Uticaj (alohtonog) basa na ekosisteme

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
upravo kao sto Goci kaze....ako ce pomoci u potiskivanju sugavog cverglana,ja sam za bassa..... ;)
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
tomos rider je napisao(la):
sta meni kao ribolovcu znaci ako je stuka autohtona ako je nema?

neverujem da se bas stuka izlovljava ili krivolovi toliko ciljano da bas ona nestaje , a basa sve vise ima  :nowink: dali je moguce da bas dosljaci ugrozavaju njenu ikru i mladj ?

tomos rider je napisao(la):
naime,ako bass kao riba moze da opstane pored navala ribokradica i da kao takav naraste do par kilograma,sto ne bih mogao da kazem za ostale "uljeze",zasto da ne zapliva?
zbog toge i netreba da zapliva. ako je imun na sve ovo sto navodis , znaci da je vrsta koja ima veoma produktivan mrest , i da lako potiskuje konkurente u ishrani .
 

Prle

Senior member
Učlanjen(a)
30.01.2010.
Poruke
266
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis, Srbija
Introdukcija bilo koje alohtone vrste, ma kako nem se cinila kao izlaz iz beznadja praznih voda, ne bi smela nikako biti dozvoljena ni na jednoj vodi. Cak ni na privatnoj, jer ce uvek biti "dusebriznika" koji bi ribu "pozajmili" sa te vode kako bi ej ubacili u neku drugu.
Malo li su zla nanele do sada ubacene alohtone vrste u nase vodotokove, pa sada treba da to jos zabiberimo i nekim predatorskim?
Na kraju krajeva, uzmimo primer najobicnijeg malog slatkog zeke, koga su lovci zeljni ulova pustili u Australiju. Bez adekvatnog prirodnog neprijatelja doslo je do prenamnozavanja i sada im je drzavni neprijatelj broj jedan.
A zamislite sta bi tek bass uradio sa ovako osiromasenim vodama u kojima nema vecih grabljivaca u dovoljnom broju (som, stuka). To bi bio masakar i tek bi onda ostale prazne vode bogate jedino basom i nicim drugim.
Iako sam dugo godina varalicar, a od skora ulazim i u vode musicarenja, mnogo mi vise smeta cinjenica nedostatka zlatnog karasa iz nasih voda, nego to sto nema basa i sto je zabranjeno poribljavanje istim.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ipak sam za basa a ne zlatnog karasa i malene umbre,ne razumem zasto tolika odbojnost od basa,u americi ga gotive i te kako i po zemljama dalekog istoka ,pa zar su oni ludi????? cisto sumnjam da bi bas naneo bilo kakvu stetu,ovde ga ima zadnjih 20god a da ostale vrste ribljeg fonda nisu ugrozene,osim zmija nekih vodenih koje je skoro potamanio do jedne.u krajnjem slucaju mrezarosi su tu da se pobrinu za njegovu brojnost :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Za razliku od drugih alohtonih invazivnih vrsta, bass ima jednu divnu osobinu: ne voli reke, i ne koristi ih da se širi dalje. A Srbija, s druge strane, ima jednu lošu osobinu: nema prirodnih jezera, bar ne mnogo. Tako da bass hteo ne hteo može jedino da se proširi tako što ga čovek ubaci u poneko veštačko jezero. A po pravilu veštačka jezera ne kriju neke dragocene autohtone ribice, poput zlatnog karaša i linjaka, a puna su babuške, sunčice, cverglana... Tako da generalno od bassa nema neke opasnosti, ali to ne treba da bude opravdanje da se njime poribljavaju jezera po volji. Mada od 100 i kusur veštačkih jezera u Srbiji, moglo bi bar u desetak da ima bassa, tek da ne moram da idem 400 km u Bačku da ga pecam...  8)
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
E! citam sve ove silne moraliste i principijalne ekologe... Alo!
Kod nas u drzavi je sve super pa nam samo fali to sto je neko pustio basa ili spavaca...Dokon pop i goveda krsti  :doh:
Od silnih gluposti i sranja koje prozivi jedan prosecan covek u toku jednog dana, a ima ih 365 u godini, jedini ventil koji imamo je taj ribolov. I sad ce neko da mi drzi bukvicu sto je bas alohtona vrsta a sve ostale autohtone vrste je neko pokupio i pokrao...i sta da pecam... da bacam strunu kao ludak... satro flycasting  :doh:

Ne smeta nikom kad se negde ubaci kalifornijska pastrmka i svi se ponosni slikaju i kace slike po forumu a nigde nisam video temu "uticaj alohtone kalifornijske pastrmke na ekosisteme"... Problem je sto neko ubaci ribu koja nije sa ovih prostora i svi ce da ga prijave i teraju u zatvor a sta je bre sa onim silnim mrezarosima i lopovcinama... kad budem video da neko od njih svira klavir pristajem na moralnu raspravu ovog tipa, dotle radim sta mi se hoce i mogu da mi pljunu pod prozor  8)
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
strashni...objasnio si sve.....ja samo mogu da potpisem..... :yeswink:
cenim trud ekologa i sve to....ali da mi neko kaze da je bass ta vrsta koja ce upropastiti nase siromasne vode...jednostavno ne mogu da poverujem...pa,ima li sta lepse od pecanja bassa?? ;)
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
VEEEEEEEEEEEEEEEEEEELIIIIIIIIIIIIIIIKKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: ZA GOCIJA I STRASNOG ...........BAS BAS BAS BAS BAS BAS BAS BAS BAS
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
tomos rider je napisao(la):
...pa,ima li sta lepse od pecanja bassa?? ;)


