Uticaj (alohtonog) basa na ekosisteme

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Mislim da je kalifa autohtona za "east coast" sliv pacifika.

Rod Oncorhynchus ima nekoliko vrsta lososa. Kao sto je i Salmo salar iz roda Salmo losos.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Sad se nesto presabiram u Americi postoji 5 vrsta pastrmki(zlatovcica) iz ovog roda mozda i vise!!!

Iz roda Oncorhynchus imaju jedno 4-5 vrsta plus jedno 5-6 vrsta lososa!!!

Ovo sam se na brzaka presabrao mozda ima i vise!!!!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hvala za informaciji o tzv. kalifi. I sam sam predvidevao da je tako ali valja se dobro raspitati pre nego nekome nešto trućkaš o nečemu  :D :D ;)  U suprotnom adu smestiš uz Dunav  :D
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Apropo struke.
"Najzaslužniji" za uništen živi svet priobalju Francuske je čuveni Žak Kusto. On je bio direktor nacionalnog biološkog instituta Francuske.
Tad je u more, iz instituta, ispuštena neka alga (neznam kako se latinski zove) ali danas muku muče i nemaju pojma kako da je spreče da se širi. Sjebala je već francusku obalu - nema ribu da vidiš, jer uzima kiseonik iz vode za sebe - ako sam dobro razumeo.
Zahvatila je italijansku i špansku obalu i širi se. Pod morem izgleda kao livada - sve zeleno (fale samo krave), ali nema nikakvog života. Totalna pustoš.
Što se tiče ptica.
Kad se formiralo jezero Gruža 1980,1,2 - odjedanput se  pojavila čudna, ogromna "beovica" kako su je klrstili ovdašnji ribolovci, pošto tako nešto niko do tada nije video. Kasnije se saznalo da to nije beovica nego skadarska uklija ili ukljeva.
To sigurno čovek nije preneo. Pojavila se zajedno sa kormoranima i galebovima.
Doduše sad na Gruži nema ni nje, ni beovica, ni mrene potočare....al ima sunčice, babuške, tolstolobika, belog amura, bandara.....
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Nije on zasluzan on je covek bio direktor. Kriv je onaj koji je cistio akvarijume pa su alge slucajno dospele u more!!!

Eto jedan od mnogih primera kako jedna potpuno bezazlena vrsta u svojoj postojbini donesena u novi ekosistem postaje posast!!!

Sto se tice te beovice cisto sumljam da je to ohridska verovatno su obicni Alburnusi koji mogu jako veliki da narastu, imam ja jednog u akvarijumu ima skoro 20 cm!!!
Odakle ti ta informacija!?
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Čini mi se da su to rekli ihtiolozi sa PMF ovde u KG.
Inače, koliko se sećam od pre 20 i više godina, riba je duga preko 15 cm, leđa tamnozelena i potpuno ravna.
Videću da proguglam za sliku. Ako je prepoznam. :'(
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Najverovatnije da je to bila sabljarka. Mada piše da raset do 20 kg. Nikad nisam viedeo veću na Gruži od 15 - 16 cm.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
simpson H je napisao(la):
ekoljuba je napisao(la):
Neverovatno kako kada kod se pokrene tema pecanje ove ribe ljudi imaju neopisivu zelju da ga pustaju negde, sire itd!!!

Ljudi on je tu gde je sedite u kola, mrdnite guzicu i pecajte ovu ribu bez raznosenja, sirenja i ostalih budalastina!

Fenomenalna musicarska riba ali nemojte praviti od cudo svetsko!!!

Ljubo a zasto ne razmisljati o sirem naseljavanju jedne jako sportske ribe pod uslovima da se propisno raseli u vode zatvorenog tipa? Sta je tu lose ne kapiram? Recimo Ada? Zamisli kako bi dobro bilo za musicare pa i varalicare a garantujem da bi satro cverglana.

Ubačen je kažu još pre desetak godina ali se nikad nije primio...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Rancic je napisao(la):
Inače, koliko se sećam od pre 20 i više godina, riba je duga preko 15 cm, leđa tamnozelena i potpuno ravna.
"Velika beovica ravnih leđa", više nego dobar opis dunavskog sabljara...

142wtue.jpg


;)

Verovatno je došla pri poribljavanju šaranom ili babuškom, razmnožavala se uspešno neko vreme i onda nestala potisnuta ribama koje popunjavaju istu ekoliošku nišu, a prilagođenije su za život u jezeru, poput beovice i bodorke.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
tema je stara kao metuzalemova tasta,al ajd sad....naime,osnivam ribolovacko udruzenje koje bi trebalo da dobije ingerencije na jednom jezeru relativno blizu Vrsca......planiram da tu bude i basaa,izmedju ostalog....ali bi pre toga da upitam ovde nekog ko se u to razume,koju bi proceduru trebalo ispostovati da bi se to ostvarilo?ili je pravno nemoguce?zelim da imam legalnu vodu sa legalno poribljenom ribom....get it? :naughty:
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Ako je voda privatna mozes i maskija i aligator gara da pustis ako hoces, u suprotnom legalno nema sanse.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
izgleda...ali je pomalo glupo,jer ce revir najverovatnije biti komercijalizovan od strane opstine,kao jedini takav u regionu...i sta sad,okacimo vest da se moze pecati bass.....a nijedan papir o tome sta,kako i kada je poribljeno jezero njime.... :(
tako da ja licno ne bih smeo na svoju ruku da ovo uradim.....mozda ce ipak biti stuciji revir.....jos je sve u povoju,ali mic po mic....napredujemo...... ;)
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
tomose,moze i stuka i bas nece smetati pa ko sta voli mada je po meni mnogo atraktivnije pecanje basa od stuke na fly....inace ako ce ta povrsina vode biti zatvorenog tipa basa mozes ubaciti slobodno ako se ne varam ljuba je to negde vec pomenuo.prema tome ,ako bude basa ja ti dolazim milion posto,ja ga pecam ovde na kipru i po meni neuporedivo bolje pecanje nego pecanje stuke istom tehnikom.
ziveo bassssssss :hammer: :hammer: :hammer:
 
Vrh Dno