Uticaj (alohtonog) basa na ekosisteme

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
ma Gegula,ja OBOZAVAM bassa,cak ce se udruzenje i zvati bass.... :) ali ima tu milion prepreka...jezero je mozda spojeno sa drugim jezerom koje je pored,tako da ne znam kakve bi posledice imalo po ekosistem....to je prvo...drugo je,sto je alohtona vrsta u pitanju i ne znam kako bi lokalni ribari imali misljenje o tome,jer treba i njih zadovoljiti,da bi imali interesa da dodju i pecaju,kao i da cuvaju jezero......ali ne sumnjam u nase ubedjivacko umece.....tako da je moguce da cemo,od ove godine,imati vodu gde cemo moci da pecamo bassa......pozz....
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ne igrati se poribljavanja bassom...
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
pa to kazem....videcu koliko lokalci imaju razumevanja za warmwater fly fishing i spin,pa cemo videti kako ide prica....ako ostanu zadrti u stavu da to ostane saransko jezero....goodbye dear....za sada je odlicna lokacija nadjena,jos samo da se prica izlozi lokalnom udruzenju koje bi u saradnji sa nama odrzavalo jezero......
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
babuska,patuljasti somcic,tostolobici i sta jos nije tzv gamad kako ih neki zovu pa opet naseljavaju 90% nasih voda ,ali zato kad je rec o basu svi se nesto protive i imaju da kazu nesto negativno o tome,ako je voda zatvorena pustaj ga unutra a sa seljacima ...ma ne moraju ni da znaju da ga ima..ovde ih ima po jezerima ali bukvalno u svim ,i jos pored toga zivi i smudj i pastrmka i svima lepo cak i ostale vrste opstaju sve ove god i ima ih u poprilicnom broju.voleo bih da mi neko pojasni i bolje objasni kako to bas lose utice na ostale vrste??? nije sramota ne znati......a ti tomose samo napred i napravi basovsku jazbinu.....ja sam sad s pecanja i u vodi do struka sam bio a pored mene su prolazile opasne ale,bojim se da je onaj od 2kg sto sam ga upecao neki dan neciji unuk......viva la bassss
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
hahahah! i ja kazem isto.....nije meni do rasprave da li steti ili ne,ja pitam sa pravne strane,ne bih da popasem astronomsku kaznu jer su kazne za ovako nesto veoma drasticne.....
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Prebaćeno sa teme: Batušinačke bare


A neki pametnjakovici su misleci da je bass u pitanju poribljavali sleeper-om.  :doh:

Eto jos jedan dobar razlog zasto je zabranjeno poribljavanje alohtonim vrstama i uopste samoinicijativno poribljavanje.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ćuti ne staj mi na muku, jedan čovek mi se javio rekao da je ovo pustio u jezerce na Fruškoj Gori misliće da su umbre...  :doh:

Dobre namere dobrog čoveka, ali sa katastrofalnim posledicama...

Definitvno bi kazne sa svako samoinicijativno poribljavanje trebale da bude žestoke!

p.s. Mada bih ja i dalje nahvatao crvenperke na jednoj barici kraj Nišave (gde ih ima ko blata) i pustio u Bovan, pa ih posle pecao na muve...  :lol:
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Moj drugar je imao basa u akvarijumu i jednom iz radoznalosti mu ubaci cverglana...i sta mislite da li ga je capio... Razbucao ga je za sekundu  :D Neko je gledao kako basovi rasturaju jata malih cverglana kod nas na Suarickom jezeru, to su karakteristicni crni oblacici koji se vrte oko obale... dakle nije sve tako crno i ocajno...

Nas ribocuvar je prilicno lako izbacivao kilograme i kilograme cverglana iz jezera na bubanj... Na Sumarickom jezeru je bilo jako puno suncice a sada ne znam da li je neko upecao za poslednje tri godine...