Ima pecanje smudja, stuke, soma, bucova itd. Ali ocigledno nisi imao priliku da se susretnes sa nekim ozbiljnijim primerkom domace vrste cim si ovoliko zapeo za basa!!!
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
godinama nisam cuo da je uhvacena stuka preko 7kg kod mene na savi u sremskoj mitrovici,soma isto tako jako retko hvataju,bucov padne po koji al s proleca mada i ne znam kad sam video bucova od 3kg poslednji put a za smudja i da ne govorim,ne znam sta je razlog ali cinjenica je da je ribe sve manje i ako basa u savi nema...
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
tomos rider je napisao(la):
...pa,ima li sta lepse od pecanja bassa?? ;)


Ima pecanje smudja, stuke, soma, bucova itd je triput bolje od pecanja basa. Ali ocigledno nisi imao priliku da se susretnes sa nekim ozbiljnijim primerkom domace vrste cim si ovoliko zapeo za basa!!!

@Strasni
Alo ribe ne postoje da bi ti pecao, nisi centar sveta one su tu hiljadama i milionima godina pre nas! Postoje mnogi primeri kako su alohtone vrste u potpunosti razjebale neki ekosistem(uzmi malo procitaj nesto na tu temu). Ti ako ne kapiras koji su problem alohtone vrste onda stvarno imas ogranicen pogled na svet oko sebe. To sto je neko pokrao autohtone vrste, pa ti se potrudi da vratis i zastitis autohtone vrste.

Sta je problem sa kalifom pa isto je zabranjeno poribljavati sa njom plus se ne mresti kod nas sto je odlicno, a inace itekako utice jer je u direktnoj kompeticiji sa potocnom pastrmkom.


Naravno da je bilo onoh koji sviraju klavir zbog ribokradje ali je mnogo, mnogo vise onih koji i dalje kradu a ne sviraju klavir to je problem.

Kad si vec toliko hrabar pa radis sta hoces i mogu da ti pljunu pod prozor, ti uzmi pa juri lopove i ribokradice.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
gegula je napisao(la):
godinama nisam cuo da je uhvacena stuka preko 7kg kod mene na savi u sremskoj mitrovici,soma isto tako jako retko hvataju,bucov padne po koji al s proleca mada i ne znam kad sam video bucova od 3kg poslednji put a za smudja i da ne govorim,ne znam sta je razlog ali cinjenica je da je ribe sve manje i ako basa u savi nema...

Pa da to je istina da je ribe manje u zavisnosti od vode do vode ali generalno je sve manje. Ali daleko od toga da Sava i Dunav i druge velike reke ne kriju i dalje dosta kapitalaca. I stvarno nije resenje tog problema pustanje basa vec cuvanje voda i zatita voda. Zasto bi svi da idu linijom manjeg otpora da tresnu u vodu neku egzoticnu vrstu ribe i misle desice se cudo, a nece vode ce biti i dalje prazne iz istih razloga zbog kojuih su bile i pre sa tim da ce domace vrste imati na vratu kompeticiju sa jos jednim dosljakom.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Covece ti si promasio i temu i ideju...
Ja ne sporim da to ne treba da se radi niti sam ja to uradio a verovatno i ne bih ali je utopija danas razgovarati u Srbiji o tome... Ja sam rekao dokon pop i goveda krsti i dalje mislim tako. Ako nemas pametnija posla ti moralisi do sutra ali se prvo pogledaj u ogledalo i pogledaj svoj avatar  :doh:

Nacin da se izmeri moja hrabrost svakako nije jurnjava ribokradica iako bi ih sigurno prijavio, imam pametnija posla u zivotu da radim. Ja sam ribolovac musicar  i ako nemam gde da pecam autohtonu vrstu zadovoljicu se i alohtonom. Ja nemam nista protiv tebe, samo iznosim svoj stav bez direktnog prozivanja ikoga, ti razmisli zasto si se pronasao.

Najvaznija stvar, ako se nekom peca bas i ako je njemu to najvaznije i najlepse moras da naucis da postujes tudje stavove i afinitete a ne da pecanje smudja i stuke podvodis kao opste prihvaceno najlepse i najbolje.
Ajde da se prvo dovedu osnovne stavri u red pa cu ja prvi da pomognem sta mogu da se i stvari o kojima raspravljamo isprave i sprece...
Mi pricamo o gumama za auto a taj auto nema ni motor ni sedista ni volan  :doh:
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
EkoLjubo,do sad sam te cenio kao coveka i ribolovca,nemoj da menjamo to....ovo sto si ti napisao,nikako ne pije vodu a mene kao osobu vredja....ako hoces da se spustam na taj nivo da i ja tebe nipodistavam,samo reci......moje iskustvo kao musicara mozda nije veliko ali kao ribolovca uopste,nije bas ni malo....a i krajnje je glupo da pljujes po ribi koju drzis na avataru.....slusaj,volim da pecam apsolutno SVE jer volim sam RIBOLOV,ali bass kao riba me fascinira i tu nema mesta diskusiji,ja sam rekao svoje misljenje i ne moras da ga prihvatis,ali ni da spustas kredibilitet nas koji mozda nismo ekolozi......
 
Vrh Dno