Uticaj (alohtonog) basa na ekosisteme

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nastavak priče sa teme Mušičarenje basa...

link
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Prvo bolje je da naslov bude '...alohtnih vrsta...' posto se necemo zadrzati samo na basu, Seb i ja smo resili dorada da pustimo pa ti vidi  :hammer:
Ja sam sa svojim prethodnim postom hteo samo da pokazem da temu ne mozemo gledati crno belo. Covek se bio naucnik ili ne istripuje zbog svog ega da je mnogo bitan faktor. A nije! Pre nastanka coveka je nestalo na milijarde starih i nastalo verovatno toliko novih vrsta biljaka i zivotinja. To je prirodan proces.
Ponavljam nije mi mi namera da degradiram nauku i kazem ajde da gurnemo sve sto nam padne na pamet u najblizu vodu da bi zadovoljili svoju potrebu svoje guzice, a da uz to poremetimo citav ekosistem. Ali takodje smatram da je svaka iskljucivost pogresna. Uz adekvatan plan naucnika i zelja ribolovaca smatram da se cesto moze naci kompromisno resenje koje je prihavatljivo sa obe strane.
Imam jednu neproverenu informaciju pa bih voleo da cujem nekog upucenijeg. Naime cuo sam da je u Vlasinsko jezero unet amur sa namerom da smanjuje neku vrstu alge ili sta vec jer je kazu pretilo da se jezero prekrije njom. Dal je to istina i kako ce da bude reseno to sto je amur na listi za obavezni odstrel?
 

MarkoTimokRiver

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2009.
Poruke
453
Broj reagovanja
0
Lokacija
United States of Balcan
Bass kao riba uljez ili alohtona vrsta na ovim prostorima ne moze napraviti vecu stetu ekosistemu nego li covek.Nemojmo se zamlacivati oko neke ribice zato sto ne pripada ovom podneblju optuzujuci je za "ubistvo" drugih riba.
Covek je JEDINA alohtona vrsta na svetu i jedini je u stanju da razori svaki ekosistem zato ne tupite mnogo.

.....mislite o tome......
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
i to je istina da su nasavestni ljudi največe štetočine, ali šta če mo sa njima...da ih pokupimo i lansiramo negde u orbitu  :D  :doh:
 

Prle

Senior member
Učlanjen(a)
30.01.2010.
Poruke
266
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis, Srbija
Nikako lansiranje - skupo je.  :hammer:

Ja bih poslusao Lalu koji je rekao kratko i jasno: "Ta-mante ih"  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ma veruj mi druže da dugoročno gledano to bi bilo još jeftino s obzirom koliku štetu čovek ume da uradi samo da bi zadovoljio svoj ego...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MarkoTimokRiver je napisao(la):
Covek je JEDINA alohtona vrsta na svetu i jedini je u stanju da razori svaki ekosistem zato ne tupite mnogo.

Sine ala ti lu**** to je neverovatno!
 

MarkoTimokRiver

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2009.
Poruke
453
Broj reagovanja
0
Lokacija
United States of Balcan
Dobro men kako ti kazes,nemam volju da se raspravljam jer zbog toga sam pobego sa varalicar.com

Samo to je cinjenica ko prihvati prihvati ko nepriFata........

 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Potocara je unesena u Ameriku!!! TO mi je totalno ludilo pored kalife, nekoliko vrsta zlatovcica, lososa nesto sam sigurno preskocio oni unosili potocaru!!!  :doh:
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
MarkoTimokRiver je napisao(la):
Bass kao riba uljez ili alohtona vrsta na ovim prostorima ne moze napraviti vecu stetu ekosistemu nego li covek.Nemojmo se zamlacivati oko neke ribice zato sto ne pripada ovom podneblju optuzujuci je za "ubistvo" drugih riba.
Covek je JEDINA alohtona vrsta na svetu i jedini je u stanju da razori svaki ekosistem zato ne tupite mnogo.

.....mislite o tome......

Samo u jezeru Viktorija nestalo je na desetine vrsta ciklida zbog unosenja nilskog grgeca u njih!!!

Kod nas zlatni karas je na ivici da nestane zbog babuske a slicna je situacija i sa umbrom!
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Goci ima sajt o problemu ugrozenosti autohtonih vrsta na Novom Zelandu!!! Moram da ga iskopam pa ti saljem!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
ekoljuba je napisao(la):
Goci ima sajt o problemu ugrozenosti autohtonih vrsta na Novom Zelandu!!! Moram da ga iskopam pa ti saljem!
http://www.nzfreshwater.org/
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Možda sam krivo upučen ali kalifa je isto donešena u USA...ili?... Koliko mi je poznato njena prapostojbina je kamčatka (najseverniji deo sibira u dodiru aljaske) ?!?! Zapravo, dužičasta pastrmka ili kalifa, spada pod vrstu lososa a ne pastrmki?!? Molim vas ispravite me ako grešim.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Jeste vrsta pacifičkih lososa, a Pacifik je tu blizu... Kao i Kamčatka... Ja mislim da je autohtona vrsta.
 
Vrh Dno