Ne bih ja to dozivljavao tako tragicno, bar se kod nas u Kragujevcu pokazalo da ne treba...  ;)
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Zaista situacija je tragicna, na vecini stajacih voda dominiraju alohtone vrste ili su znacajan deo ihtiofaune.  Desetine vrsta su potisnute i njihova brojnost je znacajno redukovana dok su neke na ivici nestanka poput umbre i barskog karasa. U vecini slucajeva glavni uzrok ugrozenosti su alohtone vrste.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
bas ta koja je na avataru? :D
uz svo duzno postovanje,malo mi ta logika nikako ne ide.....svi mi volimo da pecamo bassa,ali ne i da nesto uradimo da se ova inace sjajna sportska riba jos malo "probije" do svih ribolovaca zeljnih ulova....slazem se da autohtone vrste nestaju,ali zasto je to tako?da li smo slepi pa da ne vidimo mrezarose koji su toliko beskrupulozni,da kad odete na DTD kanal u Vlajkovcu,recimo imate toliko mrezarosa na jednom potezu da biste pomislili da je neka "mrezijada" u toku......a bas,kao bass,mozda je alohton,ali sigurno nije veca stetocina od srebrnog karasa,kojeg ima nenormalno u svim vodama,pa opet...preziveli smo.cak stavise,mozemo i da ga musicarimo,sto opet daje neku drugu dimenziju svemu......bas kao i bassa....s tim sto bass naraste i do nekoliko kg i ne mozemo ga nikako stavljati u isti dzak sa karasem,spavacem i cverglanom......znaci,nema rasprave,postujem svacije misljenje,ali pricati o stetnosti jedne vrste koja bi mogla jedino da oplemeni nase pustosi od voda je po meni,bezveze......uzdravlje.....
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Nije u opste bezveze! Mreze i ostale vrste lopovluka jesu veliki problem za komercijalne i ribolovacki atraktivne vrste ali stvarno su verovatno najmanji problem za veci broj ribolovacki ne previse atraktivnih vrsta ali koje su mnogo ugrozenije vrste poput umbre, zlatnog karasa ili vec spomenutog delineatusa za kog vecina nije ni cula niti ih uopstste zanima dali postoji i sa se desava sa tom vrstom. Siptomaticno je da ribolovci pokazuju neverovatnu brigu za vrste koje su ribolovno atraktivne dok ostale vrste koje nisu zanimljive za njih ne moraju ni da postoje.
Ne postoje dobre i lose alohtone vrste! Sve su problematicne manje ili vise, na ovaj ili onaj nacin. U najboljem slucaju bass nema nikakvu biolosku vrednost i nije mu mesto ovde. Vrlo je logicno sto je bass stavljen u isti kos sa babuskom i drugim alohtonim vrstama, a amurski spavac je jedan u nizu dokaza kako je potpuno "bezopasna" ribica u svojoj postojbini a vestacki naseleljena u novo podrucije postala veliki problem po autohtonu ihtiofaunu. Najlakse, najefikasnije i najbolje je po prirodu i populacije riba  je da se sve alohtone vrste da tako kazem stave na crnu listu. Jednostavno na taj nacin se trudis da uklonis svaku opasnost koje unesene vrste potencijalno nose a 90% njih su se pokazale kao izuzetno stetne. Postoje primeri u svetu da unese vrste miruju po vise desetina godina a zatim dozive eksploziju i naprave veliki problem.
I stvarno ne razumem ni iz ribolovackog ugla tu fascinaciju egzoticnim vrstama pored toliko zanimljivih i atraktivnih grabljivica kod nas(americka "propaganda" je cudo). Pa meni su smudj, stuka i pastrmka a ima jos dosta toga na spisku, ne zaostaju ni malo ni po atraktivnosti a ni po velicini za bassom naprotiv...
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
volim ja da lovim sve grabljive i negrabljive autohtone vrste...ali ako ih je neko(citaj:covek) istrebio do samog unistenja,kao sto je to slucaj sa mnogim vodama,pogotovu u vojvodini,sta meni kao ribolovcu znaci ako je stuka autohtona ako je nema?mislim,nema ljutnje,shvatam tvoje dobre namere u ocuvanju riblje faune,ali pogledaj to sa druge strane...bass postoji odvajkada u VBk i da li je narusio balans?ne bih rekao.....mislim da je pre doneo na atraktivnosti ove vode bas zbog toga jer ga pored te,u retko kojoj vodi ima....ja to gledam sa sportske strane,jer ipak treba stvari videti iz vise uglova da bi se saznala prava slika...naime,ako bass kao riba moze da opstane pored navala ribokradica i da kao takav naraste do par kilograma,sto ne bih mogao da kazem za ostale "uljeze",zasto da ne zapliva?
da li je americka propaganda ili ne,ja tu ribu obozavam u ribolovnom smislu i vise bih voleo vodu punu bassom kojeg mogu da musicarim nego lep teren bez imalo ribe....kao sto je to kod nas slucaj...pozz i nema ljutnje! ;)
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Evo i iz ribolovackog ugla da iznesem svoje misljenje.
Stvarno ne razumem teoriju u kojoj ce bass da doprinese atraktivnosti i "punoci" nasih praznih voda. Podjednako je ugrozen od lopova kao stuka ili smudj. Tako da ubacivanjem bassa u vodu na kojoj vlada javasluk ne postize se nista to jes vrlo malo. Ako se uzme neka voda cuva i potencijalno izvede kvalitetno poribljavanje stukom smudjem itd. ve kroz tri, cetiri godine dobices vrlo zanimljivu vodu za pecanje. Npr Joca je fenomenalan primer kako jedna voda koja je duzi niz godina bila ostavljena na miru postala je pravi ribolovacki eldorado, cak se i na toj vodi dok nije postala revir sa vremena na vreme pecalo i nosila stuka u ogromnim kolicina ali je opet ima jako puno jer nije bila pod konstantnim pritiskom ribokradica. Znam jos par primera manjih zaboravljenih voda koje su uspevale da se za kratko vreme oporave i postanu vrlo zanimljive dok opet ne budu provaljene.
Tako da ako zelimo kvalitetnija pecanja treba na prvom mestu da se fokusiramo na cuvanje a ne na ubacivanje egzoticnih vrsta.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
tomos rider je napisao(la):
ako bass kao riba moze da opstane pored navala ribokradica i da kao takav naraste do par kilograma,sto ne bih mogao da kazem za ostale "uljeze",zasto da ne zapliva?
Ovo nikako ne uzimaj za merilo, jer baš sunčica, babuška i cverglan primeri riba koje opstaju u velikom broju i pored ribokrađe. Šta više, ako bismo totalno zaboravili na sve nevolje koje babuška čini našim ciprinidama, mogli bi da kažemo da je dolazak ove vrste znatačajno obogatio (mereno u kilogramima) ulov plovkaroša i dubinkaša. Čak i naraste do par kilograma.

