po tebi je musicarenje vid ribolova koji nema jasno definisana pravila  :doh:

Ako neko kaze da je bio na jogingu on je trcao a nije vozio biciklu.... znaci pravilo je da moras da trcis da bi rekao da si bio na jogingu
Ako je neko pravio sneska belica onda nije mogao da se sanka i da kaze da je pravio sneska belica.... znaci pravilo je da moras od snega da napravis sneska belica da bi mogao da kazes da si napravio sneska belica
Ne mogu da verujem da ti ovo nije jasno....

Ti ocigledno ne razumes temu, nije ovde diskusija o tome ko je veci musicar...

Ne nerviram se ni najmanje...

Znaci pravilo za dzoging je da treba da se trci? Trckara ili sprinta, mozda brzo hoda? Jedno je dzoging a drugo nije? Ko to odredjuje? Komisija? Snesko belic je go ili obucen? Sankanje mora unapred samo da bude, ne moze u nazad? Ili moraju sanke od drveta kao korito da bude autenticno, inace ako stavim kesu pod guzicu i spustim se niz padinu onda sam prekrsio pravila sankanja?
Daj bre opusti se. Po meni je musicarenje, lov ribe musicarskim priborom, zabacajima, jednom udicom. Ako tebi nije nema frke. Dal je neko stavio indikator, tonuci predvez ili dramliju, sve dok mase i baca meni odgovara. Odogovara li tebi, nemam pojma ali me i ne zanima.
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Postoji jedna mnogo lepa basna I vrlo poucna... o lisici I grozdju..procitaj nju kad te mrzi da procitas u vezi musicarenja uopste, jako je kratka.
Nebih hteo da budem grub u vezi tvog ne znanja, ali ako nesto do sada nisi probao. Ne znas kako funkcionise, los si u tome, ne treba da podcenjujes. Mnoga svetski priznata imena u MUSICARENJU koriste ili im je specialnost tehnika koju ti dovodis u pitanje. Ako je tebi super iskljucivo suva, super, dah neka tvoja iskustva, kreacije, ulove, resenja mesto da lupetas ovde. :tbumb:
ubi ova kisa zato mi pakleno ides na zivce, oprosti. Tezak sam meteoropata pred otvaranje.
:smoke:
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
Milane...u sumu po fly rod
            u stalu kod konja po fly line
            u kokosinjac po fly tying
            u kovacnicu po hooks
               
                    :D  :hammer:
 
Vrh Dno