Bass de fakto ima 10x manji negativni uticaj od svih ostalih alohtonih vrsta, ali sam 100% siguran da donekle potiskuje grgeča i štuku, bar kao konkurent u ishrani.

Ajmo na VBK da pecamo na male varalice ili strimere. Garantujem da će na 1 grgeča doći 10 basova, a na 1 štuku 5 basova. Čak i kad letimično pogledaš vodu vidiš tu i tamo ponekog basića, a retko gde grgeče i štuke.

Ipak, pošto je bass prilično usko rasprostranjen i beze tendencije širenja otvorenim vodama, to što je tu tamo malo potisnuo dve naše široko rašine vrste i nije neka katastrofa.

Ono što mi ribolovci ne znamo je koliki je uticaja basa na neke naše proređenje ribe, poput karaša i linjaka, kao što ne znamo koliko je dobrinos bassa u borbi protiv cverglana. A bass klopa i sunčice i babuške, i klopaće i ovog zlotvora spavača kad se za par godina sretnu.

Po meni je jedino ovo merodavno za davanje finalne ocene uticaja bassa: dobitak od hasanja cvergala i drugih alohtonih vrsta, umanjen za negativno što hasa karaša i linjaka. Uticaj na grgeča i štuku bih mogao i da zamemarim.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Ali kao sto smo vec spominjali zakon je vrlo eksplicitan i to sa vrlo dobrim razlogom. Stavljen je na "crnu listu" i bass koji i nije toliki problem poput babuske iz razloga da se ne bi koristio kao izgovor za ubacivanje neke nove egzoticne vrste po principu pa to je atraktivno i nije toliko problematicno. Ovako se uklanja opasnost od unosenja novih vrsta u nase ekosisteme jer su sve alohotone vrste ne pozeljne i kraj price.

Evo opet da ponovim, jedino pravo resenje za ribolovce zeljne kvalitetnog pecanja basa u nasoj zemlji je privatna voda tipa stari ribnjak koji bi se sredio da bude revir. Zakon ispostovan, priroda ispostovana, ribolovci ispostovani i kraj.
 
Vrh Dno